V Hošťálkovicích našli archeologové unikátní valoun
Ostravská městská část Hošťálkovice se brzy dostane na mapu světa. V lokalitě Hladový vrch totiž archeologové našli unikátní umělecký předmět, který je asi 15 tisíc let starý. Jde o říční valoun s rytinou mamuta a koně. Nic podobného nebylo už mnoho let nalezeno v celé Evropě.
Hladový vrch je 253 metrů vysoký a díky své poloze na okraji Hošťálkovic je ideálním místem s výborným rozhledem. Toho si všimli už lovci mamutů, kteří vrch obývali. Archeologové začali lokalitu zkoumat v roce 2019. Při průzkumu narazili na vrstvu starou 15 tisíc let, která dokládá pobyt lovců sobů a koní. V loňském roce pak našli zvláštní černý kámen.
Petr Neruda, archeolog: "Najednou se tam objevil valoun z černého materiálu, z kulmské droby, což bylo překvapením a nečekali jsme to tam."
Pří čištění černého říčního valounu se začaly objevovat vyryté čáry a při podrobnějším ohledání se podařilo rozpoznat rytinu mamuta a koně.
Petr Neruda, archeolog: "Tady je krásně vidět břicho toho zvířete a tady začíná další noha."
Aby se rytina nepoškodila, dostali ji odborníci na neinvazivní zkoumání podobných artefaktů a ti dokázali malbu překreslit.
Matěj Kmošek, Archeologický ústav AV Brno: "Z toho výstupu budeme schopni vytvořit 3D model oboustranný toho předmětu."
Doposud byly podobné rytiny u nás objeveny pouze v jeskyni Pekárna v Moravském krasu. Nejbližší podobný umělecký předmět byl nalezen v Německu. Hošťálkovice se tak stávají unikátním nalezištěm.
Jiří Jureček, starosta Ostravy-Hošťálkovic: "Nám tento unikátní nález udělal velkou radost, protože dostává Hošťálkovice na mapu, do dějin a do učebnic dějepisu."
Rytina mamuta a koně bude dále zkoumána a bude vytvořena její kopie. Vystavena bude až za několik let v Moravském zemském muzeu v Brně. Do té doby ale chtějí uspřádat její představení veřejnosti Hošťálkovice.
---
Nová Ves má nové místo ke sportu i relaxaci
Před rokem jsme vás informovali o projektu ostravské části Nová Ves, která začala s budováním jakéhosi nového centra obvodu. nyní je všechno hotovo a příjemné místo pro relaxaci i sport začalo sloužit lidem. Čeká se už jen na to, až vyroste trávník.
Nová Ves je městský obvod Ostravy, který v roce 1983 rozdělila ulice 28. října na dvě poloviny. Zaniklo tak i centrum této městské části, které se nacházelo u populární hospody U Boříka, kde byla zastávka tramvaje a obchůdky. Život by tam měl vrátit park, který byl v minulých dnech dokončen.
Tomáš Lefner, starosta Ostravy-Nové Vsi: "Tato komunikace, která je dnes vlastně spojnicí parku ze severní do jižní části, byla v místě nejhustší bytové zástavby, včetně drobných služeb, které se tady nacházeli. Víme o řezníkovi o holiči apod., kteří tady fungovali."
Nová náves je na souběhu několika cest, u průchodu pod ulicí 28. října, který spojuje obě části obvodu. V plánu už je řada kulturních akcí, které se tam uskuteční. Tou nejbližší bude zřejmě stavění májky. Mobiliář je nejen na odpočinek, na své si přijdou i sportovci.
Tomáš Lefner, starosta Ostravy-Nové Vsi: "Dali jsme tady nějaké cvičící prvky pro mládež i dospělé a budete se divit, já tady jezdím kolem a nestačím se divit, kolik seniorů chodí cvičit. Přibylo tady drobné centrum, kde bychom chtěli pořádat kulturní akce. Je to místo, kde se vejde hodně lidí. Máme tady taky inline okruh i spoustu laviček."
V posledních letech se Ostrava výrazně soustředí na realizaci tzv. zelených projektů, vracejících přírodu do města. Revitalizován byl například park ve Svinově, Farská zahrada v centru města nebo Smetanův sad v Mariánských Horách.
---
Drama dílny si ostravští školáci oblíbili
V loňském roce začali v ostravských školách fungovat tzv. Drama dílny, které pomáhají školákům kreativním způsobem zpracovávat nejrůznější témata. Nyní lektoři spolku Theatr ludem objíždějí zapojené školy a zaměřují se na čtenářství a lásku ke čtení.
Drama dílny jsou moderní způsob vyučování, kdy lektoři spolku THeatr ludem vedou školáky ke čtení. Tento kreativní způsob učení absolvovali žáci ostravských škol poprvé v listopadu 2022 a do současnosti se do projektu zapojilo víc než dvě stě dětí. Dramatická výuka čtení je určena dětem od prvních do devátých tříd.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Děti jsou v rámci Drama dílen seznámeny s různými literárními tituly. Krásu poezie objevují v dílech autorů Jiřího Dědečka, Ľubomíra Feldeka či Shela Silversteina. Nejmenší žáci prvních a druhých tříd si oblíbili pohádkové příběhy loutkových hrdinů Kvaka a Žbluňka, další žáci absolvují lekce s názvem Po stopách srnců. V rámci projektu se již konalo deset lekcí spolku. K lásce ke čtení může vést i tato netradiční, atraktivní cesta."
Pavla Masaříková, lektorka THetatr ludem: „V průběhu lekcí vnímáme, že se žáci aktivně účastní programu, a především se zajímají o příběhy, se kterými pracujeme. Po skončení programu chtějí vědět, jak příběh/kniha dopadne. Věříme proto, že se daří motivovat žáky ke čtení a práci s literaturou. Díky projektu jsme mohli navštívit opět nové školy a nové skupiny žáků a rozšířit tak zájem o knihy a literaturu ve městě Ostravě."
Žáci si osvojují informace přímým prožitkem ze hry, čímž se s nimi učí aktivně pracovat a mohu si na ně snadněji vytvořit vlastní názor.
anketa, žáci ZŠ Ostrčilova: "Za mě je to velice zábavná aktivita a dokonce se u toho smějeme, takže je to hodně dobré a jsem rád, že tady ty dvě paní přijely."
"Mě to baví. Nemusím číst, abych tu knihu pochopila."
Hana Václavíková, učitelka ZŠ Ostrčilova: "Drama dílny, jako takové, nám korespondují s moderním stylem vyučování, kdy se děti snaží vyvodit cíl toho učeného na základě zážitků, což je dobře."
Ostravský magistrát podporuje i další projekty zaměřené na čtenářskou gramotnost. Začíná už s prvňáky, které láká do knihoven pomocí projektu S knížkou do života.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.