Koncertní sál za 3,8 mld. bude financován z více zdrojů
Ostrava má detailně zajištěno financování nové koncertního sálu. Největší částku z celkových nákladů 3,8 mld. korun bude hradit z úvěru Evropské investiční banky. V příštích dnech začne hloubení stavební jámy.
Stavba koncertního sálu začíná. V příštích 14 dnech začnou stavebníci hloubit stavební jámu, která je jakýmsi začátkem celé stavby. Mezitím ale přišla důležitá zpráva z ostravského magistrátu. Financování celého projektu je detailně zajištěno. Zastupitelstvo města schválilo smlouvu s Evropskou investiční bankou.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Úvěr je možné načerpat postupně prostřednictvím až 10 tranší do roku 2028. Uzavíraná Smlouva o financování představuje rámcovou smlouvu, která stanoví mimo jiné pravidla, podmínky a postupy pro jednotlivá čerpání a rovněž povinnosti města Ostravy vůči Evropské investiční bance."
Financování je vícezdrojové, kdy kromě vlastních zdrojů a dotací z Moravskoslezského kraje, z prostředků Evropské komise a ministerstva kultury bude hlavním zdrojem úvěr, poskytnutý Evropskou investiční bankou ve výši 2 miliard korun.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Postupné čerpání úvěru dává městu možnost realizovat a důsledně koordinovat toto čerpání v souladu s průběhem výstavby, a to zejména se snahou minimalizovat tím úrokové náklady."
Vyhloubení stavební jámy by mělo být dokončeno do listopadu a pak bude následovat založení stavby.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Stavební jáma by neměla mít zásadní vliv na okolní dopravu. Bude se jednat pouze od odvoz zeminy na deponii."
Slavnostní poklepání základního kamene se uskuteční 19. července a měl by se ho zúčastnit i Steven Holl, který sál projektoval. Hotovo by mělo být v roce 2027.
---
Ostrava koupila dobrovolným hasičům nové přilby
Ostrava si velmi váží práce dobrovolných hasičů o čemž svědčí i to, že se jim stará o obměnu techniky a vybavení. Nedávno jsme vás informovali o novém výjezdovém vozidle v Radvanicích a nyní dostali dobrovolné sbory napříč celým městem nové helmy.
Ostrava je jedním z měst, která na svém území velké množství dobrovolných sborů hasičů. Ti úzce spolupracují s profesionálními hasiči a pro dobré pokrytí celého území jsou nepostradatelné. Proto se také město stará, aby byly dobrovolní hasiči dobře vybaveni. Jedním z nejdůležitějších prvků vybavení každého hasiče je ochranná přilba. Ostrava nyní jej nyní hasičům vyměnila za nové.
Tomáš Lefner, starosta Ostravy-Nové Vsi, starosta SDH: "Jsou to přilby, které dodala firma Dräger Safety HP 7000 a dochází k výměně u dobrovolných sborů, které mají ty helmy 10 let a starší. K nám do Nové Vsi jich bylo dodáno 14."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Podařilo se nám koupit 208 přileb za dva a půl milionu kč."
Skořepiny přileb z kompozitního materiálu jsou odolné vůči velmi vysokým teplotám, nízkým teplotám či specifickým chemickým látkám, musí být také odolné proti elektrickému proudu.
Aleš Boháč, starosta Ostravy Radvanic a Bartovic, náměstek starostky SDH: "Rukavice, oblek nebo helma jsou základní ochranou pomůckou každého hasiče. Helma má svou životnost a i když není opotřebovaná, musí dojít k její výměně."
Zřizovateli jednotek dobrovolných hasičů v Ostravě jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek.
---
Na rozvoj sociálních služeb přispěje Ostrava 6 mil. Kč
Ostrava podpoří celkem 29 projektů, které rozvíjejí sociální služby. Nejčastěji se jedná o podporu zlepšování životních podmínek pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením.
Ostrava a celý MS kraj patří k oblastem s nejhustší a nejpestřejší sítí sociálních služeb. Ty hrají důležitou úlohu při zkvalitňování života obyvatel, kteří kvůli zdravotnímu stavu nebo sociálnímu hendikepu potřebují pomoc. Kromě provozu pomáhá Ostrava i s jejich rozvojem, který je financován z dotačního programu. Podporu nyní získalo 29 žádostí.
Zbyněk Pražák (KD-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Každoročně jsou peníze z hazardu alokovány do sociální oblasti. Konkrétně je to třeba Armáda spásy, diakonie, Charita a mnohé další."
Nově byl dotační titul rozšířen o podporu organizací působících v oblasti protidrogové prevence, prevence kriminality i hazardu se zaměřením na poskytování systematické celoroční činnosti pro děti a mládež. Mezi podpořenými byla také například terapeutická komunita Exit Slezské diakonie.
Kristýna Kulhánková, koordinátorka střediska Exit, Slezská diakonie: "Naší cílovou skupinou jsou mladí lidé od 14 do 26 let, kteří jsou závislí na návykových látkách a nebo jsou závislostí ohrožení. Máme kapacitu pro 12 klientů, kteří u nás jsou po dobu 6 měsíců."
Záměrem dotačního titulu je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů např. Moravskoslezského kraje nebo Evropské unie a u kterých je i povinná spoluúčast na jejich financování.
---