Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Sportoviště by měly spravovat technické služby
  • Podobu historické části města může ovlivnit veřejnost
  • Alegorické vozy v průvodu byly zahraniční inspirací

Sportoviště by měly spravovat technické služby

Zastupitelé na zářijové schůzi vyslechli informaci o připravované jednotné správě sportovišť. Město by mělo do majetku postupně převzít i areály tělovýchovné jednoty. Správcem budou technické služby.

Jednotná správa sportovišť se v Novém Jičíně řeší zhruba už od roku 2010. Vedení radnice se k ní postupně vrací. Teď v září vyslechli zprávu o stádiu příprav zastupitelé.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato zpráva není pouze vizí, ale reálnou představou, a ta konkrétně cílí na převzetí všech možných majetků ve vlastnictví tělovýchovné jednoty tak, aby tento majetek v polovině příštího roku vlastnilo město a tento majetek provozovalo. Tato sportoviště budeme provozovat prostřednictvím našich technických služeb.”

Proces to ovšem nebude jednoduchý. Komplikuje jej to, že v případě tři rekonstruovaných sportovišť, haly ABC, atletického a fotbalového stadionu a hřiště s umělým trávníkem, musí být podle dotačních podmínek Ministerstva školství a Národní sportovní agentury respektována deset let udržitelnost projektu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednáme intenzivně jak s Ministerstvem školství, tak s Národní sportovní agenturou o udělení výjimky stran převodu vlastnického práva na město, přičemž deklarujeme, že město zajistí provoz, údržbu a správu v souhlas s těmi dotačními podmínkami, že bude zachovat účel. Od Národní sportovní agentury máme k dispozici zatím předběžné vysloveni souhlasu. U Ministerstva školství je to složitější, protože agenda přešla z ministerstva na Národní sportovní agenturu, čili tato, přestože nebyla ve své době poskytovatelem dotace, tak by měla rozhodovat o udělení výjimky.”

Dalším faktem je, že na provozování zimního stadionu a areálu bazénu má město uzavřenou dlouhodobou smlouvu s hokejovým a basketbalovým klubem.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě tato smlouva je vypověditelná z jedné i z druhé strany. A především, s těmi sportovci se vždycky dá nějakým způsobem dohodnout.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Za nás to je nekoncepční, protože se převede jen část majetku. Navíc, bazén a zimní stadion mají své provozovatele, takže tam se bavíme někdy o roce 2034 a 2032, což je úplný nesmysl. A stejně tak, protože MŠMT a NSA se postavily proti tomu, proti převodu majetku, protože je to proti pravidlům udržitelnosti, tak my vlastně bychom převáděli jen část majetku, což je úplný nesmysl. A navíc na technické služby, to je další věc, se kterou nejsme ztotožněni.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta koncepce nebo myšlenka převzetí sportovišť je právě založená na postupném nabývání sportovišť. To znamená, právně volné nemovitosti, které má tělovýchovná jednota ve vlastnictví, jsou dva objekty na ulici Msgr. Šrámka, kuželna ve sportovním areálu a fotbalová tribuna, kde zastupitelstvo již v červnu letošního roku schválilo smlouvu o smlouvě budoucí darovací a to za účelem, abychom ji získali pro její odstranění, neboť na těchto místech by měla stát nová multifunkční hala. A je potřeba nezapomínat na tu okolnost, že město připravuje výstavbu dalších sportovišť, kde provoz a toho správce bude potřeba taktéž řešit.”

Jedním z nich je například nová tenisová hala, která má stát na ulici Bohuslava Martinů.






---

Podobu historické části města může ovlivnit veřejnost

Radnice nechává zpracovat studii, která navrhne podobu historické části města v oblasti ulic Tyršova a Generála Hlaďo. Vyjádřit se k ní může i veřejnost, a to prostřednictvím dotazníku.

