Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Oprava opavských akrád dokončena
  • Smlouva s ČSAD počítá s klimatizací ve všech autobusech
  • SFC Opava naskakuje do sezóny s nejmladším týmem

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

SFC Opava naskakuje do sezóny s nejmladším týmem

Opavský fotbal sází v nové sezóně na mladé hráče. Po odchodu šesti fotbalistů ze základní sestavy a nenaplněném rozpočtu pro druholigovou soutěž mu ani nic jiného nebývá. Trenér Roman West si ale mužstvo chválí. Podle něj tým posiluje dravost a píle.

Darmovzal, Žídek, Didiba, Helešic, Celba a gólman Digaňa – tyto zkušené hráče postrádá v nové sezóně Slezský fotbalový klub. Naopak příchod z ostravského Baníku hlásí brankář Lumír Číž, k dispozici je také hlučínský záložník Radim Dostál a útočník Danyil Dolechek z Chomutova.

Roman West, trenér SFC Opava: „Ten kádr je výrazně mladší, než loňskou sezonu. Odešli především zkušení hráči. Ale o to víc cítím z mužstva hladovost, dravost, jiskru. Vše z tréninku dokáží přenést do přípravného utkání. Takže jsem v očekávání.“

Kabinu povede Jiří Janoščín, který po roční smlouvě v Opavě zůstává další dva roky.

Ve svých 29 letech je nejstarším hráčem mužstva a také vzorem a oporou pro mladší kolegy.

Jiří Janoščín, kapitán, SFC Opava: „Je to hlavně v té pracovitosti. Chci ukázat klukům, správnou cestu. A když se budou držet té správné cesty, tak je to může vynést až do první ligy.“

Opava dlouhodobě sází na vlastní hráče. Už v loňské sezóně, kdy hrála baráž, dostali šanci dorostenci. V tomto trendu bude klub pokračovat.

Jaroslav Kolínek, sportovní manažer, SFC Opava: „Prostě v dnešní době nemáme k dispozici dostatek financí, máme problém pokrýt rozpočet. Tím pádem si potřebujeme vychovat svoje hráče.“

Financování je dlouhodobým problémem. Už několikrát podrželo klub město Opava, které je majoritním vlastníkem. Naposledy na jaře přikleplo Slezskému FC 10 milionů korun. Klub přislíbil, že peníze vrátí. Nedávno zvolený předseda představenstva deklaroval, že prozatím je finančně zajištěná jen polovina hrací sezóny.

Lukáš Petřík, předseda představenstva, SFC Opava: „Rozpočet je na sezonu pokrytý zhruba z z 55%. Do konce podzimní části sezony to rozhodně vyřešeno máme. V rámci jarní části musíme jednoznačně pracovat na naplnění rozpočtu.“

Opava vstupuje do soutěže nedělním utkáním s Varnsdorfem (31.7.) na půdě soupeře. Na domácím pažitu pak bude hostit Duklu Praha (5.8.). Fanouškům připomínáme změnu hracího dne, kterým bude nyní pátek.


---Mohlo by Vás také zajímat