Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Navštivte zdarma památky v našem kraji: Zámek Bruntál
  • Cestující zažili přepadení elektrolodi Harta piráty
  • Do Karlova a Malé Morávky se sjeli milovníci řízků

Navštivte zdarma památky v našem kraji: Zámek Bruntál

Až do konce října můžete využít projektu s názvem Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj. Pro podporu cestovního ruchu kraj připravil 57 atraktivit - hradů, zámků, rozhledem a dalších objektů, které můžete navštívit zcela zdarma. Z těch, které se týkají Jeseníků, zavítáme na naší první návštěvě na tu největší – na státní zámek v Bruntále.

Zámek Bruntál, původně pozdně gotický hrad, byl nejprve renesančně přebudován a koncem 18. století barokně přestavěn. Vyniká především svou zajímavou dispozicí ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím. Je také památkou, kterou až do konce října můžete navštívit bez vstupného.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Ano, máme vstup do zámku zdarma, samozřejmě, projevilo se to třeba na začátku září, kdy byla opravdu velká návšětvnost a dnes s tou dnešní situací to zase trošičku začíná klesat.“

Na zámku právě nyní probíhá zásadní rekonstrukce všech exteriérů, zámeckých zahrad včetně plotů, zahradního jezírka a všech dalších objektů. Zpřístupněn veřejnosti bude také podzemní vojenský kryt z roku 1942.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Vlastně tady probíhá revitalizace zámeckého parku, je to projekt, podpořený z evropských fondů, jsme rádi, že se nám podaří celkově upravit celý zámecký park. Je to samozřejmě od výsadeb, jak vidíme, stojíme už na upraveném chodníku, takže vlastně veškeré komunikační trasy jsou upravené a taky travní porosty, došlo tady taky k přemístění soch, devíti alegorických soch, 4 byly v tomto prostoru, dalších 5 bylo v druhé části zámku a dneska je máme osazené tady v tom předním parteru zámeckého parku. A největší položkou vlastně celé tady té revitalizace je oprava zámeckého oplocení. Opravy se dočkají také dvě bašty, u jedné z nich zrovna stojíme, která bude zpřístupněna a chceme tam udělat i drobnou expozici, kterou by si návštěvníci procházeli sami.“

V červnu byla dokončena první část rekonstrukce opravou unikátního objektu zámecké salla tereny.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet salu terrenu a až tady bude se konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby.“

I přes rekonstrukce je zámek v plném provozu, probíhají prohlídky a ve výstavních síních zajímavé výstavy. Jednou z nich je výstava k 350. výročí úmrtí J.A.Komenského.

Jana Lesáková, autorka výstavy: „V prvé části výstavy uvidíte bannery, na kterých je vlastně celý jeho život, jeho dílo a veškeré informace k Janu Amosi Komenskému. V další části výstavy máme zapůjčenou soukromou sbírku slabikářů, která se samozřejmě tématem k této výstavě hodí, a v poslední části máme zapůjčenou soudobou třídu. Je tedy trošičku mladší, je z Rakouska – Uherska, ale myslíme si, že i to k tomu tématu patří.“

Zdenka Markovičová, sběratelka: „Sbírku jsem začala sbírat v roce 2002. Začala jsem v Kosovu, kdy jsem pobývala na území Kosova jako voják z povolání a v současné době má sbírka kolem 250 kusů.“

Ve velkém sále zámku byla nedávno otevřena výstava významné polské malířky Hanny Bakula.

Wojciech Dominiak, ředitel muzea Prudnik: „Je to velice výjimečná výstava protože je to druhá výstava Hanny Bakuly v Čechách, Odhalujeme dědictví polsko - českého pohraničí.“

Hanna Bakula, malířka: „Jsou to moje obrazy, oleje, pastely a akvarely. Jsem z Varšavy, kde jsem vystudovala výtvarnou akademii. Mám moc ráda Čechy a moc se mi tu líbí a je to pro mě velký, velký prožitek.“

Zámek je ve správě Muzea Bruntál, které zde také sídlí. V jeho prostorách byly mimo jiné natáčeny také české pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Na svých cestách do Jeseníků zámek v Bruntále určitě nevynechejte.

