Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Den ukázal, že nikdo na svá trápení nemusí být sám
  • Fokus ovládlo více než tisíc hráčů
  • Rodáci vyhlásili měsíc Miloslava Baláše

Den ukázal, že nikdo na svá trápení nemusí být sám

Na Masarykově náměstí se konal Den sociálních služeb tentokrát s podtitulem “Nebuď na to sám”. Ten odkazoval na široké spektrum služeb, které pomáhají v mnoha složitých životních situacích.

Den sociálních služeb se v Novém Jičíně konal už po 12. Téma letošního ročníku “Nebuď na to sám” odkazovalo na pečující osoby. Smyslem akce bylo ukázat, jak široké je ve městě spektrum organizací, které poskytují sociální služby, ať už v oblasti seniorství, zdravotních handicapů, sociálního vyloučení nebo problémů v rodinách.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Inspirovalo nás to, že v jeden okamžik se setkává celé portfolio o sociálních služeb na náměstí a opravdu máme tak širokou síť sociálních služeb, že nikdo, kdo má nějaký problém nebo starost, na to své trápení nemusí být sám.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “I my dneska v Charitě jsme přizpůsobili ten náš stánek tomu dnešnímu heslu, protože nedělám jen služby sociální prevence, ale snažíme se pomáhat i lidem, když si například babička zlomí krček a najednou potřebují domů kompenzační pomůcky, třeba polohovací postel, takže jsme tady vystavili kompenzační pomůcky, které půjčujeme. A máme tady třeba také prací gel, který si člověk pořídí za pár kaček a může prát celý měsíc. A nebo, pokud chce člověk ušetřit, vezme si u nás kuchařku, podle které se dá za pár kaček uvařit dobré jídlo.”

Bohumír Večerek, spolek ITY: “Letošní motto se přímo vztahuje k naší službě, protože my jsme služba odlehčovací. Takže “Nebuď na to sám” znamená, že rodič, který má postižené dítě, i nás je to nejčastěji dítě s autismem, to dítě předá nám, třeba na celý víkend, a ten rodič má volný čas. My jsme často jediná záchrana pro ty rodiče, kdy si mohou něco vyřídti, kdy si mohou odpočinout nebo si jen doma uklidit, protože jejich děti jsou natolik postižené, že většinou ani ostatní členové rodiny tu péči o ně nezvládnou, ale náš spolek ano.”

Antonín Urban, Senior Point Nový Jičín: “Jedna věc je, že můžeme poradit tomu člověku, sice nemáme odborné poradenství, ale úředníci nemají mnoho času, takže když k nám přijde člověk, dokážeme ho nasměrovat, pomoci mu a vysvětlit mu, kde co a jak vyřídí. Další věc je, že mu můžeme nabídnout řadu výhod, například Senior Pas, hlásiče požáru, detektor plynu a podobně.”

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Význam sociálních služeb člověk pochopí až v okamžiku, kdy je potřebuje, a je to věčná škoda, protože by měl mít takové obecné povědomí a je to i o tom překonání toho prvního ostychu, jít se někam zeptat, jít požádat o pomoc.”

Právě v tomto duchu, otevřít se co nejširší veřejnosti, doplňoval letošní ročník i doprovodný a kulturní program. Na náměstí vystoupilo na 130 dětí i dospělých, řada z nich i s různými handicapy. Děti tu namalovaly více než 150 obrázků, ty poputují k seniorům do Domova Duha a lidé také přinášeli víčka z PET lahví pro nemocného Lukáška nebo vlnu, ze které ženy ve Straníku pletou ponožky pro seniory v sociálních zařízeních.

Sociální služby tak, jak jsou v Novém Jičíně nastaveny, by nemohly fungovat bez podpory města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě dotacemi, letos byly schváleny v rekordní výši 10 milionů korun, z toho jde například také část na domácí hospicovou péče, dále chystáme zpracování nového komunitního plánu, což je takový strategický plán fungování sociálních služeb na další čtyři roky. A v trošku vzdálenější budoucnosti, ale už se na tom také pracuje, je výstavba nového zázemí pro službu ProSenior, měl by to být zcela nový dům, aby té službě poskytl zázemí hodné 21. století.”

