Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Nábřeží Ostravice se stává chloubou Ostravy
  • Ostrava chce rozjet kulturu a proto rozdá vyšší dotace
  • Dětský stacionář má díky hokejistům speciální pomůcky

Nábřeží Ostravice se stává chloubou Ostravy

V minulých dnech byla dokončena další etapa zkrášlování okolí řeky v centru Ostravy. Nový veřejný prostor vznikl u mostu Miloše Sýkory, kde byla vybudována visutá galerie. Havlíčkovo nábřeží se tak mění v tzv. ostravskou Kodaň.

Pokud navštěvujete centrum Ostravy, jistě jste už zaznamenali proměnu, kterou v posledních letech prochází okolí řeky Ostravice. Oba břehy jsou postupně zkrášlovány a zejména v letních měsících jsou častým cílem procházek mnoha Ostravanů nebo návštěvníků města. V minulých dnech byla dokončena úprava dalších dvou úseků na Havlíčkově nábřeží.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Úpravám okolí řeky v centru města se systematicky věnujeme již několik let. V roce 2015 jsme začali estetizací na pravém břehu, v úseku od loděnice po Sýkorův most. Vysadili jsme nové stromy, okrasné keře a záhony. Opraven byl mostní pilíř původní střelniční lávky a nového vzhledu se dočkalo také okolí sochy Miloše Sýkory. Kladné ohlasy jsme měli i na nově vybudovanou terasu s velkými betonovými schody k posezení právě pod památníkem a bezbariérové napojení na chodník a cyklostezku. Pokud jde o proměnu Havlíčkova nábřeží, jedná se o další etapu. V úseku od krajského soudu po Hradní lávku jsme nechali vyměnit povrchy, rozšířili prostor před Dockem navýšením nábřežní zdi, vysadili nové stromy a celý prostor doplnili o designový mobiliář. Parkovací stání jsme nově přesunuli pod most." 

Úpravy si pochvalují provozovatelé populárního klubu a kavárny Dock, který je součástí budovy Hudebního světa přímo na nábřeží. S nově vzniklým veřejným prostorem mají velké plány. 

Jan Jůzl, spolumajitel Docku: "Hodně se toho změní. Musíme vymyslet celou novou zahrádku. Musí korespondovat tady s tím mramorem, sklem a ostatním. Předtím jsme všechno dělali spíše podomácku."

Této části města se začalo říkat malá Kodaň podle hlavního města Dánska, kde to s trochou nadsázky vypadá podobně. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Prostor, kde stojíme, je vlastně tzv. visutá galerie. Je to monolitická železobetonová deska. Je také tvořena podsvícenými skly, které působí večer velmi příjemně."

Náklady na rekonstrukci úseků od mostu Miloše Sýkory po Hradní lávku a oblast mezi ulicemi Dvorní a Kostelní přesáhly 40 milionů korun. 

---

Ostrava chce rozjet kulturu a proto rozdá vyšší dotace

Ostrava chce v letošním roce opět zase rozjet kulturní dění a proto vydá na projekty o třetinu více peněz, než loni. Kormě toho budou podpořeny i významné akce, které se konají každý rok, jako je Svatováclavský hudební festival nebo Colours of Ostrava.

Ostrava se snaží po covidových omezeních znovu rozproudit kulturu ve městě. Zastupitelstvo hned na začátku roku schválilo dotaci téměř 14 milionů korun, kterou si mezi sebe rozdělí projekty z oblasti divadla, hudby, ale i literatury nebo vzdělávání. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: Je skutečností, že pandemická situace a dopady v podobě vládních opatření, se i v Ostravě v období posledních dvou let, podepsaly na nutnosti výrazného omezení rozsahu zdejší kulturní nabídky, kterou nám jinak všichni záviděli. Věřím, že vedle toužebně očekávaného ústupu kovidové nákazy s možností ukončení omezujících opatření, také i nyní poskytnuté dotace v objemu nezanedbatelně vyšším, než tomu bylo v roce minulém, opět nastartují oživení naší ostravské kulturní scény do původní podoby."

