Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Velikonoce na Sovinci
  • Otvírání zlatokopeckých claimů – Klondike 2023
  • Farmářské a řemeslné trhy na Moravě

Velikonoce na Sovinci

Na Sovinci zahájili letošní sezónu akcí První salva, prvního dubna. Nyní, přestože se zima ještě nevzdává, už se rozjíždí jarní akce. Druhý dubnový víkend připadl letos na velikonoční svátky. Jim se také věnoval program celého prodlouženého víkendu.

Leopold Ulmann, pořadatel: „Máme tady docela bohatý program, máme tady dvě šermířské skupiny, Memnto Mori a Adoreu, Pechty von Bladen, to jsou tanečnice a ještě tady máme kejklíře Křupalu. Jinak tady máme prohlídky. Máme klasickou prohlídku s výkladem o historii, máme prohlídku pro děti a v tomto počasí pro dobrodruhy spíše máme prohlídku s přilbami, s vestami na sobě, je to vnější okruh a jde se kolem hradu, kolem opevnění, do podzemní chodby a povídá se tam o třicetileté válce."

Pavel Jurčeka, skupina Memnto mori: „My jsme šermířská a divadelní společnost Memento mori z Uherského Ostrohu, šermujeme už 31 let a věnujeme se období od antiky až po napoleonské války. My jsme letos na Sovinci několikrát, ale určitě by stála za zmínku poměrně velká akce, je to výročí dobývání hradu Sovinec Švédy a tahle akce bude první víkend v srpnu včetně malé bitvy.“

Tomáš Křupala, žonglér a bavič: „Já jsem rád, že jsem dneska na hradě Sovinci, budu tady účinkovat se svým programem, komediantské představení, žonglétrské, kuželky, diabolo, devil street, balónky.“

Samozřejmě nechyběli ani sokolníci, kteří i v nepříznivém počasí ukázali lety dravců v interiéru hradu.

Ondra Csik, sokolník: „My jsme tady už domácí několik let, rádi bychom tu byli domácí i další řadu let, no a děláme tu osvětu sokolnictví, myslivosti a o práci záchranných stanic.“

Alice Šimšová, sokolnice: „Tohle je naše raroží samice Gejša.“

Speciální Sovinecký rébus byl připraven i pro děti, takže na hradě si víkend užila celá rodina.

Natálie, průvodkyně: „Máme schované obrázky na hradě, takže musí na každém nádvoří najít jeden obrázek a když to najdou, tak dostanou nějaké překvapení nebo nějaký dáreček."

Anketa, návštěvníci hradu: „Úžasné to tady bylo. My jsme tady začali prohlídkou pro děti, potom vlastně to vstoupení, to se mi líbilo úplně nejvíc. Program super, taneční vystoupení, šermířské, ale jdeme na oběd.“

„Nejlíp to divadlo.“

„Líbí se tady moc.“

„Moc se nám tady líbí. Co se vám nejvíc líbilo děti?“

„Mě se líbilo tady všechno.“

Většina letošních akcí na Sovinci bude motivována významným výročím hradu.

Michal Koutný, kastelán hradu: „Letos si hrad připomíná 380 let od doby, kdy nás obelhala a následně dobyla švédská armáda, to se stalo během třicetileté války. O tomto výročeí jsme se rozhodli uspořádat 5 akcí, které přímo s tímto výročím souvisí. Asi největší lákadlo proběhne první týden v srpnu, kdy od úterý do pátku zde budeme předvádět living history, to znamená, budeme zde mít mušketýry, bude zde dobové ležení, rahojiči a tak dále a budou právě předvádět pravý život vojáků za třicetileté války. Vše vyvrcholí akcí první víkend v srpnu, akce se jmenuje Poslední vzdor, kdy proběhne každé poledne v sobotu i v neděli rekonstrukce, jak právě to obléhání probíhalo. Letos se ho bude účastnit zhruba 50 60 účinkujících, takže to oravdu bude stát za to.“

Letos nás tedy na hradě Sovinci bude po celý rok čekat zábava i různá historická odhalení.

---

Otvírání zlatokopeckých claimů – Klondike 2023

Letošní duben zahájilo pravé aprílové počasí, vhodné pro drsné povahy. Právě takoví zlatokopové se sešli ve Zlatých Horách, aby se spolu utkali v závodě a symbolicky zahájili letošní zlatokopeckou sezónu.

