Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Léta běží

Léta běží

  • Charita Opava: větší prostory pro chráněné dílny
  • V podhorských Palkovicích lidem zajišťují dovoz potravin
  • Pracovníci Armády spásy trénují sebeobranu
  • Projekt Jedu s dobou piluje řidičské dovednosti seniorů

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den, právě startuje pravidelná desetiminutovka, při které se věnujeme sociální oblasti našeho regionu. Je tady pořad Léta běží.

Charita Opava: větší prostory pro chráněné dílny

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Opavská Charita přestěhovala svých 7 chráněných dílen do jednoho areálu. Dříve se jednotlivá pracoviště nacházela na několika místech a narážela na nedostatek prostor. Odkup i přestavbu areálu financovalo biskupství ostravsko – opavské, a to z peněz získaných z církevních restitucí. Dílny nyní zaměstnávají na 170 lidí s hendikepem.
    Jaktař, Velké Hoštice, Vlaštovičky, Opava. Na těchto místech provozovala opavská Charita svých celkem 7 chráněných dílen. Teď se všechny sestěhovaly do budov bývalé strojní traktorové stanice za Opavou. S výkupem areálu pomohlo ostaravsko - opavské biskupství a poskytlo peníze získané z majetkového narovnání státu s církví. A v podstatě za rok od zahájení stavebních prací byla rekonstrukce dokončená.

    Martin David, biskup ostravsko – opavský:
    „Jednak jsme museli investovat do nákupu areálu samotného, což bylo okolo 19,5 mil. Kč. A pak jsme vložili peníze do oprav budov, což byla částka podobná.“

    Lukáš Zavadil, TV Polar:Na jedno místo se tak sestěhovaly všechny chráněné dílny opavské Charity: technická, která zpracovává elektroodpad, šicí, vyšívací, keramická i kompletační. Pracuje zde 170 lidé se zdravotním postižením. Uplatnění na trhu práce by hledali jen těžko.

    Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce Opava:
    „Máme asi 16% z celkových uchazečů, které mají status osoby zdravotně postižené. A jejich umístění na trh práce je velmi problematické.“

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Díky novým prostorám získaly jednotlivé dílny více místa, které umožní přijímat větší zakázky. Zaměstnanci teď mají k dispozici odpovídající zázemí – to dříve postrádali.

    Tomáš Schaffartzik, zástupce ředitele Charity Opava:
    „Na to, abychom mohli pracovat nám to stačí. Ale máme další plány Chtěli bychom otevřít druhou směnu. Vše bude záležet na tom, kolik práce budeme mít.“

    Lukáš Zavadil, TV Polar: Rozlohou i počtem zaměstnanců je toto chráněné pracoviště největší v kraji, které Charita provozuje.

    -------------------------------------------------

    V podhorských Palkovicích lidem zajišťují dovoz potravin

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Senioři, lidé v karanténě nebo všichni ostatní, kteří s ohledem na svůj věk a zdraví nemohou nebo se kvůli riziku nákazy covidem obávají kontaktu s dalšími lidmi, mohou opět využívat službu obce Palkovice.

      Martin Závodný, SDH Palkovice:
      “V naší obci jsme znovu zavedli službu, kterou jsme dělali už na jaře. Jedná se o službu rozvozu potravin osobám, které jsou ohrožené nebo mají nařízenou karanténu. Mohou zavolat na telefonní čísla, které jsou uvedené na našich stránkách www.palkovice.cz a můžou tam objednat co potřebují, aby nemuseli přicházet do kontaktu s dalšími lidmi.”

      Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic:
      “Jsme strašně rádi, že nám vyhověli. Na jaře nám už tři měsíce dováželi potraviny. Dovezou nám opravdu všechno, co potřebujeme. My si to nadiktujeme telefonem a oni nám to všechno přivezou, takže nemusíme chodit mezi lidi, co se teď bojíme, protože jsme starší ročníky, takže budeme muset vydržet pár měsíců ještě tady o samotě.

      Lukáš Zavadil, TV Polar: Službu zajišťuje buď pracovnice obecního úřadu, nebo dobrovolní hasiči z Palkovic a Myslíku.

      Martin Závodný, SDH Palkovice:
      “Jsme rádi, že jako místní hasiči můžeme pomáhat takhle našim spoluobčanům, a být i tímto způsobem užiteční.”

      Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic:
      “My máme do obchodu nejblíž 10 km a nechceme teda mezi ty lidi chodit. I když chodíme s rouškami stále, tak se bojíme. Jenom ty potraviny hlavně a dokonce ovoce mám všechno přivezou. Banány, hrozny, všechno nám přivezli. Jsou moc hodní a ještě to nemusíme platit hotově. Potom se to všechno sečte a z účtu nám to odepíší za ty třeba dva měsíce, takže ani nemusíme nic platit hotově. Stačí nám to jednou týdně i to ovoce. Třeba si nakoupíme více, 5 kg mouky, 5 kg cukru tak to nám stačí, ale hlavně teda ovoce, tvaroh, máslo a takové věci, co dlouho nevydrží.” *Strážníci opavské městské policie uspořádali kurz sebeobrany pro pracovníky Armády spásy. Učí je, jak se ubránit násilníkovi. Mnozí z nich totiž pracují v sociálních službách, které jsou přístupné klientům z ulice. A jejich chování může být nepředvídatelné. Průběh kurzu teď ale přerušil nouzový stav.

      ----------------------------------------------------------

      Pracovníci Armády spásy trénují sebeobranu

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Noclehárna pro lidi, bez přístřeší, azylové domy, denní centrum nebo práce v terénu s bezdomovci. Náročné prostředí a kontakt s lidmi jejichž reakce nemusí být v souvislosti s jejich životní situací předvídatelné. Takové důvody přivedly dvacítku zaměstnanců Armády spásy do tělocvičny, aby se naučili základům sebeobrany.

        Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava:
        „Naši klienti jsou často anonymní, nevíme, kdo k nám přichází. Takže jsme se rozhodli dále vzdělávat, abychom byli připraveni reagovat.“

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Na hodinovou lekci přišli muži i ženy nejrůznějšího věku i fyzické kondice. Zkušení trenéři jim předvádí základní údery i chvaty a naučí je také padat. Trénink vychází z bojového umění krav maga, které je založené na přirozené reakci a pohybu.

        Libor Kuděla, trenér bojových umění a strážník Městské policie Opava:
        „Lekce jsou koncipované tak, aby je zvládli i laici, kteří nikdy necvičili. Těch je tady ostatně většina.“

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Počáteční rozpačitost s postupujícím cvičením střídá jistota. Jak se vykroutit ze sevření násilníka zvládnou všichni během chvilky výborně. A taky dostanou radu:

        Marek Dýčka, mluvčí Městské policie Opava:
        „Pokud to jde, tak s takovým násilníkem se nepřetahujte. Raději ustupte. Zamkněte se v kanceláři a zavolejte pomoc.“

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Osm lekcí sebeobrany ale není dostatečný počet na to, aby se napadený mohl postavit násilníkovi tváří v tvář. To by pak chtělo ještě další trénink.

        účastnice „Není to o tom, že bych to přímo v praxi použila. Ale že se budu se určitě cítit bezpečněji.“
        Lukáš Zavadil, TV Polar: Nicméně teď budou muset kurzisté tréninky přerušit. Kvůli vládním opatřením vyplývajícím z nouzového stavu jsou totiž jejich lekce sebeobrany přerušené.*V ostravském centru Libros opět proběhl unikátní projekt Jedu s dobou, který se zaměřuje na řidiče starší pětašedesáti let. V tamním areálu se mohli pod dohledem odborníků zdokonalit v jízdě nebo otestovat své limity.

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Senior za volantem - pro mnohé řidiče fatální zaklínadlo. Realita je ale jiná. Senioři jezdí sice pomaleji, ale mnohem opatrněji a často bezpečněji než například řidiči bez zkušeností. Projekt Jedu s dobou má jejich dovednosti výrazně podpořit.

        Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros
        : “Je hrozně vděčný a vlídný. Chci, aby byl i společenský pro tyto lidi. Třeba tady u nás do Ostravy na centrum Libros jezdí lidi z celé Moravy, z Čech. Já ty seniory strašně obdivuju. Oni mají chuť a vitalitu. Vezmou svůj vůz a jsou tady, často i časně ráno a chtějí. Je to na nich hrozně vidět a je to moc fajn.”

        anketa s účastníky kurzu: “Je to super, aspoň se naučíme pořádně jezdit. I když já jezdím hodně roků, ale do takové situace s člověk nedostane. Možná, že jo, ale neměl jsem možnost se do takové situace vůbec dostat.”

        Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: “Jde o to, aby vyzkoušeli své vozidlo a vyzkoušeli taky sebe sama. Nemyslím si, že je to o věku, opravdu si to nemyslím. My díky našemu polygonu jim připravujeme podle projektu, podle programu nejrůznější dovednosti, náročnějšího nebo krizového ovládání vozidla, takže mají možnost si vyzkoušet bezpečně, jak to auto zastavit. Zní to tak samozřejmě, ale ne každý umí zastavit. Já musím říct, že u těch seniorů je to to příjemné, že oni jsou velmi vnímaví. To, co jim náš pan instruktor řekne, tak oni se to snaží splnit. To je na tom to hezké.”

        účastníci kurzu: “To by nemuselo být jen pro seniory, ale i pro každého. Každý by si to asi rád zkusil.”
        “Jistě, to jsou zkušenosti k nezaplacení. Aspoň člověk trochu zjistí, co to s autem dělá. Je to pomoc.”

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Projekt Jedu s dobou běží už třetím rokem, senioři ho mají zdarma. Kurz se zabývá i teorií, neméně podstatnou.

        Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros:
        “Jde o kinetiku vozidla, hmotnost, jak to vozidlo ovládat, jak správně sedět v tom vozidle. To jsou úplně elementární věci. Jak se umět dívat z toho vozidla, číst tu komunikaci. Možná terminologie, která je nová, ale pro řadu z nás řidičů jsou elementární věci a my chceme, aby si vyzkoušeli to své auto. Je to 90 procent té teorie.”

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Nejstaršímu účastníkovi kurzu bylo neuvěřitelných 92 let. V Moravskoslezském kraji letos proběhl i další podobný projekt, ale zaměřený na mladé začínající řidiče Start driving. Účastníkům se v něm intenzivně věnovali i policisté a další dopravní odborníci.

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Sledovali jste pořad Léta běží, nenechte si ujít ani další premiéru, kterou nabídneme jako vždy v úterý. Těším se opět na viděnou.

        Redakčně upraveno / zkráceno.

        Mohlo by Vás také zajímat

        Pořad: Léta běží
        27. října 2020, 17:20

        Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den, právě startuje pravidelná desetiminutovka, při které se věnujeme sociální oblasti našeho regionu. Je tady pořad Léta běží.

        Charita Opava: větší prostory pro chráněné dílny

          Lukáš Zavadil, TV Polar: Opavská Charita přestěhovala svých 7 chráněných dílen do jednoho areálu. Dříve se jednotlivá pracoviště nacházela na několika místech a narážela na nedostatek prostor. Odkup i přestavbu areálu financovalo biskupství ostravsko – opavské, a to z peněz získaných z církevních restitucí. Dílny nyní zaměstnávají na 170 lidí s hendikepem.
          Jaktař, Velké Hoštice, Vlaštovičky, Opava. Na těchto místech provozovala opavská Charita svých celkem 7 chráněných dílen. Teď se všechny sestěhovaly do budov bývalé strojní traktorové stanice za Opavou. S výkupem areálu pomohlo ostaravsko - opavské biskupství a poskytlo peníze získané z majetkového narovnání státu s církví. A v podstatě za rok od zahájení stavebních prací byla rekonstrukce dokončená.

          Martin David, biskup ostravsko – opavský:
          „Jednak jsme museli investovat do nákupu areálu samotného, což bylo okolo 19,5 mil. Kč. A pak jsme vložili peníze do oprav budov, což byla částka podobná.“

          Lukáš Zavadil, TV Polar:Na jedno místo se tak sestěhovaly všechny chráněné dílny opavské Charity: technická, která zpracovává elektroodpad, šicí, vyšívací, keramická i kompletační. Pracuje zde 170 lidé se zdravotním postižením. Uplatnění na trhu práce by hledali jen těžko.

          Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce Opava:
          „Máme asi 16% z celkových uchazečů, které mají status osoby zdravotně postižené. A jejich umístění na trh práce je velmi problematické.“

          Lukáš Zavadil, TV Polar: Díky novým prostorám získaly jednotlivé dílny více místa, které umožní přijímat větší zakázky. Zaměstnanci teď mají k dispozici odpovídající zázemí – to dříve postrádali.

