Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Stříbro z Vasova běhu ve Švédsku přivezl Jan Najdek
  • Na bruntálských školách pomáhají Ukrajině
  • Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Stříbro z Vasova běhu ve Švédsku přivezl Jan Najdek

Nebývalým úspěchem završil svou šestou účast na legendárním Vasově běhu v Švédsku Jan Najdek z Dolní Moravice. Ve své kategorii nad 75 let věku skončil mezi třiapadesáti závodníky na druhém místě. Celkem se Vasova běhu letos účastnilo na 16 tisíc běžců.

Vasův běh zažil letos svůj stý ročník, přestože dva předválečné ročníky byly vynechány.

Radoslav Kaláb, účastník běhu: „Vasův běh se běží klasicky, je na 90 kilometrů, je tam asi 10 občerstvovacích kontrol a během závodu je spousty a spousty lidí, kteří vás neustále podporují, dokonce na startovní listině si najdou vaše jméno a skandují vaše křestní jméno a podporují vás. “

Jan Najdek založil v Dolní Moravici i lyžařský oddíl. Závodně běhat začal se svým synem.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Závodím od roku 1995, co jsem začal Jizerkou, no a první rok jsme jeli hned i „Vasák“a to jsme měli v rámci Evropského poháru.“

Letošní běh se jel za mrazu minus 15 stupňů. O to větší radost měli všichni, kteří ho zvládli.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Účastníků tam bylo 15 800 a byl jsem na šestém závodě. Celkem jsem ho zajel velice dobře, protože jsem se zlepšil o dvě hodiny z minulého zápisu. V naší kategorii těch dorostenců plus 75 bylo 53 a já jsem skončil na druhém sdíleném místě a to jsem strašně spokojený, protože to už, jestli se mi to ještě někdy podaří, to budu moc rád.“

Vasův běh se běží klasickým stylem, běžci proto hledají co nejrychlejší způsoby jeho využití.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Tak s nám se tak zlepšujeme a to také díky tomu, že jsme přešli na styl soupaž. To je strašné zrychlení a na ty roky, já se strašně dívm, že jim ještě stačím, těm mladým. Ta atmosféra je tam obrovská a v okamžiku, kdy dojedete do cíle, tak ta radost, že jsme se dostali do cíle, je samozřejmě nadosmrti a nezapomenutelná.“

Jan Najdek inspiruje také své přátele a těší se velké podpoře rodiny.

Bronislav Ondrušek, účastník Jizerské padesátky: „Letos jsem byl na Jizerské padesátce a vlastně mě k tomu přivedl pan Najdek tady s panem Kalábem. Začali jsme trénovat i na kolečkových lyžích a teď už mám plán, jak jsem je viděl ten pěkný čas a ten úspěch, tak jsem se bavili, že za dva roky, jak bude ten stý ročník, tak se toho zúčastním.“

Naďa Kalábová:, běžkařka: „My děláme spíš doprovod, vždycky máme nějaký apartmán, kde máme navařeno, tak jim to vždycky ohříváme. No a my jsme tady vlastně 20 toků nebo dvacet dva a od té doby běžkujeme.“

Eva Najdeková, maželka: „Byli jsme v roce 2010 s manželem a s panem Kalábem a tentokrát už ne, už jeli autobusem sami se synem.“

Důležitou podmínkou pro úspěšné běžecké lyžování jsou prostory pro možnost tréninku. V areálu na Nové Vsi se lyžuje a upravují trasy i nyní na počátku jara.

Pavel Lolek, správce lyžařských tratí Nová Ves: „Tak stopu řežeme 40x za sezónu, minimálně, řežeme pokaždé, když napadne nový sníh, nebo je to zafoukané větrem, takže klidně i 2x během dne. Máme 29 km v areálu Dolní Moravice – Nová Ves. Udržujeme to od roku 1980. Posledních 20 roků nám na úpravu tratí přispívá MS kraj, bez tohoto příspěvku bychom neudělali ani metr. Dávají nám 85 procent nákladů, ta celková suma za ten rok je 130 až 150 tisíc korun.“

MS kraj podporuje úpravy lyžařských tras v celých Jeseníkách, i v nejvyšších partiích. Jsou upravovány trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo i na Praděd.

