Nemocnice v Krnově bojuje s následky a likviduje škody
S velkými následky povodně se potýká také krnovská nemocnice. Velká voda zatopila sklepní prostory s technologiemi a ambulance ve sníženém přízemí. Nemocnice byla zcela ochromena bez elektřiny a vody. Materiální škody škody i nánosy bahna jsou obrovské.
Nemocnice se snaží odsávat vodu, bahno a obnovovat operativu.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „V současné době odsáváme ze zbytků sklepů vody a čistíme jednotlivé rozvodny elektrické, abychom tam mohli spustit proud a mohli zprovoznit například výtahy, protože v celé té hlavní budově, kde je 10 výtahů, tak jede jeden, který samozřejmě je přetížený, ale zaměstnanci jsou solidární a pacientům jídlo roznášení na tácích z toho koridoru, kde to dojede z kuchyně. My jsme zachovali operativu po celou dobu na jednom chirurgickém sále čtyři a zachovali jsme gynekologický a porodní sál, ty jely bez režimu, v normálním režimu, od pondělka bychom chtěli mít všechny sály v provozu a začít poskytovat už i plánovanou péči.
Nemocnice akutně potřebuje především vysoušeče a hlavně pak ochotné ruce.
Ivana Košová, úklidová firma: „My v téhle situaci nevíme tedy, co dřív, protože je toho strašně moc, ta nemocnice je tedy celá pod vodou, hlavně ten suterén, někde dosahovala vody i přes dva metry, tady dělají sestřičky, doktoři, prostě veškerý personál, ale potřebovali bychom, help, help, potřebovali bychom nějaké dobrovolníky, protože tady ta nemocnice by měla co nejdříve začít fungovat a potřebovali bychom pomoc, protože je toho tady strašně moc zničeného.“
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Roušky a ochranných pomůcek máme dost, přivítáme jakékoli dezinfekční věci a jinak bylo to vyplaveno i spodními vodami, je tam bahno, šlo to z kanalizací, takže ta hniloba bude rychle postupovat, proto to musíme rychle vyklidit, rychle vyčistit a vysušovat.“
Lidé mají také jasno v tom, co by nejvíce pomohlo.
Ivana Košová, úklidová firma: „Chybí tady hlavně ta armáda, co nám pan prezident slíbil. Pan prezident se byl tady včera podívat, tak nevím, co vyřešili, ale byli bychom prostě strašně rádi. Předejít by se tomu dalo, kdyby fakt už byla tady ta přehrada, protože 27 let je to, co tady byla ta povodeň, ale myslím si, že to nebylo tak hrozné a silné, ta voda, jako teď co napáchala ty škody. My máme tedy 80% Krnova opravdu zničeného."
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Kromě toho, že přijeli třeba i z kraje úředníci, pomáhají nám hasiči z Jindřichova, pomáhají nám dobrovolníci, pomáhají i zaměstnanci, i když jsou třeba někteří doma vytopení, takže všem chci moc poděkovat a i kdo má chuť tady v nemocnic pomoci, tak rádi ho uvítáme.“
---
Nové Heřminovy a Zátor likvidují škody
Až nyní, kdy voda ustupuje, spatřují lidé dílo zkázy, které vykonala velká voda. V Nových Heřminovech i Zátoru se obyvatelé shodují na tom, že povodeň i její následky byly mnohem horší, než v roce 1997.
V Nových Heřminovech je již nyní jasné, že nejméně dva domy budou muset být zbořeny.
Anketa, obyvatelé Nových Heřminov: „No já jsem tady nebyl, na ale tak jako, zbořilo se to tady všechno, je to strašné.“
„Vzalo to kus všeho. Sami vidíte. Sami se podívejte okolo domu, jak to vypadá. Jsme na tom všichni asi obdobně. V celé vesnici. Je to tady zase ve větší míře.“
p. Mojžíšová, obyvatelka Nových Heřminov: „My jsme odjeli k dceři do Bruntálu. No, já jsem tady byla poprvé včera. Tak jsem to viděla, je to nepříjemné, no.“
Na krásy zahrad a vybavení domu zbyla některým jen vzpomínka v mobilech.