          Tomáš Schaffartzik, zástupce ředitele Charity Opava:
          „Na to, abychom mohli pracovat nám to stačí. Ale máme další plány Chtěli bychom otevřít druhou směnu. Vše bude záležet na tom, kolik práce budeme mít.“

          Lukáš Zavadil, TV Polar: Rozlohou i počtem zaměstnanců je toto chráněné pracoviště největší v kraji, které Charita provozuje.

          -------------------------------------------------

          V podhorských Palkovicích lidem zajišťují dovoz potravin

            Lukáš Zavadil, TV Polar: Senioři, lidé v karanténě nebo všichni ostatní, kteří s ohledem na svůj věk a zdraví nemohou nebo se kvůli riziku nákazy covidem obávají kontaktu s dalšími lidmi, mohou opět využívat službu obce Palkovice.

            Martin Závodný, SDH Palkovice:
            “V naší obci jsme znovu zavedli službu, kterou jsme dělali už na jaře. Jedná se o službu rozvozu potravin osobám, které jsou ohrožené nebo mají nařízenou karanténu. Mohou zavolat na telefonní čísla, které jsou uvedené na našich stránkách www.palkovice.cz a můžou tam objednat co potřebují, aby nemuseli přicházet do kontaktu s dalšími lidmi.”

            Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic:
            “Jsme strašně rádi, že nám vyhověli. Na jaře nám už tři měsíce dováželi potraviny. Dovezou nám opravdu všechno, co potřebujeme. My si to nadiktujeme telefonem a oni nám to všechno přivezou, takže nemusíme chodit mezi lidi, co se teď bojíme, protože jsme starší ročníky, takže budeme muset vydržet pár měsíců ještě tady o samotě.

            Lukáš Zavadil, TV Polar: Službu zajišťuje buď pracovnice obecního úřadu, nebo dobrovolní hasiči z Palkovic a Myslíku.

            Martin Závodný, SDH Palkovice:
            “Jsme rádi, že jako místní hasiči můžeme pomáhat takhle našim spoluobčanům, a být i tímto způsobem užiteční.”

            Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic:
            “My máme do obchodu nejblíž 10 km a nechceme teda mezi ty lidi chodit. I když chodíme s rouškami stále, tak se bojíme. Jenom ty potraviny hlavně a dokonce ovoce mám všechno přivezou. Banány, hrozny, všechno nám přivezli. Jsou moc hodní a ještě to nemusíme platit hotově. Potom se to všechno sečte a z účtu nám to odepíší za ty třeba dva měsíce, takže ani nemusíme nic platit hotově. Stačí nám to jednou týdně i to ovoce. Třeba si nakoupíme více, 5 kg mouky, 5 kg cukru tak to nám stačí, ale hlavně teda ovoce, tvaroh, máslo a takové věci, co dlouho nevydrží.” *Strážníci opavské městské policie uspořádali kurz sebeobrany pro pracovníky Armády spásy. Učí je, jak se ubránit násilníkovi. Mnozí z nich totiž pracují v sociálních službách, které jsou přístupné klientům z ulice. A jejich chování může být nepředvídatelné. Průběh kurzu teď ale přerušil nouzový stav.

            ----------------------------------------------------------

            Pracovníci Armády spásy trénují sebeobranu

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Noclehárna pro lidi, bez přístřeší, azylové domy, denní centrum nebo práce v terénu s bezdomovci. Náročné prostředí a kontakt s lidmi jejichž reakce nemusí být v souvislosti s jejich životní situací předvídatelné. Takové důvody přivedly dvacítku zaměstnanců Armády spásy do tělocvičny, aby se naučili základům sebeobrany.

              Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb, Armáda spásy Opava:
              „Naši klienti jsou často anonymní, nevíme, kdo k nám přichází. Takže jsme se rozhodli dále vzdělávat, abychom byli připraveni reagovat.“

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Na hodinovou lekci přišli muži i ženy nejrůznějšího věku i fyzické kondice. Zkušení trenéři jim předvádí základní údery i chvaty a naučí je také padat. Trénink vychází z bojového umění krav maga, které je založené na přirozené reakci a pohybu.