Nový Jičín se chystá revitalizovat veřejná prostranství v části městské památkové rezervace. Radnice zadala zpracování architektonické studie, která se týká ulic Tyršova a Generála Hlaďo.

Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Jedná se o navazující část od okružní křižovatky na ulici Generála Hlaďo směrem k Základní škole Tyršova a poté o celou ulici Tyršova od základní školy ke křížení s ulicí Štefánikova.”

Řešené území představuje část takzvané okružní třídy, která vznikla po obvodu historického jádra města na konci 19. století po vzoru vídeňské Ringstrasse. Jedná se o veřejný prostor, zejména komunikace, parkovací plochy a zeleň. Studie bude řešit úpravu plochy před Základní školou Tyršova, před baštou a do revitalizace bude zahrnut i park u Žerotínského zámku, který je ve správě Muzea Novojičínska, na studii se tedy bude podílet také Moravskoslezský kraj, jako jeho zřizovatel.

Marie Machková, tisková mluvčí, MěÚ Nový Jičín: “Studie má také prověřit možnost navrácení sochy Jiřího Babíčka do veřejného prostoru. Bronzová socha se sice jmenuje Vítězství, nicméně tím, že znázorňuje nahého muže, tak se mezi veřejností vžil název „naháč“. Od roku 1976 bohužel leží v depozitáři.”

Socha byla původně umístěna právě v parku Žerotínského zámku, směrem k Tyršově škole.

K přípravě studie se nyní může vyjádřit i veřejnost. Radnice pro ni připravila dotazník.

Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Ptáme se právě v tom dotazníku, jestli lidé chtějí zachovat ten historický ráz toho pojetí, nebo se přikloníme k modernějším prvkům.”

Marie Machková, tisková mluvčí, MěÚ Nový Jičín: “Dotazník existuje v elektronické podobě, je zveřejněn na síti Munipolis, odkaz na něj je na webových stránkách města, na Facebooku a Instagramu a také je v aplikaci Nový Jičín v mobilu.”

Dotazník bude aktivní do 15. září, poté budou podklady předány architektům. Studie by měla být hotova počátkem příštího roku a bude stát 629 tisíc korun.





---

Alegorické vozy v průvodu byly zahraniční inspirací

Součástí letošní slavnosti města byl průvod s alegorickými vozy. Jejich tvůrci navíc soutěžili o to, který bude nejkrásnější. Pořadatelé z městského kulturního střediska se pro tuto novinku inspirovali v partnerském městě ve Francii.

Delší průvod, který vycházel už z Divadelní ulice, a jeho součástí 11 alegorických vozů. To byla jedna z výrazných novinek letošní městské slavnosti, která se konala 6. a 7. září.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Inspiraci jsme vzali v partnerském městě v Epinalu, které jsem navštívil letos v zimě, a bylo to úžasné, tak jsme to chtěli přenést i sem. Samotné nás překvapilo, kolik lidí se té myšlenky chytlo a zapojilo se. Ten průvod byl neuvěřitelný.”

Tvůrci alegorických vozů v sobě originální kreativce nezapřeli. Někteří vycházeli z vlastní činnosti, například parta kolem Střediska volného času Fokus nebo studenti Střední školy zemědělské a technické, jiní se nechali inspirovat právě tématem slavnosti “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně”.

Eva Hanzelková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Tak jsme náš alegorický vůz tak to pojali, protože jsou zde země, ve kterých jsme vystupovali, a jejichž kroje máme, takže já osobně mám teď lucemburský kroj. Dále jsou tady kolegové ve valašském kroji, v kravařském, maďarském a slovenském kroji.”

Zuzana Rosová, Rodinné centrum Mozaika: “Mozaika rodinné centrum se inspirovalo automobilovým jezdcem a rodákem z Nového Jičína Alfredem Karlem Neubauerem. Náš průvod rodiny s dětmi jdeme jako stáj Rodinného centra Mozaika, máme tam mechaniky, hostesky a samozřejmě i majitele stáje, kteří jsou v dobovém oblečení.”