Mojžíšová, obyvatelka Nových Heřminov: „Toto vidíte před domem, takhle to vypadá k té stodole. Tam byla taková skalka, jestli to vidíte, studna tam byla, bazén. Studna, ta taky zmizela úplně, ta skruž a to. Tady, kde to je spadlé, byla kuchyň a za tím obývák. A nad tím pokojíček.“
A stejné obrázky můžeme vidět i v samotném Zátoru.
Salome Sýkorová (SNK - ED), starostka Zátoru: „Ta vody, ta síla té vody a ty materiální škody, které způsobila, budou ohromné a strašně mě mrzí to, že stát nebyl schopný, prosadit přehradu Noví Heřminovy a že ta přehrada Nové Heřminovy nebyla postavená a že nás mohla v současné době ochránit.“
Lidé teď ze všeho nejvíce potřebují elektrocentrály, vysoušeče, úklidové pomůcky a především ochotné ruce, které pomůžou.
---
V Bruntále i okolí vrcholí záchranné práce
Na Bruntálsku momentálně přestalo pršet, voda však stále stéká z kopců a situace je na některých místech kritická. Město vyhlásilo 3 stupeň povodňové aktivity a zakázalo vstup do některých oblastí v okolí a do prostor kolem vodních toků
Nejhorší situace je na Černém potoku, který protéká městem. Bruntál musel dokonce přistoupit k evakuaci lidí, kteří v okolí bydlí. Černý potok ohrožuje domy v okolí a především několik mostů.
Kritická je situace také v menších obcích Bruntálska. Ve Staré Vodě u Světlé Hory jsou zaplaveny domy i zahrady. Lidé se v posledních dnech sami starali o jejich ochranu.
P. Jazudeková,obyvatelka Staré Vody: „Pytlovali jsme, docela jsem se nadřeli, doufám, že to tomu baráčku alespoň trochu pomohlo.“
V současné době pracují všichni na co nejrychlejším čištění odtokových cest pro záplavovou vodu.
---
Slavnostní zahájení stavby obchvatu Bruntálu
V Bruntále byl položen základní kámen a zahájena stavba východního obchvatu města. Celý obchvat ve složitém území bude dlouhý 4,5 km, bude mít mimoúrovňovou křižovatku, dlouhý most a bude křížit železniční trať na Olomouc.
Celá stavba potrvá 29 měsíců a bude stát 827 mil korun.
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Předpokládám, že tohle opravdu bude jedna z nejdůležitějších staveb, které realizujeme tady v MS kraji.“
Obchvat města výrazně odlehčí kamionovou a tranzitní dopravu, bude mít také 9 mostů a dvě protihlukové stěny.
Josef Bělica (/ANO), hejtman MS kraje: „Je to stavba, která přichází v místech, kde je velmi důležitá. Obchvate Bruntálu prostě je důležitá stavba a infrastrukturální v rámci MS kraje. Propojují se tady významné krajské komunikace 1/45 a 1/11. Já věřím, že se bude v investicích do infrastruktury v MS kraji pokračovat a je to hrozně dobře pro celý kraj. Protože bez kvalitní dopravní infrastruktury je rozvoj kraje velmi složitý.“
Na komplikace v průběhu stavby se musejí připravit také řidiči a obyvatelé města
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: „Určitě nastanou potíže při napojování obchvatu na silnici 1/45 i 1/11 z obou stran, kde my to sice máme zamilníkované, ale dá se předpokládat, že opravdu zhruba těch 4 až 6 měsíců bude problém z hlediska vedení provozu na těchto komunikacích, kde bude provoz veden jenom v jednom jízdním pruhu, to znamená určitě velké omezení a dají se očekávat určitě i kolony a nějaké ta obtíže pro motoristy, takže to bude řízeno semafory.“
Stavba obchvatu je výsledkem více než 20 let příprav a vyjednávání. Její přínos je však nesporný.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Občané budou mít v budoucnu v centru klid. Ti co jedou na Polsko z Olomouce nebo na Krnova, tak budou rychlí,. Budou prostě rychleji na druhé straně Bruntálu. Mám z toho obrovskou radost, že se to všechno povedlo.“
Petr Rys (STAN), místostarosta Bruntálu: „Ten pocit, který mám, je velmi šťastný, protože po mnoha letech, tím myslím skutečně mnoho let, v mém případě od roku 2008, ale v případě této stavby od roku 2000 a 2003, kdy se dělal aktualizace vyhledávací studie, tak jsme v momentu, kdy se stavba skutečně zahajuje.“
V úvodní fázi jsou také přípravy další velké stavby a to severního obchvatu Bruntálu.