---

Cestující zažili přepadení elektrolodi Harta piráty

Nevšední zážitek čekal na pasažéry elektrolodi na přehradě Slezská Harta. Při návratu do přístavu byla loď přepadena piráty pod vedením potomka prvního českého piráta v Karibiku, Augustina Heřmana. Přepadení se neobešlo bez střelby a výkupného.

Cestující, mezi nimiž převažovaly maminky s dětmi, byli velmi překvapeni, když k elektrolodi lodi přirazila loď plná pirátů. Zalekly se především děti. Dospělí totiž rozeznali mezi piráty i starostu Leskovce nebo náměstka hejtmana kraje.

Bedřich Buťák, náčelník pirátů: „Tak dneska, dneska jsme udělali první přepadení Harty, bylo to jako ukončení sezóny, tak abychom pobavili místní i všechny v okolí."

Po předání výkupného pirátům se nakonec pirátská loď Santa Maria odpojila a piráti zmizeli v zátoce. To však nebyla jediná součást slavností ukončení letní sezóny na Slezské Hartě. Ta byla letos opravdu úspěšná.

Bedřich Buťák náčelník pirátů: „Letos byl sezóna, řekl bych že rekordní, ač se nekonala spousta kulturních akcí tak stejně lidi si sem našli cestu a těch lidí tady bylo poměrně hodně."

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Tak léto bylo letos úžasné samozřejmě je to dáno zdravotní situací ve společnosti která je, ale nicméně jsme rádi, že lidé našli cestu na Slezskou Hartu, konkrétně tady do Leskovce a zjistili, že existuje tady taky lodní doprava, jo na to jsme pyšní."

Zábava pokračovala v Leskovecké zátoce a díky krásnému počasí se jí účastnily davy návštěvníků.

Anketa, návštěvníci oslav: "Tak Leskovec, já jsem ostravák, jsem rodák odsud, je to tu nádherné. Lepší to nemůže být, jedině v Leskovci.“

„Úplně super, oni tady mají vždycky dobré akce a já tady chodím i na plesy, mám to blízko a je to super, starosta super, předseda regionu, je to skvělé. Já jsem z Krnova ale rodák z Opavy.“

„Je to tu dobré.“

„Já nevím, všecko.“

„Skvělý.“

„Nejvíc se mi líbí kolotoče.“

„Krásné, já jsem přijela až z Brna, my tady máme chatu apaluchu vždycky každý rok, ve Starých Heřminovech, takže vždycky děláme v sobotu nějaký výlet.“

„Je to tady moc hezké, my máme strašně rádi přehradu a okolí. Jezdíme tady často, skoro pořád, když můžem, tak přejedem.“

„Nejvíc se mi líbí asi labutě.“

„Taky labutě.“

Konec letní sezóny však neznamená konec akcí na Slezské Hartě. Lidé si jich mohou užívat podle počasí až do konce roku.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „My nekončíme, plánujeme plavby vlastně až do konce roku, do doby, než zamrzne zátoka, pokud zamrzne. Loni například zátoka nezamrzla, takže plánujeme až ke konci roku adventní jízdy, vánoční jízdy, novoroční jízdy, samozřejmě silvestrovské jízdy.

Bedřich Buťák, náčelník pirátů: „Samozřejmě jedeme dál, pokud to počasí vydrží, tak budeme jezdit a budeme plout a budeme nabízet lidem, aby se tady podívali na naši hezkou přehradu.

V červenci lodní doprava na Slezské Hartě přivítala desetitisícího návštěvníka. Jelikož v srpnu se elektrolodí přepravilo dalších 7 tisíc, všechno nasvědčuje tomu, že ještě do konce roku budou v Leskovci vítat i návštěvníka s číslem dvacet tisíc.

---

Do Karlova a Malé Morávky se sjeli milovníci řízků

Do Karlova a Malé Morávky pod Pradědem se sjeli gurmáni na už tradiční Festival řízků. Zapojily se do něj téměř všechny restaurace, které jsou v provozu a o hosty rozhodně neměly nouzi.

