Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Zajímavosti z Jesenicka od reportéra a kameramana Karla Soukopa
  • Dobrovolníci na workshopu v Pelhřimovech
  • Škola čar a kouzel na Sovinci
  • Trofeo Niké v Karlově Studánce

Dobrovolníci na workshopu v Pelhřimovech

Desítky dobrovolníků z celé republiky se sjely do zaniklé obce Pelhřimovy na dobrovolnický víkend a wortkshop. Hnutí Duha Jeseníky již několik let pracuje na obnově zdejšího zdevastovaného kostela a jeho okolí.

O možnosti této aktivní dovolené se účastníci informují na webu Hnutí Duha.

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „Dělám s dobrovolníky, kteří přijeli na ten týden takřka z celé republiky. Máme tady z Českých Budějovic, z Prahy, máme tady i z Ostravska a je tady kolem 20 lidí. Někteří jsou poprvé, vždycky přijede taková vlna těch, co se na internetu dozví, že je akce a přijedou poprvé a pak tady máme takové trvalky, kteří tady jsou už podvacáté, takže někteří tady jezdí s dětmi, s rodinami, je to taková multigenerační záležitost.“

Většina dobrovolníků si z pracovního pobytu odváží domů mnoho nových znalostí a dovedností.

Jana, dobrovolnice, Jistebník: „Je to láska na celý život, ten kostel, je to takové první dítě. Určitě jsem se tady naučila dělat omítku hrubou, nahazovat, dělat štuky a dost se mi to hodilo, protože jsme pak koupili starý dům, takže tam se to docela uplatní, tyhle zkušenosti.“

Maja, dobrovolnice, Praha: „Jsem tady, abych si fyzickou prací nějak vyčistila hlavu a udělala nějakou hezkou věc. Já jsem nikdy nedělala něco jako maltu a tak.“

Adéla, dobrovolnice, Brno: „Jsem tady asi protože v tom vidím velkou hodnotu, tyhle místa hledat a vracet jim život a vracet taky život do místa, komu bylo hodně ublíženo, bohužel na to asi nejsou teď finance, takže proto sem jezdíme a snažíme se s tím nějak pracovat.“

Dominik, dobrovolník, Přerov: „Dostal jsem se sem díky nevlastnímu bráchovi. Nedělal jsem to nikdy, takže mě to baví.“

Mnoho dobrovolníků je tady opakovaně a vracejí se sem každý rok.

Daniela, dobrovolnice, Vrbno pod Pradědem: „Čtvrtým rokem jsem tady a je to taková srdeční práce. Člověk tady napřed nějak dobrovolničí a potom se rád vrací, protože tady jsou nádherní lidé.“

Jitřenka, dobrovolnice, Ostrava: „Na brigádu tady pomoci s kostelem. Už podeváté nebo po které.“

Pavel, dobrovolník, Praha: „Jezdím už několikátý rok a baví mě to tu. Je to způsob aktivní dovolené. I nevlastního bráchu i tátu.“

Pavel, dobrovolník, Praha: „No my jsme tady tři generace, já tu mám dva syny. Jeden má, to nesmím říct, druhý má skoro čtyřicet a já mám víc jak stovku. Bezvadný ale radši bych seděl v hospodě a chlastal.“

Štěpánka, dobrovolnice, Praha: „Chtěla jsem nějakou aktivitu fyzickou, protože dělám v kanceláři a jsem tady čtvrtým rokem a taky chci, aby to místo tady žilo. A je to tady fajn, jsou tady fajn lidi, pohody s kýblama, jak jste viděli. Dává mi to smysl, v práci dělám za stolem v kanceláři, i když moje práce má obrovský smysl, tak tady vidím ten výsledek hned.“

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „My dokončujeme omítky na severní straně kostela, vnější omítky a současně dělám zastřešení gotické sakristie, protože tam byla jenom provizorní střecha a teklo nám tam, takže děláme definitivní střechu. My budeme dokončovat ještě podlahu vevnitř, další 4 metry a to jsou vlastně všechny akce letos, které tady budeme dělat my.“

Kromě dobrovolníků na kostele pracuje i restaurátor na vzácných freskách z 15. století.