Miloslav Leško, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “My jsme se snažili propojit ty slavnosti s oslavou klubu rodáků a ještě s našimi historickými náležitostmi.”

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Naším heslem jsou Světoví rodáci a přátelé města zdraví slavnost Nový Jičín. Vybrali jsme podle možností našich členů a kostýmů, které se jim podařilo sehnat, několik zajímavých osobností týkajících se Nového Jičína a okolí. V čele průvodu pojede mlynář a pekař ze Žiliny A. V. Karlovec, který podporoval v Žilině místní menšinovou českou školu. Dále na vozu pojede malíř Hugo Baar, jeho manželka, pojede s námi také generál Laudon, generál Hlaďo a také hraběnka Marie Walburga spolu se svým otcem Františkem Harrachem a tím odkazujeme na ten původní slavnostní průvod ze slavnosti roku 1913, kterého se také hraběnka Marie Walburga v personifikované podobě zúčastnila.”

Se svou autorskou tvorbou nemohl mezi zhotoviteli alegorických vozů chybět známý kutil okrasných prvků v oblasti Dvořákovy ulice, školník z Komenského 66. Auto jako z roku 1930 vyrobil zcela sám.

Pavol Muszynský: “Hlavně se mi jednalo o to, abych zužitkoval veškerý šrot, veškeré dřevo a zbytky, které se buď ve škole nebo po ulicích nedá použít. Auto jsem vyráběl tři měsíce.“

Všechny alegorické vozy zdárně absolvovaly průvodu a před zraky stovek lidí obkroužily náměstí. Vítězem ale mohl být jen jeden - Soubor lidových písní a tanců Javorník.

A jen pro úplnost - O nejkrásnějším alegorickém vozu slavnosti hlasovala nezávislá porota složená ze zástupců zahraničních partnerských měst Nového Jičína - z Novellary, Görlitz a Kremnice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
13. září 2024, 16:20

Sportoviště by měly spravovat technické služby

Zastupitelé na zářijové schůzi vyslechli informaci o připravované jednotné správě sportovišť. Město by mělo do majetku postupně převzít i areály tělovýchovné jednoty. Správcem budou technické služby.

Jednotná správa sportovišť se v Novém Jičíně řeší zhruba už od roku 2010. Vedení radnice se k ní postupně vrací. Teď v září vyslechli zprávu o stádiu příprav zastupitelé.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato zpráva není pouze vizí, ale reálnou představou, a ta konkrétně cílí na převzetí všech možných majetků ve vlastnictví tělovýchovné jednoty tak, aby tento majetek v polovině příštího roku vlastnilo město a tento majetek provozovalo. Tato sportoviště budeme provozovat prostřednictvím našich technických služeb.”

Proces to ovšem nebude jednoduchý. Komplikuje jej to, že v případě tři rekonstruovaných sportovišť, haly ABC, atletického a fotbalového stadionu a hřiště s umělým trávníkem, musí být podle dotačních podmínek Ministerstva školství a Národní sportovní agentury respektována deset let udržitelnost projektu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednáme intenzivně jak s Ministerstvem školství, tak s Národní sportovní agenturou o udělení výjimky stran převodu vlastnického práva na město, přičemž deklarujeme, že město zajistí provoz, údržbu a správu v souhlas s těmi dotačními podmínkami, že bude zachovat účel. Od Národní sportovní agentury máme k dispozici zatím předběžné vysloveni souhlasu. U Ministerstva školství je to složitější, protože agenda přešla z ministerstva na Národní sportovní agenturu, čili tato, přestože nebyla ve své době poskytovatelem dotace, tak by měla rozhodovat o udělení výjimky.”

