Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Před dovolenýma pamatujte na zabezpečení domů a bytů
  • SDH Frýdek má novou stanici i hasičský vůz
  • Podvedený muž uvěřil reklamě zneužívající Leoše Mareše
  • Pavel Vítek, vedoucí oddělení kyberkriminality PČR MSK: Internetových podvodů stále přibývá

Před dovolenýma pamatujte na zabezpečení domů a bytů

Blíží se doba dovolených, na kterou se bohužel těší také zloději. Domy a byty zůstanou prázdné a je tak pro ně snadnější objekt vyloupit. 21. června si proto připomínáme Mezinárodní den proti vloupání.

Záběry bezpečnostních kamer v Ostravě pomohly odhalit recidivistu, který kradl na co přišel. Vloupání mu policisté prokázali 12. Způsob provedení byl vždy stejný. Používal hrubou sílu a buď rozbíjel skla nebo vypáčil dveře. Vykradl například školku, firmu nebo rodinný dům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž s kriminalisty spolupracoval, k obvinění se doznal a také sdělil místa, kde některé věci zpeněžil. Také prozradil, že se některé věci prodat nedaly, házel je do popelnic." 

Tento recidivista byl už 17 krát trestaný a jemu podobných je mnoho. V těchto dnech pro ně začínají žně, kdy v době dovolených nechávají majitelé své domy a byty bez dozoru. Je proto důležité se na odjezd připravit. 

Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Je vhodné se ujistit, zda jsou uzavřena všechna okna a uzamčeny dveře. Je dobré kombinovat mechanické a elektronické zabezpečení. Dnes už lze zakoupit cenově dostupné digitální spínací hodiny, které nám mohou například zapnut televizi nebo rozsvítit světlo."

V loňském roce bylo v naší zemi vykradeno 1745 bytů a 2528 rodinných domů. 

Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Pokud už se někdo obětí vloupání stane, je vhodné volat na linku 158 a do objektu nevstupovat. Může totiž jednak poškodit stopy a navíc tam pachatel ještě může být." 

Pokud potřebujete se zabezpečením domu či bytu poradit, policie vytvořila mobilní aplikaci "Zabezpečte se!" , kde všechny podrobnosti najdete na jednom místě. 

---

SDH Frýdek má novou stanici i hasičský vůz

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Ve Střelniční ulici ve Frýdku-Místku už stojí úplně nová zbrojnice dobrovolných hasičů. Vznikla kompletní přestavbou a zvětšením té původní. Hasiči získali nové prostory pro techniku i větší zázemí.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek: "V této budově se nachází nová školící místnost. Nachází se tam nové kanceláře, kde mohou velitelé družstev psát zprávu o zásahu. Je tam nová denní místnost pro sloužící hasiče. Je tam dokonce i noční pohotovost, která předtím nebyla. Kde mohou ti sloužící hasiči nocovat."

Kromě stanice získali hasiči ještě jeden dárek v podobě úplně nového automobilu CAS30.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek: "Vozidlo je určeno na velkokapacitní hašení. To znamená, že má větší obsah vody. Toto vozidlo pojme až 9 tisíc litrů vody. 510 litrů pěnidla. Je postaveno na terénním podvozku značky Tatra."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem velmi rád, že jsme dotáhli rekonstrukci hasičárny. Dneska jsme předali hasičskou zbrojnici, která má parametry naprosto špičkové a vyrovná se profesionálnímu zázemí. A s tou třešničkou jsem jako velitel předal i nové zásahové vozidlo. Je to opravdu velká událost pro Frýdek-Místek a myslím si, že občané mohou zase o něco klidněji spát."

Město se pustilo do oprav stanic dobrovolných hasičů v roce 2017. V roce 2021 pak začala oprava stanice na Střelniční, která byla nejrozsáhlejší.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nakonec jsme po výběrovém řízení dosáhli ceny 74 milionů. Ušetřili jsme zhruba 9 milionů oproti rozpočtované ceně a celkový dojem můžete vidět za mnou. Je to na úrovni stanic profesionálních hasičů. K tomu jsme ještě udělali takový malý dárek pro hasiče. A to je nové hasičské auto, které nás stálo kolem 10 milionů."

