Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Ostravští strážníci stále instalují senior linky
  • Bezpečí seniorů je stále aktuální téma nejen v Ostravě, host: Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den. Začíná pořad Léta běží. Dnes se podíváme na bezpečnost seniorů, a na to, jak se o ně starají strážníci Městské policie Ostrava. Naším hostem bude jejich mluvčí Jindřich Machů. Nejprve ale příspěvek.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Právě jsme v jednom z ostravských bytů. Městská policie do něj na žádost majitelky nainstalovala Senior linku.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: Bude sloužit k tomu, aby v případě nějaké nežádoucí osoby u dveří mohla kontaktovat strážníky, aniž by volala teda přes mobil. Dále dostala tlačítko zdravotních komplikací, které tedy nějakým způsobem umožní tomu seniorovi, pokud se nedostane ke svému mobilnímu telefonu a je mu velmi zle není schopný popsat svůj zdravotní stav, tak ho pouze zmáčknout a tedy kontaktuje zdravotníky, kteří by měli přijet na místo a řešit zdravotní komplikace toho seniora.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Podmínkou pro získání Senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní hendikep. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru úřadu v jejich bydlišti nebo mohou navštívit městskou policii.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: Obnáší to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tedy tu centrálu, nainstalovali tlačítko, předali informace seniorovi, který tedy potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá samozřejmě na dané číslo, aby tedy informoval o tom, že došlo k nějakému omylu a že teda tlačítko třeba zmáčkl omylem. Zpočátku jsou takové obavy, co se to děje, co to jsou za tlačítka, mají z toho strach. Ale my samozřejmě dáváme ten čas dostatečný tomu, abychom je instruovali o tom používání. Další věc je ta, že mají ještě sepsaný návod přímo v papírové podobě, když tam čemukoli neporozumí, můžou nás kontaktovat

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zkušenost se Senior linkou už má paní Jiřina Žáková ze Slezské Ostravy za tři měsíce od instalace linky dostala srdeční záchvat.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: Čtyři hodiny od osmi do dvanácti v noci jsem se trápila, jelikož jsem se bála zmáčknout tu Senior linku, ale už jsem potom si říkala spát nebo budu ležet? Tak jsem tlačítko zmáčkla. Za chviličku asi pět, nebylo ani deset minut a přijeli. Zařídili mi to u policie. Policista přijel s tou první pomocí, protože jsem měla tu Senior linku. Kdybych nebyla zmáčkla to tlačítko, tak tu nejsem, protože jsem měla tlak 120. Museli mi dát injekci a odvézt záchrankou do nemocnice.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pro paní Jiřinu to nebyla poslední zkušenost s městskou policií. Strážníci za ní docházejí, aby vyzkoušeli funkčnost linky nebo aby se zeptali, jestli je všechno v pořádku. Připravili jí také velké překvapení. K životnímu jubileu se jí složili na dárek.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: Dali mi 90 růží. Víte, co to je pro starou bábu? Která v životě nedostala takový dar. A tak jsem šťastná, že tu policii mám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: K tématu teď více z mluvčí Městské policie Ostrava Jindřichem Machů, vítejte u nás ve studiu.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Dobrý den Vám i divákům televize Polar.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme nejprve obecně k samotnému projektu Senior linka. Co to je?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Projekt Senior linka je projektem ostravské městské policie, která je určena osaměle žijícím seniorům ve věku nad 65 let a rovněž osobám, které mají určitý zdravotní hendikep. Tento projekt umožňuje těmto zmíněným osobám cítit se bezpečně v jejich přirozeném domácím prostředí. To bezpečí spočívá v tom, že vlastně v jejich domácnosti respektive jejich obydlí v domě, bytě jsou instalována dvě bezpečnostní tlačítka. Jednomu mi slangově říkáme "podezřelá osoba". Ta se instaluje bezprostředně u vstupních nebo u vchodových dveří, a pokud je aktivována senzorem nebo osobou, tak vlastně je to případ, kdy se v okolí, jeho bydliště, bytu, domu pohybuje podezřelá osoba nebo jemu neznámá osoba. A pak jsou tu druhá tlačítka, které ten senior nebo ta osoba má neustále u sebe a říká si mu tlačítko "zdravotní komplikace". To Senior aktivuje v případě, že má jakoukoliv zdravotních komplikaci a požaduje pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme k číslům, kolik máte aktuálně instalovaných bezpečnostních tlačítek u seniorů? Jak často jsou využívána? Jestli máte, jestli znáte i počet výjezdů.