Daň z nemovitosti bude ve městě vyšší
Zastupitelé Nového Jičín na zářijové schůzi odhlasovali výši koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti. Od příštího roku tedy zaplatí majitelé bytů a domů na území města více, za komerční objekty stoupne daň 2 a půl krát.
Kvůli změně zákona upraví od roku 2025 Nový Jičín koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. Majitelům domů a bytů se tak daň zvýší o polovinu, u komerčních nemovitostí se zvedne dva a půl krát. Vyhlášku, která to upravuje, schválili zastupitelé v září.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Hlavním důvodem zvýšení této daně je fakt, že daň se nezvyšovala od roku 2012 a každý z nás si dovede spočítat například inflaci za posledních pět let. Dalším velmi významným důvodem je změna rozpočtového určení daní ze státu přímo na města a obce, kde se také mění způsob výpočtu. Aktuálně to bylo počítáno z dat Českého statistického úřadu, nově to bude počítáno z registru obyvatel. I zde dojde k propadu příjmů pro naše město.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Daň z nemovitosti je stoprocentním výnosem obecných rozpočtů. Města a obce mají určité omezený manévrovací prostor, jak tuto daň upravit, změnit, zvýšit nebo snížit. Tím nástrojem podle zákona o dani z nemovitých věcí je takzvaný místní koeficient, který může být stanoven ve velikosti 0,5 až 5. Tím, jak v posledních dvou letech došlo k poměrně významným změnám v oblasti daně z nemovitosti, tak i město Nový Jičín přistoupilo k zavedení místního koeficientu, který dosud nebyl. Pro podnikatelské pozemky a stavby bude nově místní koeficient ve výši 2,5. Pro ostatní stavby a pozemky ve výši 1,5.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V letošním roce, ve zdaňovacím období roku 2024, předpokládáme výnos 23 milionů korun. Pro ten příští rok, tedy po zavedení místního koeficientu, by to mělo být zhruba 36 a půl milionu korun.”
Jinou výši koeficientu navrhovali zastupitelé za opozici, sociální demokracii, a to 1,2, při které by příjem města z daně z nemovitosti zůstal v roce 2025 na úrovni letošního roku, tedy ve výši zhruba 23 milionů korun.
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My tomu rozumíme tomuto záměru vedení města, navíc legislativa toho umožňuje, navýšení daně z nemovitosti. Na druhou stranu, návrh byl na 1,5 a 2,5 to navýšení, což je pro nás neakceptovatelné. Myslíme si, že situace občanů a i podnikatel není jednoduchá, myslíme si, že město, že rozpočet na tom není špatně, investice nejsou úplně výrazné, takže rozpočet máme celkem přebytkový v Novém Jičíně, takže není potřeba získat o 13 milionů více a zatěžovat tím občany. Takže my jsme navrhovali koeficient 1,2, při hlasování to ale o kousek neprošlo.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zákon o dani z nemovitých věcí upravuje ještě další dva koeficienty, velikostní a obecní, a v důsledku změn zákona, které budou účinné od 1. ledna 2025, by město, pokud by nečinilo nic, přišlo o zhruba 3,6 milionu korun. Takže už jenom tato legislativní změna ze strany zákonodárce si vyžádala tu úpravu a vydání nové obecně závazné vyhlášky.”
---
Snídaně jako odměna za pěší chůzi nebo kolo
Do Evropského týdne mobility, kampaně na podporu ekologické dopravy, se několika akcemi opět zapojil i Nový Jičín. Jednou z nich byla snídaně na náměstí. Sladkou nebo slanou svačinu dostal každý, kdo šel kolem pěšky nebo na kole.
Upozornit na jiné druhy dopravy, než je ta individuální automobilová, se každý rok snaží celoevropská kampaň týden mobility. Letos se konala 16. až 22. září, její téma znělo “Náš společný prostor.” Zapojilo se i Zdravé město Nový Jičín. To kromě cyklojízdy nebo městské hromadné dopravy zdarma připravilo jako novinku snídani.
Markéta Jánošíková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Myšlenka té ranní snídaně je ta, že chceme podpořit udržitelnou mobilitu, proto všem kolemjdoucím rozdáváme snídani. Inspirací mi bylo Zdravé město Krnov, které tu akci zavedlo.”
Ke snídani tu servírovali buď sladkou makovku nebo slaný croissant, a k tomu kávu. Připraveno bylo dvě stě porcí.
