Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Tenisová hala bude stát na ulici Bohuslava Martinů
  • Na Dolní bráně se konala sousedská slavnost
  • Sociální služby zviditelní akce “Nebuď na to sám”

Tenisová hala bude stát na ulici Bohuslava Martinů

Nový Jičín připravuje stavbu tenisové haly. Objekt se třemi kurty bude stát na ulici Bohuslava Martinů. Zakázku na zpracování projektové dokumentace chce radnice vyhlásit ještě letos.

Vize nových sportovišť v Novém Jičíně nabírá na poněkud konkrétnějších podobách. Po architektonické soutěži, která určila vzhled nové víceúčelové sportovní haly u letního stadionu, nyní město plánuje i stavbu tenisové haly se třemi kurty, a to na ulici Bohuslava Martinů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Potřebnost a umístění té tenisové haly vyplynula ze zastavovací studie sportovního areálu, která byla vytvořena a schválena v roce 2020. Původně byly dvě varianty možného umístění. Jedna tato, která zvítězila, a druhá na dnešních spodních tenisových kurtech u řeky Grasmanky ve sportovním areálu. Byla zpracována studie, která byla vzata radou města na vědomí, a bylo schváleno zadání vyhlášení veřejné zakázky na zpracovatele projektové dokumentace.”

Tenisté mají nyní v Novém Jičíně k dispozici devět kurtů v areálu tenisového spolku, v zimě mohou využívat tři, které se vejdou do přetlakové nafukovací haly.

Daniel Chrustawczuk, předseda sportovní komise rady města: “Za prvé, tam ty podmínky nejsou úplně ideální, ať výškou, teplotou, rozměry i tím, že ze šatny se do přetlakové haly musí přecházet přes venek, takže to prostředí není úplně ideální.”

Navíc, když od jara do podzimu není k dispozici střecha nad hlavou, tak za deště nemohou tenisté trénovat nikde.

Daniel Chrustawczuk, předseda tenisového oddílu a sportovní komise rady města: “Chodí hrát i hodně amatérských hráčů, opravdu přes letní sezonu od té čtvrté hodiny do sedmé je všech devět kurtů k dispozici veřejnosti, a jsou opravdu plné. Takže Nový Jičín byl tenisové město, je tenisové město a halu, která odpovídá dnešním standardům, by si opravdu zasloužil.”

Zakázka na zpracovatele projektu by měla být vyhlášena ještě letos, otázka zahájení výstavby bude záležet na možnostech financování, město bude usilovat o dotační tituly. Odhadovaná cena sportoviště by měla být kolem 150 milionů korun bez daně. Dalších zhruba pět a půl milionu korun by měla stát úprava okolních ploch včetně parkoviště pro 50 automobilů, které by sloužilo i jako odstavná záchytná plocha pro návštěvníky areálu zimního a letního stadionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta cena a vůbec ta struktura té haly je ovlivněna jak podložím a terénními úpravami, tak vysokou spodní vodou, která se zde nachází, tak proto ovlivňuje i zakládání té stavby.”

Nová hala by měla respektovat i takzvanou modro-zelenou infrastrukturu, měla by mít zelenou střechu se solárními panely. Po jejím dokončení by zanikly čtyři antukové kurty u Grasmanky, kde studie sportovního areálu počítá s jiným využitím.

---

Na Dolní bráně se konala sousedská slavnost

Nový Jičín se díky dobrovolníkům zapojil do celorepublikového festivalu Zažít město jinak. Sousedská slavnost se odehrála na prostranství u Dolní brány, náplň programu si obyvatelé vytvořili sami.

Zažít město jinak, to jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Novojičínští se k tomuto celorepublikovému festivalu připojili letos podruhé, slavnost uspořádali na prostranství na ulici Dolní brána.

Lucie Jančařiková, spoluorganizátorka akce: “Ten nápad jsem měla já s tím, že o této akci už vím několik let, že se koná v rámci celé České republiky. Koná se rámci Evropského týdne mobility, kdy touto akcí ožívají ve městech různé lokality. Organizátoři se snaží vdechnout život ulicím a jakoby vrátit ty ulice těm lidem. Takovým způsobem jsem se o tom dozvěděla, že ta akce je. Líbila se mi to, takže od myšlenky už byl jen kousek k činům. Oslovila jsem známé, kamarádky, i prostřednictvím facebooku jsme se daly dohromady, je nás deset žen a podařilo se nám udělat už podruhé tuto akci.”

Tento festival je tedy založena na dobrovolnickém nadšení. Cílem je podpořit vzájemné setkávání lidí nebo i různých spolků a ukázat jejich um, podnikavost a kreativita. Vystoupily tu například i místní kapely Fčil aTu, Ta Hakuna nebo duo MoKa, a také různé taneční skupiny, třeba ze základní umělecké školy.

