Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony
  • Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále
  • NJ rodáci uctili čestného občana Karla Kryla
  • Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

S brzkým příchodem jara letos i dříve rozkvetlo celé město. Už několik týdnů na sebe pestrými barvami cibulovin upozorňují záhony v kruhových křižovatkách, v městském centru i v některých sídlištích. A přibyly i tři zcela nové vysazené plochy.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “A to je tady v parku Janáčkovy sady, tady na ploše přibližně 170 metrů čtverečních. Další nová plocha vznikla u Základní školy Tyršova a další na ulici Palackého, v proluce mezi autobusovým a vlakovým nádražím, tam na ploše zhruba třiceti metrů čtverečních.”

Tyto nové plochy většinou zdobí směsi různých druhů tulipánů a narcisů. Celkem loni na podzim osázeli pracovníci střediska veřejné zeleně technických služeb cibulovinami 215 metrů čtverečních ploch. Vypozorovat lze na nich ale i různé druhy macešek, krokusů nebo pomněnky.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Volíme barvené směsi a volíme i na základě ranosti kvetení, aby to jaro začalo kvetením těch nejranějších cibulovin a třeba tento záhon v Janáčkových sadech, tak tady se jedná o odrůdy pozdní, takže v podstatě bude poslední místo, kde budou kvést cibuloviny.”

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Péče o tyto záhony není zas až tak náročná, je tam nutno dodržet několik kroků. Prvním krokem je úplně z časného jara, jakmile začnou cibuloviny vykukovat, provést hnojení. Pak probíhá to samotné nakvétání, které může trvat až měsíc a půl, a po odkvětu se nesmí cibuloviny pokosit. Musí se nechat na stanovišti až do úplného zatažení. To znamená, že ty stvoly a listy začnou žloutnout až hnědnout. Není to estetické, není dvakrát líbivé, ale aby se veškeré živiny stáhly do těch cibulí a aby ten efekt záhonu byl dlouholetý, proto musíme tento postup dodržet.”

Záhony by v této podobě měly vydržet minimálně pět let.

Snahou pracovníků odboru životního prostředí i městské zeleně je, aby v Novém Jičíně něco kvetlo téměř celý rok.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Obměna záhonů, to znamená likvidace dvouletek, bude probíhat už někdy možná v polovině května. V závěru toho měsíce, po třech zmrzlých, budeme osazovat záhony letničkami. Bude to zase pestrá směs letniček, nebudou to žádné monokultury jednotlivých druhů.”

Ve městě také postupně každý rok přibývají nová květinami osázená místa, loni se například nový záhon objevil podél ulice k Nemocnici, tam tedy letos poprvé rozkvetou růže.

---

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále

Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - to je klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začalo to v rámci a společenské výchovy, kdy se pár nadšených učitelů rozhodlo, že by mohli začít vyučovat společenské tance, k tomu taky tiketu a společenské chování. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, potom jsme se přesídlili do Fokusu, do většího sálu, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem, jak ze strany žáků, tak ze strany rodičů a přátel školy. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”

Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.” 

Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy. Oblíbenou mám macarenu a čardáš. Nemám ráda sambu, která mi nikdy moc nešla. Těším se, že to, co jsem se naučili, že konečně můžeme předvést rodičům a přátelům.”

Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho. Ano, mám rád všechny tance.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Oni nemají šanci to zažít někde jinde, takže jsme chtěli, aby i tito žáci s nějakým handicapem poznali, jak to vypadá na klasických tanečních, na klasických kolonách nebo plesech. A berou to jako příležitost se ukázat, krásně se obléct a zatancovat si.”

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Je to naprosto úžasné a já děkuji kolektivu odborného učiliště a praktické školy za to, že organizuje pro děti a rodiče tuhle aktivitu. Protože nám všem jde o to, abychom v rámci Nového Jičína zažívali všichni ten přirozený život tak, jak ho trávíme, chodíme do zaměstnání, máme volný čas, máme kamarády, chodíme se bavit, chodíme na plesy. A tahle akce to i handicapovaným dětem umožňuje.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka nebo klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš, macarena nebo ptačí tanec.