Doznívat bude v Novém Jičíně Den sociálních služeb ještě do 4. října, to je totiž termín, do kdy budou i ve vestibulu radnice trvat dvě výstavy na téma poruchy autistického spektra a pečujících osob.



---

Fokus ovládlo více než tisíc hráčů

Festival deskových her ovládl na tři dny Středisko volného času Fokus. Nad logickými, taktickými nebo jen zábavnými hrami si tu lámalo hlavu na tisíc školáků, o víkendu pak také veřejnost.

Maraton deskových her se v Novém Jičíně konal letos popáté. První dva dny byly určeny zejména školákům, z devíti základních škol z Nového Jičína a okolí jich dorazilo kolem tisícovky, v pátek odpoledne a celou sobotu si tu mohl přijít zahrát kdokoliv.

Josef Pustka, pořadatel Deskohraní: “Deskohraní vzniklo před pěti lety, protože deskové hry jsou dnes moderní trend, vychází jich stovky ročně i u nás v České republice, poptávka ze strany škol je po noch poměrně vysoká, protože mohou sloužit i jako pomůcka při výuce. Mohou nenásilnou formou rozvíjet vědomosti, protože některé jsou kvízové, mohou rozvíjet postřeh, logické myšlení.”

Ti, kdo do Fokusu dorazili, tu mohli vyzkoušet více než stovku her od desítky předních českých vydavatelů. S pravidly na místě pomáhalo kolem třicítky vysvětlovačů.

účastníci Deskohraní:

“Já jsem hrál hru Yogi a bavilo mě to a ještě jsem se díval na kluky, jak hrají hru Karaga tak mě to bavilo.”

“Musíme dostat co nejvíce mravenců a nedotknout se okraje díry. Když se to pohne tak končíš a dostává se na řadu druhý hráč.”

“Hrál jsem nějakou hru, nevím, jak se to jmenovalo, ale bylo to dobré, zahrál jsem si.”

Josef Pustka, pořadatel Deskohraní: “Kdysi jsme začínali primárně v hlavním sále, letošní ročník už se koná v celém přízemí a navíc i v přístavbě. Ve špičce, když tu bude nejvíce tříd, tak tu bude přítomno až 250 dětí v jednu chvíli.”

Kdo na místě hrám propadl natolik, že by si chtěl podobnou herní mánii zopakovat, nemusí čekat 12 měsíců až na další ročník Deskohraní. Ve Středisku volného času Fokus se schází deskoherní kroužek, ve středu odpoledne je určen pro děti, v pátek od 15:30 do devíti večer mohou chodit i dospělí, k dispozici je tu kolem několik set her, od starších klasik až po novinky.

---

Rodáci vyhlásili měsíc Miloslava Baláše

Klub rodáků a přátel města vyhlásil měsíc Miloslava Baláše. Tohoto regionálního vlastivědného pracovníka a spisovatele uctil výstavou a připravuje odhalení pamětní desky.

Letos posledního října uplyne 40 let od úmrtí Miloslava Baláše, spisovatele, historika, orientalisty a významného vlastivědného pracovníka zaměřeného na Valašsko a Novojičínsko.

Od roku 2017 také čestného občana Nového Jičína. Klub rodáků a přátel města proto vyhlásil říjen jako měsíc Miloslava Baláše.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Klub rodáků a přátel města Nového Jičína připravil výstavu realizací jeho knížek a ilustrací Václava Houfa. Miloslav Baláš byl opravdu významnou osobností Nového Jičína, věnoval se zejména jako spisovatel valašským pohádkám, porot jsme si dovolili tu výstavu dovolili pojmout tak pohádkově.”