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Tak pokud mohu hovořit v řeči čísel, tak ten projekt běží od roku 2010. Běží díky finanční podpoře statutárního města Ostravy a ministerstva vnitra. A když jsme ho rozjížděli v tom roce 2010, tak jsme měli v domácnostech 170 zařízení těchto tlačítek. Aktuálně se pohybujeme na počtu zhruba kolem 530 tlačítek v ostravských domácnostech a s tím, že pokud bych měl hovořit o výjezdech, tak za tu dobu trvání toho projektu jsme vyjížděli více než 2900 případech. A z toho zhruba přes 400 případů bylo nutné zavolat na místo rychlou záchrannou službu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým tempem postupujeme dále? Je v pořadník těch zájemců na byty a mají lidé zájem?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Musím říci, že senioři a osaměle žijící osoby a osoby s tím zdravotním hendikepem mají o tuto službu zájem. To znamená, pomyslně poptávka převyšuje naši nabídku. Aktuálně máme volných 13 těch zařízení a samozřejmě ty osoby, které jsou v tom pořadníku, se nějakým způsobem snažíme rovněž zajistit ve vztahu k jejich bezpečí. Proto třeba těmto osobám, které, jak jsem zmínil, jsou v tom pořadníku, ale i jiným osobám, které o to zažádají z jiného projektu, jim instalujeme bezpečnostní řetízky na vstupní dveře bytů a anebo i panoramatické kukátka.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdy a ve kterých případech tlačítko zafungovalo? Pojďme k praxi.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Těch případů byla celá, celá řada. Za to období od roku 2010 se opravdu dá hovořit, že to tlačítko pomyslné, jak jste nazval, zachránilo mnoho životů a zdraví našich ostravských seniorů. Pokud mohu zmínit poslední takový závažný případ, tak ten se uskutečnil, respektive udál koncem měsíce června, kdy naši strážníci vyjížděli v podvečerních hodinách do Ostravy Michálkovic. Tam sedmdesáti šestiletý senior aktivoval tlačítko podezřelá osoba, takže naši strážníci předpokládali, že se v jeho okolí bydliště bude nacházet podezřelá nebo osoba, kterou ten dotyčný senior nezná. Bohužel ta situace byla dramatičtější, kdy ten senior to tlačítko aktivoval na zahradě svého domu s tím, že upadl do bezvědomí a dokonce u něho došlo k zástavě srdeční činnosti. Strážníci proto ihned poskytli seniorovi první pomoc a začali s nepřímou srdeční masáží a s tou pokračovali společně s rychlou zdravotní záchrannou službou, která byla přivolána na místo.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolegyně v reportáži zmínila možná důležitou věc a to, že senioři se někdy bojí nebo zdráhají se to tlačítko stisknout. Je to tak?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Ano, máte pravdu, pane redaktore. My se setkáváme s tím, že opravdu senioři jsou trošičku bázlivější í a říkají nám: "my vás nechceme obtěžovat". To o tom opravdu není. My říkáme i při té instalaci i poté, co toho seniora navštíví pravidelně strážník, ať se nebojí. Opravdu namístě není důvod k jakékoliv obavě, k strachu toho seniora. Prostě, i kdyby to zmáčkl omylem, my raději vyjedeme opakovaně na tzv. planý poplach, než kdybychom neměli vyjet na případ, kdy senior bude mít strach, obavu, k případu, který opravdu vyžaduje naši pomoc, anebo zásah zdravotníků.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Obecně na co by senioři bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají tlačítko, by v současné době měli dávat pozor? Jsou tady falešní vnukové, falešní plynaři a tak dále.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Obecně lze říci, že z praxe zaznamenává dost případů, kdy vlastně senioři jsou přímo cílem trestné činnosti pachatelů. Ti pachatelé si je vybírají zcela záměrně, ty seniory, protože jednak mají zvýšený věk, mají různé fyzické nebo zdravotní indispozice. Mnohdy i ti senioři jsou v sociálních izolacích, nemají si s kým popovídat a toto vše využívají právě pachatelé trestné činnosti. My samozřejmě kromě toho pocitu bezpečí, jak jsem zmiňoval tu Senior linku, máme řadu jiných projektů, ale snažíme se působit preventivně v rovině besed, přednášek pro ty seniory. A ty seniory v rámci těch přednášek upozorňujeme na reálná nebezpečí, se kterými se mohou v životě setkat. Mohou to být ti Vámi zmiňovaní falešní vnuci nebo to můžou být podomní prodejci, šmejdi apod. A pro takovou zajímavost mohu uvést, že pro ty tzv. modernější seniory, kteří používají počítač, pracují s internetem, máme dokonce přednášku, jakým způsobem se vyhnout nástrahám na tomto internetu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Odbočka nakonec, my se vlastně bavíme o Ostravě, ale dá se říct, že platí to, co jsme si řekli i pro ostatní seniory v Moravskoslezském kraji? Mohou se bez obav obrátit na ty své strážníky?