Ostrava chce rozšířit Technologický park v Pustkovci
Ostrava chystá další rozšiřování Technologického parku v Pustkovci. Lokalita je zasvěcena firmám, které se zaměřují na výzkum, inovace a také na praktickou aplikaci a propojování vědy s průmyslem. V nové budově by měly být například laboratoře nebo prototypové dílny.
Technologický park v Pustkovci u areálu Vysoké školy báňské je jakési ostravské Silicon Valley, tedy místo, kde nejrůznější firmy pracují, vyvíjejí nebo inovují špičkové technologie a produkty v úzkém kontaktu s univerzitami. Fungování parku a zázemí firmám zajišťuje Moravskoslezské inovační centrum ve 4 budovách. Ty jsou už ale plné a tak Ostrava jedná se zájemcem o stavbu další budovy.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Do soutěže se přihlásily dvě firmy. Uspěla firma CTP Invest, se kterou bude pravděpodobně uzavřena smlouva a která by zhruba do 36 měsíců měla objekt postavit."
Nová budova bude kromě kancelářských prostor nabízet firmám hlavně také prototypové a testovací dílny nebo laboratoře. Vzhledem k plánovaným 24 tisícům čtverečním metrům užitné plochy, bude objekt zřejmě sloužit pro více klientů.
Rostislav Lapčík, místopředseda představenstva MSIC: "Cílem je vlastně podporovat a rozvíjet inovace a podporovat průmyslový výzkum a vývoj. Jsme rádi, že vzniknou nové kapacity. Nová budova doplní možnosti požadavků a poptávku po prostorách firem, které by se chtěly zasídlit v Technologickém parku."
Společnost CTP Invest, která chce objekt stavět, buduje podnikatelské parky po celé Evropě. Ostrava předpokládá, že budova bude stát do tří let od prodeje pozemku. Prodej ale bude muset schválit zastupitelstvo města.
---
Ztráty vody v potrubí patří k nejnižším v zemi
Ostrava chystá i v letošním roce rekordní investice do vodohospodářské infrastruktury. Již nyní ale patří ke špičce v kvalitě vody mezi městy v celé České republice a díky nízkým ztrátám vody v potrubí je dokonce mezi nejlepšími v Evropě.
V roce 2024 se chystá Ostrava, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, investovat do její obnovy a rozvoje 850 milionů korun. Stejně jako loni jde o rekordní částku, která mimo jiné umožňuje neustále snižovat ztráty v potrubí. Ty byly loni 8,6 procenta, přičemž průměr ČR je asi dvojnásobný.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských sítí půjde. Z největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."
Ostravské vodárny a kanalizace jsou zároveň průkopníky v moderních technologiích. Jako první v zemi zavedly dálkové odečty vody. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.
Petr Konečný, ředitel OVAK: „Prostředky vynaložené OVAK na zkvalitnění stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2024 budou minimálně ve výši 468 mil. Kč, z toho 321 mil. Kč bude uhrazeno prostřednictvím nájmu, zbylá část převážně formou oprav financovaných společností OVAK. Jsou to jednak opravy havarijní, ale i většího rozsahu s projektovou dokumentací."
Ostrava je z 60 procent zásobována vodou z přehrad Kružberk a Šance. Zbývajících 40 procent je voda podzemních zdrojů v Dubí a Nové Vsi. Vodovodní síť v Ostravě má přes tisíc kilometrů a jen o něco kratší je síť kanalizační.
---
První veřejná knihovna v Ostravě vznikla v r. 1921
Ostrava si letos připomíná jubileum sta let od spojení několika obcí do Velké Ostravy a k oslavám se připojila i řada městských institucí. Mezi nimi je například knihovna, jejíž historie je ještě delší. První veřejná knihovna vznikla v Ostravě v roce 1921.
Oslavy 100 let od vzniku velké Ostravy odstartovaly v lednu a až do poloviny června jsou připraveny různé aktivity. Na mnoha akcích se podílí také knihovna, která oficiálně vznikla v roce v roce 1921 v dnes již neexistující budově na Purkyňově ulici. První zmínky o půjčování knih se ale datují už do roku 1864.
Bohdan Volejníček, knihovník: "„Základem vznikající městské knihovny Moravské Ostravy se stal knižní fond Spolku Beseda, který vznikl v roce 1862 a byl později přejmenován v roce 1877 na Občanskou besedu Moravské Ostravy. Jeho činnost pak definitivně zrušili nacisti v roce 1941. Spolek kromě knihovny a čtení nabízel i koncerty a přednášky a staral se o prosazování české kultury v jinak německé Ostravě. Čtenářských spolků na Ostravsku bylo od konce 19. století vícero, de facto v každé obci – Čtenářský a vzdělávací spolek v Přívoze, Spolek Oráč v Heřmanicích, Čtenářský spolek v Hrabové a Hrabůvce a mnohé další."
Významným milníkem pro ostravské knihovnictví pak byl rok 1930, kdy byla otevřena knihovna a čítárna v dnešní budově úřadu centrálního obvodu. Půjčovné za jednu knihu bylo 20 haléřů.
Bohdan Volejníček, knihovník: „Hospodářská a ekonomická situace v poválečné republice nebyla nejlepší, i přesto se podařilo vybudovat během několika let rozsáhlou síť čítající tisíce knihoven. Byl to jeden z nejpokrokovějších zákonů nově vzniklé republiky, který Československo proslavil po celém světě a dodnes je v očích lidí všeobecně vnímán jako jeden z nejznámějších zákonů tehdejší doby.“
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: „Knihovna města Ostravy připravila také literární komentované vycházky a geolokační hru Sedm klíčů Ostravy, která obsáhla všech pět městských obvodů, zakládajících Velkou Ostravu. A knihovna se podílí také na další hře Po stopách Velké Ostravy, jejíž vítězové se mohou těšit na zajímavé ceny. Soutěžící v této hře sbírají razítka na hrací kartičky, které jim věnuje dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeše. Nejbližší možnost, jak další soutěžní razítko získat, budou mít zájemci 28. dubna v průběhu akce Tančírna u altánu v Ostravě-Vítkovicích. Je potěšující, že zájem soutěžících o tuto část naší historie Ostravy je značný."
Detaily k historii knihovnictví se mohou zájemci dozvědět na besedě knihovníka Bohdana Volejníčka 14. března od 17 hodin v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.