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „Kostelík byl původně gotický a my jsem v tom gotickém jádru a tady se vlastně zachovaly pod barokními omítkami původní fresky z roku 1420 přibližně. Nejzachovalejší je vlastně výjev bičovaného Krista. Kostel byl potom přestavěný v baroku, takže všechno se to tady změnilo.“

Základní záchranné práce jsou již hotové, kostel má i novou střechu a Hnutí Duha teď bude pracovat ne jeho interiérech.

---

Škola čar a kouzel na Sovinci

Kouzelníci a čarodějové se sjeli na hradě Sovinci, aby zde otevřeli svou školu čar kouzel. Dospělé a především děti tady čekalo zasvěcení do mnoha kouzelnických umění a plnění čarodějných úkolů. K tomu museli ale projít celý hrad.

Hned po příchodu do školy museli všichni projít registrací

Leopold Ullmann, průvodce: „Včera a dnes jsme tady měli a máme akci hlavně pro čaroděje, čarodějky, kouzelníky a kouzelnice. Když k nám přijdou, tak se tady zaregistrují na našem studijním oddělení a potom chodí po hradě, kde se nám na různých místech usídlili další čarodějové a kouzelníci. Probírají se tam předměty, jako například moudrozpyt, magická obrana, ve věži máme přímo kouzelníka, pravého a nefalšovaného, který k nám připutoval až ze Španělska."

Naďa, pořadatelka: „Dobrý den, vítejte na studijním oddělení naší sovinecké školy čar a kouzel. Tady se každý zapíše a potom se vydá do hradu, kde plní úkoly na různých stanovištích. Jedno vás čeká i nahoře nad věží. Určitě přijďte. Určitě je to i pro dospělé,ale hlavně je to pro děti.“

Při procházení stanovišť s úkoly a udělování razítek pomáhali také pionýři z Dlouhé Loučky.

Adéla, pořadatelka: „My jsme z organizace Tábor Dlouhá Loučka, což je vesnice tady nedaleko a už třetím rokem pomáháme na této nádherné akci na Sovinci. Na stanovištích s dětmi, kteří pomáhají dávat razítka a hlídají,aby děti plnily správně úkoly.“

Hned prvním úkolem pro děti byla výroba vlastní kouzelnické hůlky.

„My tady vyrábíme kouzelnické hůlky s dětmi. Vyrábíme je tak, že si děti vezmou hůlku, hůlka si vybírá čaroděje a pak si hůlku dozdobí bavlnkami.“

Následovala řada dalších kouzelnických úkolů a dovedností, mezi kterými nechybělo ani létání na koštěti, alchymie nebo sebeobrana před kouzelníkem.

Honza,pořadatel: „My tady honíme děti, musíme je chytnout a musí hodit míčky do támhleté krabice.“

Fazole: „Tak teď jsme v alchymistické dílně a děti si tady vyčarovávají kamínky.“

Anketa, návštěvník: „Prošel jsem výrobu hůlky, psaní, odvahu, fyzickou přípravu, alchymii, sebeobranu, moudrozpyt, magii a kouzla a létání a bystrost.“

Na konci putování čekala na každého, kdo splnil kouzelné úkoly také odměna a pochvala od čarodějů.

---

Trofeo Niké v Karlově Studánce

Již potřiadvacáté se sjely posádky nablýskaných autoveteránů na rallye Trofeo Niké Jeseníky. Historická auta projela Olomouckým a Moravskoslezským krajem a zakončila svou pouť v horských lázních Karlova Studánka.

35 autoveteránů z 1. poloviny 20 století zaparkovalo u letních lázní v Karlově Studánce.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Trofeo Niké Jeseníky je tradiční akce, která už několik let je zde v Jeseníkách. V tomto roce opět navštívila dva kraje – MS kraj a Olomoucký kraj, já jsem rád, že nám přálo počasí a že tady ty krásné skvosty, historická vozidla, můžou nablýskané jezdit našimi cestami a lidé můžou se podívat v Karlově Studánce, ve Vrbně, na Vidích přímo na to auto jako takové. Já jsem samozřejmě jel několika auty, jel jsem Pragovkou, také jsem seděl na Jawě 250 a samozřejmě i ten Zetor, který tady máme,tak je úžasný.“

Na letošní Trofeo Niké přijeli veteráni z celé republiky.