Zatímco Borůvkové hody letos byly kvůli pandemii koronaviru zrušeny, Festival řízků si v Karlově a Malé Morávce vzít nenechali. A udělali dobře. Restaurace, ve kterých řízky připravovaly, je nestíhaly smažit.

Anketa, návštěvníci Festivalu řízků: „Mám rád hodně řízky. Já jsem je jedl celé prázdniny musím přiznat a dal bych si ještě řízek, je dobrý.“

„Jsem řízkový, to se přiznám. Dneska jsem si dal kuřecí a chutná, zatím chutná.“

„Já jsem si dala telecí, protože mám ráda telecí a málo kdy se k tomu dostanu. Takže jsme moc rádi, že tady jsme a je tu krásně, takže chutná hrozně.“

„Výborné, výborné, jako spokojeni, nemělo to chybu.“

„My jsme dva si dali kuřecí s bramborovým salátem, teď si dáme palačinku ještě s kafíčkem. Spokojeni.“

„Dal jsem si česnekový kuřecí řízek a je výborný, chutná mi.“

„Já jsem si dal kuřecí řízek s vařenýma bramborama a ještě nevím, jak chutná.“

„Klasický řízek s bramborovým salátem. Už máme skoro vánoce,“

„Já jsem měla stripsy s domácím bramborovým salátem a byl vynikající, opravdu.“

Kromě klasiky byly na festivalu připraveny připraveny i netradiční řízky jako třeba klokaní nebo pštrosí.

Jaroslav Petřík, vedoucí provozu: „My jsme se zúčastnili letos popáté, protože je to pátým rokem, co stojí kulatá restaurace Kazmarka a jako taková funguje. Je to vždycky podle nabídky těch dodavatelů, bizoní, pštrosí, klokaní řízky, které jsou a samozřejmě kuřecí a vepřové, které jsou jako každoročně. Pak jsou spíše speciality udělané tím, že ten klokaní řízek je se švestkovou omáčkou a podobně."

Návštěvnost byla vysoká a vyšlo i počasí. Lidé sem mohli přijet nejen autem, ale také historickým vlakem, který jezdí z Bruntálu do Malé Morávky a zpět.. Letošní sezónu ukončí už o tomto víkendu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
25. září 2020, 17:20

Navštivte zdarma památky v našem kraji: Zámek Bruntál

Až do konce října můžete využít projektu s názvem Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj. Pro podporu cestovního ruchu kraj připravil 57 atraktivit - hradů, zámků, rozhledem a dalších objektů, které můžete navštívit zcela zdarma. Z těch, které se týkají Jeseníků, zavítáme na naší první návštěvě na tu největší – na státní zámek v Bruntále.

Zámek Bruntál, původně pozdně gotický hrad, byl nejprve renesančně přebudován a koncem 18. století barokně přestavěn. Vyniká především svou zajímavou dispozicí ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím. Je také památkou, kterou až do konce října můžete navštívit bez vstupného.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Ano, máme vstup do zámku zdarma, samozřejmě, projevilo se to třeba na začátku září, kdy byla opravdu velká návšětvnost a dnes s tou dnešní situací to zase trošičku začíná klesat.“

Na zámku právě nyní probíhá zásadní rekonstrukce všech exteriérů, zámeckých zahrad včetně plotů, zahradního jezírka a všech dalších objektů. Zpřístupněn veřejnosti bude také podzemní vojenský kryt z roku 1942.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Vlastně tady probíhá revitalizace zámeckého parku, je to projekt, podpořený z evropských fondů, jsme rádi, že se nám podaří celkově upravit celý zámecký park. Je to samozřejmě od výsadeb, jak vidíme, stojíme už na upraveném chodníku, takže vlastně veškeré komunikační trasy jsou upravené a taky travní porosty, došlo tady taky k přemístění soch, devíti alegorických soch, 4 byly v tomto prostoru, dalších 5 bylo v druhé části zámku a dneska je máme osazené tady v tom předním parteru zámeckého parku. A největší položkou vlastně celé tady té revitalizace je oprava zámeckého oplocení. Opravy se dočkají také dvě bašty, u jedné z nich zrovna stojíme, která bude zpřístupněna a chceme tam udělat i drobnou expozici, kterou by si návštěvníci procházeli sami.“

V červnu byla dokončena první část rekonstrukce opravou unikátního objektu zámecké salla tereny.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet salu terrenu a až tady bude se konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby.“

I přes rekonstrukce je zámek v plném provozu, probíhají prohlídky a ve výstavních síních zajímavé výstavy. Jednou z nich je výstava k 350. výročí úmrtí J.A.Komenského.

