Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • V Proskovicích přišlo historicky nejvíce prvňáčků
  • Tramvaje v Porubě jsou tišší a rychlejší
  • Svatováclavský hudební festival nabídne 33 koncertů
  • Street artová díla zdobí okolí Bazalů

V Proskovicích přišlo historicky nejvíce prvňáčků

Prvního září je z mnoha důvodů výjimečný den. Končí dovolené, lidé se vracejí do práce, do ulic měst se vracejí auta a zácpy, ale asi nejvíce je tento den důležitý pro děti, které jdou poprvé do školy. V Ostravě to bylo dva půl tisíce prvňáčků a o něco méně dětí šlo poprvé do školky.

Do první třídy Základní školy v Ostravě-Proskovicích letos nastoupilo 26 dětí, což je historický rekord. V minulých letech nebylo dětí nikdy více než 20. Hned první den děti čekalo překvapení. Přivítat je totiž přišel primátor města Tomáš Macura. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem rád, že jsem do vaší školy přišel zrovna tento rok, kdy do první třídy tady v Proskovicích nastupuje historicky nejvíce dětí." 

Eva Paličková, ředitelka ZŠ a MŠ Proskovice: "Jsme škola pouze s prvním stupněm, tzn. pouze do páté třídy. Pak děti odcházejí do spádové školy ve Staré Bělé a nebo na víceletá gymnázia." 

Ostrava má 55 základních a 65 mateřských škol, které zřizuje magistrát nebo jednotlivé obvody města. Do lavic usedlo dnes celkem 24 tisíc žáků a mezi nimi je i téměř 600 dětí z Ukrajiny. Do školek pak nastoupilo 2400 dětí.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "V ostravských základních školách nastupuje zhruba dva a půl tisíce prvňáčků, přesně je to 2533. Celkem je žáků 24 tisíc."

anketa, prvňáčci: " Já jsem se těšila, jak se budeme učit číst." 

"Já jsem se těšila, jak se setkáme s Aničkou."

"Já jsem se těšil na matiku a tělocvik." 

Kromě škol se ale na děti připravily i Střediska volného času a Dům dětí a mládeže Poruba. Nabízejí pro ně celkem 452 kroužků v celém spektru zájmových činností. Detaily najdou rodiče na webu talentova.cz.

---


Tramvaje v Porubě jsou tišší a rychlejší

Dopravní podnik Ostrava zahájil provoz tramvají na nejdelším úseku nejmodernější tratě v Ostravě. Jde o 1626 metrů dlouhý úsek na ulici Opavská v Porubě, na jehož rekonstrukci z velké části přispěla i EU.

Ostrava-Poruba má nejdelší nejmodernější tramvajovou trať v Ostravě. Úsek na ulici Opavská mezi křižovatkami s ulicemi 17. Listopadu a Martinovská se podařilo zrekonstruovat za pouhé dva měsíce.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Stihlo se to přesně za ty dva měsíce, což si myslím, nejen v Ostravě, ale v celé republice je akce nevídaná. Je to nejdelší modernizace 1620 metrů. Klíčový technický prvek je, že je tu pevná jízdní dráha, což má fantastický význam pro to, že ta životnost trati bude dvojnásobná.”

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: “DPO úsek zatravnil a také zrekonstruoval nástupiště hned tří tramvajových zastávek Telekomunikační škola, Poruba-Vozovna a také VŠB-TUO směr centrum. Modernizace vyšla celkem na 236 milionů korun a jedná se o největší letošní investicí DPO do infrastruktury.”

První tramvaje na zmodernizovanou trať zkušebně vyjely poslední prázdninový den. Jejich provoz je teď mnohem tišší a také rychlejší.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Jih: “Je to stavba, na kterou jsem měla úplně nejvíc pozitivních ohlasů za opravdu dlouhé období, protože lidé oceňovali obrovské nasazení techniky, ale i lidí, dělníků, pracovníků, kteří tady v podstatě nepřetržitě pracovali ať byl večer, ráno, víkendy a podobně, což tím pádem a jsem opravdu ráda, že se to povedlo za ty dva měsíce udělat to nejnutnější tak, aby se od 1. září mohla zprovoznit tramvajová trať. Mohly se nasadit tramvaje, aby už to jezdilo a hlavně, což je taky podstatné pro Porubu, se otevře křižovatka na vozovně pro průjezd automobilové dopravy.”

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: “My tu stavbu považujeme za důležitý střípek v rámci mozaiky, kterou se snažíme zvyšovat úroveň veřejné dopravy v Ostravě ve všech aspektech. To znamená komfort, bezpečnost, rychlost, kvalita obecně a věřím, že to ocení jak cestující, tak i rezidenti.”