Pavel Beran, účastník rallye: „Přijeli jsme z Lanškrouna, přijeli jsme celá rodina, ja syn přijel s Panhard & Levassorem se šoupátkovým motorem a já s Hispanou, model H6 z roku 1921, oba jsme přijeli z Lanškrouna a jsme tady každoročními účastníky.“

Josef Kolesár, účastník rallye: „Bruntál neboli Malá Morávka, je to Zetor 25 áčko, který se vyráběl vlastně v 57.letech a tady ta verze šla přímo na Kubu. Bylo to bez kabiny. Je to dvouválec jednoduchý, prostě pokud to má vodu, olej, není problém.“

Juraj Jánošík, účastník rallye: „Jsem ze Slovenska a automobil je Aero 50, karoserie Sodomka. Vyrobená 1937. Je to zakázková karoserie, Sodomka byl jeden z nejprestižnějších karosářů v Československu a od něho mít auto, to byla taková velká prestiž.“

Jaromír Straka, účastník rallye: „Z Hranic na Moravě a je to Bentley Roaster speciál ročník 1937.“

Ladislav Kolaja, účastník rallye: „Jsme z Lanškrouna, přijeli jsme tady 5 posádek, no a tohle vozidlo, to je Buik z roku 1941. Je to osmiválec, 4,1 obsah, 8 válců, 2 karburátory.“

Kolorit celé akce doplnily dámy ze Spolku panstva na tvrzi Žíželeves a dixilendová kapela Stanley´s Dixie Street Band. Ambasadory celé rallye byla první miss Československa Ivana Christová a zpěvák Martin Maxa.

Ivana Christová, ambasadorka Rallye: „Já miluji akci Trofeo Niké, protože už víc jak 20 let nás provází nádhernými krajinami. Ti nádherní veteráni, úžasní lidé, krásní přátelé a Marcelka Rotter, prezidentka celé této akce, je úplně úžasná a vždycky to velmi krásně připraví. Já se velmi těším i na tento závěrečný koncert, na takové uzavření. Když jsem sem přijížděla, tak mi stále rezonuje v hlavě ten nádherný název „Zastav se a rozhlédni se“. Protože ten Moravskoslezský kraj je opravdu přenádherný a vlastně spojení těch veteránů, nádherné hudby, nádherných lidí a této překrásné přírody je takový nezapomenutelný zážitek. Tak se opět budu těšit na ten budoucí rok.“

Martin Maxa, zpěvák a ambasador akce: „No já na historická auta nahlížím v podstatě jako na umělecké předměty. Zejména na ta auta, která se vyráběla od toho roku 1900 do roku 1930 až 40. Líbí se mi nejenom ten fortel, který je cítit z každé té součástky chromované, jak ty součástky do sebe zapadají, ale i z takové té drobné asymetričnosti, protože tam je všechno děláno ručně. To není sériová výroba jako dnes a na ta auta je potom potřeba nahlížet skutečně jako na takový šperk a takhle to dělám i já.“

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Já jsem moc rád, že můžeme být hrdým partnerem takovéto nádherné akce. Trofeo Niké, nobles a nádherně oděných dam, historická vozidla, historické lázně, prostě přinášejí nevšední zážitek a já jsem rád, že můžeme být partnerem a spolu s MS krajem tuto akci uskutečnit.“

Slova díků zazněla také od prezidentky a autorky celé akce.

Marcela Rotter, prezidentka rallye: „Trofeo Niké Jeseníky 2023. 23. ročník, Zpomal a rozhlédni se. Já jsem nesmírně ráda, že nám přálo počasí. Jsem absolutně vděčná všem posádkám a široké veřejnosti za tu skvělou jiskřivou náladu, která rozhodně rozdávala radost.“

Trofeo Niké 2023 zakončil společný koncert Martina Maxy a sólistky opery národního divadla Andrey Kalivodové.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
15. září 2023, 17:14

Dobrovolníci na workshopu v Pelhřimovech

Desítky dobrovolníků z celé republiky se sjely do zaniklé obce Pelhřimovy na dobrovolnický víkend a wortkshop. Hnutí Duha Jeseníky již několik let pracuje na obnově zdejšího zdevastovaného kostela a jeho okolí.