Letošní otvírání „claimů“ se ve Zlatých Horách konalo již podevatenácté.

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Určitě se snažíme navazovat na tu zlatokopeckou tradici, byl tady v minulosti vybudován zlatokopecký skanzen, zpřístupněna poštovní štola a určitě k tomu patří i soutěže v rýžování zlata. Tradičně tady pořádáme místní, republikové, evropské i světové soutěže.“

Zuzana Hrubá, předsedkyně Klubu moravskoslezských zlatokopů: „Myslím si, že po těch dvou letech covidu, kdy to bylo zrušené, tak je fajn, že přišlo tolik lidí.“

Na zlatokopecké klání se sjelo na 8 desítek ostřílených prospektorů z celé republiky i z Polska, nováčci i zkušení závodníci. Mnozí přijeli již den předem, aby si setkání v drsném podnebí užili.

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Přijelo tady mnoho družstev, z Polska, z Česka a v tomto regionu budou absolvovat několik soutěží. Tady před radnicí budou rýžovat zlato, dostanou láhev plastovou, ve které je zmrzlý písek, který bude obsahovat zlatinky, takže musí si v těchto těžkých podmínkách poradit a co nejdříve zlato vyrýžovat.“

Anketa, účastníci: „Ústí na Orlicí, Hubenej claim, jak stoletej kůň.“

„Já jsem od Českého ráje a dneska aspoň tady podle náčelníka, doufám, že budeme na bedně. Buď odzadu nebo od předu, to ještě uvidíme.“

Gill, pamětník od Mechového jezírka: „Já ani nevím, který je ročník, tak asi 18 let“

„My jsme až ze Středních Čech, z Mnichova Hradiště a tady kolega je kraj Prahy.

Závodit budeme, máme támhle Hubenej claim, ro je náš tým, my jsme členové Hubeného claimu..“

„Na vandry jo, ale na téhle akci jsem poprvé.“

„My jsme z Brna a okolí.

„Začali jsme poprvé před 19 lety. Jezdíme pravidelně, vynechali jsme možná 2, 3 ročníky. Jelikož budeme rýžovat, tak na tom si budeme ohřívat to zlatíčko, aby mu bylo teplo a dobře se to odrýžovávalo.“

„Jsme z Polska, ze Slezska, z Bendzina, popáté.“

Na zlatokopy čekala desetikilometrová trasa s pestrými úkoly. Prvním bodem bylo rýžování na náměstí.

Josef Večeřa, organizátor: „Hodnotí se tři věci. Hodnotí se vyrýžované zlato na potoce, hodnotí se čas a hodnotí se úkoly. Tohleto rýžování na náměstí, kdy vlastně symbolicky otvírají claimy tím, že rýžují zlato ze zmrzlého písku, takže nejdřív musejí rozmrazit ten písek a potom vyrýžovat a ne v pánvi, ale na něčem jiném, jenom v kýblu vody, tak to se bere jako úkol.“

Novým úkolem vylo také vaření jídla v přírodě.

Josef Večeřa, organizátor: „Dále si musejí uvařit fazole. Ty se hodnotí, čich, chuť, vizáž, prostírání atd. A stala se z toho taková soutěž, že někteří si berou specielní koření, specielní talíře, aby získali co nejvíce bodů.“

To se nakonec nejlépe povedlo polským profi týmům, které vyhrály všechna tři první místa. Speciálním lákadlem pro zlatokopy bude pak Mistrovství světa v rýžování zlata, které ve Zlatých Horách proběhne v příštím roce.

---

Farmářské a řemeslné trhy na Moravě

Bruntál, Krnov, Mohelnice, Lipník nad Bečvou a dalších 13 měst Moravy a Slezska budou v letošním roce hostit tradiční akce Farmářské a řemeslné trhy. Ty se stávají stále oblíbenějšími nejen u obyvatel, ale i u prodejců a výrobců.

Dosavadní letošní účast na řemeslných trzích si města pochvalují

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Město Bruntál má uzavřenou smlouvu na pořádání farmářských trhůJe velmi potěšitelné, že se rozšiřuje okruh prodejců. Jsou to prodejci, kteří jsou lokální, prodávají zajímavé domácí výrobky a určitě se setkali s tím, že bruntálští navštívili ve větším počtu náměstí.“

Trhy jsou farmářské a řemeslné. Velkou část nabízeného zboží tvoří tedy nejrůznější výrobky domácích řemeslníků.

