Jesenický expres

  • Karolína Kopincová přivezla dárky dětem do vrbenského domova
  • Slezská Harta je teď více chráněná před znečišťovateli
  • Bývalý strojní mlýn v Karlovicích prochází rekonstrukcí

Karolína Kopincová přivezla dárky dětem do vrbenského domova

Letošní královna krásy České republiky navštívila i se svou maminkou dětský domov ve Vrbně pod Pradědem. Nebyla to zdaleka její první návštěva tady, protože má k městu i domovu osobní vztah, teď ale dovezla dětem hromadu praktických vánočních dárků. A děti měly obrovskou radost.

Karolína Kopincová je letošní vítězkou soutěže Miss World Czech Republic. Dětský domov ve Vrbně však navštěvuje pravidelně již delší dobu, dokonce tady pracovala i jako dobrovolnice při první jarní vlně koronaviru.

Karolína Kopincová, Miss World Czech Republic: „Bylo hrozně moc úkolů, děti nechodily do školy, učitelé je neustále zásobovali. Já jsem měla takovou svoji skupinku,kterou jsem právě přes ten koronavirus vyučovala, dělali jsme spolu úkoly, učili jsme se psát, kreslit, malovat.“

Karolína je zdejší rodačka a do Vrbna se vrací za dětmi i za svými rodiči. Dárky, které dětem přivezla, jim udělaly obrovskou radost.

Anketa, děti v domově: „Nejvíc se mi líbí basketbalový míč a největší dárek co nám dali batohy do školy a potom pumpy na balony, dali nám prostě potom ragby, líbí se nám to. Ano, dělám fotbal a líbí se mi.“

„Mě se tady líbí basketbalové míče, je to tady fakt všechno hezké a musíme ještě poděkovat.“

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Samozřejmě za naši organizaci chceme slečně Karolíně Kopincové velmi poděkovat, za to, co pro naše děti udělala a už od března dělá. Jsme velice rádi, že ji máme.“

Tady ovšem plány královny krásy nekončí. Rozhodla se pro trvalý program pomoci dětským domovům a dalším podobným ústavům

Karolína Kopincová, Miss World Czech Republic: „Momentálně pracujeme a snažíme se vlastně založit náš vlastní nadační fond, který se bude samozřejmě zaměřovat na dětské domovy.“

Radost dětí z dárků nebrala konce. Většina z nich se letos dostane na vánoce domů, v domově jich zůstane jen asi 16.

---

Slezská Harta je teď více chráněná před znečišťovateli

Na přehradě Slezská Harta teď platí přísnější podmínky. A to jak pro rybáře, tak pro návštěvníky, kteří tady stanují. Kvůli nepořádku, který po sobě zanechávali, se rozšířilo ochranné pásmo 2. stupně o celou zátopovou plochu, ve které se nesmí kempovat a lovit ryby od půlnoci do 4 hodin ráno.

Přehrada Slezská Harta je teď více chráněná před znečišťovateli. Ochranné pásmo se rozšířilo o bezmála 1000 hektarů. Cílem Povodí Odry je zlepšit kvalitu vody pro vodárenskou nádrž Kružberk, která slouží jako zdroj pitné vody a se kterou nádrž Slezská Harta aktivně spolupracuje.

Petr Poledna, hrázný: “Kružberk vlastně posílá přivaděčem tlakovým surovou vodu na úpravnu vody na Podhradí a ta musí být v co nejvyšší kvalitě. Proto my chceme tady na Slezské Hartě tím druhým ochranným pásmem docílit toho, ať my máme tady co nejkvalitnější surovou vodu."

Největšími znečišťovateli jsou podle dlouhodobých průzkumů rybáři.

Jeden z rybářů: "Bohužel poslední dobu neberou. Ti násaďáci jsou takoví čtyřicítky, padesátky."

Petr Poledna, hrázný: “Rybáři vlastně tady nejezdí sami, ale jezdí tady celé rodiny, které tady vlastně pobývají 8, někdy 10 dní ."

Někteří rybáři si dokonce v lese stavějí záchody, které tady po odjezdu samozřejmě nechají. O tom, co se na přehradě smí, nebo naopak nesmí, budou nově informovat naučné cedule, které budou nainstalovány kolem celé zátopové plochy.

Petr Poledna, hrázný: “Ta tabule informační je označena QR kódem, kde si do chytrého telefonu můžete stáhnout vlastně všechny informace.”

Slezskou Hartu ročně navštíví na 70 tisíc rybářů. Když k tomu připočteme přátelé, nebo rodinné příslušníky, počet znečišťovatelů stoupne až na trojnásobek.