Také proto výstavu doplňují kresby žáků výtvarného oboru základní umělecké školy, inspirované Balášovými pohádkovými příběhy. Celá výstava se jmenuje Valašsko aneb všechno co jste chtěli vědět o Valašsku, ale báli jste se zeptat a 12. října se koná její komentovaná prohlídka, mimo jiné za zúčastní ilustrátora Václava Houfa.

Ještě předtím, 4. října, se v městské knihovně uskuteční pořad Svět očima Miloslava Baláše v podání Literárního klubu.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Celý ten měsíc Miloslava Baláše vyvrcholí odhalením pamětní desky na domě, kde Miloslav Baláš žil a tvořil, na Husově ulici 7. Tato akce se uskuteční v sobotu 21. října od 14 hodin a zveme na tuto akci veřejnost z Nového Jičína i okolí.”

Ve zmíněném domě prožil Miloslav Baláš, rodák z Křivé-Podháj, 38 let. Studoval orientalistiku na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a později práva. Ovládal 14 jazyků, včetně arabštiny, perštiny nebo turečtiny.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “Chtěla bych poděkovat Klubu rodáků, že uspořádal tuto výstavu a připomněl méhootco, což si myslím, že si to opravdu zasloužil. Vzpomínky na mého otce jsou velice široké, strašně jsme ho měli rádi, hodně cestoval, zajímal se o kulturu a výtvarné umění. A především si myslím, že hlavně jeho vnuci na něj mají krásné vzpomínky, že jim četl ty valašské pohádky, a díky tomu, že jim je četl tyto pohádky, které slýchával od své maminky, od obyvatel Křivého u Valašského Meziříčí, také od cikánky, tak díky tomu se rozhodl, že své pohádky zveřejní.”

Dosud tedy vyšly dvě sbírky Balášových pohádek, Kouzelný kvítek a Čarovné housle. Nicméně v rodinném archivu je příběhů daleko více a možná i ony, jak naznačila Milada Pometlová, se dočkají knižní podoby.





---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
29. září 2023, 16:20

Den ukázal, že nikdo na svá trápení nemusí být sám

Na Masarykově náměstí se konal Den sociálních služeb tentokrát s podtitulem “Nebuď na to sám”. Ten odkazoval na široké spektrum služeb, které pomáhají v mnoha složitých životních situacích.

Den sociálních služeb se v Novém Jičíně konal už po 12. Téma letošního ročníku “Nebuď na to sám” odkazovalo na pečující osoby. Smyslem akce bylo ukázat, jak široké je ve městě spektrum organizací, které poskytují sociální služby, ať už v oblasti seniorství, zdravotních handicapů, sociálního vyloučení nebo problémů v rodinách.

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Inspirovalo nás to, že v jeden okamžik se setkává celé portfolio o sociálních služeb na náměstí a opravdu máme tak širokou síť sociálních služeb, že nikdo, kdo má nějaký problém nebo starost, na to své trápení nemusí být sám.”

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “I my dneska v Charitě jsme přizpůsobili ten náš stánek tomu dnešnímu heslu, protože nedělám jen služby sociální prevence, ale snažíme se pomáhat i lidem, když si například babička zlomí krček a najednou potřebují domů kompenzační pomůcky, třeba polohovací postel, takže jsme tady vystavili kompenzační pomůcky, které půjčujeme. A máme tady třeba také prací gel, který si člověk pořídí za pár kaček a může prát celý měsíc. A nebo, pokud chce člověk ušetřit, vezme si u nás kuchařku, podle které se dá za pár kaček uvařit dobré jídlo.”

Bohumír Večerek, spolek ITY: “Letošní motto se přímo vztahuje k naší službě, protože my jsme služba odlehčovací. Takže “Nebuď na to sám” znamená, že rodič, který má postižené dítě, i nás je to nejčastěji dítě s autismem, to dítě předá nám, třeba na celý víkend, a ten rodič má volný čas. My jsme často jediná záchrana pro ty rodiče, kdy si mohou něco vyřídti, kdy si mohou odpočinout nebo si jen doma uklidit, protože jejich děti jsou natolik postižené, že většinou ani ostatní členové rodiny tu péči o ně nezvládnou, ale náš spolek ano.”