---

NJ rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Také Novojičínští si letos připomněli dvě kulatá výročí spojená s básníkem, písničkářem a představitelem protikomunistického protestsongu Karlem Krylem. Před 80 lety se narodil v Kroměříži, před 30 lety zemřel. Čestným občanem Nového Jičína se stal v roce 2021. 

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína: “Karel Kryl má velký přesah do Nového Jičína, protože už je ho dědeček tady založil českou tiskárnu Kryl a Scotti, následně jeho tatínek pracoval jako knihtiskař tady v Novém Jičíně, žije tady jeho bratr a pochoval tu maminku, takže má velké vazby na Nový Jičín. A také proto se klub rodáků k jeho výročím připojil a vzal si za své, aby letošní rok bylo jaro Karla Kryla.”

Karel Kryl tu prožil kousek dětství. Dnes tu na něj odkazují tři připomínky. Jednou z nich je kámen v Janáčkových sadech. Druhou je ulice Karla Kryla a třetí kytara s fontánou u autobusového nádraží.

Jan Zemánek, autor dřevěné kytary, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Vtip té fontány byl ten, že z toho dřevěného korpusu té kytary stříká šest pramínků vody, a to byl ten zvuk i ten třpyt i ten vjem vody jako prvku života, a bohužel, je to vždycky jenom někdy.”

Klub rodáků si dal tedy za cíl zasadit se o to, aby fontána byla znovu funkční a svou symboliku naplnila.

---

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Florbal je dlouhodobou oblíbenou stálicí mezi pohybovými aktivitami kluků i holek. Středisko volného času Fokus teď v dubnu pro mladé vyznavače tohoto sportu uspořádalo celodenní turnaj v hale ABC.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Dopoledne máme pro přípravku a pro mladší žáky, přípravka to jsou ročníky 2013 a mladší, mladší žáci jsou ročníky 2010 a mladší. Teď právě probíhají turnaje mladší žáků a přípravky, v přípravce máme šest týmů a v mladších žácích tři týmy, protože jeden onemocněl, ale děcka si zahrají, a to je důležité, aby si zahrály svůj oblíbený sport.”

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Florbal je teď hodně populární, i Warriors Nový Jičín se rozjeli, takže máme tady dva týmy Warriors Nový Jičín v přípravce a jeden tým Střediska volného času Fokus v přípravce. A potom Warriors i Fokus máme v mladších žácích a to samé bude ve starších žácích. Dále tady přijely týmy z Hladkých Životic, Fulneku a Bernartic.”

florbalový tým SVČ Fokus:

“Hraju asi rok, baví mě na tom, že tam mám kamaráda a je to můj druhý oblíbený sport.”

“Mě asi nejvíce baví ty přihrávky, hraju to rok. Zatím se daří dobře, prohráli jsem jeden zápas, to je dobrý.”

“Já hraju florbal asi měsíc a šel jsem do toho, protože mě to baví, ty přihrávky a góly. zatím jsem jednou prohráli, ale doufám, že bude alespoň na bednu.”

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Je to tradiční akce, kdy nám jednou za rok uvolní házenkáři a volejbalisté halu, abychom mohli tento turnaj pro naše děti uspořádat. Budeme vyhlašovat i nejlepšího střelce turnaje a nejlepšího brankáře, takže děti dostanou sladké odměny a první tři dostanou medaile a poháry.”

Florbalové oddíly jsou novým zájemcům otevřeny celoročně, stačí se zkontaktovat a přijít si tento sport vyzkoušet na některý z tréninků, které se konají zpravidla v tělocvičně základní školy Komenského 66.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
15. dubna 2024, 16:20

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

S brzkým příchodem jara letos i dříve rozkvetlo celé město. Už několik týdnů na sebe pestrými barvami cibulovin upozorňují záhony v kruhových křižovatkách, v městském centru i v některých sídlištích. A přibyly i tři zcela nové vysazené plochy.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “A to je tady v parku Janáčkovy sady, tady na ploše přibližně 170 metrů čtverečních. Další nová plocha vznikla u Základní školy Tyršova a další na ulici Palackého, v proluce mezi autobusovým a vlakovým nádražím, tam na ploše zhruba třiceti metrů čtverečních.”