Zdejší jednotka je v kategorii JPO II a přímo napojena na řízení IBC v Ostravě.

Miloš Střelka, náměstek ředitele pro prevenci a CNP HZS MSK: "V loňském roce Hasičský záchranný sbor České republiky asistoval u 170 tisíc mimořádných událostí. Sbory dobrovolných jednotek u 73 tisíc událostí. Tady jde jasně vidět, jak jsou potřební. To samé, 246 je stanic profesionálních a 6 232 je stanic jednotek sboru dobrovolných hasičů. Tady vidíme opravdu jasně, že se bez nich neobejdeme."

David Kareš, velitel Záchranného útvaru HZS ČR: "Osobně jsem velmi rád za každou investici, která jde do dobrovolných hasičů. Přispívá to jednoznačně bezpečnosti občanů České republiky. A musím říct, že zrovna tato budova a toto zázemí, co jsem dneska viděl, tak patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděl."

Frýdek-Místek má 6 dobrovolných jednotek. Letos navíc frýdecký sbor oslaví 150 let svého fungování.

---

Podvedený muž uvěřil reklamě zneužívající Leoše Mareše

Kriminalisté z Ostravy vyšetřují další podvod, který se uskutečnil prostřednictvím internetu. Oběť uvěřila falešné reklamě, kde moderátor Leoš Mareš doporučoval snadné vydělání peněz. Muž o všechny investované peníze přišel.

Chcete rychle vydělat peníze? Podívejte se, jak to dělá Leoš Mareš. Tato reklama s fotografií známého moderátora stačila k tomu, aby 36letý muž přišel během pár dní o 200 tisíc korun. Podvodníci populární a úspěšné osobnosti k podobným podvodům často využívají.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit."

Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybekriminality PČR MS kraje: "Většinou je na té stránce nějaké políčko, kde je třeba zadat kontaktní údaje. Potom je ten sled vcelku rychlý, protože se vám ozve telefonicky nějaká osoba."

Muže kontaktovala makléřka Irena, která mu začala radit s investicemi. On pak jen spokojeně sledoval tabulky, které mu posílala. Peněz rychle přibývalo. Bohužel jen na papíře.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Irena přesvědčovala a naléhala, aby investice zvýšil, což se jí nakonec podařilo. Muž ze svého účtu poslal 60.000 korun. Na zaregistrované stránce po celou dobu sledoval zhodnocení svých peněz, kde viděl, že je v plusu a rostou mu zisky."

V těchto případech je velmi malá pravděpodobnost, že se peníze někdy podaří získat zpět. Nejlepší ochranou je prevence. Nikdy nic neposílat lidem, které neznáte. Ať už se představí jako bankéř či policista. 