Dalším faktem je, že na provozování zimního stadionu a areálu bazénu má město uzavřenou dlouhodobou smlouvu s hokejovým a basketbalovým klubem.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě tato smlouva je vypověditelná z jedné i z druhé strany. A především, s těmi sportovci se vždycky dá nějakým způsobem dohodnout.”

Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Za nás to je nekoncepční, protože se převede jen část majetku. Navíc, bazén a zimní stadion mají své provozovatele, takže tam se bavíme někdy o roce 2034 a 2032, což je úplný nesmysl. A stejně tak, protože MŠMT a NSA se postavily proti tomu, proti převodu majetku, protože je to proti pravidlům udržitelnosti, tak my vlastně bychom převáděli jen část majetku, což je úplný nesmysl. A navíc na technické služby, to je další věc, se kterou nejsme ztotožněni.”

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta koncepce nebo myšlenka převzetí sportovišť je právě založená na postupném nabývání sportovišť. To znamená, právně volné nemovitosti, které má tělovýchovná jednota ve vlastnictví, jsou dva objekty na ulici Msgr. Šrámka, kuželna ve sportovním areálu a fotbalová tribuna, kde zastupitelstvo již v červnu letošního roku schválilo smlouvu o smlouvě budoucí darovací a to za účelem, abychom ji získali pro její odstranění, neboť na těchto místech by měla stát nová multifunkční hala. A je potřeba nezapomínat na tu okolnost, že město připravuje výstavbu dalších sportovišť, kde provoz a toho správce bude potřeba taktéž řešit.”

Jedním z nich je například nová tenisová hala, která má stát na ulici Bohuslava Martinů.






---

Podobu historické části města může ovlivnit veřejnost

Radnice nechává zpracovat studii, která navrhne podobu historické části města v oblasti ulic Tyršova a Generála Hlaďo. Vyjádřit se k ní může i veřejnost, a to prostřednictvím dotazníku.

Nový Jičín se chystá revitalizovat veřejná prostranství v části městské památkové rezervace. Radnice zadala zpracování architektonické studie, která se týká ulic Tyršova a Generála Hlaďo.

Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Jedná se o navazující část od okružní křižovatky na ulici Generála Hlaďo směrem k Základní škole Tyršova a poté o celou ulici Tyršova od základní školy ke křížení s ulicí Štefánikova.”

Řešené území představuje část takzvané okružní třídy, která vznikla po obvodu historického jádra města na konci 19. století po vzoru vídeňské Ringstrasse. Jedná se o veřejný prostor, zejména komunikace, parkovací plochy a zeleň. Studie bude řešit úpravu plochy před Základní školou Tyršova, před baštou a do revitalizace bude zahrnut i park u Žerotínského zámku, který je ve správě Muzea Novojičínska, na studii se tedy bude podílet také Moravskoslezský kraj, jako jeho zřizovatel.

Marie Machková, tisková mluvčí, MěÚ Nový Jičín: “Studie má také prověřit možnost navrácení sochy Jiřího Babíčka do veřejného prostoru. Bronzová socha se sice jmenuje Vítězství, nicméně tím, že znázorňuje nahého muže, tak se mezi veřejností vžil název „naháč“. Od roku 1976 bohužel leží v depozitáři.”

Socha byla původně umístěna právě v parku Žerotínského zámku, směrem k Tyršově škole.

K přípravě studie se nyní může vyjádřit i veřejnost. Radnice pro ni připravila dotazník.

Markéta Jánošíková, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Ptáme se právě v tom dotazníku, jestli lidé chtějí zachovat ten historický ráz toho pojetí, nebo se přikloníme k modernějším prvkům.”

Marie Machková, tisková mluvčí, MěÚ Nový Jičín: “Dotazník existuje v elektronické podobě, je zveřejněn na síti Munipolis, odkaz na něj je na webových stránkách města, na Facebooku a Instagramu a také je v aplikaci Nový Jičín v mobilu.”

Dotazník bude aktivní do 15. září, poté budou podklady předány architektům. Studie by měla být hotova počátkem příštího roku a bude stát 629 tisíc korun.





