Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn
Teplota v noci se už několik dní drží kolem nuly, což přináší problémy bezdomovcům a proto Ostrava vyhlásila zimní program. Znamená to zejména zvýšení ubytovacích kapacit a častější návštěvy lokalit, kde bezdomovci žijí sociálními pracovníky. Kontroly zintenzivnila také městská policie.
V Ostravě žije už několik let přibližně 800 bezdomovců, z nichž ale asi polovina využívá služeb sociálních zařízení. Kolem 400 jich žije přímo na ulici a přespávají, kde se dá. Někteří spí pod mostem, jiní ve stanech a nebo ve vlastnoručně vybudovaných přístřešcích, které mají i mnohdy i vytápění.
bezdomovci: "My máme kamna a topíme si, takže nás zima nemůže překvapit."
Už několik týdnů, v podstatě s příchodem podzimu, nejrůznější bezdomovecké osady častěji navštěvují strážníci a snaží se jejich obyvatelům pomáhat.
strážník: "Jaký je váš zdravotní stav, je to dobré?"
Když několik dní mrzne, vyhlašuje každý rok Ostrava tzv. zimní program, který je zaměřen na osoby bez přístřeší, tak aby nikdo nemusel být v noci venku. Připraveno je přes 800 míst - 767 celoročně a k nim přibylo nyní 40 lůžek a 60 židlí.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena ve výši 400 000 korun. Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme v roce 2022 podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun a skutečně nikdo tak nemusí zůstat v našem městě bez pomoci a střechy nad hlavou v mrazu na ulici."
I sociální pracovníci v zimě častěji vyjíždějí do terénu do míst, kde se osoby bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, kde dostanou teplé jídlo a nápoje.
---
Nové uplatnění našlo 100 tisíc předmětů
Reuse centrum odpadové společnosti OZO se stalo během dvou let běžnou součástí života mnoha Ostravanů. Lidé do něj odkládají věci, které již nepotřebují, ale mohou ještě posloužit někomu jiného. Výtěžek z jejich prodeje navíc slouží ekologickým projektům.
Téměř sto tisíc předmětů už našlo nové uplatnění díky Reuse centru Ostrava, které už funguje 2 roky. Dnes již lze s jistotou říct, že že funguje a je užitečné. Průměrně ho denně navštíví asi 100 lidí a většina z nich si jde vybírat. Odkládat věci je možné i v 11 sběrných dvorech.
Karel Belda, ředitel společnosti OZO: „Centrum nejenže očekávání splnilo, ale dokonce překročilo. Průměrný měsíční příspěvek do sbírky Veřejná zeleň města Ostravy letos činí zhruba 93 tisíc korun. Předpokládáme tedy, že v příštím roce budeme mít na zelené projekty opět přes jeden milion korun, podobně jako letos."
Reuse centrum nikdy nebylo koncipováno, aby vydělávalo, přesto už získalo přes milion korun. Peníze jsou určeny na zelené projekty.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Tím, že lidé předmět nevyhodí, ale darují, udělají hned tři dobré skutky. Chovají se udržitelně a šetří životní prostředí, protože věci neskončí na skládce, ale slouží dál. Potěší někoho jiného, kdo si věc vybere a má z ní užitek. A v neposlední řadě dárci přispějí na ekologické projekty, protože celý výtěžek z reuse centra putuje na výsadbu zeleně ve městě. Předcházení vzniku odpadu je v hierarchii nakládání s odpady největší prioritou."
Reuse centrum přijímá téměř vše, co lze ještě využít, vyjma čalouněného nábytku a elektroniky. Prodejní cena věcí je obvykle od 10 do 200 korun.
Jakub Čermák, pracovník Reuse centrum Ostrava: "Nejčastěji lidé přinášejí knížky. Často to mají i v 6 banánových krabicích, takže toho máme opravdu hodně. Potom je to nádobí, většinou je to pozůstalost a také nám přivážejí často nábytek."
Pokud byste se také chtěli zbavit něčeho, co ještě může posloužit, neváhejte a odvezte to do sběrného dvora, či přímo do reuse centra v areálu OZO v Přívoze na Slovenské ulici.
---
Ostrava přispěje znovu na obnovu památek
Ostrava se dlouhodobě snaží, aby byly významné stavby a památky v co nejlepším stavu a proto město jejich majitelům nabízí finanční pomoc při jejich rekonstrukci. Na příští rok je znovu připraveno pět a půl milionu korun.
Až 1,5 milionu korun mohou získat majitelé k obnově významných ostravských městských staveb jejich a až 500 tisíc k obnově sakrálních památek. Město v rámci tradičního programu vyčlenilo k údržbě, opravám, restaurování 5,5 milionů korun.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Dotační program vyhlašujeme již po třinácté. Díky odpovědnému přístupů vlastníků objektů i finanční podpoře města Ostrava tak bylo obnoveno již na 200 významných staveb ve městě. Lhůta pro předložení žádostí je nyní stanovena od 2. ledna 2023."
Dotace v obou případech může činit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady hradí majitel stavby.
Zájemci naleznou detailní informace k programu na webu města. Letos se tak například kostel Neposkvrněného Početí Pany Marie v Přívoze vymaloval a opravil interiér.
Francizsek Gajewski, administrátor farnosti: "Je to velmi dobré a já jsem velmi vděčný, že něco takového vůbec je. Velmi mi to pomohlo a ještě bychom potřebovali opravit vitráže, které byly zničeny koncem války a očištěn hlavní oltář."
Projekty jsou posuzovány podle společenského významu renovovaného objektu, zároveň je ale posuzován stav jeho ohrožení či dostupnost široké veřejnosti. Žádosti budou orgány města schvalovat do konce června 2023.
---