Stavba by měla být kompletně dokončena do konce září, včetně vybavení zastávek.

---

Svatováclavský hudební festival nabídne 33 koncertů

Už tento pátek začíná jeden z největších svátků klasické hudby v České republice - Svatováclavský hudební festival. Letošní ročník nabídne milovníkům duchovní hudby 33 koncertů v sakrálních stavbách po celém Moravskoslezském kraji.

Úctyhodných 33 koncertů v průběhu jediného měsíce čeká fanoušky klasické hudby po celém našem regionu. Svatováclavský hudební festival nabídne monumentální duchovní díla, starou hudbu, ale i moderní hudbu a jazz. Všem vystoupením dodá atmosféru prostředí sakrálních staveb. 

Igor Františák, ředitel a dramaturg SHF: "Sakrální stavby jsou architektonicky i akusticky nejvhodnější prostory, ve kterých lze provozovat muziku, zvláště pak tu duchovní."  

Koncerty největších hvězd jsou již téměř vyprodané. Jde v prvé řadě o světově proslulou mezzosopranistku Elīnu Garanči, což bude zároveň nejdražší vystoupení v devatenáctileté historii festivalu. Velký zájem je i domácího Adama Plachetku. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "SHF patří mezi jednu z nemnoha akcí, které jsou podpořeny víceletým grantem." 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: "Jsem velmi rád, že tento festival patří mezi nejvýznamnější festivaly duchovní hudby nejen v ČR, ale i v širokém okolí." 

Festival začíná v pátek 2. září v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě Mozartovou velkou mší a Lineckou symfonií. Posledním koncertem je 28. září ve stejném kostele Dvořákova svatební košile v podání Filharmonie Hradec Králové. 

---


Street artová díla zdobí okolí Bazalů

Nový velkoplošný mural, který ozdobil betonovou zeď nad stadionem Bazaly v Ostravě je dokončen. Je na něm ztvárněna historie města, ale podle kritiků je málo o Baníku Ostrava. Kousek od stadionu byla ale také dokončena i další malba, které je naopak o fotbalovém Baníku celá.

O prázdninách vznikala v Ostravě v okolí Bazalů hned dvě velkoplošná díla. O tom prvním jsme vás informovali a je výsledkem architektonické soutěže na mural, který pokryje opěrnou zeď nad stadionem Bazaly. Na ploše tisíc metrů čtverečních mapuje historii Ostravy od velkého třesku po současnost. 

Jan "Bogy" Lörincz, autor:  "Použili jsme na červenou cihly z dolu Jan Maria, to je důl, který byl na Hranečníku a na černou jsme použili koksový prach z koksovny Jan Šverma, která se bourá, v Mariánských Horách."

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na mně dělá ta reálná podoba díla mnohem lepší dojem, než jak jsem byla trochu rozpačitá z toho návrhu, protože jsem si to neuměla v té velikosti představit. Působí do dominantně, ale zároveň čitelně, takže si  myslím, že to může opakovaně oslovit širokou veřejnost, ačkoliv je to stále trošičku kontroverzní téma."

Kromě známých dominant města, jako je Sýkorův most nebo Oblouk v Porubě, je zde jedna stavba, která je teprve v plánu. Je to koncertní hala. 

anketa: obyvatelé Ostravy: "Já jsem spokojená, je to veselé, líbí se mi to moc."

"Mi se to nelíbí, je to nějaké nevkusné." 

"Je to v pohodě, mě se líbí." 

Mural se prostě někomu líbí a někomu ne. Nejhlasitějšími odpůrci jsou fanoušci Baníku, kteří chtěli, aby bylo dílo více o jejich fotbalovém klubu. Na ten se pak pro změnu zaměřil další street artový umělec Radoslav Kocián, který ozdobil u Bazalů výměník. Jeho dílo je na čtyřech stěnách dohromady o rozloze 100 metrů čtverečních. Malba mapuje historii hornického klubu. 

Radoslav "Lacmo" Kocián, autor: "Tady máme hornický symbol, tedy želízko a mlátek. Úplně vzadu v rohu jsou čedičové sloupce, protože to pojmenování Bazalů vzniklo podle bazaltu, který se tady těžil." 

Stěna připomínající 100 let Baníku, je je pak obohacena o rozšířenou realitu. Pokud máte v mobilu potřebnou aplikaci a namíříte ho na zeď, dílo se dá do pohybu. 

---Mohlo by Vás také zajímat