Tyto nové plochy většinou zdobí směsi různých druhů tulipánů a narcisů. Celkem loni na podzim osázeli pracovníci střediska veřejné zeleně technických služeb cibulovinami 215 metrů čtverečních ploch. Vypozorovat lze na nich ale i různé druhy macešek, krokusů nebo pomněnky.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Volíme barvené směsi a volíme i na základě ranosti kvetení, aby to jaro začalo kvetením těch nejranějších cibulovin a třeba tento záhon v Janáčkových sadech, tak tady se jedná o odrůdy pozdní, takže v podstatě bude poslední místo, kde budou kvést cibuloviny.”

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Péče o tyto záhony není zas až tak náročná, je tam nutno dodržet několik kroků. Prvním krokem je úplně z časného jara, jakmile začnou cibuloviny vykukovat, provést hnojení. Pak probíhá to samotné nakvétání, které může trvat až měsíc a půl, a po odkvětu se nesmí cibuloviny pokosit. Musí se nechat na stanovišti až do úplného zatažení. To znamená, že ty stvoly a listy začnou žloutnout až hnědnout. Není to estetické, není dvakrát líbivé, ale aby se veškeré živiny stáhly do těch cibulí a aby ten efekt záhonu byl dlouholetý, proto musíme tento postup dodržet.”

Záhony by v této podobě měly vydržet minimálně pět let.

Snahou pracovníků odboru životního prostředí i městské zeleně je, aby v Novém Jičíně něco kvetlo téměř celý rok.

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Obměna záhonů, to znamená likvidace dvouletek, bude probíhat už někdy možná v polovině května. V závěru toho měsíce, po třech zmrzlých, budeme osazovat záhony letničkami. Bude to zase pestrá směs letniček, nebudou to žádné monokultury jednotlivých druhů.”

Ve městě také postupně každý rok přibývají nová květinami osázená místa, loni se například nový záhon objevil podél ulice k Nemocnici, tam tedy letos poprvé rozkvetou růže.

---

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále

Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Polonéza - to je klasický tanec, kterým začíná snad každá slavnostní kolona. Nevynechali ji ani tito mladí lidé - žáci odborného učiliště a praktické školy. Základy společenských tanců se vzhledem ke svému lehčímu a střednímu mentálnímu postižení neučí ve standardních tanečních lekcích, ale ve škole, a to už 17 let.

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Neprobíhalo to vždycky tak ve velkém stylu. Začalo to v rámci a společenské výchovy, kdy se pár nadšených učitelů rozhodlo, že by mohli začít vyučovat společenské tance, k tomu taky tiketu a společenské chování. Začínali jsme v tělocvičně, kolona probíhala ve školním duchu, jenom taková malá, potom jsme se přesídlili do Fokusu, do většího sálu, no a v současné době je o tu kolonu obrovský zájem, jak ze strany žáků, tak ze strany rodičů a přátel školy. Takže pořádáme kolonu v největším sále v Novém Jičíně.”

Denis Gřes, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mám rád country, neoblíbený nemám žádný, mám rád všechny tance.” 

Lenka Poláčková, žákyně OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to úžasné, je to asi nejlepší akce z celé školy. Oblíbenou mám macarenu a čardáš. Nemám ráda sambu, která mi nikdy moc nešla. Těším se, že to, co jsem se naučili, že konečně můžeme předvést rodičům a přátelům.”

Václav Brož, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Mně to tančení baví, akorát, když jsem to trénoval, tak to trvalo dlouho. Ano, mám rád všechny tance.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Oni nemají šanci to zažít někde jinde, takže jsme chtěli, aby i tito žáci s nějakým handicapem poznali, jak to vypadá na klasických tanečních, na klasických kolonách nebo plesech. A berou to jako příležitost se ukázat, krásně se obléct a zatancovat si.”

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Je to naprosto úžasné a já děkuji kolektivu odborného učiliště a praktické školy za to, že organizuje pro děti a rodiče tuhle aktivitu. Protože nám všem jde o to, abychom v rámci Nového Jičína zažívali všichni ten přirozený život tak, jak ho trávíme, chodíme do zaměstnání, máme volný čas, máme kamarády, chodíme se bavit, chodíme na plesy. A tahle akce to i handicapovaným dětem umožňuje.”

Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Je to ojedinělá akce. V rámci Moravskoslezského kraje určitě výuka společenského tance probíhá i na jiných školách, ale kolona jako taková, si myslím, že je ojedinělá.”

Po úvodní polonéze mladí tanečníci předvedli dalších asi deset tanců - nechyběla mazurka nebo klasické tance, jako valčík, waltz a polka, ale také třeba čardáš, macarena nebo ptačí tanec.

---

NJ rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Také Novojičínští si letos připomněli dvě kulatá výročí spojená s básníkem, písničkářem a představitelem protikomunistického protestsongu Karlem Krylem. Před 80 lety se narodil v Kroměříži, před 30 lety zemřel. Čestným občanem Nového Jičína se stal v roce 2021. 

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína: “Karel Kryl má velký přesah do Nového Jičína, protože už je ho dědeček tady založil českou tiskárnu Kryl a Scotti, následně jeho tatínek pracoval jako knihtiskař tady v Novém Jičíně, žije tady jeho bratr a pochoval tu maminku, takže má velké vazby na Nový Jičín. A také proto se klub rodáků k jeho výročím připojil a vzal si za své, aby letošní rok bylo jaro Karla Kryla.”

Karel Kryl tu prožil kousek dětství. Dnes tu na něj odkazují tři připomínky. Jednou z nich je kámen v Janáčkových sadech. Druhou je ulice Karla Kryla a třetí kytara s fontánou u autobusového nádraží.

Jan Zemánek, autor dřevěné kytary, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Vtip té fontány byl ten, že z toho dřevěného korpusu té kytary stříká šest pramínků vody, a to byl ten zvuk i ten třpyt i ten vjem vody jako prvku života, a bohužel, je to vždycky jenom někdy.”

Klub rodáků si dal tedy za cíl zasadit se o to, aby fontána byla znovu funkční a svou symboliku naplnila.

---

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Florbal je dlouhodobou oblíbenou stálicí mezi pohybovými aktivitami kluků i holek. Středisko volného času Fokus teď v dubnu pro mladé vyznavače tohoto sportu uspořádalo celodenní turnaj v hale ABC.

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Dopoledne máme pro přípravku a pro mladší žáky, přípravka to jsou ročníky 2013 a mladší, mladší žáci jsou ročníky 2010 a mladší. Teď právě probíhají turnaje mladší žáků a přípravky, v přípravce máme šest týmů a v mladších žácích tři týmy, protože jeden onemocněl, ale děcka si zahrají, a to je důležité, aby si zahrály svůj oblíbený sport.”

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Florbal je teď hodně populární, i Warriors Nový Jičín se rozjeli, takže máme tady dva týmy Warriors Nový Jičín v přípravce a jeden tým Střediska volného času Fokus v přípravce. A potom Warriors i Fokus máme v mladších žácích a to samé bude ve starších žácích. Dále tady přijely týmy z Hladkých Životic, Fulneku a Bernartic.”

florbalový tým SVČ Fokus:

“Hraju asi rok, baví mě na tom, že tam mám kamaráda a je to můj druhý oblíbený sport.”

“Mě asi nejvíce baví ty přihrávky, hraju to rok. Zatím se daří dobře, prohráli jsem jeden zápas, to je dobrý.”

“Já hraju florbal asi měsíc a šel jsem do toho, protože mě to baví, ty přihrávky a góly. zatím jsem jednou prohráli, ale doufám, že bude alespoň na bednu.”

Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín: “Je to tradiční akce, kdy nám jednou za rok uvolní házenkáři a volejbalisté halu, abychom mohli tento turnaj pro naše děti uspořádat. Budeme vyhlašovat i nejlepšího střelce turnaje a nejlepšího brankáře, takže děti dostanou sladké odměny a první tři dostanou medaile a poháry.”

Florbalové oddíly jsou novým zájemcům otevřeny celoročně, stačí se zkontaktovat a přijít si tento sport vyzkoušet na některý z tréninků, které se konají zpravidla v tělocvičně základní školy Komenského 66.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-15-04-2024-16-23