Eva Najdeková, manželka: „Jak dlouho lyžuji? 50 roků. Máme to opravdu rádi, máme tu opravdu úžasné podmínky, které nám všichni závidí a obec se stará, vidíte sami, je jaro a my jsme tady na běžkách.“

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Trénuji hlavně tady v Jeseníkách na tratích tady v Nové Vsi, které se upravují a jsme strašně rádi, že to tady máme a že se nám to daří tady udržet ještě celé.“

Ani úctyhodný věk neuzavírá kariéru úspěšného reprezentanta. Už nyní se těší na pokus, pokořit svůj rekord v příštím závodě.

---

Na bruntálských školách pomáhají Ukrajině

V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině.“

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

Nově příchozí děti jsou do slova a do písmene váleční uprchlíci. Do školy nastoupily v podstatě ihned po svém příjezdu.

Leoš Sekanina, ředitel školy: „Potřebují možná teď nejvíce psychickou pomoc, kterou jim spolužáci docela dopřávají a mám z toho radost, že se tyto nové děti začlenily.“

Mikola, ukrajinský žák: „Ano, mám tady kamarády.“

Ukrajinským dětem pomáhá i školní žákovská rada, a to třeba i sbírkou a podobně. Svým přístupem v by děti mohly být vzorem i některým dospělým.

Elena Zlámalová, spolužačka: „Někteří dali různé věci, třeba pouzdro, pastelky, lepidlo, strouhátko a gumu. Já jsem si třeba vyrobila deníček a tam si píšu ukrajinsky různé názvy věcí a povídám si s ní přes ten deníček.“

Spolužák: „Ano, jako jde to dobře.“

Škola se snaží zajišťovat dětem všechny potřebné pomůcky. Učitelé například stahují ze servrů ukrajinské učebnice a využívají je ve výuce.

Irina Kerhartová, třídní učitelka: „Děti z Ukrajiny se přizpůsobily, jsou šikovné, komunikativní, líbí se jim ve škole, rádi chodí do školy a jsou hodně kamarádské, s dětmi komunikují a máme je tady všichni rádi.“

Přístup dětí k ukrajinským spolužákům je naprosto spontánní. Ukázalo se, že dětská solidarita a kamarádství opravdu fungují.

---

Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Jeden z posledních lyžařských závodů mládeže letošní sezóny proběhl tentokrát v Karlově pod Pradědem. Na sjezdovce Roháč se setkali jak závodníci ze škol celého okresu, tak i zájemci z řad široké veřejnosti. K vidění byly i velmi kvalitní výkony sportovních škol.

Mrazivé noční počasí připravilo pro mladé sjezdaře velmi kvalitní povrch tratí.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Dneska tady jede přebor bruntálských škol ve sjezdovém lyžování v obřím slalomu a navazuje závod pro širokou veřejnost Karlov Ski Open mládeže. Jsou to kategorie předžáci, přípravka, žáci a junioři. Přibližně máme 80 účastníků. Jedeme na dvě kola obřího slalomu.“

Karlov Ski Open je velmi oblíbený, jelikož trať není příliš náročná a umožňuje i kvalitní trénink závodníků.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „My s menšími či většími přestávkami Karlov Ski Open pořádáme už nějakých 10, 11 let a když to tak spočítám, tak letos jedeme 4. nebo 5. ročník. LZ pořádá TJ Ski Slavoj Bruntál, samozřejmě ve spolupráci se Ski arénou Karlov a nad přeborem bruntálských škol převzal záštitu starosta města Bruntálu.“

Anketa, účastníci závodu: „Tak vidím to dobře asi, ale už dlouho jsem to nejela. Jedu momentálně za sebe.“

„Sníh je úplně skvělý, trať je postavená taky dobře, vypadá to lehce, takže se těším.“

„Jezdím za Jesenickou 10 Bruntál a moc se těším na závod.“

Poprvé si v Karlově mohli zazávodit i snowboardisté.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Vypsali jsme kategorii lyže a pro velký zájem jsme vypsali společnou kategorii snowboard.“

Anketa, snowboardisté: „Podmínky jsou dneska pěkné, hezky svítí sluníčko, sníh je parádní a doufám, že se mi dneska slalom povede a někde se umístím. Za snowboardisty, za Jesenickou Bruntál jedeme.“

„Já jsem z Gymnázia Bruntál a sníh je dneska super.“

Nejpočetněji byla v poli závodníků zastoupena tradičně reprezentace bruntálské první základní školy.

