V Ostravě už funguje zimní program pro bezdomovce
S příchodem mrazivého počasí odstartovala Ostrava tzv. Zimní program pro bezdomovce. Místa v charitních zařízeních a noclehárnách je dostatek, takže by se nikomu nemělo stát, že zůstane na noc v mraze bez střechy nad hlavou.
Ostrava ze svého rozpočtu dlouhodobě podporuje neziskové organizace, které se podílejí na zajišťování služeb pro bezdomovce. Když poklesnou tepoty v noci bod nulu, vyhlašuje město Zimní program, kdy jsou kapacity nocleháren a denních center ještě navýšeny.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „V roce 2021 byly sociální služby, jako azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, podpořeny z rozpočtu města Ostravy v celkové výši 16,8 milionů korun. Na zajištění zimního programu pro rok 2021 byla vyčleněna částku 350 tisíc korun. Díky dobře propracované sociální politice města je tak zajištěno, že v Ostravě žádný člověk bez domova nemusí zůstat bez pomoci na ulici."
V letošním roce už po rekonstrukci zase funguje mezi bezdomovci oblíbený Charitní dům Benedikta Labre - nízkoprahové noční zimní centrum ve Vítkovicích. Do noclehárny se vejde 30 mužů a 10 žen a v případě potřeby jde kapacita ještě navýšit. Přes den jsou k dispozici i tzv. teplé židle.
Milan Hudec, sociální pracovník, Charitní dům Benedikta Labre: "Uživatelé mají možnost stravy a nebo přípravy stravy v mikrovlnné troubě, mohou fykonat hygienu a využít poradenství sociálních pracovníků."
Paní Miluše bydlí se svým přítelem v garáži a služeb charitního domu využívá k hygieně a na praní.
bezdomovkyně: "Já jsme se dneska přišla okoupat a vyprat si věci, ale nezbyla na mě pračka, tak musím řešit až po dvacátém. Jinak jsme tady s tím centrem moc spokojená."
Letos dojde v rámci Zimního programu k navýšení současné kapacity 749 míst o dalších 40 lůžek a 60 židlí. Vzhledem k tomu, že v Ostravě žije asi 800 bezdomovců, mělo by to stačit pro všechny.
---
Od střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava uplynuly 2 roky
10. prosince 2019 se stal jeden z nejhorších masakrů v novodobé historii naší země. Ve Fakultní nemocnici Ostrava postřílel Ctirad Vitásek 7 lidí a na útěku pak spáchal sebevraždu. I když o motivu můžeme jen spekulovat, zjednodušeně by se dalo říci, že zřejmě nebyl spokojen s lékařskou péčí. V pátek se u památníku před nemocnicí uskutečnil pietní akt.
Uplynuly dva roky ode dne, kdy do čekárny chirurgické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava vstoupil 42letý Ctirad Vitásek a začal střílet po pacientech, kteří čekali na vyšetření. Sedm jich zabil a další dva zranil. Loni byl před nemocnicí odhalen památník této události a i letos se u něj konal pietní akt
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ani za dva roky ten duch té události nevyprchal a stále to máme v myslích, hlavách v srdcích. Je fajn, že si to lidé připomínají."
Perfektní práci tehdy odvedla policie. Do akce nasadila veškeré síly a prostředky, aby byl pachatel co nejdříve eliminován. Zpočátku nikdo netušil kolek je střelec pouze jeden, kde se pohybuje a co má ještě v plánu.
Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Musím pochválit své policisty, kteří se skutečně postarali o to, že zákrok byl profesionální a velmi rychlý. Měli jsme i trošku štěstí, jak říkal policejní rada Vacátko, že pachatel byl jeden a poměrně rychle jsme zjistili jeho identitu."
Městský obvod Poruba tehdy prožil několik hodin hrůzy, kdy se lidé báli vyjít na ulici.
Lucie Baránková Vilamová, starostka Ostravy - Poruby: "Pamatuji si, že nejprve to byl velký šok, že se něco takového může u nás stát, pak přišla obava, co bude následovat a nakonec velká úleva, že se to vyřešilo relativně rychle."