O možnosti této aktivní dovolené se účastníci informují na webu Hnutí Duha.

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „Dělám s dobrovolníky, kteří přijeli na ten týden takřka z celé republiky. Máme tady z Českých Budějovic, z Prahy, máme tady i z Ostravska a je tady kolem 20 lidí. Někteří jsou poprvé, vždycky přijede taková vlna těch, co se na internetu dozví, že je akce a přijedou poprvé a pak tady máme takové trvalky, kteří tady jsou už podvacáté, takže někteří tady jezdí s dětmi, s rodinami, je to taková multigenerační záležitost.“

Většina dobrovolníků si z pracovního pobytu odváží domů mnoho nových znalostí a dovedností.

Jana, dobrovolnice, Jistebník: „Je to láska na celý život, ten kostel, je to takové první dítě. Určitě jsem se tady naučila dělat omítku hrubou, nahazovat, dělat štuky a dost se mi to hodilo, protože jsme pak koupili starý dům, takže tam se to docela uplatní, tyhle zkušenosti.“

Maja, dobrovolnice, Praha: „Jsem tady, abych si fyzickou prací nějak vyčistila hlavu a udělala nějakou hezkou věc. Já jsem nikdy nedělala něco jako maltu a tak.“

Adéla, dobrovolnice, Brno: „Jsem tady asi protože v tom vidím velkou hodnotu, tyhle místa hledat a vracet jim život a vracet taky život do místa, komu bylo hodně ublíženo, bohužel na to asi nejsou teď finance, takže proto sem jezdíme a snažíme se s tím nějak pracovat.“

Dominik, dobrovolník, Přerov: „Dostal jsem se sem díky nevlastnímu bráchovi. Nedělal jsem to nikdy, takže mě to baví.“

Mnoho dobrovolníků je tady opakovaně a vracejí se sem každý rok.

Daniela, dobrovolnice, Vrbno pod Pradědem: „Čtvrtým rokem jsem tady a je to taková srdeční práce. Člověk tady napřed nějak dobrovolničí a potom se rád vrací, protože tady jsou nádherní lidé.“

Jitřenka, dobrovolnice, Ostrava: „Na brigádu tady pomoci s kostelem. Už podeváté nebo po které.“

Pavel, dobrovolník, Praha: „Jezdím už několikátý rok a baví mě to tu. Je to způsob aktivní dovolené. I nevlastního bráchu i tátu.“

Pavel, dobrovolník, Praha: „No my jsme tady tři generace, já tu mám dva syny. Jeden má, to nesmím říct, druhý má skoro čtyřicet a já mám víc jak stovku. Bezvadný ale radši bych seděl v hospodě a chlastal.“

Štěpánka, dobrovolnice, Praha: „Chtěla jsem nějakou aktivitu fyzickou, protože dělám v kanceláři a jsem tady čtvrtým rokem a taky chci, aby to místo tady žilo. A je to tady fajn, jsou tady fajn lidi, pohody s kýblama, jak jste viděli. Dává mi to smysl, v práci dělám za stolem v kanceláři, i když moje práce má obrovský smysl, tak tady vidím ten výsledek hned.“

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „My dokončujeme omítky na severní straně kostela, vnější omítky a současně dělám zastřešení gotické sakristie, protože tam byla jenom provizorní střecha a teklo nám tam, takže děláme definitivní střechu. My budeme dokončovat ještě podlahu vevnitř, další 4 metry a to jsou vlastně všechny akce letos, které tady budeme dělat my.“

Kromě dobrovolníků na kostele pracuje i restaurátor na vzácných freskách z 15. století.