              Libor Kuděla, trenér bojových umění a strážník Městské policie Opava:
              „Lekce jsou koncipované tak, aby je zvládli i laici, kteří nikdy necvičili. Těch je tady ostatně většina.“

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Počáteční rozpačitost s postupujícím cvičením střídá jistota. Jak se vykroutit ze sevření násilníka zvládnou všichni během chvilky výborně. A taky dostanou radu:

              Marek Dýčka, mluvčí Městské policie Opava:
              „Pokud to jde, tak s takovým násilníkem se nepřetahujte. Raději ustupte. Zamkněte se v kanceláři a zavolejte pomoc.“

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Osm lekcí sebeobrany ale není dostatečný počet na to, aby se napadený mohl postavit násilníkovi tváří v tvář. To by pak chtělo ještě další trénink.

              účastnice „Není to o tom, že bych to přímo v praxi použila. Ale že se budu se určitě cítit bezpečněji.“
              Lukáš Zavadil, TV Polar: Nicméně teď budou muset kurzisté tréninky přerušit. Kvůli vládním opatřením vyplývajícím z nouzového stavu jsou totiž jejich lekce sebeobrany přerušené.*V ostravském centru Libros opět proběhl unikátní projekt Jedu s dobou, který se zaměřuje na řidiče starší pětašedesáti let. V tamním areálu se mohli pod dohledem odborníků zdokonalit v jízdě nebo otestovat své limity.

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Senior za volantem - pro mnohé řidiče fatální zaklínadlo. Realita je ale jiná. Senioři jezdí sice pomaleji, ale mnohem opatrněji a často bezpečněji než například řidiči bez zkušeností. Projekt Jedu s dobou má jejich dovednosti výrazně podpořit.

              Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros
              : “Je hrozně vděčný a vlídný. Chci, aby byl i společenský pro tyto lidi. Třeba tady u nás do Ostravy na centrum Libros jezdí lidi z celé Moravy, z Čech. Já ty seniory strašně obdivuju. Oni mají chuť a vitalitu. Vezmou svůj vůz a jsou tady, často i časně ráno a chtějí. Je to na nich hrozně vidět a je to moc fajn.”

              anketa s účastníky kurzu: “Je to super, aspoň se naučíme pořádně jezdit. I když já jezdím hodně roků, ale do takové situace s člověk nedostane. Možná, že jo, ale neměl jsem možnost se do takové situace vůbec dostat.”

              Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: “Jde o to, aby vyzkoušeli své vozidlo a vyzkoušeli taky sebe sama. Nemyslím si, že je to o věku, opravdu si to nemyslím. My díky našemu polygonu jim připravujeme podle projektu, podle programu nejrůznější dovednosti, náročnějšího nebo krizového ovládání vozidla, takže mají možnost si vyzkoušet bezpečně, jak to auto zastavit. Zní to tak samozřejmě, ale ne každý umí zastavit. Já musím říct, že u těch seniorů je to to příjemné, že oni jsou velmi vnímaví. To, co jim náš pan instruktor řekne, tak oni se to snaží splnit. To je na tom to hezké.”

              účastníci kurzu: “To by nemuselo být jen pro seniory, ale i pro každého. Každý by si to asi rád zkusil.”
              “Jistě, to jsou zkušenosti k nezaplacení. Aspoň člověk trochu zjistí, co to s autem dělá. Je to pomoc.”

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Projekt Jedu s dobou běží už třetím rokem, senioři ho mají zdarma. Kurz se zabývá i teorií, neméně podstatnou.

              Dalimil Frič, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros:
              “Jde o kinetiku vozidla, hmotnost, jak to vozidlo ovládat, jak správně sedět v tom vozidle. To jsou úplně elementární věci. Jak se umět dívat z toho vozidla, číst tu komunikaci. Možná terminologie, která je nová, ale pro řadu z nás řidičů jsou elementární věci a my chceme, aby si vyzkoušeli to své auto. Je to 90 procent té teorie.”

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Nejstaršímu účastníkovi kurzu bylo neuvěřitelných 92 let. V Moravskoslezském kraji letos proběhl i další podobný projekt, ale zaměřený na mladé začínající řidiče Start driving. Účastníkům se v něm intenzivně věnovali i policisté a další dopravní odborníci.

              Lukáš Zavadil, TV Polar: Sledovali jste pořad Léta běží, nenechte si ujít ani další premiéru, kterou nabídneme jako vždy v úterý. Těším se opět na viděnou.

              Redakčně upraveno / zkráceno.

              Zdroj: https://polar.cz/porady/leta-bezi/leta-bezi-27-10-2020-17-23