Pavel Vítek, vedoucí oddělení kyberkriminality PČR MS kraje : Tento konkrétní případ je klasický podvod, protože byly vylákané peněžní prostředky s nějakým podvodným úmyslem, jen je zhodnotit. Ten poškozený na to přijde většinou v době, kdy by chtěl část těch peněžních prostředků vybrat. To už zjistí, že ty peníze jsou pro něj nedostupné a vše, co vidí na té internetové stránce, veškeré údaje o tom, jak mu ta investice roste, to je pouze naprogramováno. V současné době je zvýšené procento tady těchto investičních podvodů - je ještě druhá sorta takových investičních podvodů. To se však týká toho, že ten poškozený je většinou přesvědčen k tomu, aby si nainstaloval do počítače nějaký program. Jsou to nějaké programy na vzdálenou správu počítače. Pachatel přesvědčí toho poškozeného, že pomocí tohoto programu mu ukáže, jak mu ta investice probíhá, jak číst grafy atd. V nestřeženém okamžiku, poté, co poškozený vstoupí do svého bankovnictví, přebírá útočník nad počítačem svou moc. Co se v poslední době opět objevuje, jsou tzv. falešní bankéři. Zkrátka poškozený je informován ze strany neznámé osoby, který vystupuje jako bankéř. Může se nazývat, že je bankéřem ČNB a informuje toho poškozeného o tom, že mu byl napadený bankovní účet. Vše to je pouze za tím účelem, aby u poškozeného vzbudil strach o své peněžní prostředky a začal jednat iracionálně. Poté požaduje po tom poškozeném, aby vybral peníze nebo je někde převedl v případě, že je vybral, tak aby je vložil do Bitcoin matu. Tady je třeba si uvědomit, že žádná banka nemá nic společného s virtuálními měnami. Další věc, kterou si musí ten poškozený uvědomit, je to, že pokud by byly jeho peněžní prostředky v nebezpečí, banka po něm žádné takové kroky nechce, protože ona sama má instituty k tomu, aby nějakým neoprávněným krokům zabránila. Pokud by se jednalo o nějaké napadené bankovnictví, dávat si pozor, jestli se přihlašuji skutečně na stránky svojí banky. Většinou v názvu domény je kompletní zkratka té banky. Vždycky to je "doména tečka cz". Nesměřuje to nikam do zahraničí. Pokud mi chodí nějaké příchozí esemesky, jsou to nějaké notifikace, je třeba tu esemesku dočíst do konce, kde je napsáno "Nikomu nesdělujte obdržený kód". Ten kód slouží pouze jednomu účelu, abych něco potvrdil, nějaký vstup nebo nějakou platbu. Takže pokud po mně bude chtít někdo v komunikaci, ať mu přepošlu tu esemesku, měl by se držet toho, co je tam napsáno. Já rád používám slovo "používat selský rozum", být na tom internetu opatrný a hlavně k tomu přistupovat tak, že ne vše, co na internetu je, je pravda.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
29. června 2023, 17:44

Před dovolenýma pamatujte na zabezpečení domů a bytů

Blíží se doba dovolených, na kterou se bohužel těší také zloději. Domy a byty zůstanou prázdné a je tak pro ně snadnější objekt vyloupit. 21. června si proto připomínáme Mezinárodní den proti vloupání.

Záběry bezpečnostních kamer v Ostravě pomohly odhalit recidivistu, který kradl na co přišel. Vloupání mu policisté prokázali 12. Způsob provedení byl vždy stejný. Používal hrubou sílu a buď rozbíjel skla nebo vypáčil dveře. Vykradl například školku, firmu nebo rodinný dům.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž s kriminalisty spolupracoval, k obvinění se doznal a také sdělil místa, kde některé věci zpeněžil. Také prozradil, že se některé věci prodat nedaly, házel je do popelnic." 

Tento recidivista byl už 17 krát trestaný a jemu podobných je mnoho. V těchto dnech pro ně začínají žně, kdy v době dovolených nechávají majitelé své domy a byty bez dozoru. Je proto důležité se na odjezd připravit. 

Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Je vhodné se ujistit, zda jsou uzavřena všechna okna a uzamčeny dveře. Je dobré kombinovat mechanické a elektronické zabezpečení. Dnes už lze zakoupit cenově dostupné digitální spínací hodiny, které nám mohou například zapnut televizi nebo rozsvítit světlo."

V loňském roce bylo v naší zemi vykradeno 1745 bytů a 2528 rodinných domů. 

Martina Jablońska, policejní preventistka PČR MS kraje: "Pokud už se někdo obětí vloupání stane, je vhodné volat na linku 158 a do objektu nevstupovat. Může totiž jednak poškodit stopy a navíc tam pachatel ještě může být." 

Pokud potřebujete se zabezpečením domu či bytu poradit, policie vytvořila mobilní aplikaci "Zabezpečte se!" , kde všechny podrobnosti najdete na jednom místě. 