Ivo Dokoupil, pořadatel, hnutí Duha Jeseníky: „Kostelík byl původně gotický a my jsem v tom gotickém jádru a tady se vlastně zachovaly pod barokními omítkami původní fresky z roku 1420 přibližně. Nejzachovalejší je vlastně výjev bičovaného Krista. Kostel byl potom přestavěný v baroku, takže všechno se to tady změnilo.“

Základní záchranné práce jsou již hotové, kostel má i novou střechu a Hnutí Duha teď bude pracovat ne jeho interiérech.

---

Škola čar a kouzel na Sovinci

Kouzelníci a čarodějové se sjeli na hradě Sovinci, aby zde otevřeli svou školu čar kouzel. Dospělé a především děti tady čekalo zasvěcení do mnoha kouzelnických umění a plnění čarodějných úkolů. K tomu museli ale projít celý hrad.

Hned po příchodu do školy museli všichni projít registrací

Leopold Ullmann, průvodce: „Včera a dnes jsme tady měli a máme akci hlavně pro čaroděje, čarodějky, kouzelníky a kouzelnice. Když k nám přijdou, tak se tady zaregistrují na našem studijním oddělení a potom chodí po hradě, kde se nám na různých místech usídlili další čarodějové a kouzelníci. Probírají se tam předměty, jako například moudrozpyt, magická obrana, ve věži máme přímo kouzelníka, pravého a nefalšovaného, který k nám připutoval až ze Španělska."

Naďa, pořadatelka: „Dobrý den, vítejte na studijním oddělení naší sovinecké školy čar a kouzel. Tady se každý zapíše a potom se vydá do hradu, kde plní úkoly na různých stanovištích. Jedno vás čeká i nahoře nad věží. Určitě přijďte. Určitě je to i pro dospělé,ale hlavně je to pro děti.“

Při procházení stanovišť s úkoly a udělování razítek pomáhali také pionýři z Dlouhé Loučky.

Adéla, pořadatelka: „My jsme z organizace Tábor Dlouhá Loučka, což je vesnice tady nedaleko a už třetím rokem pomáháme na této nádherné akci na Sovinci. Na stanovištích s dětmi, kteří pomáhají dávat razítka a hlídají,aby děti plnily správně úkoly.“

Hned prvním úkolem pro děti byla výroba vlastní kouzelnické hůlky.

„My tady vyrábíme kouzelnické hůlky s dětmi. Vyrábíme je tak, že si děti vezmou hůlku, hůlka si vybírá čaroděje a pak si hůlku dozdobí bavlnkami.“

Následovala řada dalších kouzelnických úkolů a dovedností, mezi kterými nechybělo ani létání na koštěti, alchymie nebo sebeobrana před kouzelníkem.

Honza,pořadatel: „My tady honíme děti, musíme je chytnout a musí hodit míčky do támhleté krabice.“

Fazole: „Tak teď jsme v alchymistické dílně a děti si tady vyčarovávají kamínky.“

Anketa, návštěvník: „Prošel jsem výrobu hůlky, psaní, odvahu, fyzickou přípravu, alchymii, sebeobranu, moudrozpyt, magii a kouzla a létání a bystrost.“

Na konci putování čekala na každého, kdo splnil kouzelné úkoly také odměna a pochvala od čarodějů.

---

Trofeo Niké v Karlově Studánce

Již potřiadvacáté se sjely posádky nablýskaných autoveteránů na rallye Trofeo Niké Jeseníky. Historická auta projela Olomouckým a Moravskoslezským krajem a zakončila svou pouť v horských lázních Karlova Studánka.

35 autoveteránů z 1. poloviny 20 století zaparkovalo u letních lázní v Karlově Studánce.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Trofeo Niké Jeseníky je tradiční akce, která už několik let je zde v Jeseníkách. V tomto roce opět navštívila dva kraje – MS kraj a Olomoucký kraj, já jsem rád, že nám přálo počasí a že tady ty krásné skvosty, historická vozidla, můžou nablýskané jezdit našimi cestami a lidé můžou se podívat v Karlově Studánce, ve Vrbně, na Vidích přímo na to auto jako takové. Já jsem samozřejmě jel několika auty, jel jsem Pragovkou, také jsem seděl na Jawě 250 a samozřejmě i ten Zetor, který tady máme,tak je úžasný.“

Na letošní Trofeo Niké přijeli veteráni z celé republiky.