Jakub Šimůnek, učitel, vedoucí výpravy: „Dneska je nádherné počasí a jsme tady v Karlově, my, základní školy jsme za to vděčni, že tuto akci uspořádali a přivezli jsme tady 34 závodníků z Jesenické 10. Počasí super, sníh super.“

Sezóna díky dostatku sněhu bude pokračovat nejméně do konce března, pro běžkaře už jen v nejvyšších partiích hor.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
18. března 2022, 17:14

Stříbro z Vasova běhu ve Švédsku přivezl Jan Najdek

Nebývalým úspěchem završil svou šestou účast na legendárním Vasově běhu v Švédsku Jan Najdek z Dolní Moravice. Ve své kategorii nad 75 let věku skončil mezi třiapadesáti závodníky na druhém místě. Celkem se Vasova běhu letos účastnilo na 16 tisíc běžců.

Vasův běh zažil letos svůj stý ročník, přestože dva předválečné ročníky byly vynechány.

Radoslav Kaláb, účastník běhu: „Vasův běh se běží klasicky, je na 90 kilometrů, je tam asi 10 občerstvovacích kontrol a během závodu je spousty a spousty lidí, kteří vás neustále podporují, dokonce na startovní listině si najdou vaše jméno a skandují vaše křestní jméno a podporují vás. “

Jan Najdek založil v Dolní Moravici i lyžařský oddíl. Závodně běhat začal se svým synem.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Závodím od roku 1995, co jsem začal Jizerkou, no a první rok jsme jeli hned i „Vasák“a to jsme měli v rámci Evropského poháru.“

Letošní běh se jel za mrazu minus 15 stupňů. O to větší radost měli všichni, kteří ho zvládli.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Účastníků tam bylo 15 800 a byl jsem na šestém závodě. Celkem jsem ho zajel velice dobře, protože jsem se zlepšil o dvě hodiny z minulého zápisu. V naší kategorii těch dorostenců plus 75 bylo 53 a já jsem skončil na druhém sdíleném místě a to jsem strašně spokojený, protože to už, jestli se mi to ještě někdy podaří, to budu moc rád.“

Vasův běh se běží klasickým stylem, běžci proto hledají co nejrychlejší způsoby jeho využití.

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Tak s nám se tak zlepšujeme a to také díky tomu, že jsme přešli na styl soupaž. To je strašné zrychlení a na ty roky, já se strašně dívm, že jim ještě stačím, těm mladým. Ta atmosféra je tam obrovská a v okamžiku, kdy dojedete do cíle, tak ta radost, že jsme se dostali do cíle, je samozřejmě nadosmrti a nezapomenutelná.“

Jan Najdek inspiruje také své přátele a těší se velké podpoře rodiny.

Bronislav Ondrušek, účastník Jizerské padesátky: „Letos jsem byl na Jizerské padesátce a vlastně mě k tomu přivedl pan Najdek tady s panem Kalábem. Začali jsme trénovat i na kolečkových lyžích a teď už mám plán, jak jsem je viděl ten pěkný čas a ten úspěch, tak jsem se bavili, že za dva roky, jak bude ten stý ročník, tak se toho zúčastním.“

Naďa Kalábová:, běžkařka: „My děláme spíš doprovod, vždycky máme nějaký apartmán, kde máme navařeno, tak jim to vždycky ohříváme. No a my jsme tady vlastně 20 toků nebo dvacet dva a od té doby běžkujeme.“

Eva Najdeková, maželka: „Byli jsme v roce 2010 s manželem a s panem Kalábem a tentokrát už ne, už jeli autobusem sami se synem.“

Důležitou podmínkou pro úspěšné běžecké lyžování jsou prostory pro možnost tréninku. V areálu na Nové Vsi se lyžuje a upravují trasy i nyní na počátku jara.