Eva, prodejce, Příbor: „Kamínky jsou krásné, náramečky, náhrdelníčky, srdíčka, většinou vyrábíme sami, ano.“

Libuše, prodejce, Příbor: „Máme tady šumivé bomby do koupele, vosk do aroma lampiček, plovoucí svíčky, velké svíčky máme, kytičky z papírového mýdla a mýdlo s věnováním.“

Radek, Havířov: „Máme tady škrabky, mašlovačky, stěrky gumové, nějaké podložky pod horké, vypalované vařečky se jmény, pánské i dámské, pan Valko je výrobce.“

Zuzana, prodejce, Rýmařov: „Jsme malá rýmařovská firma a zabýváme se výrobou ručně šitého dětského a dámského oblečení.“

Další částí trhů jsou pak výrobky potravinářské, při nichž se zákazníkům doslova sbíhají chutě.

Jan, prodejce, Prosenice: Dobré frgále. Škvarkové tyčinky ze Zašové, potom tady máme dobré ty uši přímo od výrobce. Štramberské, no.“

Daniel, prodejce, Větřkovice: „Mám tady zabíjačku. Mám tady jitrničky, jelítka, tlačenku, ovárek,klobásky z Větřkovic od Vítkova.“

Alena, prodejce, Ostrava: „Prodáváme všechny výrobky, které se dají udělat ze zeleniny a z ovoce, Naše vlajková loď, to jsou Kimči a Picklesky. Všechno, co tady je, tak vyrábíme sami.“

Kamil, prodejce, Osoblaha: „Kremrole, sýry, buď klasické nebo nakládané, ochucené. Kravské.“

Veronika, Karviná: „Já určitě nabízím chleba kváskový pšenično žitný nebo vánočky nebo koláčky. Jo, je to mojí spolužačky výroba.“

Na stránkách spolku Moravské trhy můžete najít všechna města i termíny konání řemeslných trhů. Například v Krnově se budou konat 20. dubna a v Bruntále 11. května.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
21. dubna 2023, 17:14

Velikonoce na Sovinci

Na Sovinci zahájili letošní sezónu akcí První salva, prvního dubna. Nyní, přestože se zima ještě nevzdává, už se rozjíždí jarní akce. Druhý dubnový víkend připadl letos na velikonoční svátky. Jim se také věnoval program celého prodlouženého víkendu.

Leopold Ulmann, pořadatel: „Máme tady docela bohatý program, máme tady dvě šermířské skupiny, Memnto Mori a Adoreu, Pechty von Bladen, to jsou tanečnice a ještě tady máme kejklíře Křupalu. Jinak tady máme prohlídky. Máme klasickou prohlídku s výkladem o historii, máme prohlídku pro děti a v tomto počasí pro dobrodruhy spíše máme prohlídku s přilbami, s vestami na sobě, je to vnější okruh a jde se kolem hradu, kolem opevnění, do podzemní chodby a povídá se tam o třicetileté válce."

Pavel Jurčeka, skupina Memnto mori: „My jsme šermířská a divadelní společnost Memento mori z Uherského Ostrohu, šermujeme už 31 let a věnujeme se období od antiky až po napoleonské války. My jsme letos na Sovinci několikrát, ale určitě by stála za zmínku poměrně velká akce, je to výročí dobývání hradu Sovinec Švédy a tahle akce bude první víkend v srpnu včetně malé bitvy.“

Tomáš Křupala, žonglér a bavič: „Já jsem rád, že jsem dneska na hradě Sovinci, budu tady účinkovat se svým programem, komediantské představení, žonglétrské, kuželky, diabolo, devil street, balónky.“

Samozřejmě nechyběli ani sokolníci, kteří i v nepříznivém počasí ukázali lety dravců v interiéru hradu.

Ondra Csik, sokolník: „My jsme tady už domácí několik let, rádi bychom tu byli domácí i další řadu let, no a děláme tu osvětu sokolnictví, myslivosti a o práci záchranných stanic.“

Alice Šimšová, sokolnice: „Tohle je naše raroží samice Gejša.“

Speciální Sovinecký rébus byl připraven i pro děti, takže na hradě si víkend užila celá rodina.