Jana Lesáková, autorka výstavy: „V prvé části výstavy uvidíte bannery, na kterých je vlastně celý jeho život, jeho dílo a veškeré informace k Janu Amosi Komenskému. V další části výstavy máme zapůjčenou soukromou sbírku slabikářů, která se samozřejmě tématem k této výstavě hodí, a v poslední části máme zapůjčenou soudobou třídu. Je tedy trošičku mladší, je z Rakouska – Uherska, ale myslíme si, že i to k tomu tématu patří.“

Zdenka Markovičová, sběratelka: „Sbírku jsem začala sbírat v roce 2002. Začala jsem v Kosovu, kdy jsem pobývala na území Kosova jako voják z povolání a v současné době má sbírka kolem 250 kusů.“

Ve velkém sále zámku byla nedávno otevřena výstava významné polské malířky Hanny Bakula.

Wojciech Dominiak, ředitel muzea Prudnik: „Je to velice výjimečná výstava protože je to druhá výstava Hanny Bakuly v Čechách, Odhalujeme dědictví polsko - českého pohraničí.“

Hanna Bakula, malířka: „Jsou to moje obrazy, oleje, pastely a akvarely. Jsem z Varšavy, kde jsem vystudovala výtvarnou akademii. Mám moc ráda Čechy a moc se mi tu líbí a je to pro mě velký, velký prožitek.“

Zámek je ve správě Muzea Bruntál, které zde také sídlí. V jeho prostorách byly mimo jiné natáčeny také české pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra. Na svých cestách do Jeseníků zámek v Bruntále určitě nevynechejte.

---

Cestující zažili přepadení elektrolodi Harta piráty

Nevšední zážitek čekal na pasažéry elektrolodi na přehradě Slezská Harta. Při návratu do přístavu byla loď přepadena piráty pod vedením potomka prvního českého piráta v Karibiku, Augustina Heřmana. Přepadení se neobešlo bez střelby a výkupného.

Cestující, mezi nimiž převažovaly maminky s dětmi, byli velmi překvapeni, když k elektrolodi lodi přirazila loď plná pirátů. Zalekly se především děti. Dospělí totiž rozeznali mezi piráty i starostu Leskovce nebo náměstka hejtmana kraje.

Bedřich Buťák, náčelník pirátů: „Tak dneska, dneska jsme udělali první přepadení Harty, bylo to jako ukončení sezóny, tak abychom pobavili místní i všechny v okolí."

Po předání výkupného pirátům se nakonec pirátská loď Santa Maria odpojila a piráti zmizeli v zátoce. To však nebyla jediná součást slavností ukončení letní sezóny na Slezské Hartě. Ta byla letos opravdu úspěšná.

Bedřich Buťák náčelník pirátů: „Letos byl sezóna, řekl bych že rekordní, ač se nekonala spousta kulturních akcí tak stejně lidi si sem našli cestu a těch lidí tady bylo poměrně hodně."

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Tak léto bylo letos úžasné samozřejmě je to dáno zdravotní situací ve společnosti která je, ale nicméně jsme rádi, že lidé našli cestu na Slezskou Hartu, konkrétně tady do Leskovce a zjistili, že existuje tady taky lodní doprava, jo na to jsme pyšní."

Zábava pokračovala v Leskovecké zátoce a díky krásnému počasí se jí účastnily davy návštěvníků.

