Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Ostrava hledá spoluinvestora pro Nové Lauby
  • Mrakodrap na Ostrčilce v Ostravě přestaví Eva Jiřičná
  • Ostrava podpoří další nápady programu fajnOVY prostor

Ostrava hledá spoluinvestora pro Nové Lauby

O projektu Nové Lauby v centru Ostravy jsme vás už informovali. Jde o moderní rezidenční bydlení hned vedle Masarykova náměstí. Magistrát chce pro tento projekt najít spoluinvestora, se kterým se po dokončení stavby podělí o náklady. Městu by pak patřily dva z pěti objektů.

Rezidenční projekt Nové Lauby připravuje magistrát už od roku 2015. Jde o zastavění proluky vedle Masarykova náměstí. Tato lokalita kdysi patřila k nejlukrativnějším místům Ostravy a město by ji chtělo lesk a bývalou slávu vrátit. Nejprve hledalo investora, který by stavbu realizoval, ale podmínky nebyly výhodné a o projekt nikdo neměl zájem. Proto nyní přichází magistrát s novým záměrem a chce se o náklady s investorem podělit. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Projekt Nové Lauby nikdy nebyl navrhován jako čistě komerční, město jeho prostřednictvím mělo a má za cíl rozšířit nabídku nájemního bydlení a zároveň jsme v něm připravili naddimenzovanou kapacitu parkovacích míst, která kromě pokrytí potřeb obyvatel domu bude otevřena i pro veřejnost. Rezidence však obsahuje zajímavý počet lukrativních bytů, které rozhodně komerční potenciál mají. Navržený model tak otevírá cestu ke spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem tím, že umožní rozložit náklady na realizaci a naplnit očekávání města i soukromého investora.“

Výběrové řízení na investora bude mít tři fáze. Ta první spočívá v projevení zájmu. Investoři se musí do výběrového řízení přihlásit nejpozději do 20. srpna tohoto roku. V září pak proběhne fáze kvalifikace a v říjnu a listopadu samotné předložení cenových nabídek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt Nové Lauby je takřka připraven k zahájení stavby. Město ve vlastní režii tedy obstaralo často tu nejsložitější a nejdelší fázi stavby – archeologický průzkum, projektování a získání stavebního povolení a investorovi jej nabízí ,v mašličkách´ k realizaci. Samozřejmě mu umožňujeme úpravy vnitřních prostor jeho části tak, aby vyhověly potřebám jeho klientů. Pro ty části, které bude stavět pro město, pak poskytneme podrobnou specifikaci. Klíčové v této chvíli je to, že potenciální zájemci musí projevit zájem již v prvním kole výběrového řízení, tedy do 20. srpna, další kola budou uzavřená pouze pro tyto subjekty.“

Město chce, aby na pozemku vznikla novostavba s pěti nadzemními a dvěmi a půl podzemními podlažími, 85 bytů různých velikostí, 700 metrů čtverečních komerčních ploch a 174 parkovacích míst v podzemí. Po dokončení bude tedy městu patřit objekt B u Pivovarské ulice a C u Muzejní, které budou mít dohromady 31 bytů. Koupí také parkoviště mimo místa, které bude chtít investor pro své byty. 

---

Mrakodrap na Ostrčilce v Ostravě přestaví Eva Jiřičná

Ostrava zachová pro budoucnost známou dominantu. Mrakodrap na Ostrčilově ulici totiž nebude zbourán, ale zrekonstruován. O návrh se postará světoznámá architektka Eva Jiřičná a její ateliér AI - Design. S 22 patry jde v současnosti o nejvyšší dům v Ostravě.