Martin Vitko, Klub rodáků a přátel města: “My jsme se s kolegy rozhodli zažít ten Nový Jičín jiným způsobem v tom smyslu, že nabídneme lidem komentované prohlídky městem, ať už po smutnějších tragičtějších událostech, které ten život přináší, nebo kolem pamětních desek významných osobností nebo z hlediska historické architektury Nového Jičína. Já jsme tedy rozhodl pro takovou temnější nebo smutnější historii, ať už v souvislosti s druhou světovou válkou, tragédií židovského obyvatelstva, ale i letecké katastrofy, vraždy a popravy, které se děly v místě bývalé věznice, která tu stála.”

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “My už jsme byli loni zůčasněni na této akci, velice se nám líbila, tak jsme se rozhodli že do toho půjdeme i letos. Myslím si, že je to i fajn dát o sobě takhle touto cestou vědět.”

Jan Plášil, Klub vojenské historie FENIX: “Tuto akci jsme rádi využili, chceme prezentovat náš klub vojenské historie, že tedy děláme historii od roku 1900. Z historických zbraní jsem vzali kuličkovou MP40, vojenskou helmu, která se používala v roce 1940, originál batoh nebo ešus, ze kterého se jedlo.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto opravdu není akce města, ale organizují ji sami Novojičíňáci pro Novojičíňáky, a to je na tom velmi pěkné, dneska je taková doba, že hodně lidí si stěžuje, že město mělo udělat tamto a tamto, a že by mělo udělat nějakou další akci. Ale tady opravdu si lidé řekli, co my můžeme udělat pro město. A i proto, že se nám to líbí, tak jsem se rozhodli to jako město podpořit, alespoň tím, že jsme zajistili skrze městské kulturní středisko stavbu pódia a další drobnosti. Věřím tomu, že ta akce se vydaří, že lidé zjistí, že když si udělají sami něco pro sebe, tak z toho mají o to větší radost.”

V rámci doprovodného programu si lidé na Dolní bráně mohli zahrát šachy s velmistrem Jánem Markošem, navštívit čajovnu, pro děti byl připraven kurz angličtiny, malování na obličej, výtvarné a taneční dílny a mnoho dalšího.

---

Sociální služby zviditelní akce “Nebuď na to sám”

Více než dvě desítky poskytovatelů sociálních služeb se v jeden den představí na jednom místě, a to na Masarykově náměstí. Akce s podtitulem “Nebuď na to sám” bude v mnohém zaměřena na pečující osoby.

Den sociálních služeb se v různých formách koná v Novém Jičíně již 12. let. Letošní ročník se na Masarykově náměstí uskuteční ve čtvrtek 21. září do 10 do 17 hodin.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Letošní podtitul “Nebuď na to sám” odkazuje na téma letošního dne sociálních služeb, a to jsou pečující osoby. Smyslem akce je ukázat, že opravdu na starosti a problémy člověk nemusí být sám. Že v území máme k dispozici celé portfolio služeb, organizací, které dokážou člověku pomoci.”

A to v jakýchkoliv situacích, ať už je to stav spojený se seniorstvím, handicapy nebo s problematickou rodinou. Na náměstí se budou prezentovat organizace, které tyto různé sociální a doprovodné služby poskytují. Celodenní akci doprovází i kulturní program, vystoupí zde loutkové divadlo chráněných dílen Effatha nebo děti s různými handicapy ze zdejší speciální základní školy a odborného učiliště a praktické školy.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “V rámci celého dne probíhají doprovodné aktivity, tradiční sběr PET víček pro Lukáška, dále letos sbíráme pletací přízi. Šikovné pletařky z Klubu seniorů Straník pak upletou ponožky, které budeme distribuovat do nemocnic a domovů pro seniory. A také v průběhu dne budeme malovat obrázky se vzkazy, které následně budou předány do pobytových sociálních zařízení, aby zpříjemnily pobyt seniorů v těchto zařízeních.”

Den sociálních služeb bude zároveň probíhat i v Kině Květen, od 9 hodin tu bude pro základní a střední školy film Spolu, který také akcentuje téma pečujících osob. Odpoledne v režimu “kino v klidu” pohádka Kocour v botách: Poslední přání.

Program bude připraven i v prostorách radnice, ve vestibulu budou dvě výstavy.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “První výstava je s názvem “Nebuď na to sám”. Bude to úžasných 11 příběhů pečujících osob, konkrétních lidí z našeho území. Ty příběhy jsou silné, trošku smutné, ale plné lásky, štěstí a naděje.”

Druhá výstava “Vnímám svět jinak a přesto v něm žiju s vámi” bude sérií velkoformátových fotografií především lidí s poruchou autistického spektra.

Od 15 hodin bude v aule radnice v rámci projektu Moravskoslezského kraje “Dejme dětem dětství” přednáška pro zájemce o náhradní rodinnou péči.









