Rekonstrukce městských jatek v Ostravě končí
Jistě nyní potěšíme všechny Ostravany, kteří milují kulturu nebo historii. Rekonstrukce památkově chráněných městských jatek se blíží k úspěšnému konci a tak už galerie Plato, která bude v objektu sídlit, plánuje první výstavy a akce.
Rekonstrukce městských jatek v Ostravě byla pro všechny velkou výzvou. Ani spolčenost Zlínstav nikdy nedělala tak komplikovanou opravu. Památkáři chtěli, aby bylo zachováno vše, co jen jde, architekt vymyslel pár unikátních řešení a k tomu ještě budova připravila několik nepříjemných překvapení. Což stavbu prodloužilo.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavba má ty nejsložitější věci za sebou a v této chvíli se skutečně finalizuje a řeší se dokončování."
Unikátní je téměř vše. Okna jsou na míru dělaná a mají 5 vrstev, zhruba polovina cihel zůstala původí a zbytek je sice nový, ale každá cihla musela být ručně tzv. zestařena a jinde v celé zemi neuvidíte ani otočné obrovské dveře, kterých je v budově šest.
Lukáš Poncza, vedoucí projektu: "Vrata jsou tvořeny ocelovým rámem, jehož výplň tvoří plechové krabice, na ty se navařuje rastrování a do něj se nafoukává izolace."
Na dokončení rekonstrukce naváže úprava okolí, protože na propojení jatek a venkovního prostoru si dali architekti velmi záležet. Náklady se blíží 200 milionů korun a jsou o asi třetinu vyšší, než bylo v plánu.
---
Očkovací centrum na Černé louce v Ostravě končí
Největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji, které je na Černé louce v Ostravě, končí. Zájem o vakcíny klesá a tak už budou stačit menší centra v nemocnicích. Pavilon na Černé louce bude využit jako centrum pro pomoc Ukrajině.
Velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce po roce fungování končí. O vakcinaci není zájem. Počet naočkovaných lidí je už prý asi 2 měsíce stejný a těch pár zájemců mohou naočkovat praktičtí lékaři a nebo malá centra, která stále fungují například ve fakultní nemocnici, fifejdské nemocnici nebo v Nové Karolině.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: „Byl to pro všechny krok do neznáma, projekt postavený takzvaně na zelené louce. Děkuji zdravotníkům, nezdravotníkům, administrátorům, koordinátorům, záchranářům, zkrátka všem, kdo se jakkoliv podíleli na chodu centra. Bez vašeho osobního nasazení a snahy pomoci očkováním ochránit co nejrychleji maximum lidí, by nebylo možné vše takto skvěle zvládnout."
Rastislav Maďar, epidemiolog, děkan Lékařské fakulty OU: „Všichni doufáme, že se epidemiologická situace v letošním roce nezhorší tak, aby bylo nezbytné velkokapacitní centrum znovu aktivovat. Pokud by to však bylo nutné, zkušenosti z minulého roku nám umožní rychle reagovat, ať už v rámci pandemie nebo jiných případných budoucích hrozeb."
Prostory výstavního pavilonu na Černé louce mají okamžitě nové uplatnění. Bude je využívat Český červený kříž jako asistenční centrum pro uprchlíky, kteří k nám přijíždějí z Ukrajiny.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi už od konce 18. století. A zásadně pomohla i v boji proti novému koronaviru a k postupnému návratu do normálního života. Očkovací centrum na Černé louce v tom sehrálo významnou roli. Přál bych si, aby se covid stal běžným lehkým sezónním onemocněním. A i když to vypadá, že k tomu máme našlápnuto, stále platí, že očkování je jediným východiskem z koronavirové krize. Nechejte se proto očkovat u svého praktického lékaře nebo na dalších místech. Velké prostory na ostravském výstavišti teď poslouží k řešení další krizové situace, kterou, věřím, také zvládneme."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prostory na Černé louce posloužily v krizové pandemické situaci obyvatelům Ostravy i regionu významným a skutečně efektivním způsobem. Další využití prostor v rámci asistenčního centra pomoci je logickým řešením nastalé situace stále se zvyšujícího počtu uprchlíků, kteří se k nám uchylují do bezpečí. Prostory tak poslouží v krizové situaci opětovně. Je to však jen jeden ze způsobů, jak Ostrava může Ukrajině pomoci, v řešení je celá řada dalších kroků."