Už od rána přicházeli k památníku lidé a nosili květiny, zapalovali svíčky a nebo jen postáli a zavzpomínali.
---
Ostrava podpoří opravy významných staveb a kostelů
I pro příští rok Ostrava nabídne majitelům historicky významných objektů nebo kulturních památek finance na jejich rekonstrukce. Jejich opravy jsou většinou možné jen po konzultaci s památkáři a většinou je to i prodraží.
Ostrava nepatří mezi historická města, která se mohu pyšnit stovkami nádherných staveb a kulturních památek. O to více tedy musí pečovat o ty, které zde jsou. Proto už řadu let nabízí majitelům historicky cenných staveb nebo významných památek finance na jejich opravy a rekonstrukce.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: „Smysluplný program, jež motivuje majitele k obnovám jejich nemovitostí, mohou obyvatelé i návštěvníci města zhodnotit každodenně. Rekonstruované zajímavé, historicky výjimečné stavby a památky jsou bohatstvím každého města. Díky dotacím se nám dlouhodobě daří obnovit zašlou krásu často architektonických perel Ostravy."
Na městské domy a industriální dědictví je příspěvek města od 50 tisíc do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnově sakrálních staveb s příspěvkem od 50 do o 500 tisíc korun.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek."
V letošním roce bylo s rozděleno 5 a půl milionu korun na 12 projektů. Mezi nimi například na domy ve štítové kolonii ve Vítkovicích a obnovy se dočkaly i domy ve stylu Sorela v Porubě. Finance získal také Hudební svět v centru města.
Jan Petro, majitel Hudebního světa: "Je to pro mě i trošku satisfakce, že se to povedlo zrovna teď v tak těžké době. To jsem skoro až dojat. Barvičky řešil architekt Ondřej Turoň z Ateliéru Tur s památkáři a nakonec našli průsečík v kávově hnědých odstínech."
Pro letošní rok je připraveno 5 milionů korun. Žádosti mohou zájemci posílat od 2. ledna do 18. února příštího roku.
---
Domov Kamenec vydal knihu zážitků svých seniorů
Unikátní knihu vydal v minulých dnech Domov pro seniory Kamenec v Ostravě. Jde o soubor krátkých vzpomínek z mládí jeho obyvatel, kterou sepsala novinářka Scarlett Wilková. Knihu s názvem Tváře a osudy opatřil působivými fotografiemi ostravský fotograf Adolf Horsinka.
Emanuel Kolajta, který žije v Domově pro seniory Kamenec, má 93 let. Když končila válka bylo mu 15 a byl nuceně nasazen na práce v Nové Huti. Právě z této doby pochází jedna z jeho nejsilnějších životních vzpomínek.
Emanuel Kolajta, obyvatel Domova pro seniory kamenec : "Zahoukaly sirény a jak jsme byli v těch roztrhaných montérkách a škrpálech, tak kdo měl nohy utíkal kam mohl. V Mariánských Horách byla vodárna a byly tam vyschlé studny, které měly uprostřed takové tyče. Tak jsme do toho vklouzli a byli jsme v bezpečí."
Kniha Tváře a osudy obsahuje 40 podobných silných příběhů, které autorka Scarlett Wilková vybrala po dlouhých povídáních s obyvateli Domova pro seniory Kamenec.
Scarlett Wilková, autorka knihy Tváře a osudy: "Oni mají ten život tak hrozně zajímavý, na rozdíl od nás, že nevíte, co vybrat dříve. My ty životy máme nudné, tam se nic neděje."
Každý z vypravěčů má v knize i svou fotografii, která vznikla v improvizovaném ateliéru. Postaral se o ně Adolf Horsinka.
Adolf Horsinka, fotograf: "Snažil jsem se tu fotografii postavit jen na výrazu tváře, na obličeji. Hodně těch obrázků je veselých. Senioři si to opravdu užívali a nasmáli jsme se při tom."
Domov pro seniory Kamenec chce příběhy svých obyvatel zaznamenávat i do budoucna, takže pravděpodobně budou podobné knihy vznikat pravidelně.
---