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Já si myslím, že to, co bylo vyřešeno, přesahuje nejenom území statutárního města Ostravy, ale i region Moravskoslezského kraje. Pokud se senior opravdu bude cítit ohrožen nebo bude potřebovat pomoc, tak bez ohledu ať už zavolá linku tísňovou 156, což je linka městské nebo obecní policie anebo tísňovou linku policie ČR, což je 158. V obou dvou případech věřím v to, že bude poskytnuta kvalitní a profesionální a rychlá pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To byl Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, díky za Váš čas a za to, že jste přišel k nám.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Já děkuji za pozvání a popřál bych Vám hezký zbytek dne a samozřejmě i divákům.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To je vše z pořadu Léta běží. Těším se na vidinu příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Léta běží
10. srpna 2021, 17:25

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den. Začíná pořad Léta běží. Dnes se podíváme na bezpečnost seniorů, a na to, jak se o ně starají strážníci Městské policie Ostrava. Naším hostem bude jejich mluvčí Jindřich Machů. Nejprve ale příspěvek.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Právě jsme v jednom z ostravských bytů. Městská policie do něj na žádost majitelky nainstalovala Senior linku.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: Bude sloužit k tomu, aby v případě nějaké nežádoucí osoby u dveří mohla kontaktovat strážníky, aniž by volala teda přes mobil. Dále dostala tlačítko zdravotních komplikací, které tedy nějakým způsobem umožní tomu seniorovi, pokud se nedostane ke svému mobilnímu telefonu a je mu velmi zle není schopný popsat svůj zdravotní stav, tak ho pouze zmáčknout a tedy kontaktuje zdravotníky, kteří by měli přijet na místo a řešit zdravotní komplikace toho seniora.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Podmínkou pro získání Senior linky je věk nad 65 let nebo zdravotní hendikep. Žádost mohou zájemci sepsat na sociálním odboru úřadu v jejich bydlišti nebo mohou navštívit městskou policii.

Romana Macková, preventistka MP Ostrava: Obnáší to, že je třeba, abychom přišli, nainstalovali tedy tu centrálu, nainstalovali tlačítko, předali informace seniorovi, který tedy potřebuje vědět, jak s tím má zacházet. V případě, že se zmýlí, tak volá samozřejmě na dané číslo, aby tedy informoval o tom, že došlo k nějakému omylu a že teda tlačítko třeba zmáčkl omylem. Zpočátku jsou takové obavy, co se to děje, co to jsou za tlačítka, mají z toho strach. Ale my samozřejmě dáváme ten čas dostatečný tomu, abychom je instruovali o tom používání. Další věc je ta, že mají ještě sepsaný návod přímo v papírové podobě, když tam čemukoli neporozumí, můžou nás kontaktovat

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zkušenost se Senior linkou už má paní Jiřina Žáková ze Slezské Ostravy za tři měsíce od instalace linky dostala srdeční záchvat.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: Čtyři hodiny od osmi do dvanácti v noci jsem se trápila, jelikož jsem se bála zmáčknout tu Senior linku, ale už jsem potom si říkala spát nebo budu ležet? Tak jsem tlačítko zmáčkla. Za chviličku asi pět, nebylo ani deset minut a přijeli. Zařídili mi to u policie. Policista přijel s tou první pomocí, protože jsem měla tu Senior linku. Kdybych nebyla zmáčkla to tlačítko, tak tu nejsem, protože jsem měla tlak 120. Museli mi dát injekci a odvézt záchrankou do nemocnice.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pro paní Jiřinu to nebyla poslední zkušenost s městskou policií. Strážníci za ní docházejí, aby vyzkoušeli funkčnost linky nebo aby se zeptali, jestli je všechno v pořádku. Připravili jí také velké překvapení. K životnímu jubileu se jí složili na dárek.

