Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem
  • V Ostravě se školí strážníci i ze Zlínského a Olomouckého kraje
  • Záchranářský vrtulník musel opět do Údolí Bílé Opavy, lékař zraněného turistu vyzvedl pomocí navijáku
  • Záchranářská soutěž Slezská Harta 2023
  • Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže

Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem

Kvůli vysokým teplotám v posledních dnech zaznamenali záchranáři zvýšený počet výjezdů kvůli kolapsům z horka. Zejména starší osoby by na sebe měly být opatrné a vyhýbat se přímému slunci. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin.

Teploty kolem třicítky dělají radost milovníkům léta a s ním spojených radovánek, ale zdravotníkům naopak přibývají vrásky na čele. Vzrostl totiž počet kolapsů z vedra. Výjezdové týmy záchranné služby MS kraje spěchali během 3 dnů k 65 pacientům. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Operátoři ZZS i výjezdové týmy zaznamenaly zvýšený počet epileptických záchvatů, potíží u kardiaků a dalších skupin pacientů. Mezi nimi byl znatelný rovněž výskyt kolapsových stavů. Jednalo se převážně o starší osoby, řada z nich měla i další zdravotní obtíže."

Záchranáři v souvislosti s vedry vyzývají k přizpůsobení se podmínkám a panujícímu počasí. Lidé by měli myslet především na dostatečný pitný režim, ochranu před sluncem a pokud možno i úpravu denních aktivit. První pomoc při kolapsu není nijak složitá.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje : "Jde o to, okamžitě jít z přímého slunečního záření, ať už pod nějaký strom, přístřešek nebo slunečník a použít chladnější vodu nebo třeba minerálku a ovlažit postiženému hlavu, zátylek a obličej." 

Obzvláště rizikovou skupinou jsou senioři, kteří často zapomínají na pitný režim. Velmi rychle se ale přehřejí i malé děti. Ty by měly mít na slunci neustále pokrývku hlavy. 

---

V Ostravě se školí strážníci i ze Zlínského a Olomouckého kraje

Městská policie Ostrava slavnostně ukončila stý rekvalifikační kurz pro zájemce o práci strážníka. Za celou historii kurzů absolvovalo vzdělávací proces přes 7200 strážníků. Kurzy absolvují strážníci nejen z MS, ale také Olomouckého a Zlínského kraje.

MPO má od roku 2006 akreditaci pro školení strážníků. Kurzy jsou buď rekvalifikační nebo prolongační.

Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Pro to, aby strážník mohl projít tímto rekvalifikačním kurzem, musí projít školením platné legislativy, kurzem sebeobrany, taktiky zákroků, policejní etiky, střelecké přípravy a zakončí to samozřejmě zkouškou před komisí z ministerstva vnitra.“

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Městská policie už dnes dosáhla takové úrovně, že by si zasloužila ještě větší pozornost státu. Chtěli bychom přenastavit ty podmínky, které jsou dnes mezi státní a městskou policií tak, aby si byly tyto dvě složky schopné konkurovat.“

Přestože kurzy prošlo už 7223 strážníků, konkrétně stavy v Ostravě ještě stále nejsou naplněny.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Nabíráme, sháníme, nemáme plný stav. Nemáme tedy ani nějaký dramatický podstav, bavíme se o tom, že nám chybí zhruba 30 až 40 lidí. Je to i tím, že ta konkurence na trhu práce je obrovská.“

Dobrou zprávou je, že kdo projde tímto rekvalifikačním kurzem, u závěrečných zkoušek většinou nemá problém uspět.

Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Těch strážníků, kteří neprošli, je opravdu málo, myslím, že se pohybujeme někde do deseti procent.“

---

Záchranářský vrtulník musel opět do Údolí Bílé Opavy, lékař zraněného turistu vyzvedl pomocí navijáku

Letecká záchranná služba Moravskoslezského kraje musela k záchraně zraněného turisty opět využít palubní jeřáb vrtulníku. I tentokrát to bylo v Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Na záchraně se samozřejmě podílela i horská služba.

Vrtulník záchranné služby vzlétá většinou ze dvou důvodů. Buď kvůli vážnosti stavu pacienta a nebo kvůli nepřístupnost terénu. Přesně takovým místem je Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách a bohužel se tam úrazy stávají poměrně často. Nyní tam vrtulník musel pro muže, který si zlomil kotník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Jednašedesátiletý muž se zranil při turistice, když uklouzl a spadl. Přivodil si poranění dolní končetiny. Prvotně jej ošetřovala horská služba, která následně žádala vyzvednutí pacienta z nepřístupného místa pomocí jeřábové techniky."