---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
18. září 2023, 16:20

Tenisová hala bude stát na ulici Bohuslava Martinů

Nový Jičín připravuje stavbu tenisové haly. Objekt se třemi kurty bude stát na ulici Bohuslava Martinů. Zakázku na zpracování projektové dokumentace chce radnice vyhlásit ještě letos.

Vize nových sportovišť v Novém Jičíně nabírá na poněkud konkrétnějších podobách. Po architektonické soutěži, která určila vzhled nové víceúčelové sportovní haly u letního stadionu, nyní město plánuje i stavbu tenisové haly se třemi kurty, a to na ulici Bohuslava Martinů.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Potřebnost a umístění té tenisové haly vyplynula ze zastavovací studie sportovního areálu, která byla vytvořena a schválena v roce 2020. Původně byly dvě varianty možného umístění. Jedna tato, která zvítězila, a druhá na dnešních spodních tenisových kurtech u řeky Grasmanky ve sportovním areálu. Byla zpracována studie, která byla vzata radou města na vědomí, a bylo schváleno zadání vyhlášení veřejné zakázky na zpracovatele projektové dokumentace.”

Tenisté mají nyní v Novém Jičíně k dispozici devět kurtů v areálu tenisového spolku, v zimě mohou využívat tři, které se vejdou do přetlakové nafukovací haly.

Daniel Chrustawczuk, předseda sportovní komise rady města: “Za prvé, tam ty podmínky nejsou úplně ideální, ať výškou, teplotou, rozměry i tím, že ze šatny se do přetlakové haly musí přecházet přes venek, takže to prostředí není úplně ideální.”

Navíc, když od jara do podzimu není k dispozici střecha nad hlavou, tak za deště nemohou tenisté trénovat nikde.

Daniel Chrustawczuk, předseda tenisového oddílu a sportovní komise rady města: “Chodí hrát i hodně amatérských hráčů, opravdu přes letní sezonu od té čtvrté hodiny do sedmé je všech devět kurtů k dispozici veřejnosti, a jsou opravdu plné. Takže Nový Jičín byl tenisové město, je tenisové město a halu, která odpovídá dnešním standardům, by si opravdu zasloužil.”

Zakázka na zpracovatele projektu by měla být vyhlášena ještě letos, otázka zahájení výstavby bude záležet na možnostech financování, město bude usilovat o dotační tituly. Odhadovaná cena sportoviště by měla být kolem 150 milionů korun bez daně. Dalších zhruba pět a půl milionu korun by měla stát úprava okolních ploch včetně parkoviště pro 50 automobilů, které by sloužilo i jako odstavná záchytná plocha pro návštěvníky areálu zimního a letního stadionu.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta cena a vůbec ta struktura té haly je ovlivněna jak podložím a terénními úpravami, tak vysokou spodní vodou, která se zde nachází, tak proto ovlivňuje i zakládání té stavby.”

Nová hala by měla respektovat i takzvanou modro-zelenou infrastrukturu, měla by mít zelenou střechu se solárními panely. Po jejím dokončení by zanikly čtyři antukové kurty u Grasmanky, kde studie sportovního areálu počítá s jiným využitím.

---

Na Dolní bráně se konala sousedská slavnost

Nový Jičín se díky dobrovolníkům zapojil do celorepublikového festivalu Zažít město jinak. Sousedská slavnost se odehrála na prostranství u Dolní brány, náplň programu si obyvatelé vytvořili sami.

Zažít město jinak, to jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Novojičínští se k tomuto celorepublikovému festivalu připojili letos podruhé, slavnost uspořádali na prostranství na ulici Dolní brána.

Lucie Jančařiková, spoluorganizátorka akce: “Ten nápad jsem měla já s tím, že o této akci už vím několik let, že se koná v rámci celé České republiky. Koná se rámci Evropského týdne mobility, kdy touto akcí ožívají ve městech různé lokality. Organizátoři se snaží vdechnout život ulicím a jakoby vrátit ty ulice těm lidem. Takovým způsobem jsem se o tom dozvěděla, že ta akce je. Líbila se mi to, takže od myšlenky už byl jen kousek k činům. Oslovila jsem známé, kamarádky, i prostřednictvím facebooku jsme se daly dohromady, je nás deset žen a podařilo se nám udělat už podruhé tuto akci.”

Tento festival je tedy založena na dobrovolnickém nadšení. Cílem je podpořit vzájemné setkávání lidí nebo i různých spolků a ukázat jejich um, podnikavost a kreativita. Vystoupily tu například i místní kapely Fčil aTu, Ta Hakuna nebo duo MoKa, a také různé taneční skupiny, třeba ze základní umělecké školy.