Antonín Urban, Senior Point Nový Jičín: “Jedna věc je, že můžeme poradit tomu člověku, sice nemáme odborné poradenství, ale úředníci nemají mnoho času, takže když k nám přijde člověk, dokážeme ho nasměrovat, pomoci mu a vysvětlit mu, kde co a jak vyřídí. Další věc je, že mu můžeme nabídnout řadu výhod, například Senior Pas, hlásiče požáru, detektor plynu a podobně.”

Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Význam sociálních služeb člověk pochopí až v okamžiku, kdy je potřebuje, a je to věčná škoda, protože by měl mít takové obecné povědomí a je to i o tom překonání toho prvního ostychu, jít se někam zeptat, jít požádat o pomoc.”

Právě v tomto duchu, otevřít se co nejširší veřejnosti, doplňoval letošní ročník i doprovodný a kulturní program. Na náměstí vystoupilo na 130 dětí i dospělých, řada z nich i s různými handicapy. Děti tu namalovaly více než 150 obrázků, ty poputují k seniorům do Domova Duha a lidé také přinášeli víčka z PET lahví pro nemocného Lukáška nebo vlnu, ze které ženy ve Straníku pletou ponožky pro seniory v sociálních zařízeních.

Sociální služby tak, jak jsou v Novém Jičíně nastaveny, by nemohly fungovat bez podpory města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Samozřejmě dotacemi, letos byly schváleny v rekordní výši 10 milionů korun, z toho jde například také část na domácí hospicovou péče, dále chystáme zpracování nového komunitního plánu, což je takový strategický plán fungování sociálních služeb na další čtyři roky. A v trošku vzdálenější budoucnosti, ale už se na tom také pracuje, je výstavba nového zázemí pro službu ProSenior, měl by to být zcela nový dům, aby té službě poskytl zázemí hodné 21. století.”

Doznívat bude v Novém Jičíně Den sociálních služeb ještě do 4. října, to je totiž termín, do kdy budou i ve vestibulu radnice trvat dvě výstavy na téma poruchy autistického spektra a pečujících osob.



---

Fokus ovládlo více než tisíc hráčů

Festival deskových her ovládl na tři dny Středisko volného času Fokus. Nad logickými, taktickými nebo jen zábavnými hrami si tu lámalo hlavu na tisíc školáků, o víkendu pak také veřejnost.

Maraton deskových her se v Novém Jičíně konal letos popáté. První dva dny byly určeny zejména školákům, z devíti základních škol z Nového Jičína a okolí jich dorazilo kolem tisícovky, v pátek odpoledne a celou sobotu si tu mohl přijít zahrát kdokoliv.

Josef Pustka, pořadatel Deskohraní: “Deskohraní vzniklo před pěti lety, protože deskové hry jsou dnes moderní trend, vychází jich stovky ročně i u nás v České republice, poptávka ze strany škol je po noch poměrně vysoká, protože mohou sloužit i jako pomůcka při výuce. Mohou nenásilnou formou rozvíjet vědomosti, protože některé jsou kvízové, mohou rozvíjet postřeh, logické myšlení.”

Ti, kdo do Fokusu dorazili, tu mohli vyzkoušet více než stovku her od desítky předních českých vydavatelů. S pravidly na místě pomáhalo kolem třicítky vysvětlovačů.

účastníci Deskohraní:

“Já jsem hrál hru Yogi a bavilo mě to a ještě jsem se díval na kluky, jak hrají hru Karaga tak mě to bavilo.”

“Musíme dostat co nejvíce mravenců a nedotknout se okraje díry. Když se to pohne tak končíš a dostává se na řadu druhý hráč.”