---

SDH Frýdek má novou stanici i hasičský vůz

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Ve Střelniční ulici ve Frýdku-Místku už stojí úplně nová zbrojnice dobrovolných hasičů. Vznikla kompletní přestavbou a zvětšením té původní. Hasiči získali nové prostory pro techniku i větší zázemí.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek: "V této budově se nachází nová školící místnost. Nachází se tam nové kanceláře, kde mohou velitelé družstev psát zprávu o zásahu. Je tam nová denní místnost pro sloužící hasiče. Je tam dokonce i noční pohotovost, která předtím nebyla. Kde mohou ti sloužící hasiči nocovat."

Kromě stanice získali hasiči ještě jeden dárek v podobě úplně nového automobilu CAS30.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek: "Vozidlo je určeno na velkokapacitní hašení. To znamená, že má větší obsah vody. Toto vozidlo pojme až 9 tisíc litrů vody. 510 litrů pěnidla. Je postaveno na terénním podvozku značky Tatra."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem velmi rád, že jsme dotáhli rekonstrukci hasičárny. Dneska jsme předali hasičskou zbrojnici, která má parametry naprosto špičkové a vyrovná se profesionálnímu zázemí. A s tou třešničkou jsem jako velitel předal i nové zásahové vozidlo. Je to opravdu velká událost pro Frýdek-Místek a myslím si, že občané mohou zase o něco klidněji spát."

Město se pustilo do oprav stanic dobrovolných hasičů v roce 2017. V roce 2021 pak začala oprava stanice na Střelniční, která byla nejrozsáhlejší.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nakonec jsme po výběrovém řízení dosáhli ceny 74 milionů. Ušetřili jsme zhruba 9 milionů oproti rozpočtované ceně a celkový dojem můžete vidět za mnou. Je to na úrovni stanic profesionálních hasičů. K tomu jsme ještě udělali takový malý dárek pro hasiče. A to je nové hasičské auto, které nás stálo kolem 10 milionů."

Zdejší jednotka je v kategorii JPO II a přímo napojena na řízení IBC v Ostravě.

Miloš Střelka, náměstek ředitele pro prevenci a CNP HZS MSK: "V loňském roce Hasičský záchranný sbor České republiky asistoval u 170 tisíc mimořádných událostí. Sbory dobrovolných jednotek u 73 tisíc událostí. Tady jde jasně vidět, jak jsou potřební. To samé, 246 je stanic profesionálních a 6 232 je stanic jednotek sboru dobrovolných hasičů. Tady vidíme opravdu jasně, že se bez nich neobejdeme."

David Kareš, velitel Záchranného útvaru HZS ČR: "Osobně jsem velmi rád za každou investici, která jde do dobrovolných hasičů. Přispívá to jednoznačně bezpečnosti občanů České republiky. A musím říct, že zrovna tato budova a toto zázemí, co jsem dneska viděl, tak patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděl."

Frýdek-Místek má 6 dobrovolných jednotek. Letos navíc frýdecký sbor oslaví 150 let svého fungování.

---

Podvedený muž uvěřil reklamě zneužívající Leoše Mareše

Kriminalisté z Ostravy vyšetřují další podvod, který se uskutečnil prostřednictvím internetu. Oběť uvěřila falešné reklamě, kde moderátor Leoš Mareš doporučoval snadné vydělání peněz. Muž o všechny investované peníze přišel.

Chcete rychle vydělat peníze? Podívejte se, jak to dělá Leoš Mareš. Tato reklama s fotografií známého moderátora stačila k tomu, aby 36letý muž přišel během pár dní o 200 tisíc korun. Podvodníci populární a úspěšné osobnosti k podobným podvodům často využívají.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé využívají profily jak zpěváků, známých osobností, tak politiků, například Petra Fialy nebo zpěváka Leoše Mareše. Doprovázený text s reklamou je velmi podobný - rychlé vydělání peněz, investice či jak ušetřit."

Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybekriminality PČR MS kraje: "Většinou je na té stránce nějaké políčko, kde je třeba zadat kontaktní údaje. Potom je ten sled vcelku rychlý, protože se vám ozve telefonicky nějaká osoba."

Muže kontaktovala makléřka Irena, která mu začala radit s investicemi. On pak jen spokojeně sledoval tabulky, které mu posílala. Peněz rychle přibývalo. Bohužel jen na papíře.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Irena přesvědčovala a naléhala, aby investice zvýšil, což se jí nakonec podařilo. Muž ze svého účtu poslal 60.000 korun. Na zaregistrované stránce po celou dobu sledoval zhodnocení svých peněz, kde viděl, že je v plusu a rostou mu zisky."

V těchto případech je velmi malá pravděpodobnost, že se peníze někdy podaří získat zpět. Nejlepší ochranou je prevence. Nikdy nic neposílat lidem, které neznáte. Ať už se představí jako bankéř či policista. 

Pavel Vítek, vedoucí oddělení kyberkriminality PČR MS kraje : Tento konkrétní případ je klasický podvod, protože byly vylákané peněžní prostředky s nějakým podvodným úmyslem, jen je zhodnotit. Ten poškozený na to přijde většinou v době, kdy by chtěl část těch peněžních prostředků vybrat. To už zjistí, že ty peníze jsou pro něj nedostupné a vše, co vidí na té internetové stránce, veškeré údaje o tom, jak mu ta investice roste, to je pouze naprogramováno. V současné době je zvýšené procento tady těchto investičních podvodů - je ještě druhá sorta takových investičních podvodů. To se však týká toho, že ten poškozený je většinou přesvědčen k tomu, aby si nainstaloval do počítače nějaký program. Jsou to nějaké programy na vzdálenou správu počítače. Pachatel přesvědčí toho poškozeného, že pomocí tohoto programu mu ukáže, jak mu ta investice probíhá, jak číst grafy atd. V nestřeženém okamžiku, poté, co poškozený vstoupí do svého bankovnictví, přebírá útočník nad počítačem svou moc. Co se v poslední době opět objevuje, jsou tzv. falešní bankéři. Zkrátka poškozený je informován ze strany neznámé osoby, který vystupuje jako bankéř. Může se nazývat, že je bankéřem ČNB a informuje toho poškozeného o tom, že mu byl napadený bankovní účet. Vše to je pouze za tím účelem, aby u poškozeného vzbudil strach o své peněžní prostředky a začal jednat iracionálně. Poté požaduje po tom poškozeném, aby vybral peníze nebo je někde převedl v případě, že je vybral, tak aby je vložil do Bitcoin matu. Tady je třeba si uvědomit, že žádná banka nemá nic společného s virtuálními měnami. Další věc, kterou si musí ten poškozený uvědomit, je to, že pokud by byly jeho peněžní prostředky v nebezpečí, banka po něm žádné takové kroky nechce, protože ona sama má instituty k tomu, aby nějakým neoprávněným krokům zabránila. Pokud by se jednalo o nějaké napadené bankovnictví, dávat si pozor, jestli se přihlašuji skutečně na stránky svojí banky. Většinou v názvu domény je kompletní zkratka té banky. Vždycky to je "doména tečka cz". Nesměřuje to nikam do zahraničí. Pokud mi chodí nějaké příchozí esemesky, jsou to nějaké notifikace, je třeba tu esemesku dočíst do konce, kde je napsáno "Nikomu nesdělujte obdržený kód". Ten kód slouží pouze jednomu účelu, abych něco potvrdil, nějaký vstup nebo nějakou platbu. Takže pokud po mně bude chtít někdo v komunikaci, ať mu přepošlu tu esemesku, měl by se držet toho, co je tam napsáno. Já rád používám slovo "používat selský rozum", být na tom internetu opatrný a hlavně k tomu přistupovat tak, že ne vše, co na internetu je, je pravda.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-29-06-2023-17-44