Anketa, návštěvníci oslav: "Tak Leskovec, já jsem ostravák, jsem rodák odsud, je to tu nádherné. Lepší to nemůže být, jedině v Leskovci.“

„Úplně super, oni tady mají vždycky dobré akce a já tady chodím i na plesy, mám to blízko a je to super, starosta super, předseda regionu, je to skvělé. Já jsem z Krnova ale rodák z Opavy.“

„Je to tu dobré.“

„Já nevím, všecko.“

„Skvělý.“

„Nejvíc se mi líbí kolotoče.“

„Krásné, já jsem přijela až z Brna, my tady máme chatu apaluchu vždycky každý rok, ve Starých Heřminovech, takže vždycky děláme v sobotu nějaký výlet.“

„Je to tady moc hezké, my máme strašně rádi přehradu a okolí. Jezdíme tady často, skoro pořád, když můžem, tak přejedem.“

„Nejvíc se mi líbí asi labutě.“

„Taky labutě.“

Konec letní sezóny však neznamená konec akcí na Slezské Hartě. Lidé si jich mohou užívat podle počasí až do konce roku.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „My nekončíme, plánujeme plavby vlastně až do konce roku, do doby, než zamrzne zátoka, pokud zamrzne. Loni například zátoka nezamrzla, takže plánujeme až ke konci roku adventní jízdy, vánoční jízdy, novoroční jízdy, samozřejmě silvestrovské jízdy.

Bedřich Buťák, náčelník pirátů: „Samozřejmě jedeme dál, pokud to počasí vydrží, tak budeme jezdit a budeme plout a budeme nabízet lidem, aby se tady podívali na naši hezkou přehradu.

V červenci lodní doprava na Slezské Hartě přivítala desetitisícího návštěvníka. Jelikož v srpnu se elektrolodí přepravilo dalších 7 tisíc, všechno nasvědčuje tomu, že ještě do konce roku budou v Leskovci vítat i návštěvníka s číslem dvacet tisíc.

---

Do Karlova a Malé Morávky se sjeli milovníci řízků

Do Karlova a Malé Morávky pod Pradědem se sjeli gurmáni na už tradiční Festival řízků. Zapojily se do něj téměř všechny restaurace, které jsou v provozu a o hosty rozhodně neměly nouzi.

Zatímco Borůvkové hody letos byly kvůli pandemii koronaviru zrušeny, Festival řízků si v Karlově a Malé Morávce vzít nenechali. A udělali dobře. Restaurace, ve kterých řízky připravovaly, je nestíhaly smažit.

Anketa, návštěvníci Festivalu řízků: „Mám rád hodně řízky. Já jsem je jedl celé prázdniny musím přiznat a dal bych si ještě řízek, je dobrý.“

„Jsem řízkový, to se přiznám. Dneska jsem si dal kuřecí a chutná, zatím chutná.“

„Já jsem si dala telecí, protože mám ráda telecí a málo kdy se k tomu dostanu. Takže jsme moc rádi, že tady jsme a je tu krásně, takže chutná hrozně.“

„Výborné, výborné, jako spokojeni, nemělo to chybu.“

„My jsme dva si dali kuřecí s bramborovým salátem, teď si dáme palačinku ještě s kafíčkem. Spokojeni.“

„Dal jsem si česnekový kuřecí řízek a je výborný, chutná mi.“

„Já jsem si dal kuřecí řízek s vařenýma bramborama a ještě nevím, jak chutná.“

„Klasický řízek s bramborovým salátem. Už máme skoro vánoce,“

„Já jsem měla stripsy s domácím bramborovým salátem a byl vynikající, opravdu.“

Kromě klasiky byly na festivalu připraveny připraveny i netradiční řízky jako třeba klokaní nebo pštrosí.

Jaroslav Petřík, vedoucí provozu: „My jsme se zúčastnili letos popáté, protože je to pátým rokem, co stojí kulatá restaurace Kazmarka a jako taková funguje. Je to vždycky podle nabídky těch dodavatelů, bizoní, pštrosí, klokaní řízky, které jsou a samozřejmě kuřecí a vepřové, které jsou jako každoročně. Pak jsou spíše speciality udělané tím, že ten klokaní řízek je se švestkovou omáčkou a podobně."

Návštěvnost byla vysoká a vyšlo i počasí. Lidé sem mohli přijet nejen autem, ale také historickým vlakem, který jezdí z Bruntálu do Malé Morávky a zpět.. Letošní sezónu ukončí už o tomto víkendu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-25-09-2020-17-23