Jiřina Žáková, uživatelka Senior linky: Dali mi 90 růží. Víte, co to je pro starou bábu? Která v životě nedostala takový dar. A tak jsem šťastná, že tu policii mám.

Lukáš Zavadil, TV Polar: K tématu teď více z mluvčí Městské policie Ostrava Jindřichem Machů, vítejte u nás ve studiu.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Dobrý den Vám i divákům televize Polar.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme nejprve obecně k samotnému projektu Senior linka. Co to je?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Projekt Senior linka je projektem ostravské městské policie, která je určena osaměle žijícím seniorům ve věku nad 65 let a rovněž osobám, které mají určitý zdravotní hendikep. Tento projekt umožňuje těmto zmíněným osobám cítit se bezpečně v jejich přirozeném domácím prostředí. To bezpečí spočívá v tom, že vlastně v jejich domácnosti respektive jejich obydlí v domě, bytě jsou instalována dvě bezpečnostní tlačítka. Jednomu mi slangově říkáme "podezřelá osoba". Ta se instaluje bezprostředně u vstupních nebo u vchodových dveří, a pokud je aktivována senzorem nebo osobou, tak vlastně je to případ, kdy se v okolí, jeho bydliště, bytu, domu pohybuje podezřelá osoba nebo jemu neznámá osoba. A pak jsou tu druhá tlačítka, které ten senior nebo ta osoba má neustále u sebe a říká si mu tlačítko "zdravotní komplikace". To Senior aktivuje v případě, že má jakoukoliv zdravotních komplikaci a požaduje pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme k číslům, kolik máte aktuálně instalovaných bezpečnostních tlačítek u seniorů? Jak často jsou využívána? Jestli máte, jestli znáte i počet výjezdů.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Tak pokud mohu hovořit v řeči čísel, tak ten projekt běží od roku 2010. Běží díky finanční podpoře statutárního města Ostravy a ministerstva vnitra. A když jsme ho rozjížděli v tom roce 2010, tak jsme měli v domácnostech 170 zařízení těchto tlačítek. Aktuálně se pohybujeme na počtu zhruba kolem 530 tlačítek v ostravských domácnostech a s tím, že pokud bych měl hovořit o výjezdech, tak za tu dobu trvání toho projektu jsme vyjížděli více než 2900 případech. A z toho zhruba přes 400 případů bylo nutné zavolat na místo rychlou záchrannou službu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jakým tempem postupujeme dále? Je v pořadník těch zájemců na byty a mají lidé zájem?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Musím říci, že senioři a osaměle žijící osoby a osoby s tím zdravotním hendikepem mají o tuto službu zájem. To znamená, pomyslně poptávka převyšuje naši nabídku. Aktuálně máme volných 13 těch zařízení a samozřejmě ty osoby, které jsou v tom pořadníku, se nějakým způsobem snažíme rovněž zajistit ve vztahu k jejich bezpečí. Proto třeba těmto osobám, které, jak jsem zmínil, jsou v tom pořadníku, ale i jiným osobám, které o to zažádají z jiného projektu, jim instalujeme bezpečnostní řetízky na vstupní dveře bytů a anebo i panoramatické kukátka.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kdy a ve kterých případech tlačítko zafungovalo? Pojďme k praxi.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Těch případů byla celá, celá řada. Za to období od roku 2010 se opravdu dá hovořit, že to tlačítko pomyslné, jak jste nazval, zachránilo mnoho životů a zdraví našich ostravských seniorů. Pokud mohu zmínit poslední takový závažný případ, tak ten se uskutečnil, respektive udál koncem měsíce června, kdy naši strážníci vyjížděli v podvečerních hodinách do Ostravy Michálkovic. Tam sedmdesáti šestiletý senior aktivoval tlačítko podezřelá osoba, takže naši strážníci předpokládali, že se v jeho okolí bydliště bude nacházet podezřelá nebo osoba, kterou ten dotyčný senior nezná. Bohužel ta situace byla dramatičtější, kdy ten senior to tlačítko aktivoval na zahradě svého domu s tím, že upadl do bezvědomí a dokonce u něho došlo k zástavě srdeční činnosti. Strážníci proto ihned poskytli seniorovi první pomoc a začali s nepřímou srdeční masáží a s tou pokračovali společně s rychlou zdravotní záchrannou službou, která byla přivolána na místo.