Natálie, průvodkyně: „Máme schované obrázky na hradě, takže musí na každém nádvoří najít jeden obrázek a když to najdou, tak dostanou nějaké překvapení nebo nějaký dáreček."

Anketa, návštěvníci hradu: „Úžasné to tady bylo. My jsme tady začali prohlídkou pro děti, potom vlastně to vstoupení, to se mi líbilo úplně nejvíc. Program super, taneční vystoupení, šermířské, ale jdeme na oběd.“

„Nejlíp to divadlo.“

„Líbí se tady moc.“

„Moc se nám tady líbí. Co se vám nejvíc líbilo děti?“

„Mě se líbilo tady všechno.“

Většina letošních akcí na Sovinci bude motivována významným výročím hradu.

Michal Koutný, kastelán hradu: „Letos si hrad připomíná 380 let od doby, kdy nás obelhala a následně dobyla švédská armáda, to se stalo během třicetileté války. O tomto výročeí jsme se rozhodli uspořádat 5 akcí, které přímo s tímto výročím souvisí. Asi největší lákadlo proběhne první týden v srpnu, kdy od úterý do pátku zde budeme předvádět living history, to znamená, budeme zde mít mušketýry, bude zde dobové ležení, rahojiči a tak dále a budou právě předvádět pravý život vojáků za třicetileté války. Vše vyvrcholí akcí první víkend v srpnu, akce se jmenuje Poslední vzdor, kdy proběhne každé poledne v sobotu i v neděli rekonstrukce, jak právě to obléhání probíhalo. Letos se ho bude účastnit zhruba 50 60 účinkujících, takže to oravdu bude stát za to.“

Letos nás tedy na hradě Sovinci bude po celý rok čekat zábava i různá historická odhalení.

---

Otvírání zlatokopeckých claimů – Klondike 2023

Letošní duben zahájilo pravé aprílové počasí, vhodné pro drsné povahy. Právě takoví zlatokopové se sešli ve Zlatých Horách, aby se spolu utkali v závodě a symbolicky zahájili letošní zlatokopeckou sezónu.

Letošní otvírání „claimů“ se ve Zlatých Horách konalo již podevatenácté.

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Určitě se snažíme navazovat na tu zlatokopeckou tradici, byl tady v minulosti vybudován zlatokopecký skanzen, zpřístupněna poštovní štola a určitě k tomu patří i soutěže v rýžování zlata. Tradičně tady pořádáme místní, republikové, evropské i světové soutěže.“

Zuzana Hrubá, předsedkyně Klubu moravskoslezských zlatokopů: „Myslím si, že po těch dvou letech covidu, kdy to bylo zrušené, tak je fajn, že přišlo tolik lidí.“

Na zlatokopecké klání se sjelo na 8 desítek ostřílených prospektorů z celé republiky i z Polska, nováčci i zkušení závodníci. Mnozí přijeli již den předem, aby si setkání v drsném podnebí užili.

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Přijelo tady mnoho družstev, z Polska, z Česka a v tomto regionu budou absolvovat několik soutěží. Tady před radnicí budou rýžovat zlato, dostanou láhev plastovou, ve které je zmrzlý písek, který bude obsahovat zlatinky, takže musí si v těchto těžkých podmínkách poradit a co nejdříve zlato vyrýžovat.“

Anketa, účastníci: „Ústí na Orlicí, Hubenej claim, jak stoletej kůň.“

„Já jsem od Českého ráje a dneska aspoň tady podle náčelníka, doufám, že budeme na bedně. Buď odzadu nebo od předu, to ještě uvidíme.“

Gill, pamětník od Mechového jezírka: „Já ani nevím, který je ročník, tak asi 18 let“

„My jsme až ze Středních Čech, z Mnichova Hradiště a tady kolega je kraj Prahy.

Závodit budeme, máme támhle Hubenej claim, ro je náš tým, my jsme členové Hubeného claimu..“

„Na vandry jo, ale na téhle akci jsem poprvé.“

„My jsme z Brna a okolí.