Nejprve ale bylo nutné pacienta přenést na nosítkách na příhodnější místo, kde by se mohl spustit z vrtulníků lékař. 

Tomáš Skokan, Horská služba Jeseníky: "Pán měl přes sto kilo, takže by se nám ho ve třech lidech neslo velmi těžko a ještě v obtížném terénu, kdy se tam jde po velkých kamenitých schodech, takže jsme poprosili kolemjdoucí a nakonec jsme ho asi v 7,8 lidech vynesli na takový palouček. "

Muž skončil v krnovské nemocnici. V této souvislosti záchranáři zdůrazňují, aby se turisté do hor řádně vybavili. Základem je dobrá obuv.

Tomáš Skokan, Horská služba Jeseníky: "Obuv by měla být vyšší, kotníková a podrážka by neměla klouzat."

Důležitá je v létě láhev s pitím, jistě unesete i nějakou větrovku a nezapomeňte na nabitý mobil nejlépe s instalovanou aplikací Záchranka.

---

Záchranářská soutěž Slezská Harta 2023

Družstva profesionálních i dobrovolných hasičů i záchranářů se utkala v záchranářské soutěži Harta 2023. Na březích i vodní hladině přehrady záchranáři absolvovali zdravotní i dovednostní disciplíny ve vodě i na člunech. Nejvzdálenější účastníci byli až z Chebu a polského Prudniku.

MS kraj přikládá celé soutěž každoročně velký význam.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „HZS MS kraje dneska trénuje na Slezské Hartě. Je to velmi důležitý okamžik, protože, samozřejmě, blíží se turistická sezóna, bude mnoho návštěvníků na vodních hladinách a je třeba zdokonalovat cvičení v té vodní záchranné službě tak, abychom dokázali rychleji být aktivní. Slezská Harta je pro mě místem, kde rád relaxuji a jezdím na paddle boardu.“

Miloš Střelka, náměstek krajského ředitele HZS: „Jedná se o soutěž, už 23. ročník, které se v tuto chvíli zúčastnilo 24 družstev, dokonce tady máme i zahraniční účast, kolegy z Polska, těšíme se už pomalu na výsledky, uvidíme, co ten dnešní den přinese. Počasí nám slouží, takže uvidíme.“

Radek Pekař, ředitel závodu 1 Opava, Povodí Odry, s.p.: „Já vád tady vítám na již tradiční akci HZS, je mi ctí je tady přivítat na březích naší největší údolní nádrže na Severní Moravě, za Povodí Odry, s.p. Věřím, že dnes ta soutěž proběhne v pořádku. Počasí vypadá, že vychází dobře, tak věřím, že to bude fajn.“

Řada soutěžních disciplín prověřila fyzickou zdatnost, dovednost i znalosti týmů.

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Tato soutěž, která už vlastně trvá 23 let, prověří nejen hasiče, ale i záchranáře obecně ve všem, na co se připravují celý rok, to znamená především záchrany osob z vody, manipulace s lodí, jak jsou šikovní, používat záchranné pomůcky na vodě a v neposlední řadě i plavání. Máme to společně, protože mezi hasiči nejsou rozdíly, takže je jedna kategorie profesionální i dobrovolná. My tu máme dobrovolné hasiče z MS kraje, kteří jsou předurčeni na vodu. Z největší dálky přijelo určitě družstvo profesionálních hasičů ze stanice Cheb. A zahraniční tým tu máme jediný, tonaši kolegové z Panstvove straze pozarne, profesionální hasiči z Prudniku.“

Jacek Slobodzian, záchranář z Prudniku: „Přijeli jsem z Polska, družstvo je z Prudniku, jsou to profesionálové a jsme tady již podvanácté. Každá rok přijíždíme, na pozvání a máme z toho radost. Občas jedno družstvo, jako dnes a občas dvě.“

Soutěžnímu klání přihlížela také správa přehrady, která se záchranáři často kooperuje.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Vzhledem ke zviditelnění toho vodního díla je to určitě dobrá akce, hlavně je to akce, která umožňuje Povodí Odry vůbec udělat tady tuto akci pro HZS v rámci zdokonalování členů HZS si myslím, že to je úplně ideální místo Slezská Harta. Samozřejmě, že se dostávám do spolupráce, jakákoliv havárie nebo jakékoliv znečištění vody, co se týká tady Slezské Harty, vodní plochy, tak v součinnosti s HZS tady děláme zabezpečení celého problému, který vznikl.“

Nejobtížnější disciplíny byly pro každého jiné.