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolegyně v reportáži zmínila možná důležitou věc a to, že senioři se někdy bojí nebo zdráhají se to tlačítko stisknout. Je to tak?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Ano, máte pravdu, pane redaktore. My se setkáváme s tím, že opravdu senioři jsou trošičku bázlivější í a říkají nám: "my vás nechceme obtěžovat". To o tom opravdu není. My říkáme i při té instalaci i poté, co toho seniora navštíví pravidelně strážník, ať se nebojí. Opravdu namístě není důvod k jakékoliv obavě, k strachu toho seniora. Prostě, i kdyby to zmáčkl omylem, my raději vyjedeme opakovaně na tzv. planý poplach, než kdybychom neměli vyjet na případ, kdy senior bude mít strach, obavu, k případu, který opravdu vyžaduje naši pomoc, anebo zásah zdravotníků.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Obecně na co by senioři bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají tlačítko, by v současné době měli dávat pozor? Jsou tady falešní vnukové, falešní plynaři a tak dále.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Obecně lze říci, že z praxe zaznamenává dost případů, kdy vlastně senioři jsou přímo cílem trestné činnosti pachatelů. Ti pachatelé si je vybírají zcela záměrně, ty seniory, protože jednak mají zvýšený věk, mají různé fyzické nebo zdravotní indispozice. Mnohdy i ti senioři jsou v sociálních izolacích, nemají si s kým popovídat a toto vše využívají právě pachatelé trestné činnosti. My samozřejmě kromě toho pocitu bezpečí, jak jsem zmiňoval tu Senior linku, máme řadu jiných projektů, ale snažíme se působit preventivně v rovině besed, přednášek pro ty seniory. A ty seniory v rámci těch přednášek upozorňujeme na reálná nebezpečí, se kterými se mohou v životě setkat. Mohou to být ti Vámi zmiňovaní falešní vnuci nebo to můžou být podomní prodejci, šmejdi apod. A pro takovou zajímavost mohu uvést, že pro ty tzv. modernější seniory, kteří používají počítač, pracují s internetem, máme dokonce přednášku, jakým způsobem se vyhnout nástrahám na tomto internetu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Odbočka nakonec, my se vlastně bavíme o Ostravě, ale dá se říct, že platí to, co jsme si řekli i pro ostatní seniory v Moravskoslezském kraji? Mohou se bez obav obrátit na ty své strážníky?

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Já si myslím, že to, co bylo vyřešeno, přesahuje nejenom území statutárního města Ostravy, ale i region Moravskoslezského kraje. Pokud se senior opravdu bude cítit ohrožen nebo bude potřebovat pomoc, tak bez ohledu ať už zavolá linku tísňovou 156, což je linka městské nebo obecní policie anebo tísňovou linku policie ČR, což je 158. V obou dvou případech věřím v to, že bude poskytnuta kvalitní a profesionální a rychlá pomoc.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To byl Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava, díky za Váš čas a za to, že jste přišel k nám.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: Já děkuji za pozvání a popřál bych Vám hezký zbytek dne a samozřejmě i divákům.

Lukáš Zavadil, TV Polar: To je vše z pořadu Léta běží. Těším se na vidinu příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-10-08-2021-17-25