V Hrabůvce byl mezi paneláky dokončen park s jezírkem
V Ostravě-Hrabůvce byl dokončen unikátní park s jezírkem, který je přímo mezi paneláky. O vodu se postarají dešťové srážky, které budou jímány z celého okolí. Nejenže vzniklo krásné místo k odpočinku, ale zároveň jezírko bude v horkých dnech zlepšovat klima v okolí.
Při procházce Hrabůvkou vás může u polikliniky nyní překvapit nádherné místo, které byste na sídlišti asi nečekali. Parková plocha se z nevzhledného prostoru proměnila v klidovou zónu, které dominuje unikátní vodní biotop s lehacími platy ze dřeva.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Vodní prvky, které ve městě doplňují zeleň, přispívají k adaptaci městského prostředí na klimatické změny. V závěru loňského roku byl veřejnosti zpřístupněn velmi zdařilý projekt Cesta vody v Bělském lese, který se stal lidmi záhy velmi vyhledávaný. Ostrava realizuje či podporuje celou řadu tzv. zelených projektů. Území města je členěno na parčíky a parky i stromořadími. V letošním roce byl dokončen rovněž Tylův sad ve Slezské Ostravě a před dokončením je také park v Ostravě-Zábřehu. Snažíme se omezovat betonové, asfaltové i nezasákavé plochy. Kolem chodníků a komunikací jsou vysazovány trvalkové zákony či květnaté louky."
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Náklady na realizaci parkové plochy činí takřka 27 milionů korun. Část projektu byla financován prostřednictvím Fondů EHP a Norska, výše dotace z Norských fondů činí 14,4 milionů korun.
Unikátní je materiál, který celé jezírko obklopuje. jde o speciální vodopropustný beton, díky kterému bude veškerá dešťová voda jímána do jezírka. Další cesty jsou vytvořeny ze zatravněného štěrku, páteřní cestu pak lemuje trvalkový záhon.
Martin Mati, Ostravské městské lesy: "Jezírko je nekoupací, ale kdyby tam někdo spadl, tak je tam bezpečnostní zóna z kamenů, takže se dá bezpečně vylézt ven a zachránit se."
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Významně zastavěný městský prostor byl obohacen atraktivním vodním prvkem v podobě biotopu, který v zástavbě zlepší mikroklima. Projekt ctí šetrné nakládání s vodou, biotop je dotován vodami, které jsou sbírány z průsačných zpevněných povrhů parkové plochy v rámci šetrného nakládání s vodou. Čištění biotopu zajistí pobřežní vegetační pásmo rostlin a cirkulace vody. Jedná se o další městský projekt v souladu se zásadami metodiky modrozelené infrastruktury.“
I když jezírko nemá žádný přítok a je odkázáno pouze na dešťovou vodu, je pro případ velkého sucha jímka napojena i na vodovodní řad, ze kterého pak bude možno vodu doplnit.
---
Hasiči v Radvanicích mají nový výjezdový vůz
Jednotky dobrovolných hasičů jsou významným prvkem celého integrovaného záchranného systému a je velmi důležité, aby měli kvalitní vybavení a techniku. Ostrava se proto zaměřuje na výměnu zastaralých stříkaček a Radvanice díky tomu získaly špičkový zásahový vůz.
Radvanice oslavily důležitou událost pro bezpečí v obvodu i jeho okolí. Dobrovolní hasiči totiž získali novou cisternovou stříkačku, která nahradila dosluhující stroj. Je jasné, že nové vozidlo je lepší, výkonnější a bezpečnější ve všech možných parametrech.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "11 milionů korun je pro náš městský obvod Radvanice a Bartovice poměrně vysoká částka. V posledních letech jsme se ale domluvili s městem a to naší jednotce, která má bezmála 200 výjezdů ročně, tento automobil zakoupilo."
V Ostravě funguje 22 dobrovolných sborů hasičů. Téměř všechny jsou řazeny v kategorii JPO III. s výjezdem jednoho družstva do 10 minut. Pouze radvaničtí hasiči jsou poloprofesionálové v kategorii JPO II. s výjezdem 2 družstev do 5 minut.
Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Zejména při dlouhodobých zásazích, při vícenásobných zásazích, jako jsou větrné smrště nebo povodně si neumím představit, že bychom neměli dobrovolné hasiče."
Richard Dudek, velitel JSDH Ostrava-Radvanice: "Naše jednotka je předurčena pro zásahy u dopravních nehod a pro zásahy s únikem nebezpečných látek. Ročně zasahujeme přibližně u dvou stech mimořádných událostech."
Nové výjezdové vozidlo bylo požehnáno a hasiči si na tuto speciální událost uvařili i vlastní pivo.
Následovala oslava kterou nepokazil ani déšť. Podobné vozidla jako dostali hasiči s Radvanic budou v následujících měsících dostávat i další dobrovolné ostravské sbory.
---
Primátor Ostravy pekl s náměstky bábovky pro pěstouny
Ostrava se připojila k celostátní výzvě na podporu pěstounství "Dík náhradním rodinám." Primátor města Jan Dohnal proto se svými náměstky pekl bábovky a na to, aby se nepřipálily dohlížel známý šéfkuchař David Valíček.
Ostrava a Moravskoslezský kraj může v pěstounské péči sloužit jako vzor pro zbytek celé naší země. Je zde dokonce nejvíce pěstounů z celé republiky. V Ostravě zajišťuje pěstounství na přechodnou dobu 25 rodin, celkem 33 osob. Od roku 2011 funguje kampaň dejme dětem rodinu a letos se Ostrava připojila i k celostátní výzvě "Dík náhradním rodinám."
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: ""Snahou je ukázat, že ta bábovka je takovým symbolem, který spojuje rodinu."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Bábovkový den je super akce, která ukazuje na problematiku, která v České republice není stále úplně ve 100 procentech vyřešena."
Na správný postup pečení dohlédl známý šéfkuchař David Valíček, který také pomáhá ostravským školním jídelnám v rámci projektu Fajne školní bistro.
David Valíček, šéfkuchař: "Vyšlehat vždycky nejdříve vejce s cukrem a až potom přidat mouku se špetkou soli, kypřící prášek, vanilkový cukr a když už je mouka zamíchaná v těch vejcích, přidává se mléko a olej."
Na bábovkách si pak pochutnali klienti Centra sociálních služeb v mariánských Horách. V roce 2023 bylo do pěstounské péče na přechodnou dobu svěřeno 64 ostravských dětí. O 43 z nich se postarali pěstouni přímo z Ostravy o ostatní z dalších míst kraje.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.