Mimo žádosti o jednoleté akce, Ostrava podpoří i víceleté projekty, které dostaly jistotu dotace od roku 2021 do roku 2024. Je jich 20.  Nejznámější je festival Colours of Ostrava, který za 4 roky dostane 21 milionů korun a nebo také Svatováclavský hudební festival, který získá 14 milionů. 

Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu: "Máme víceletý grant a tím pádem si můžeme dovolit plánovat ty projekty s větším předstihem a tou jistotou, že dotace je rozložena na 4 roky. Pro Svatováclavský hudební festival je tato podpora zcela zásadní." 

Aktivity města v oblasti kultury mohou zájemci sledovat prostřednictvím FB skupiny Kultura 2030 nebo v pravidelném měsíčním newsletteru.

---

Dětský stacionář má díky hokejistům speciální pomůcky

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě-Porubě získal nové speciální pomůcky pro své malé klienty. Zasloužili se o to především hokejoví brankáři, kteří jsou členy dobročinné organizace Saves help. Stacionář si tak pořídil pomůcky, na které by jinak jen těžko získal peníze.

Dětský rehabilitační stacionář Městské nemocnice Ostrava pečuje o klienty s dětskou mozkovou obrnou a genetickými a metabolickými vadami už 32 let. V denním režimu teď odborníci pomáhají 28 dětem s různě těžkými vadami.

Jana Robenková, primářka DRS, MNO: “Značka Ideál je z dítka, které sedí a je schopno nějaké ho asymetrického pohybu na zemi , třeba plazení, nebo hopsání. Ani ne lezení po čtyřech, aby od nás odešlo takzvaně po svých a nebo za nějakou pomůckou typu chodítko, asistovanou chůzí s perličkami a podobně. Tohle se stává, zároveň máme spoustu dětí, které v tom handicapu mají mentální složku. Ta ho velmi limituje a pak je na nás, abychom těmi pomůckami zabezpečili to, ať se u nedějí komplikace ve smyslu některých strukturálních změn.”

Nyní získal stacionář unikátní rehabilitační pomůcky, které jsou pro děti maximálně užitečné a bez podpory dobročinné organizace Saves help by si je nemohl dovolit.

Zuzana Vernerová, fyzioterapeutka: “S tělem to dělá to, že dostává stovky stimulujících impulsů ke svalům, které by za běžných okolností neměl šanci procítit, zapojit. Tudíž zvyšuje svoji svalovou sílu, zlepšuje svou výkonnost, zvyšuje se pružnost tkání svalů a zvyšuje se celková jeho kondice. Ono se to chvěje, vy to nevidíte, protože ta frekvence je velmi nízká. On by neakceptoval tu vyšší, on by se toho příliš lekl. My na něj musíme pomalu.”

Bezmála 320 tisíc korun na pořízení přístrojů předali stacionáři symbolicky přímo brankáři HC Vítkovice Petr Dolejš a Aleš Stezka, kteří se k organizaci Saves help hlásí.

Aleš Stezka, brankář HC Vítkovice Ridera: “Za každý gólmanský zákrok dáváme 10 korun. Záleží, kolik těch zákroků je, ale průměrně tak 30 za zápas. Dělá to tři stovky. Za ten rok to udělá 10, 12 někdy i 15 tisíc. Záleží, kolik toho gólman odchytá, kolik těch zákroků má. Těch gólmanů je nás skoro už 60 v organizaci, takže plus mínus 400 tisíc ročně to udělá. Samozřejmě všichni jsme do toho šli s tím, že chceme pomáhat, šli jsme do toho dobrovolně a myslím si, že to je přesně to, že lidi mají být pořád lidský, pořád si pomáhat. Nikdy neví člověk, kdy bude potřebovat pomoc on sám.”

Péči dětem poskytuje stacionář nejen v denním režimu, ale i ambulantně. Zdravotnický personál se dětem věnuje pode Bobath konceptu.

---Mohlo by Vás také zajímat