Ostrava vybrala nového dodavatele elektřiny
Ostrava má nového dodavatele elektřiny. Končí tak období nejistoty a i když bude město platit o 20 milionů korun měsíčně více, ceny na burze jsou ještě vyšší, než přijatá nabídka.
11. ledna ukončil dodavatel elektrické energie pro Ostravu společnost Lumius dodávky elektřiny a město tak muselo okamžitě hledat náhradu. Do zadávacího řízení se přihlásil jeden zájemce, který splnil veškeré podmínky. Rada města byla s jeho nabídkou spokojena. Elektřinu magistrátu, některým obvodům a 25 městským organizacím bude dodávat ČEZ ESCO.
Radim Babinec, náměstek primátora Ostravy: "Vybrali jsme stabilního dodavatele, což v dnešní době, geopolitické situaci a situaci na energetickém trhu, jsme dopadli dobře. ČEZ skýtá nejvyšší stabilitu v rámci energetického trhu."
Během aukce 10. března ČEZ původní nabídku snížil o 45 procent. I přesto je ale o 20 milionů korun měsíčně vyšší, než elektřina od bývalého dodavatele. Nejvíce ceny energie dopadnou na Ostravské komunikace, které se starají o veřejné osvětlení. Do konce roku zaplatí o asi 80 milionů korun více.
Josef Babka, předseda dozorčí rady OK: "Předpoklad je dopad zhruba 80 milionů korun, které samozřejmě směřují hlavně k městu. Kde se dá pokračovat v dalších úsporách, jsou technická opatření, kdy budeme měnit klasické za ledkové žárovky."
Navýšení ceny elektřiny chce vedení města pokrýt z rozpočtové rezervy a z přebytku hospodaření za loňský rok. Město chce také urychlit projekty na snížení spotřeby energií.
---
Ostrava je na ukrajinské děti dobře připravena
Mezi uprchlíky z Ukrajiny je samozřejmě mnoho dětí, které kvůli válce musely přerušit své vzdělávání. Poté co ale rodiny našly ubytování, snaží se, aby školáci nezaháleli a Ostrava jim v tom vydatně pomáhá. Připraveno je pro ně v základních školách 2 tisíce míst.
Základní školu Nádražní v centru Ostravy už v tuto chvíli navštěvuje 19 ukrajinských žáků různého věku. Tato škola se totiž na vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem zaměřuje. Ostrava je připravena přijmout 2 tisíce žáků.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Děti umisťujeme ideálně podle místa bydliště. Naše školy mají k dispozici odborné profese, jako je školní psycholog nebo sociální pedagog, kteří nám pomáhají s integrací těchto dětí do běžných tříd."
Děti se postupně zapojují do kolektivů a vše prý zvládají velmi dobře. Pomáhá jim i to, že na škole jsou dvě ukrajinské děti přibližně rok. Už také pochytily řadu českých slovíček.
Milena Nováková, výchovná poradkyně: "Mají už mezi sebou vazby, ví, kde, kterého kamaráda najít, ve škole mají kontakt na mně, na učitelky i na ukrajinskou asistentku, takže si myslím, že se rozhodně necítí ztraceny."
Adaptace dětí bude probíhat přibližně do konce roku, kdy je učitelé nebudou trápit zkoušením a testy. Od nového školního roku už by se ale měli zapojit naplno.
Libor Novotný, ředitel ZŠ Nádražní Ostrava: "Jsme na to připraveni a děti, které k nám k dnešnímu dni přišly, jsou běžně začleněny a ta práce s nimi se daří."
Většina učitelů ještě má základy ruského jazyka a tak se s ukrajinskými žáky dokáží domluvit. Dětem pomáhá také ukrajinská koordinátorka , která naopak umí výborně česky.
---
Z Ostravy vyrazila materiální pomoc pro Ukrajinu
Jak už z našeho zpravodajství víte, v Ostravě funguje největší sběrné místo v kraji na materiální pomoc pro Ukrajinu. Ve středu část věcí odvezli hasiči do centrály červeného kříže v Praze, odkud pojede na Ukrajinu. Sběrné místo na Wattově ulici samozřejmě stále přijímá další pomoc.