---


Bývalý strojní mlýn v Karlovicích prochází rekonstrukcí

Historická budova strojního mlýna v Karlovicích na Bruntálsku vstupuje do nové etapy své existence. Actaea, společnost pro přírodu a krajinu, získala potřebné dotace na komplexní rekonstrukci. Ve mlýně právě začaly práce na celkové přestavbě budovy se zachováním její historické podoby.

Actaea získala budovu mlýna před sedmi lety. Okamžitě provedla záchovnou údržbu a začala mlýn využívat jako školící a výstavní centrum. Teď se pouští do zásadní opravy celé třípatrové stavby.

Kateřina Kočí, iniciátorka projektu, společnost Actaea: „Tady vidíte vatu na zateplení, která přijde zespodu, aby byla zateplena podlaha a zase potom ve druhém patře na podlahu, kde budou nové dřevěné podlahy, takže zase zachováváme tady ten náš strop krásný dřevěný, v rohu potom bude toalety a technické zázemí. Tady máme čerpadlo, vnější jednotka je tady krásně vidět, ta bude venku na úrovni sklepa umístěna a vnitřní jednotka bude potom v tom technickém zázemí. Čerpadlo bude sloužit k vytápění celého objektu. Tepelné čerpadlo.“

Ve druhém patře budovy bude další celoroční zateplená učebna.

Kateřina Kočí, iniciátorka projektu, společnost Actaea: „Tady ve druhém podlaží, kde bude celoroční učebna, už byly přemístěny schody oproti minulosti, jsou na druhé straně, a také se tady připravuje kabeláž pro ty rozvody mlýna, které jsou tedy rekonstruovány. Z finančních prostředků, které se nám podařilo získat, můžeme opravit vnitřní prostory, zateplujeme dvě učebny, budeme mít zázemí pro návštěvníky, toalety a nějaké technické zázemí, to bude v prvním podlaží, veškeré vybavení nábytkem, vybavení počítačem a notebooky pro naše programy, a potom také ještě třeba vybavení učebnicemi, které potřebujeme pro programy. Tady zůstanou zachované tyto trámové stropy, nebude se tu dělat žádný podhled, protože zateplujeme tu podlahu z vrchu, takže včetně všech těch pracovních stavebních otvorů, které tady jsou a včetně starých světel tady takhle necháme.“

V nejvyšším patře mlýna vznikne letní učebna a výstavní síň.

Kateřina Kočí, iniciátorka projektu, společnost Actaea: „V současné chvíli se tady dělá elektřina, rozvody elektřiny, vidíte tady dráty pro jednotlivá svítidla, jinak potom se tady udělá rošt a udělá se tu nová podlaha. Tady bude letní sezónní učebna. Tady to není zateplené, zatepluje se pouze podlaha, která vlastně bude bránit úniku tepla z té prostřední místnosti kde bude ta jedna z těch dvou celoročních učeben. Krova tady zůstanou tak jak jsou, i všechny ty trámy, ten pohled na ně bude otevřený, doplní se ještě ondřejské kříže, které byly demontované a potřebujeme je tam vrátit zpátky, protože je to stabilizační prvek, který drží střechu. Tady každé léto budeme instalovat nějakou výstavu, na kterou budou moct přijít návštěvníci i obyvatelé samozřejmě a výstava bude většinou sloužit i jako doplňková k našim programům, které budeme dělat v učebnách celoročních, takže tady bude takový doplněk obrazový a podobně.“

Peníze z dotace však společnost může použít pouze na vnitřní vybavení. Mlýn však potřebuje i nový kabát. Actea se proto obrací prostřednictvím programu Hit Hit i na veřejnost.

Kateřina Kočí, iniciátorka projektu, společnost Actaea: „Proto jsme se rozhodli, že se formou kampaně obrátíme na obyvatele regionu, návštěvníky a naše přátele, aby nám pomohli s fasádou. My na Hit hitu nabízíme různé zážitky, koncerty, besedu s Vladimírem Kořenem, potom exkurze do přírody Jeseníků s našimi odborníky na přírodu a dále třeba i trička nebo plátěné tašky, a lidé si je u nás mohou na té stránce Hit hitu, kde jsme pod názvem Nový kabát pro starý mlýn objednat a tím nám pomohou získat finanční prostředky na opravu fasády. Fasádu jsme chtěli dělat na jaře 2021, ale už dnes se bude začínat, tento týden už by se mělo stavět lešení a už by měli přijít zedníci alespoň otlouct tu starou fasádu.“

Už po novém roce zakryje celou budovu mlýna lešení a bude se chystat fasáda celého objektu. V bývalém mlýně, který si zachová svou historickou podobu, již příští rok vznikne moderní vzdělávací, zábavné i výukové centrum pro návštěvníky Jeseníků i zdejší obyvatele.

---Mohlo by Vás také zajímat