„Začali jsme poprvé před 19 lety. Jezdíme pravidelně, vynechali jsme možná 2, 3 ročníky. Jelikož budeme rýžovat, tak na tom si budeme ohřívat to zlatíčko, aby mu bylo teplo a dobře se to odrýžovávalo.“

„Jsme z Polska, ze Slezska, z Bendzina, popáté.“

Na zlatokopy čekala desetikilometrová trasa s pestrými úkoly. Prvním bodem bylo rýžování na náměstí.

Josef Večeřa, organizátor: „Hodnotí se tři věci. Hodnotí se vyrýžované zlato na potoce, hodnotí se čas a hodnotí se úkoly. Tohleto rýžování na náměstí, kdy vlastně symbolicky otvírají claimy tím, že rýžují zlato ze zmrzlého písku, takže nejdřív musejí rozmrazit ten písek a potom vyrýžovat a ne v pánvi, ale na něčem jiném, jenom v kýblu vody, tak to se bere jako úkol.“

Novým úkolem vylo také vaření jídla v přírodě.

Josef Večeřa, organizátor: „Dále si musejí uvařit fazole. Ty se hodnotí, čich, chuť, vizáž, prostírání atd. A stala se z toho taková soutěž, že někteří si berou specielní koření, specielní talíře, aby získali co nejvíce bodů.“

To se nakonec nejlépe povedlo polským profi týmům, které vyhrály všechna tři první místa. Speciálním lákadlem pro zlatokopy bude pak Mistrovství světa v rýžování zlata, které ve Zlatých Horách proběhne v příštím roce.

---

Farmářské a řemeslné trhy na Moravě

Bruntál, Krnov, Mohelnice, Lipník nad Bečvou a dalších 13 měst Moravy a Slezska budou v letošním roce hostit tradiční akce Farmářské a řemeslné trhy. Ty se stávají stále oblíbenějšími nejen u obyvatel, ale i u prodejců a výrobců.

Dosavadní letošní účast na řemeslných trzích si města pochvalují

Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Město Bruntál má uzavřenou smlouvu na pořádání farmářských trhůJe velmi potěšitelné, že se rozšiřuje okruh prodejců. Jsou to prodejci, kteří jsou lokální, prodávají zajímavé domácí výrobky a určitě se setkali s tím, že bruntálští navštívili ve větším počtu náměstí.“

Trhy jsou farmářské a řemeslné. Velkou část nabízeného zboží tvoří tedy nejrůznější výrobky domácích řemeslníků.

Eva, prodejce, Příbor: „Kamínky jsou krásné, náramečky, náhrdelníčky, srdíčka, většinou vyrábíme sami, ano.“

Libuše, prodejce, Příbor: „Máme tady šumivé bomby do koupele, vosk do aroma lampiček, plovoucí svíčky, velké svíčky máme, kytičky z papírového mýdla a mýdlo s věnováním.“

Radek, Havířov: „Máme tady škrabky, mašlovačky, stěrky gumové, nějaké podložky pod horké, vypalované vařečky se jmény, pánské i dámské, pan Valko je výrobce.“

Zuzana, prodejce, Rýmařov: „Jsme malá rýmařovská firma a zabýváme se výrobou ručně šitého dětského a dámského oblečení.“

Další částí trhů jsou pak výrobky potravinářské, při nichž se zákazníkům doslova sbíhají chutě.

Jan, prodejce, Prosenice: Dobré frgále. Škvarkové tyčinky ze Zašové, potom tady máme dobré ty uši přímo od výrobce. Štramberské, no.“

Daniel, prodejce, Větřkovice: „Mám tady zabíjačku. Mám tady jitrničky, jelítka, tlačenku, ovárek,klobásky z Větřkovic od Vítkova.“

Alena, prodejce, Ostrava: „Prodáváme všechny výrobky, které se dají udělat ze zeleniny a z ovoce, Naše vlajková loď, to jsou Kimči a Picklesky. Všechno, co tady je, tak vyrábíme sami.“

Kamil, prodejce, Osoblaha: „Kremrole, sýry, buď klasické nebo nakládané, ochucené. Kravské.“

Veronika, Karviná: „Já určitě nabízím chleba kváskový pšenično žitný nebo vánočky nebo koláčky. Jo, je to mojí spolužačky výroba.“

Na stránkách spolku Moravské trhy můžete najít všechna města i termíny konání řemeslných trhů. Například v Krnově se budou konat 20. dubna a v Bruntále 11. května.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-21-04-2023-17-14