Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Začal školní rok, pro novou Komenskou čtyřicátý
  • Slavnost vyzdvihne Novojičíňáky, kteří uspěli ve světě
  • Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

Začal školní rok, pro novou Komenskou čtyřicátý

Děti se vrátily do lavic, začal jim nový školní rok. O něco slavnostnější byl tento den pro Základní školu Komenského 66, která si připomněla, že učit se tu začalo přesně před čtyřiceti lety.

Nových 43 prvňáčků přivítali 2. září v Základní škole Komenského 66 venku v atriu. Ředitelka školy dětem a rodičům představila pedagogický sbor, který se jim bude věnovat, a slavnostně je přivítal i starosta města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten první den je pro ně velmi významným protože je to nějaký předěl v tom životě lidském a je to velmi důležité také pro jejich rodiče, protože tu se dostávají do nového statusu, do nové role.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Já bych jim hlavně přála, ať se jim ve škole líbí. Ať neztrácejí tu motivaci, protože ty malé děti v prvních třídách vždycky motivované jsou a strašně se těší je škoda, že to tak pomalu vyprchává. Takže my se budeme snažit, aby jim ta motivace nechyběla a neztrácela se. Budeme se snažit dodávat jim pořád nějakého elánu a přicházet s novými věcmi. Jsme rádi, že máme dvě první třídy, které jsou tak optimálně obsazené, a budeme to vést v duchu naší vize, že každý žák může u nás dosáhnout svého maxima.”

Úplně první zvonění těmto dětem symbolicky zajistili současní deváťáci. 

Tento den byl ovšem slavnostní nejen pro tyto kluky a holky, kteří poprvé usedli do školních lavic, ale také pro samotnou školu, která zahajovala jubilejní vzdělávací sezonu.

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Nová Komenská je nová už 40 let. Takže před čtyřiceti lety se otevřely dveře, bylo tady asi 710 žáků ve 23 třídách. Takže našlapaná škola od samého začátku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Konkrétně v této základní škole otevíráme dvě první třídy, dohromady je to 43 prvňáčků. Právě před čtyřiceti lety v této škole byly otevřeny čtyři třídy a průměrný počet žáků byl 31, 32. Dokonce já osobně jsem byl ve třídě, kde bylo 33 žáků.”

Výročí už škola připomněla výstavou na Staré poště, workshopem na Masarykově náměstí a hlavní narozeninový den otevřených dveří plánuje na 13. září. Na dárek od zřizovatele, tedy města, si ale počká pravděpodobně na říjen, kdy má skončit rekonstrukce hřiště.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V letošním roce by mělo být hřiště zkolaudováno a je určeno nejen pro širokou veřejnost, ale i pro základní školy Komenského 66 a 68.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “To hřiště bude otevřeno v říjnu, přáli bychom si, kdyby to bylo v září, ale nedá se nic dělat, technologické postupy a časy jsou dané. Takže budeme rádi, že budeme mít krásné nové hřiště, které využívají obě školy, a hlavně ho bude moci využívat i veřejnost.”

A na závěr ještě celková čísla týkající se prvňáčků - v novojičínských školách zřízených městem bylo v tomto školním roce otevřeno 11 prvních tříd, do kterých nastoupilo 220 dětí.

---

Slavnost vyzdvihne Novojičíňáky, kteří uspěli ve světě

Nový Jičín se chystá na 29. ročník slavnosti města. Uskuteční se 6. a 7. září. Věnována bude rodákům, kteří se proslavili ve světě. Poprvé v rámci této akce se bude program odehrávat i v okolí Divadelní ulice a v samotném divadle.

„Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně“. To je téma 29. ročníku městské slavnosti, ta se koná v pátek a v sobotu 6. a 7. září.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Celý program a expozice budou ukazovat nejenom na předměty a výrobky, které něčím Nový Jičín proslavily, například klobouky, ale budeme připomínat novojičínské rodáky, kteří se nějakým způsobem proslavili ve světě. Bude se jednat o cestovatele, vědce, výtvarníky, legionáře, letce RAF, umělce nebo sportovce a nebo také o celé spolky. Na náměstí bude hlavním motivem velká mapa světa, na které bude naznačeno, kde právě tito rodáci z Nového Jičína působili.”