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:
“Já mám slaný rohlík, vidím, že je uvnitř salát, a kafíčko k tomu. Jezdím hodně na kole a chodíme i pěšky.”
“Vybrala jsem si sladkou snídani, Jezdím autobusem a potom z autobusového nádraží chodím pěšky.”
“Snažím se chodit, protože roky už jsou tady a kdyby člověk doma zakrněl, tak by to bylo špatné.”
“Na kole jezdím pořád, po městě, na nákupy, všude.”
“Na kole se snažím jezdit, když mám volný čas, ale jinak spíš pěšky.”
“Dojíždím vzdáleně, ale na kole se to dá taky, Problém je ta fyzička.”
Posnídat zdarma před radnicí mohli lidé ve čtvrtek 19. září v čase od 6:30 do 8:00 hodin. V pátek odpoledne pak v rámci Evropského týdne mobility startovala tradiční cyklojízda.
---
Studenti vybrali seniorům vinařskou oblast
Novojičínští senioři se vydají na zájezd do vinařské oblasti Čejkovic. Celodenní výlet organizuje město v rámci projektu Vitální senior, připravili jej studenti oboru cestovní ruch střední školy Educa.
Na zájezd, pořádaný a financovaný městem, vyrazí Novojičíňáci starší 65 let ve čtvrtek 26. září. Radnice jej organizuje třetím rokem v rámci projektu Vitální senior, vždy ve spolupráci se Střední odbornou školou Educa.
Lucie Frantová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Protože se nám líbila i ta myšlenka takového mezigeneračního propojení. Je to konkrétní projekt, na kterém pracují od začátku až do konce, my jako město máme ten zájezd formou zakázky u Střední odborné školy Educa, oboru cestovní ruch. Letos jsme to už nechali vyloženě na nich, aby navrhli trasu tak, aby byla zajímavá.”
Studenti pod vedením učitelky Lenky Ševčíkové naplánovali trasu zájezdu s několika zastávkami s cílem v Čejkovicích.
Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Když děláme ty zájezdy pro seniory, tak se snažíme, aby tam kromě památek byl i nějaký zážitek, konkrétně třeba gastroturistika. Třeba loni jsme jeli do Archeoskanzenu Modrá na slováckou slivovici. Letos tam chceme dát to vinařství, takže jede do Čejkovic, do Templářských sklepů konkrétně.”
Zájezd s kapacitou padesáti míst už je obsazený, zájem byl velký ihned po zahájení registrace.
Lucie Frantová, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Mohli se hlásit od 9. září, ale vlastně hned v ten den byla kapacita naplněna a máme ještě dost náhradníků.”
Naplánováním trasy a naplněním autobusu ale práce na organizaci zájezdu nekončí. V uplynulých dnech studenti třetího a čtvrtého ročníku ještě připravovali podrobné informace k výkladu, šest z nich pojede jako průvodci.
Romana Lišková, studentka SOŠ Educa, obor cestovní ruch: “Podíváme se do skanzenu ve Strážnici, kde budeme průvodcovat a poté pojedeme do Čejkovic, kde se podíváme na výrobu čajů a také do templářských sklepů s degustací. Pracujeme na tom už hodně dlouho, takže si myslím, že se jim to bude líbit.”
Tereza Hladná, studentka SOŠ Educa, obor cestovní ruch: “Já budu mluvit o areálu vodních staveb a také o vinohradských stavbách. Už jsem průvodcovala minulý rok, když jsme jeli do Bzence a do Kyjova, a tam jsme měli ve městech i v autobuse výklady, s mikroporty, jako průvodci.”
Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Chystají si tady materiály v rámci dokumentu, které také musí zpracovat u maturity, takže je to itinerář, harmonogram, dělá se kalkulace a právě chystají konkrétně skanzen ve Strážnici. Mají mapky, protože tam provázejí s výkladem, takže si nachytají celou trasu, aby věděli kudy jít.”
Tento zájezd připravovaný pro město ale není jediný projekt založený na propojení generací, na kterém Střední odborná škola Educa pracuje.
Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Primárně ten projekt, to dvougenerační vzdělávání, vychází z Univerzity III. věku, která má na naší škole tradici více než 15 let, a je super, že v tom pokračujeme. Právě i pro její účastníky připravujeme se studenty tematický zájezd, většinou v červnu, a teď jsem byli například v Bzenci.”
Další dvouletý kurz Univerzity III. věku začíná 9. října, určen je lidem ve věku od 55 let. Podrobnosti jsou na webu školy.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.