Anketa, účastníci soutěže: Družstvo Jeseníku: „Pro mě ta garáž, ten obrat o 180 stupňů."

„Plavání. V Jeseníku máme zavřený bazén, tak jsme nemohli trénovat.“

Družstvo Přerova: „Asi tohleto bylo fyzicky náročné, to chce opravdu hodně síly.“

Vítězství si ze Slezské Harty nakonec odvezli záchranáři z Prahy před Chebem a Přerovem.

---

Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže

V našem zpravodajství vás často varujeme před zloději a kapsáři, kteří dokáží využít každou nepozornost. To se nyní vymstilo i muži, který usnul na nádraží v Bohumíně při čekání na vlak. Zloděj mu z kapsy ukradl přes 100 tisíc korun.

Když dáte zloději sebemenší šanci, využije ji. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Polák, který cestoval do Rakouska a na nádraží v Bohumíně čekal na rychlík. Bohužel ale nad ránem na chvíli usnul. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Dle svých slov muž při dlouhém čekání na mezinárodní rychlík usnul na lavičce. Když se probudil, zjistil, že mu chybí taška a peněženka."

Muž jel do Rakouska na nákup a měl u sebe bohužel větší sumu peněz. Byla mu odcizena i platební karta a přestože ji okamžitě zablokoval, celková škoda, která vznikla, byla vyčíslena na téměř 135 000 korun.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Precizní a důkladná operativní činnost, hodiny strávené nad vyhodnocováním kamerových záznamů a místní a osobní znalost všech zúčastněných je v několika dnech dovedla k podezřelému."

29letý muž už ale peníze mezitím stihl utratit, prý splatil dluhy. Nyní mu hrozí 2 roky vězení. Policisté v této souvislosti znovu apelují, aby si lidé své věci hlídali.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pokud někdo cestuje hromadnou dopravou, měl by si hlídat své věci. Peněženku nosit nejlépe v náprsní kapse, batoh nenechávat na zádech, ale dát si ho dopředu a všechny své věci by měl mít neustále na očích." 

I když je zloděj dopaden, je většinou jen malá naděje, že poškození se domohou svých peněz zpět. Proto je skutečně nejlepší prevence. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
13. července 2023, 17:44

Záchranáři doporučují tekutiny a ochranu před sluncem

Kvůli vysokým teplotám v posledních dnech zaznamenali záchranáři zvýšený počet výjezdů kvůli kolapsům z horka. Zejména starší osoby by na sebe měly být opatrné a vyhýbat se přímému slunci. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin.

Teploty kolem třicítky dělají radost milovníkům léta a s ním spojených radovánek, ale zdravotníkům naopak přibývají vrásky na čele. Vzrostl totiž počet kolapsů z vedra. Výjezdové týmy záchranné služby MS kraje spěchali během 3 dnů k 65 pacientům. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Operátoři ZZS i výjezdové týmy zaznamenaly zvýšený počet epileptických záchvatů, potíží u kardiaků a dalších skupin pacientů. Mezi nimi byl znatelný rovněž výskyt kolapsových stavů. Jednalo se převážně o starší osoby, řada z nich měla i další zdravotní obtíže."

Záchranáři v souvislosti s vedry vyzývají k přizpůsobení se podmínkám a panujícímu počasí. Lidé by měli myslet především na dostatečný pitný režim, ochranu před sluncem a pokud možno i úpravu denních aktivit. První pomoc při kolapsu není nijak složitá.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje : "Jde o to, okamžitě jít z přímého slunečního záření, ať už pod nějaký strom, přístřešek nebo slunečník a použít chladnější vodu nebo třeba minerálku a ovlažit postiženému hlavu, zátylek a obličej." 

Obzvláště rizikovou skupinou jsou senioři, kteří často zapomínají na pitný režim. Velmi rychle se ale přehřejí i malé děti. Ty by měly mít na slunci neustále pokrývku hlavy. 

---

V Ostravě se školí strážníci i ze Zlínského a Olomouckého kraje

Městská policie Ostrava slavnostně ukončila stý rekvalifikační kurz pro zájemce o práci strážníka. Za celou historii kurzů absolvovalo vzdělávací proces přes 7200 strážníků. Kurzy absolvují strážníci nejen z MS, ale také Olomouckého a Zlínského kraje.

MPO má od roku 2006 akreditaci pro školení strážníků. Kurzy jsou buď rekvalifikační nebo prolongační.

Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Pro to, aby strážník mohl projít tímto rekvalifikačním kurzem, musí projít školením platné legislativy, kurzem sebeobrany, taktiky zákroků, policejní etiky, střelecké přípravy a zakončí to samozřejmě zkouškou před komisí z ministerstva vnitra.“

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Městská policie už dnes dosáhla takové úrovně, že by si zasloužila ještě větší pozornost státu. Chtěli bychom přenastavit ty podmínky, které jsou dnes mezi státní a městskou policií tak, aby si byly tyto dvě složky schopné konkurovat.“

Přestože kurzy prošlo už 7223 strážníků, konkrétně stavy v Ostravě ještě stále nejsou naplněny.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Nabíráme, sháníme, nemáme plný stav. Nemáme tedy ani nějaký dramatický podstav, bavíme se o tom, že nám chybí zhruba 30 až 40 lidí. Je to i tím, že ta konkurence na trhu práce je obrovská.“

Dobrou zprávou je, že kdo projde tímto rekvalifikačním kurzem, u závěrečných zkoušek většinou nemá problém uspět.

Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Těch strážníků, kteří neprošli, je opravdu málo, myslím, že se pohybujeme někde do deseti procent.“

---

Záchranářský vrtulník musel opět do Údolí Bílé Opavy, lékař zraněného turistu vyzvedl pomocí navijáku

Letecká záchranná služba Moravskoslezského kraje musela k záchraně zraněného turisty opět využít palubní jeřáb vrtulníku. I tentokrát to bylo v Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách. Na záchraně se samozřejmě podílela i horská služba.

Vrtulník záchranné služby vzlétá většinou ze dvou důvodů. Buď kvůli vážnosti stavu pacienta a nebo kvůli nepřístupnost terénu. Přesně takovým místem je Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách a bohužel se tam úrazy stávají poměrně často. Nyní tam vrtulník musel pro muže, který si zlomil kotník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Jednašedesátiletý muž se zranil při turistice, když uklouzl a spadl. Přivodil si poranění dolní končetiny. Prvotně jej ošetřovala horská služba, která následně žádala vyzvednutí pacienta z nepřístupného místa pomocí jeřábové techniky."

Nejprve ale bylo nutné pacienta přenést na nosítkách na příhodnější místo, kde by se mohl spustit z vrtulníků lékař. 

Tomáš Skokan, Horská služba Jeseníky: "Pán měl přes sto kilo, takže by se nám ho ve třech lidech neslo velmi těžko a ještě v obtížném terénu, kdy se tam jde po velkých kamenitých schodech, takže jsme poprosili kolemjdoucí a nakonec jsme ho asi v 7,8 lidech vynesli na takový palouček. "

Muž skončil v krnovské nemocnici. V této souvislosti záchranáři zdůrazňují, aby se turisté do hor řádně vybavili. Základem je dobrá obuv.

Tomáš Skokan, Horská služba Jeseníky: "Obuv by měla být vyšší, kotníková a podrážka by neměla klouzat."

Důležitá je v létě láhev s pitím, jistě unesete i nějakou větrovku a nezapomeňte na nabitý mobil nejlépe s instalovanou aplikací Záchranka.

---

Záchranářská soutěž Slezská Harta 2023

Družstva profesionálních i dobrovolných hasičů i záchranářů se utkala v záchranářské soutěži Harta 2023. Na březích i vodní hladině přehrady záchranáři absolvovali zdravotní i dovednostní disciplíny ve vodě i na člunech. Nejvzdálenější účastníci byli až z Chebu a polského Prudniku.

MS kraj přikládá celé soutěž každoročně velký význam.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „HZS MS kraje dneska trénuje na Slezské Hartě. Je to velmi důležitý okamžik, protože, samozřejmě, blíží se turistická sezóna, bude mnoho návštěvníků na vodních hladinách a je třeba zdokonalovat cvičení v té vodní záchranné službě tak, abychom dokázali rychleji být aktivní. Slezská Harta je pro mě místem, kde rád relaxuji a jezdím na paddle boardu.“

Miloš Střelka, náměstek krajského ředitele HZS: „Jedná se o soutěž, už 23. ročník, které se v tuto chvíli zúčastnilo 24 družstev, dokonce tady máme i zahraniční účast, kolegy z Polska, těšíme se už pomalu na výsledky, uvidíme, co ten dnešní den přinese. Počasí nám slouží, takže uvidíme.“

Radek Pekař, ředitel závodu 1 Opava, Povodí Odry, s.p.: „Já vád tady vítám na již tradiční akci HZS, je mi ctí je tady přivítat na březích naší největší údolní nádrže na Severní Moravě, za Povodí Odry, s.p. Věřím, že dnes ta soutěž proběhne v pořádku. Počasí vypadá, že vychází dobře, tak věřím, že to bude fajn.“

Řada soutěžních disciplín prověřila fyzickou zdatnost, dovednost i znalosti týmů.