V centru města nebude chybět nafukovací model planety Země a na hladině kašny bude umístěn velký kompas, jako propojovací prvek celých slavností.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Hlavní novinkou bude nový průvod. Čerpali jsme inspiraci ve francouzském Epinalu, což je partnerské město, a letos začíná v podstatě na ulici Divadelní, půjdeme kolem hotelu Praha, kolem kina Jičín a vracíme se na klasickou trasu, takže budeme mít takovou prodlouženou trasu průvodu. Myslím si, že když si s tím lidé dají práci, tak si zaslouží, aby měli větší prostor se ukázat a novinkou budou i alegorické vozy.”

Další novinkou letošní slavnosti jsou dvě scény, které přibydou v parčíku nad Beskydským divadlem, a přímo v divadle bude dopoledne loutkářská dílna pro děti.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Každý rok zkoušíme nějakou inovaci. Loni jsme byli na Dolní bráně a letos se přesouváme na druhou stranu od centra a budeme pokračovat na ulici Divadelní až k Beskydskému divadlu. Letos poprvé na slavnostech spolupracuje i Beskydské divadlo.”

Hlavním dějištěm slavnosti bude ale standardně Masarykovo náměstí, další vystoupení a programy budou ale také umístěny na obou nádvořích Žerotínského zámku, v parku u zámku a na Nádvoří Václava Havla. Hlavními interprety budou Tata Bojs, Bohemian Symphony Orchestra Prague a Vilém Čok, Ilona Csáková a Petra Janů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Můžeme se těšit na pouliční umělce, akrobaty, hudební vystoupení, taneční workshopy. Celé slavnosti města nám zpestří nejenom ti profesionální zpěváci a umělci, ale i vystoupení našich dětí z našich novojičínských základních škol.”

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “V parku u Žerotínského zámku budou například legionáři, bude tam dětská zóna, na nádvoří zámku můžete nalézt Mexiko, zase odkaz na naše slavné rodáky a podobně.”

Podrobný dvoudenní program je na webu městského kulturního střediska a také na nově

spuštěných samostatných profilech vytvořených pro slavnost na Instagramu a na Facebooku.

---

Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce se pořádá ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů, v České republice tedy od roku 1997. My jsme se zapojili podruhé a účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu zasvěceně vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea. Posluchačům přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi. Takže proto to celé původně vzniklo, aby to upozornilo na tenhle fenomén.”

Martin Gajdošík mimo jiné popsal roli netopýrů v krajině, jejich život, množství druhů a způsob ochrany, včetně toho, jak se lidé mají zachovat, pokud se třeba ve svém domě střetnou s netopýry.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “V podstatě je to o tom, že netopýři tady jsou déle než my a my se musíme chovat takovým způsobem, aby ti netopýři tady byli dál a ne, abychom tu zbyl jenom my a netopýři zmizeli.”

Veřejnost tedy upozornil na webové stránky České společností pro ochranu netopýrů, kde jsou kontakty na odborníky, kteří mohou poradit, co dělat, když lidé ve svém obydlí najdou netopýry. Případně na stránkách Náš soused netopýr poradí, jak se s těmito živočichy sžít.

Vedle živých exemplářů přivezl zoolog do Nového Jičína také ukázky preparáty netopýrů z opavského muzea, mezi nimi i několik unikátů.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Tady to je vrápenec velký, je to velmi vzácný druh pro Českou republiku, jsou to ojedinělé nálezy. A vedle je ještě zajímavější netopýr, jeho český název je létavec stěhovavý. Stěhovavý proto, že stěhuje podobně jako práci.”

Netopýří noc pak za soumraku pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde více než čtyřicítku exemplářů vypustili zpět do přírody.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
02. září 2024, 16:20

Začal školní rok, pro novou Komenskou čtyřicátý

Děti se vrátily do lavic, začal jim nový školní rok. O něco slavnostnější byl tento den pro Základní školu Komenského 66, která si připomněla, že učit se tu začalo přesně před čtyřiceti lety.