Pavel Lolek, správce lyžařských tratí Nová Ves: „Tak stopu řežeme 40x za sezónu, minimálně, řežeme pokaždé, když napadne nový sníh, nebo je to zafoukané větrem, takže klidně i 2x během dne. Máme 29 km v areálu Dolní Moravice – Nová Ves. Udržujeme to od roku 1980. Posledních 20 roků nám na úpravu tratí přispívá MS kraj, bez tohoto příspěvku bychom neudělali ani metr. Dávají nám 85 procent nákladů, ta celková suma za ten rok je 130 až 150 tisíc korun.“

MS kraj podporuje úpravy lyžařských tras v celých Jeseníkách, i v nejvyšších partiích. Jsou upravovány trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo i na Praděd.

Eva Najdeková, manželka: „Jak dlouho lyžuji? 50 roků. Máme to opravdu rádi, máme tu opravdu úžasné podmínky, které nám všichni závidí a obec se stará, vidíte sami, je jaro a my jsme tady na běžkách.“

Jan Najdek, stříbrný účastník Vasova běhu, 76 let: „Trénuji hlavně tady v Jeseníkách na tratích tady v Nové Vsi, které se upravují a jsme strašně rádi, že to tady máme a že se nám to daří tady udržet ještě celé.“

Ani úctyhodný věk neuzavírá kariéru úspěšného reprezentanta. Už nyní se těší na pokus, pokořit svůj rekord v příštím závodě.

---

Na bruntálských školách pomáhají Ukrajině

V září loňského roku zahájila v Bruntále činnost síť školních podnikatelských inkubátorů na základních školách. Ty se nyní vedle své hlavní činnosti rozhodly přispět k pomoci válkou postižené Ukrajině. Příkladem je školní coworkové centrum na Základní škole Petrin.

Jedním z pracovišť podnikatelského inkubátoru na Petrinu je i žákovská kuchyňka a kavárna.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Právě se nacházíme v naší nové odborné coworkové učebně, kde se každé úterý žáci snaží provozovat školní kavárnu. Dnes je to výjimečné v tom, že žáci se rozhodli ze sponzorských darů napéct různé cukrářské výrobky a udělat chlebíčky a přitom vybírají dobrovolný příspěvek na pomoc Ukrajině.“

Děti se učí podnikat ve službách i obsluhovat. Svá pracoviště přitom využívají pro organizaci sbírky pro Ukrajinu.

Barbora Holbová, lektorka kroužku vařeni: „Dnes nabízíme chlebíčky, máme perníčky s vlajkou Ukrajiny, máme ovocné dezerty, které děti připravují. Máme placky z průmyslové školy a domluvili jsme se na jejich prodeji tady u nás v kavárně.“

Výrobky pro kavárnu děti vyrábějí samy v kuchyňce, rovněž pořízené z projektu podnikatelského inkubátoru.

Kristýna Fojtíková, žákyně školy: „Momentálně máme kafe, čaj, potom ještě zákusky, chlebíčky a nebo perníčky. Buď jsou malé nebo velké, s barvami Ukrajiny.“

Vojtěch Kolda, žáky školy: „My jsme vlastně dělali ty perníčky, jak už se zmiňovalo a vlastně jsme je dělali tak všichni dohromady. Kafe tady děláme, děláme podle toho, jaký máme pressovač a teď momentálně děláme presso.“

Všechny vybrané peníze škola pošle nadaci Člověk v tísni. Jen za prvních pár hodin provozu kavárny to bylo přes šest tisíc korun. Tato sbírka navíc nebyla jedinou aktivitou školy. Na pomoc Ukrajině poputuje také výtěžek školou pořádaného blešího trhu.

Nově příchozí děti jsou do slova a do písmene váleční uprchlíci. Do školy nastoupily v podstatě ihned po svém příjezdu.