Provoz očkovacího centra vyšel na 56 milionů korun a jde plně ze zdravotního pojištění. Vyočkováno bylo 380 tisíc vakcín. Centrum Českého červeného kříže pro uprchlíky by mělo být otevřeno v úterý.
---
Asistenční centrum odbaví asi 800 uprchlíků denně
V úterý byl spuštěn provoz v Krajském asistenčním centru pro Ukrajinu na Černé louce v centru Ostravy. Uprchlíci jsou přiváženi autobusy nebo auty a v centru je pro ně připraven kompletní servis od zajištění ubytování až po pracovní uplatnění. Od rána přišly požádat o pomoc stovky lidí.
Hlavní výstavní pavilon na Černé louce se začal plnit uprchlíky hned od rána a v 10 hodin už čekali na odbavení stovky lidí, zejména žen a dětí. V asistenčním centru je k dispozici 13 přepážek.
Jiří Němčík, HZS MS kraje: "Občané z Ukrajiny, kteří hledají nějakou pomoc a pobyt v ČR tady mají kompletní servis z hlediska formalit, které potřebují k tomu, aby tady mohli zůstat."
Mezi uprchlíky je i paní Naďa z Kyjeva, kterou její manžel odvezl na hranice a přes Polsko se dostala až do Ostravy, kde na ni čekali příbuzní, kteří zde pracují. Za pomoc je moc vděčná.
obyvatelka Kyjeva: "Když jsme odjížděli bylo už předměstí Kyjeva hodně poničené a velmi často houkaly sirény. Je tam mnoho dětí, které potřebují pomoc, ale nemohou se dostat do nemocnic. Měli jsme hrozný strach. Je to pro nás moc těžké. "
Koordinaci má na starosti i Český červený kříž, v jehož prostorách bylo centrum ze začátku, ale kapacita už nevyhovovala.
Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Když jsme se přestěhovali sem, tak se nám výrazně ulevilo, protože máme více prostoru. Kapacita je mnohonásobně větší, máme tady větší komfort, přebalovací pulty pro maminky, interventy."
Uprchlíci si vyřídí, vše co potřebují k pobytu v naší zemi, ale mohou také požádat o pomoc psychology. Pomoc potřebují většinou maminky, které se bojí o děti.
Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MS kraje: "Aktuálně ti lidé potřebují především informace. Samozřejmě zjišťujeme i nějakou míru zátěže."
Krajské asistenční centrum funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. K dispozici je i 50 postelí k odpočinku a dětské koutky.
---
Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů kč
Město na mimořádném zasedání zastupitelstva schválilo finanční pomoc 15 milionů korun, která bude rozdělena rovnoměrně do tří oblastí. Část bude na vojenský materiál, třetina na humanitární pomoc na Ukrajinu a poslední část půjde na uprchlíky v Ostravě.
Město Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů korun. Shodli se na tom zastupitelé na mimořádném jednání. Peníze budou rozděleny rovným dílem a budou směřovat do tří oblastí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mimořádný finanční dar města bude užit zejména na humanitární účely a dále také na nákup obranného vojenského materiálu. Pamatujeme však rovněž na zajištění potřebné podpory uprchlíků ve městě, od jejich ubytování až po začlenění dětí do kolektivů školek, škol a volnočasových aktivit. Jednotlivosti řešíme postupně, jak je zapotřebí."
Zastupitelé diskutovali především o penězích, které půjdou na nákup vojenského materiálu. Vedení města při jejich rozdělování vycházelo z výzvy ukrajinské vlády, prezidenta i velvyslance, pro které je nyní nejdůležitější efektivní obrana a zastavení útoku agresora.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pomoc Ukrajině řešíme od prvních okamžiků. Počáteční symbolickou podporu záhy doplnila pomoc materiální, současně však pracujeme i na dalších způsobech pomoci."
V případě peněz na podporu ukrajinských uprchlíků v Ostravě město odešle milion korun Organizaci pro pomoc uprchlíkům, stejnou částku Potravinové bance a půl milionu korun Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Ostrava.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.