Nových 43 prvňáčků přivítali 2. září v Základní škole Komenského 66 venku v atriu. Ředitelka školy dětem a rodičům představila pedagogický sbor, který se jim bude věnovat, a slavnostně je přivítal i starosta města.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten první den je pro ně velmi významným protože je to nějaký předěl v tom životě lidském a je to velmi důležité také pro jejich rodiče, protože tu se dostávají do nového statusu, do nové role.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Já bych jim hlavně přála, ať se jim ve škole líbí. Ať neztrácejí tu motivaci, protože ty malé děti v prvních třídách vždycky motivované jsou a strašně se těší je škoda, že to tak pomalu vyprchává. Takže my se budeme snažit, aby jim ta motivace nechyběla a neztrácela se. Budeme se snažit dodávat jim pořád nějakého elánu a přicházet s novými věcmi. Jsme rádi, že máme dvě první třídy, které jsou tak optimálně obsazené, a budeme to vést v duchu naší vize, že každý žák může u nás dosáhnout svého maxima.”

Úplně první zvonění těmto dětem symbolicky zajistili současní deváťáci. 

Tento den byl ovšem slavnostní nejen pro tyto kluky a holky, kteří poprvé usedli do školních lavic, ale také pro samotnou školu, která zahajovala jubilejní vzdělávací sezonu.

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Nová Komenská je nová už 40 let. Takže před čtyřiceti lety se otevřely dveře, bylo tady asi 710 žáků ve 23 třídách. Takže našlapaná škola od samého začátku.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Konkrétně v této základní škole otevíráme dvě první třídy, dohromady je to 43 prvňáčků. Právě před čtyřiceti lety v této škole byly otevřeny čtyři třídy a průměrný počet žáků byl 31, 32. Dokonce já osobně jsem byl ve třídě, kde bylo 33 žáků.”

Výročí už škola připomněla výstavou na Staré poště, workshopem na Masarykově náměstí a hlavní narozeninový den otevřených dveří plánuje na 13. září. Na dárek od zřizovatele, tedy města, si ale počká pravděpodobně na říjen, kdy má skončit rekonstrukce hřiště.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V letošním roce by mělo být hřiště zkolaudováno a je určeno nejen pro širokou veřejnost, ale i pro základní školy Komenského 66 a 68.”

Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “To hřiště bude otevřeno v říjnu, přáli bychom si, kdyby to bylo v září, ale nedá se nic dělat, technologické postupy a časy jsou dané. Takže budeme rádi, že budeme mít krásné nové hřiště, které využívají obě školy, a hlavně ho bude moci využívat i veřejnost.”

A na závěr ještě celková čísla týkající se prvňáčků - v novojičínských školách zřízených městem bylo v tomto školním roce otevřeno 11 prvních tříd, do kterých nastoupilo 220 dětí.

---

Slavnost vyzdvihne Novojičíňáky, kteří uspěli ve světě

Nový Jičín se chystá na 29. ročník slavnosti města. Uskuteční se 6. a 7. září. Věnována bude rodákům, kteří se proslavili ve světě. Poprvé v rámci této akce se bude program odehrávat i v okolí Divadelní ulice a v samotném divadle.

„Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně“. To je téma 29. ročníku městské slavnosti, ta se koná v pátek a v sobotu 6. a 7. září.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Celý program a expozice budou ukazovat nejenom na předměty a výrobky, které něčím Nový Jičín proslavily, například klobouky, ale budeme připomínat novojičínské rodáky, kteří se nějakým způsobem proslavili ve světě. Bude se jednat o cestovatele, vědce, výtvarníky, legionáře, letce RAF, umělce nebo sportovce a nebo také o celé spolky. Na náměstí bude hlavním motivem velká mapa světa, na které bude naznačeno, kde právě tito rodáci z Nového Jičína působili.”

V centru města nebude chybět nafukovací model planety Země a na hladině kašny bude umístěn velký kompas, jako propojovací prvek celých slavností.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Hlavní novinkou bude nový průvod. Čerpali jsme inspiraci ve francouzském Epinalu, což je partnerské město, a letos začíná v podstatě na ulici Divadelní, půjdeme kolem hotelu Praha, kolem kina Jičín a vracíme se na klasickou trasu, takže budeme mít takovou prodlouženou trasu průvodu. Myslím si, že když si s tím lidé dají práci, tak si zaslouží, aby měli větší prostor se ukázat a novinkou budou i alegorické vozy.”