Leoš Sekanina, ředitel školy: „Potřebují možná teď nejvíce psychickou pomoc, kterou jim spolužáci docela dopřávají a mám z toho radost, že se tyto nové děti začlenily.“

Mikola, ukrajinský žák: „Ano, mám tady kamarády.“

Ukrajinským dětem pomáhá i školní žákovská rada, a to třeba i sbírkou a podobně. Svým přístupem v by děti mohly být vzorem i některým dospělým.

Elena Zlámalová, spolužačka: „Někteří dali různé věci, třeba pouzdro, pastelky, lepidlo, strouhátko a gumu. Já jsem si třeba vyrobila deníček a tam si píšu ukrajinsky různé názvy věcí a povídám si s ní přes ten deníček.“

Spolužák: „Ano, jako jde to dobře.“

Škola se snaží zajišťovat dětem všechny potřebné pomůcky. Učitelé například stahují ze servrů ukrajinské učebnice a využívají je ve výuce.

Irina Kerhartová, třídní učitelka: „Děti z Ukrajiny se přizpůsobily, jsou šikovné, komunikativní, líbí se jim ve škole, rádi chodí do školy a jsou hodně kamarádské, s dětmi komunikují a máme je tady všichni rádi.“

Přístup dětí k ukrajinským spolužákům je naprosto spontánní. Ukázalo se, že dětská solidarita a kamarádství opravdu fungují.

---

Lyžařský závod pro školy i veřejnost Karlov Ski Open

Jeden z posledních lyžařských závodů mládeže letošní sezóny proběhl tentokrát v Karlově pod Pradědem. Na sjezdovce Roháč se setkali jak závodníci ze škol celého okresu, tak i zájemci z řad široké veřejnosti. K vidění byly i velmi kvalitní výkony sportovních škol.

Mrazivé noční počasí připravilo pro mladé sjezdaře velmi kvalitní povrch tratí.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Dneska tady jede přebor bruntálských škol ve sjezdovém lyžování v obřím slalomu a navazuje závod pro širokou veřejnost Karlov Ski Open mládeže. Jsou to kategorie předžáci, přípravka, žáci a junioři. Přibližně máme 80 účastníků. Jedeme na dvě kola obřího slalomu.“

Karlov Ski Open je velmi oblíbený, jelikož trať není příliš náročná a umožňuje i kvalitní trénink závodníků.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „My s menšími či většími přestávkami Karlov Ski Open pořádáme už nějakých 10, 11 let a když to tak spočítám, tak letos jedeme 4. nebo 5. ročník. LZ pořádá TJ Ski Slavoj Bruntál, samozřejmě ve spolupráci se Ski arénou Karlov a nad přeborem bruntálských škol převzal záštitu starosta města Bruntálu.“

Anketa, účastníci závodu: „Tak vidím to dobře asi, ale už dlouho jsem to nejela. Jedu momentálně za sebe.“

„Sníh je úplně skvělý, trať je postavená taky dobře, vypadá to lehce, takže se těším.“

„Jezdím za Jesenickou 10 Bruntál a moc se těším na závod.“

Poprvé si v Karlově mohli zazávodit i snowboardisté.

Marek Vágner, hlavní pořadatel a ředitel závodu: „Vypsali jsme kategorii lyže a pro velký zájem jsme vypsali společnou kategorii snowboard.“

Anketa, snowboardisté: „Podmínky jsou dneska pěkné, hezky svítí sluníčko, sníh je parádní a doufám, že se mi dneska slalom povede a někde se umístím. Za snowboardisty, za Jesenickou Bruntál jedeme.“

„Já jsem z Gymnázia Bruntál a sníh je dneska super.“

Nejpočetněji byla v poli závodníků zastoupena tradičně reprezentace bruntálské první základní školy.

Jakub Šimůnek, učitel, vedoucí výpravy: „Dneska je nádherné počasí a jsme tady v Karlově, my, základní školy jsme za to vděčni, že tuto akci uspořádali a přivezli jsme tady 34 závodníků z Jesenické 10. Počasí super, sníh super.“

Sezóna díky dostatku sněhu bude pokračovat nejméně do konce března, pro běžkaře už jen v nejvyšších partiích hor.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-18-03-2022-17-14