“Hrál jsem nějakou hru, nevím, jak se to jmenovalo, ale bylo to dobré, zahrál jsem si.”

Josef Pustka, pořadatel Deskohraní: “Kdysi jsme začínali primárně v hlavním sále, letošní ročník už se koná v celém přízemí a navíc i v přístavbě. Ve špičce, když tu bude nejvíce tříd, tak tu bude přítomno až 250 dětí v jednu chvíli.”

Kdo na místě hrám propadl natolik, že by si chtěl podobnou herní mánii zopakovat, nemusí čekat 12 měsíců až na další ročník Deskohraní. Ve Středisku volného času Fokus se schází deskoherní kroužek, ve středu odpoledne je určen pro děti, v pátek od 15:30 do devíti večer mohou chodit i dospělí, k dispozici je tu kolem několik set her, od starších klasik až po novinky.

---

Rodáci vyhlásili měsíc Miloslava Baláše

Klub rodáků a přátel města vyhlásil měsíc Miloslava Baláše. Tohoto regionálního vlastivědného pracovníka a spisovatele uctil výstavou a připravuje odhalení pamětní desky.

Letos posledního října uplyne 40 let od úmrtí Miloslava Baláše, spisovatele, historika, orientalisty a významného vlastivědného pracovníka zaměřeného na Valašsko a Novojičínsko.

Od roku 2017 také čestného občana Nového Jičína. Klub rodáků a přátel města proto vyhlásil říjen jako měsíc Miloslava Baláše.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Klub rodáků a přátel města Nového Jičína připravil výstavu realizací jeho knížek a ilustrací Václava Houfa. Miloslav Baláš byl opravdu významnou osobností Nového Jičína, věnoval se zejména jako spisovatel valašským pohádkám, porot jsme si dovolili tu výstavu dovolili pojmout tak pohádkově.”

Také proto výstavu doplňují kresby žáků výtvarného oboru základní umělecké školy, inspirované Balášovými pohádkovými příběhy. Celá výstava se jmenuje Valašsko aneb všechno co jste chtěli vědět o Valašsku, ale báli jste se zeptat a 12. října se koná její komentovaná prohlídka, mimo jiné za zúčastní ilustrátora Václava Houfa.

Ještě předtím, 4. října, se v městské knihovně uskuteční pořad Svět očima Miloslava Baláše v podání Literárního klubu.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Celý ten měsíc Miloslava Baláše vyvrcholí odhalením pamětní desky na domě, kde Miloslav Baláš žil a tvořil, na Husově ulici 7. Tato akce se uskuteční v sobotu 21. října od 14 hodin a zveme na tuto akci veřejnost z Nového Jičína i okolí.”

Ve zmíněném domě prožil Miloslav Baláš, rodák z Křivé-Podháj, 38 let. Studoval orientalistiku na filozofické fakultě Univerzity Karlovy a později práva. Ovládal 14 jazyků, včetně arabštiny, perštiny nebo turečtiny.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “Chtěla bych poděkovat Klubu rodáků, že uspořádal tuto výstavu a připomněl méhootco, což si myslím, že si to opravdu zasloužil. Vzpomínky na mého otce jsou velice široké, strašně jsme ho měli rádi, hodně cestoval, zajímal se o kulturu a výtvarné umění. A především si myslím, že hlavně jeho vnuci na něj mají krásné vzpomínky, že jim četl ty valašské pohádky, a díky tomu, že jim je četl tyto pohádky, které slýchával od své maminky, od obyvatel Křivého u Valašského Meziříčí, také od cikánky, tak díky tomu se rozhodl, že své pohádky zveřejní.”

Dosud tedy vyšly dvě sbírky Balášových pohádek, Kouzelný kvítek a Čarovné housle. Nicméně v rodinném archivu je příběhů daleko více a možná i ony, jak naznačila Milada Pometlová, se dočkají knižní podoby.





---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-29-09-2023-16-23