Martin Vitko, Klub rodáků a přátel města: “My jsme se s kolegy rozhodli zažít ten Nový Jičín jiným způsobem v tom smyslu, že nabídneme lidem komentované prohlídky městem, ať už po smutnějších tragičtějších událostech, které ten život přináší, nebo kolem pamětních desek významných osobností nebo z hlediska historické architektury Nového Jičína. Já jsme tedy rozhodl pro takovou temnější nebo smutnější historii, ať už v souvislosti s druhou světovou válkou, tragédií židovského obyvatelstva, ale i letecké katastrofy, vraždy a popravy, které se děly v místě bývalé věznice, která tu stála.”

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “My už jsme byli loni zůčasněni na této akci, velice se nám líbila, tak jsme se rozhodli že do toho půjdeme i letos. Myslím si, že je to i fajn dát o sobě takhle touto cestou vědět.”

Jan Plášil, Klub vojenské historie FENIX: “Tuto akci jsme rádi využili, chceme prezentovat náš klub vojenské historie, že tedy děláme historii od roku 1900. Z historických zbraní jsem vzali kuličkovou MP40, vojenskou helmu, která se používala v roce 1940, originál batoh nebo ešus, ze kterého se jedlo.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto opravdu není akce města, ale organizují ji sami Novojičíňáci pro Novojičíňáky, a to je na tom velmi pěkné, dneska je taková doba, že hodně lidí si stěžuje, že město mělo udělat tamto a tamto, a že by mělo udělat nějakou další akci. Ale tady opravdu si lidé řekli, co my můžeme udělat pro město. A i proto, že se nám to líbí, tak jsem se rozhodli to jako město podpořit, alespoň tím, že jsme zajistili skrze městské kulturní středisko stavbu pódia a další drobnosti. Věřím tomu, že ta akce se vydaří, že lidé zjistí, že když si udělají sami něco pro sebe, tak z toho mají o to větší radost.”

V rámci doprovodného programu si lidé na Dolní bráně mohli zahrát šachy s velmistrem Jánem Markošem, navštívit čajovnu, pro děti byl připraven kurz angličtiny, malování na obličej, výtvarné a taneční dílny a mnoho dalšího.

---

Sociální služby zviditelní akce “Nebuď na to sám”

Více než dvě desítky poskytovatelů sociálních služeb se v jeden den představí na jednom místě, a to na Masarykově náměstí. Akce s podtitulem “Nebuď na to sám” bude v mnohém zaměřena na pečující osoby.

Den sociálních služeb se v různých formách koná v Novém Jičíně již 12. let. Letošní ročník se na Masarykově náměstí uskuteční ve čtvrtek 21. září do 10 do 17 hodin.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Letošní podtitul “Nebuď na to sám” odkazuje na téma letošního dne sociálních služeb, a to jsou pečující osoby. Smyslem akce je ukázat, že opravdu na starosti a problémy člověk nemusí být sám. Že v území máme k dispozici celé portfolio služeb, organizací, které dokážou člověku pomoci.”

A to v jakýchkoliv situacích, ať už je to stav spojený se seniorstvím, handicapy nebo s problematickou rodinou. Na náměstí se budou prezentovat organizace, které tyto různé sociální a doprovodné služby poskytují. Celodenní akci doprovází i kulturní program, vystoupí zde loutkové divadlo chráněných dílen Effatha nebo děti s různými handicapy ze zdejší speciální základní školy a odborného učiliště a praktické školy.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “V rámci celého dne probíhají doprovodné aktivity, tradiční sběr PET víček pro Lukáška, dále letos sbíráme pletací přízi. Šikovné pletařky z Klubu seniorů Straník pak upletou ponožky, které budeme distribuovat do nemocnic a domovů pro seniory. A také v průběhu dne budeme malovat obrázky se vzkazy, které následně budou předány do pobytových sociálních zařízení, aby zpříjemnily pobyt seniorů v těchto zařízeních.”

Den sociálních služeb bude zároveň probíhat i v Kině Květen, od 9 hodin tu bude pro základní a střední školy film Spolu, který také akcentuje téma pečujících osob. Odpoledne v režimu “kino v klidu” pohádka Kocour v botách: Poslední přání.

Program bude připraven i v prostorách radnice, ve vestibulu budou dvě výstavy.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “První výstava je s názvem “Nebuď na to sám”. Bude to úžasných 11 příběhů pečujících osob, konkrétních lidí z našeho území. Ty příběhy jsou silné, trošku smutné, ale plné lásky, štěstí a naděje.”

Druhá výstava “Vnímám svět jinak a přesto v něm žiju s vámi” bude sérií velkoformátových fotografií především lidí s poruchou autistického spektra.

Od 15 hodin bude v aule radnice v rámci projektu Moravskoslezského kraje “Dejme dětem dětství” přednáška pro zájemce o náhradní rodinnou péči.









---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-18-09-2023-16-24