---
Nová rehabilitace a park s respiriem v Krnově
V krnovské nemocnici slavnostně otevřeli unikátní stavbu, kterou je rehabilitační budova, respirium a rehabilitační park. Po více než tok trvajících pracích získali pacienti i personál nemocnice jedinečný komplex pro svou rekonvalescenci po lékařských výkonech.
Nové stavby i přístavba nemocnice originálně propojují pobyt pacientů s prostředím okolní přírody.
Arnold Pavlík, primář rehabilitace: „Má to připodobnit k pobytu u nás, k tomu lázeňskému, když úplně se to srovnávat nedá, ale je to myšleno v podobném duchu. To zmiňované respirium. Já si nepamatuji, že bych někde něco podobného viděl.“
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Osobně se mi nejvíce líbí to venkovní respirium, protože tohle jsem chtěl. Chtěl jsem stavbu uprostřed přírody, která bude prosklená, kde ten pacient i v zimě si může sednout a být opravdu uprostřed přírody.“
Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: „Úžasná stavba, respirium je opravdu krásní a věřím, že to pomůže pacientům k rychlejší rehabilitaci.“
Martin Janda, architekt stavby: „Přidanou hodnotu tady této stavby vidím především v tom spojení s tím vnějším prostředím. S tím nádherným parkem, který se snažíme, aby tady vyrostl a aby se zapojil do toho prostoru a zároveň pomohl v tom rehabilitačním úsilí těch jednotlivých pacientů.“
Největší zásluhu na nových stavbách má především investor a provozovatel nemocnice – Moravskoslezský kraj.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Samozřejmě investice do infrastruktury nemocnic jsou důležité. Tady v Krnově je vidět, že se to daří a rekonstrukce rehabilitace je důležitá. Vzniklo krásné respirium s výhledem do přírody a myslím, že se pacienti mají na co těšit a je to krásné prostředí.“
Martin Gebaurer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Vzhledem k tomu, že krnovská nemocnice má takové nešťastné umístění na kraji okresu, tak to bude vlastně tahoun pro všechny lidi nejenom z okresu, ale i blízkého okolí, kteří budou opravdu potřebovat rehabilitační péči.“
Rastislav Maďar, epidemiolog, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: „Jsou to nejenom lékaři, ale jsou to i sestry, jsou to fyzioterapeuti, ergoterapeuti, to jsou právě ti zaměstnanci, kteří by mohli pracovat v tomto krásném prostředí a z toho důvodu mě velmi těší, že se krnovské nemocnici takhle daří, že má další rozvojové plány a my se budeme těšit na spolupráci i s panem ředitelem i v mém druhém děkanském mandátu.“
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Já bych chtěl moc poděkovat MS kraji, protože tady investoval nemalé peníze, celá stavba stála kolem 80 mil korun. Za dobu, co dělám ředitele, tak těch peněz jsme dostali opravdu moc a na té nemocnici je to vidět, takže děkujeme.“
---
Redakčně upraveno / zkráceno.