Výškový dům na Ostrčilově ulici v centru Ostravy byl dostavěn v roce 1968. Má 68 metrů a 22 pater, které byly nejprve určeny pro bydlení. Do budovy ale začalo zatékat a po rekonstrukci v ní vznikly kanceláře. Od roku 2013 je celý mrakodrap opuštěný a nepřístupný kvůli nevyhovujícím a dalším technickým problémům, jako například, že se ve větrů naklání, má nefunkční opláštění, které obsahuje azbest, chybí únikové trasy. Vedení magistrátu i centrálního obvodu už mnoho let řeší jeho budoucnost. Nyní překvapivě odborníci nabídli, že by tuto dominantu šlo zachránit. Magistrát proto vyzval studio AI - Design světoznámé architektky Evy Jiřičné, aby navrhlo jak.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici. Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy."

V roce 2010 uvažovalo město o prodeji objektu soukromému majiteli, který by jej zdemoloval a na místě postavil jinou budovu. V roce 2013 chtěl centrální městský obvod, který měl budovu ve správě, objekt opravit, snížit o 10 pater a přestavět na menší byty pro mladé rodiny a seniory. Nyní ale po debatách s odborníky bylo rozhodnuto o zadání návrhu na využití budovy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí. Přestože obvod navrhoval snížení budovy, protože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat.“

Vedení magistrátu zadalo studiu vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu, který zachová výškovou dominantu objektu, indikuje jeho historické hodnoty a přinese atraktivní a architektonicky významné řešení hodné umístění v centrální části města. Řešení by mělo být udržitelné nejen ekonomicky, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí. Variantní řešení připouští i využití okolních pozemků. Tento výškový dům je nejvyšší v Ostravě a celkově jde o třetí nejvyšší stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. 

---

Ostrava podpoří další nápady programu fajnOVY prostor

Ostrava už čtvrtým rokem podporuje nápady veřejnosti na zkrášlení veřejného prostoru. V té první letošní získá podporu dalších pět nových projektů a zároveň běží další výzva, ke které se může přihlásit kdokoliv, kdo má chuť něco změnit, ale chybějí mu peníze.

Ve čtvrtém ročníku dotačního programu fajnOVY prostor podpoří Ostrava pět novým projektů. Jde o nápady na proměnu ulic, náměstí, parků, ale i dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů obyvatel města.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Dotační program fajnOVY prostor jsme poprvé vyhlásili v roce 2017 a od té doby město finančně podpořilo 36 projektů téměř 10 miliony korun, například přírodní park Hrabovjanka, venkovní třídu v parku Čs. letců, opravu soch v sadu Milady Horákové, komunitní zahradu v centru města, mobiliář u rybníků v Nové Vsi a další. Každý projektový záměr musí ještě před schválením radou a zastupitelstvem města podpořit minimálně 30 obyvatel, další podmínkou pro poskytnutí dotace je zapojení veřejnosti do přípravy a realizace projektu.“

Jedním z podpořených projektů je obnova dětského koutku Liščináček na Liščině, který chce realizovat obecně prospěšná společnost Vzájemné soužití. Na úpravy dostanou 150 tisíc korun.

Lucie Mastná, Vzájemné soužití: "Chceme opravit dětské hřišťátko, které tam vybudovali lidi s naší pomocí v roce 2010 a od té doby slouží svému účelu a samozřejmě se za těch 10 let se potřebují některé věci, opravit, upravit a vyměnit." 

Kromě Liščináčku bude podpořeny i další nápady občanů z různých částí města. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: V centru Staré Bělé, v prostoru mezi kostelem, domem pro seniory, mateřskou školou a školní jídelnou vznikne odpočinková a klidová zóna s novým altánem, zvelebení se dočká dětské hřiště v ulici Stanislavského ve Svinově, o nový mobiliář bude dovybaven veřejný prostor u rybníků v Nové Vsi a podpořeno bylo také komunitní kompostování podle nápadu občanů svinovského sídliště.

Zájemci o dotaci budou moci v letošním roce podávat žádosti do druhé letošní výzvy, tedy do konce července a do třetí výzvy s termínem do konce října. Vyčleněno je na ně asi 1 milion 600 tisíc korun. V roce 2021 bude město znovu přijímat žádosti třikrát, a to v termínech do konce ledna, dubna a července.

---Mohlo by Vás také zajímat