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Tato soutěž, která už vlastně trvá 23 let, prověří nejen hasiče, ale i záchranáře obecně ve všem, na co se připravují celý rok, to znamená především záchrany osob z vody, manipulace s lodí, jak jsou šikovní, používat záchranné pomůcky na vodě a v neposlední řadě i plavání. Máme to společně, protože mezi hasiči nejsou rozdíly, takže je jedna kategorie profesionální i dobrovolná. My tu máme dobrovolné hasiče z MS kraje, kteří jsou předurčeni na vodu. Z největší dálky přijelo určitě družstvo profesionálních hasičů ze stanice Cheb. A zahraniční tým tu máme jediný, tonaši kolegové z Panstvove straze pozarne, profesionální hasiči z Prudniku.“

Jacek Slobodzian, záchranář z Prudniku: „Přijeli jsem z Polska, družstvo je z Prudniku, jsou to profesionálové a jsme tady již podvanácté. Každá rok přijíždíme, na pozvání a máme z toho radost. Občas jedno družstvo, jako dnes a občas dvě.“

Soutěžnímu klání přihlížela také správa přehrady, která se záchranáři často kooperuje.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Vzhledem ke zviditelnění toho vodního díla je to určitě dobrá akce, hlavně je to akce, která umožňuje Povodí Odry vůbec udělat tady tuto akci pro HZS v rámci zdokonalování členů HZS si myslím, že to je úplně ideální místo Slezská Harta. Samozřejmě, že se dostávám do spolupráce, jakákoliv havárie nebo jakékoliv znečištění vody, co se týká tady Slezské Harty, vodní plochy, tak v součinnosti s HZS tady děláme zabezpečení celého problému, který vznikl.“

Nejobtížnější disciplíny byly pro každého jiné.

Anketa, účastníci soutěže: Družstvo Jeseníku: „Pro mě ta garáž, ten obrat o 180 stupňů."

„Plavání. V Jeseníku máme zavřený bazén, tak jsme nemohli trénovat.“

Družstvo Přerova: „Asi tohleto bylo fyzicky náročné, to chce opravdu hodně síly.“

Vítězství si ze Slezské Harty nakonec odvezli záchranáři z Prahy před Chebem a Přerovem.

---

Zloděj okradl na nádraží v Bohumíně spícího muže

V našem zpravodajství vás často varujeme před zloději a kapsáři, kteří dokáží využít každou nepozornost. To se nyní vymstilo i muži, který usnul na nádraží v Bohumíně při čekání na vlak. Zloděj mu z kapsy ukradl přes 100 tisíc korun.

Když dáte zloději sebemenší šanci, využije ji. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Polák, který cestoval do Rakouska a na nádraží v Bohumíně čekal na rychlík. Bohužel ale nad ránem na chvíli usnul. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Dle svých slov muž při dlouhém čekání na mezinárodní rychlík usnul na lavičce. Když se probudil, zjistil, že mu chybí taška a peněženka."

Muž jel do Rakouska na nákup a měl u sebe bohužel větší sumu peněz. Byla mu odcizena i platební karta a přestože ji okamžitě zablokoval, celková škoda, která vznikla, byla vyčíslena na téměř 135 000 korun.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Precizní a důkladná operativní činnost, hodiny strávené nad vyhodnocováním kamerových záznamů a místní a osobní znalost všech zúčastněných je v několika dnech dovedla k podezřelému."

29letý muž už ale peníze mezitím stihl utratit, prý splatil dluhy. Nyní mu hrozí 2 roky vězení. Policisté v této souvislosti znovu apelují, aby si lidé své věci hlídali.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Pokud někdo cestuje hromadnou dopravou, měl by si hlídat své věci. Peněženku nosit nejlépe v náprsní kapse, batoh nenechávat na zádech, ale dát si ho dopředu a všechny své věci by měl mít neustále na očích." 

I když je zloděj dopaden, je většinou jen malá naděje, že poškození se domohou svých peněz zpět. Proto je skutečně nejlepší prevence. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-13-07-2023-17-44