---

Alegorické vozy v průvodu byly zahraniční inspirací

Součástí letošní slavnosti města byl průvod s alegorickými vozy. Jejich tvůrci navíc soutěžili o to, který bude nejkrásnější. Pořadatelé z městského kulturního střediska se pro tuto novinku inspirovali v partnerském městě ve Francii.

Delší průvod, který vycházel už z Divadelní ulice, a jeho součástí 11 alegorických vozů. To byla jedna z výrazných novinek letošní městské slavnosti, která se konala 6. a 7. září.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Inspiraci jsme vzali v partnerském městě v Epinalu, které jsem navštívil letos v zimě, a bylo to úžasné, tak jsme to chtěli přenést i sem. Samotné nás překvapilo, kolik lidí se té myšlenky chytlo a zapojilo se. Ten průvod byl neuvěřitelný.”

Tvůrci alegorických vozů v sobě originální kreativce nezapřeli. Někteří vycházeli z vlastní činnosti, například parta kolem Střediska volného času Fokus nebo studenti Střední školy zemědělské a technické, jiní se nechali inspirovat právě tématem slavnosti “Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně”.

Eva Hanzelková, Soubor lidových písní a tanců Javorník: “Tak jsme náš alegorický vůz tak to pojali, protože jsou zde země, ve kterých jsme vystupovali, a jejichž kroje máme, takže já osobně mám teď lucemburský kroj. Dále jsou tady kolegové ve valašském kroji, v kravařském, maďarském a slovenském kroji.”

Zuzana Rosová, Rodinné centrum Mozaika: “Mozaika rodinné centrum se inspirovalo automobilovým jezdcem a rodákem z Nového Jičína Alfredem Karlem Neubauerem. Náš průvod rodiny s dětmi jdeme jako stáj Rodinného centra Mozaika, máme tam mechaniky, hostesky a samozřejmě i majitele stáje, kteří jsou v dobovém oblečení.”

Miloslav Leško, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “My jsme se snažili propojit ty slavnosti s oslavou klubu rodáků a ještě s našimi historickými náležitostmi.”

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Naším heslem jsou Světoví rodáci a přátelé města zdraví slavnost Nový Jičín. Vybrali jsme podle možností našich členů a kostýmů, které se jim podařilo sehnat, několik zajímavých osobností týkajících se Nového Jičína a okolí. V čele průvodu pojede mlynář a pekař ze Žiliny A. V. Karlovec, který podporoval v Žilině místní menšinovou českou školu. Dále na vozu pojede malíř Hugo Baar, jeho manželka, pojede s námi také generál Laudon, generál Hlaďo a také hraběnka Marie Walburga spolu se svým otcem Františkem Harrachem a tím odkazujeme na ten původní slavnostní průvod ze slavnosti roku 1913, kterého se také hraběnka Marie Walburga v personifikované podobě zúčastnila.”

Se svou autorskou tvorbou nemohl mezi zhotoviteli alegorických vozů chybět známý kutil okrasných prvků v oblasti Dvořákovy ulice, školník z Komenského 66. Auto jako z roku 1930 vyrobil zcela sám.

Pavol Muszynský: “Hlavně se mi jednalo o to, abych zužitkoval veškerý šrot, veškeré dřevo a zbytky, které se buď ve škole nebo po ulicích nedá použít. Auto jsem vyráběl tři měsíce.“

Všechny alegorické vozy zdárně absolvovaly průvodu a před zraky stovek lidí obkroužily náměstí. Vítězem ale mohl být jen jeden - Soubor lidových písní a tanců Javorník.

A jen pro úplnost - O nejkrásnějším alegorickém vozu slavnosti hlasovala nezávislá porota složená ze zástupců zahraničních partnerských měst Nového Jičína - z Novellary, Görlitz a Kremnice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-13-09-2024-16-24