Ve středu ráno najely do areálu skladů na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze nákladní vozy Hasičského záchranného útvaru z Hlučína a začala nakládka humanitární pomoci. Jde o věci, které zde nosí lidé z celého kraje.
Marek Prášil, místopředseda ČČK Ostrava: "Bude mířit do centrálního skladu Českého červeného kříže do Prahy a tam bude rozdělen. Velká část poputuje přímo na Ukrajinu přes takový hub, který je v Maďarsku v Debrecínu."
Záchranný útvar z Hlučína je na podobné akce vybaven a od začátku války na Ukrajině pomáhá všemi možnými způsoby.
Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín: "V souvislosti s Ukrajinskou krizí už bylo uspořádáno mnoho převozů. V minulém týdnu odjížděl velký konvoj, který čítal kolem 50 kusů techniky. Dále jsme pak nakládali postele, lehátka a nyní právě humanitární pomoc."
Sklad na Watově ulici se tak vyprázdnil a je důležité, aby lidé i nadále pomáhali. Sběrné místo zásobuje nejen Ukrajinu, ale i asistenční centrum na Černé louce, kde denně přicházejí stovky uprchlíků.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Chtěli bychom požádat občany, kteří mohou a chtějí pomoci, aby znovu přispěli. Potřebujme zejména potřeby pro děti – trvanlivé potraviny – kaše, mléčná kojenecká výživa – lahvičky, přesnídávky, různé přesnídávkové tzv. kapsičky, trvanlivé jemné pečivo, hygienické potřeby pro děti, plenky i větších velikostí plastové nádobí, trvanlivé potraviny, balenou vodu, džusy, hygienické potřeby, ručníky, ložní prádlo, obuv – pouze pro dospělé, ponožky, nové spodní prádlo, zdravotnický materiál, karimatky."
Sběrné místo je otevřeno 7 dnů v týdnu od 8 - 20 hodin v halách na Wattově ulici u Hlavního nádraží v Přívoze.
---
Asistenční centrum pro uprchlíky v Ostravě se zvětšuje
Na Černé louce skončila výstava a tak můžeme být v hlavním pavilonu rozšířeno asistenční centrum pro uprchlíky. Zvětšuje se hlavně část pro odpočinek a přibude i postelí. Příliv uprchlíků se daří zvládat.
Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny na Černé louce v Ostravě funguje dobře, ale bylo potřeba rozšířit odpočinkovou zónu. Po přesunu centra z budovy Českého červeného kříže na výstaviště byly první dva dny velmi náročné. Odbaveno bylo asi 2 tisíce lidí a centrum bylo hodně naplněné. Po skončení výstavy knih bylo proto rozšířeno o další prostory.
Jiří Němčík, koordinátor centra za Hasičský záchranný sbor MS kraje: "Budeme mít zvýšenou kapacitu, jak v té odpočinkové zóně, kde budeme mít dvojnásobný počet lůžek tzn. 130, z toho bude 10 postýlek pro děti a tak se obdobně rozšíří i ta čekárna."
O víkendu byla situace klidnější a za 24 hodin přicházelo přibližně asi 400 uprchlíků. Většinou nárazově, podle příjezdu vlaků, ale někteří lidé přijíždějí i osobními auty. Čekací doba se zkrátila i na pouhou jednu hodinu.
Richard Lizak, koordinátor ČČK Ostrava: "Staráme se o základní potřeby, které ti lidi mají. Staráme se o jídlo, pití, spánek a máme na starosti i základní zdravotní péči. Také jim často vysvětlujeme, že u nás jsou léky pouze na lékařský předpis."
uprchlice: "Moc děkujeme, že se o nás staráte, jsme moc vděční. To co se děje na Ukrajině je hrozné a nikomu to nepřeji zažít."
Asistenční centrum na Černé louce funguje nepřetržitě 24 hodin denně a pro uprchlíky je připraven kompletní servis včetně ubytování a nabídky práce.
---