Další novinkou letošní slavnosti jsou dvě scény, které přibydou v parčíku nad Beskydským divadlem, a přímo v divadle bude dopoledne loutkářská dílna pro děti.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Každý rok zkoušíme nějakou inovaci. Loni jsme byli na Dolní bráně a letos se přesouváme na druhou stranu od centra a budeme pokračovat na ulici Divadelní až k Beskydskému divadlu. Letos poprvé na slavnostech spolupracuje i Beskydské divadlo.”

Hlavním dějištěm slavnosti bude ale standardně Masarykovo náměstí, další vystoupení a programy budou ale také umístěny na obou nádvořích Žerotínského zámku, v parku u zámku a na Nádvoří Václava Havla. Hlavními interprety budou Tata Bojs, Bohemian Symphony Orchestra Prague a Vilém Čok, Ilona Csáková a Petra Janů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Můžeme se těšit na pouliční umělce, akrobaty, hudební vystoupení, taneční workshopy. Celé slavnosti města nám zpestří nejenom ti profesionální zpěváci a umělci, ale i vystoupení našich dětí z našich novojičínských základních škol.”

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “V parku u Žerotínského zámku budou například legionáři, bude tam dětská zóna, na nádvoří zámku můžete nalézt Mexiko, zase odkaz na naše slavné rodáky a podobně.”

Podrobný dvoudenní program je na webu městského kulturního střediska a také na nově

spuštěných samostatných profilech vytvořených pro slavnost na Instagramu a na Facebooku.

---

Na netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.

Mezinárodní noc pro netopýry má původ v Polsku. V České republice se v současné době koná na asi 50 místech, jedním bylo také Muzeum Novojičínska.

Markéta Máchová, zoolog Muzea Novojičínska: “Tato akce se pořádá ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů, v České republice tedy od roku 1997. My jsme se zapojili podruhé a účel této akce je, aby se lidé seznámili s těmito zajímavými zvířaty, které mohou potkávat při setmění třeba v tomto období v parku naproti nemocnici. Jsou to zvířata, které jsou tajemná, současně se jich někdy bojíme a spousta lidí o nich toho ví hodně málo, takže proto se jim snažíme přiblížit problematiku, jak s těmito zvířaty žít.”

O životě netopýrů tu zasvěceně vyprávěl jeden z předních českých odborníků Martin Gajdošík ze Slezského zemského muzea. Posluchačům přivezl na ukázku i více než čtyřicítku živých exemplářů netopýra hvízdavého.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Ta noc se dělá vždycky na přelomu srpna a září. Je to proto, že ti Poláci původně chtěli upozornit na fenomén, kterému se říká podzimní invaze netopýrů hvízdavých, kteří naletují do lidských obydlí právě v tomhle období. Jsou to vlastně mláďata z letošních samičích kolonií a dochází k tomu, že ty matky je opustí, a oni se snaží někde najít nějaké místo k zazimování a dochází ke střetu a kolik s lidmi. Takže proto to celé původně vzniklo, aby to upozornilo na tenhle fenomén.”

Martin Gajdošík mimo jiné popsal roli netopýrů v krajině, jejich život, množství druhů a způsob ochrany, včetně toho, jak se lidé mají zachovat, pokud se třeba ve svém domě střetnou s netopýry.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “V podstatě je to o tom, že netopýři tady jsou déle než my a my se musíme chovat takovým způsobem, aby ti netopýři tady byli dál a ne, abychom tu zbyl jenom my a netopýři zmizeli.”

Veřejnost tedy upozornil na webové stránky České společností pro ochranu netopýrů, kde jsou kontakty na odborníky, kteří mohou poradit, co dělat, když lidé ve svém obydlí najdou netopýry. Případně na stránkách Náš soused netopýr poradí, jak se s těmito živočichy sžít.

Vedle živých exemplářů přivezl zoolog do Nového Jičína také ukázky preparáty netopýrů z opavského muzea, mezi nimi i několik unikátů.

Martin Gajdošík, kurátor zoologické sbírky, Slezské zemské muzeum Opava: “Tady to je vrápenec velký, je to velmi vzácný druh pro Českou republiku, jsou to ojedinělé nálezy. A vedle je ještě zajímavější netopýr, jeho český název je létavec stěhovavý. Stěhovavý proto, že stěhuje podobně jako práci.”

Netopýří noc pak za soumraku pokračovala venku, zájemci zamířili do Smetanových sadů, kde více než čtyřicítku exemplářů vypustili zpět do přírody.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-02-09-2024-16-23