Pavel Beran, účastník rallye: „Přijeli jsme z Lanškrouna, přijeli jsme celá rodina, ja syn přijel s Panhard & Levassorem se šoupátkovým motorem a já s Hispanou, model H6 z roku 1921, oba jsme přijeli z Lanškrouna a jsme tady každoročními účastníky.“

Josef Kolesár, účastník rallye: „Bruntál neboli Malá Morávka, je to Zetor 25 áčko, který se vyráběl vlastně v 57.letech a tady ta verze šla přímo na Kubu. Bylo to bez kabiny. Je to dvouválec jednoduchý, prostě pokud to má vodu, olej, není problém.“

Juraj Jánošík, účastník rallye: „Jsem ze Slovenska a automobil je Aero 50, karoserie Sodomka. Vyrobená 1937. Je to zakázková karoserie, Sodomka byl jeden z nejprestižnějších karosářů v Československu a od něho mít auto, to byla taková velká prestiž.“

Jaromír Straka, účastník rallye: „Z Hranic na Moravě a je to Bentley Roaster speciál ročník 1937.“

Ladislav Kolaja, účastník rallye: „Jsme z Lanškrouna, přijeli jsme tady 5 posádek, no a tohle vozidlo, to je Buik z roku 1941. Je to osmiválec, 4,1 obsah, 8 válců, 2 karburátory.“

Kolorit celé akce doplnily dámy ze Spolku panstva na tvrzi Žíželeves a dixilendová kapela Stanley´s Dixie Street Band. Ambasadory celé rallye byla první miss Československa Ivana Christová a zpěvák Martin Maxa.

Ivana Christová, ambasadorka Rallye: „Já miluji akci Trofeo Niké, protože už víc jak 20 let nás provází nádhernými krajinami. Ti nádherní veteráni, úžasní lidé, krásní přátelé a Marcelka Rotter, prezidentka celé této akce, je úplně úžasná a vždycky to velmi krásně připraví. Já se velmi těším i na tento závěrečný koncert, na takové uzavření. Když jsem sem přijížděla, tak mi stále rezonuje v hlavě ten nádherný název „Zastav se a rozhlédni se“. Protože ten Moravskoslezský kraj je opravdu přenádherný a vlastně spojení těch veteránů, nádherné hudby, nádherných lidí a této překrásné přírody je takový nezapomenutelný zážitek. Tak se opět budu těšit na ten budoucí rok.“

Martin Maxa, zpěvák a ambasador akce: „No já na historická auta nahlížím v podstatě jako na umělecké předměty. Zejména na ta auta, která se vyráběla od toho roku 1900 do roku 1930 až 40. Líbí se mi nejenom ten fortel, který je cítit z každé té součástky chromované, jak ty součástky do sebe zapadají, ale i z takové té drobné asymetričnosti, protože tam je všechno děláno ručně. To není sériová výroba jako dnes a na ta auta je potom potřeba nahlížet skutečně jako na takový šperk a takhle to dělám i já.“

Jan Poštulka, ředitel Lázní Karlova Studánka: „Já jsem moc rád, že můžeme být hrdým partnerem takovéto nádherné akce. Trofeo Niké, nobles a nádherně oděných dam, historická vozidla, historické lázně, prostě přinášejí nevšední zážitek a já jsem rád, že můžeme být partnerem a spolu s MS krajem tuto akci uskutečnit.“

Slova díků zazněla také od prezidentky a autorky celé akce.

Marcela Rotter, prezidentka rallye: „Trofeo Niké Jeseníky 2023. 23. ročník, Zpomal a rozhlédni se. Já jsem nesmírně ráda, že nám přálo počasí. Jsem absolutně vděčná všem posádkám a široké veřejnosti za tu skvělou jiskřivou náladu, která rozhodně rozdávala radost.“

Trofeo Niké 2023 zakončil společný koncert Martina Maxy a sólistky opery národního divadla Andrey Kalivodové.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-15-09-2023-17-14