Slezská Ostrava chce zastavět území kolem tanku
Slezská Ostrava plánuje znovu zastavět území, které v minulosti tvořilo historické centrum, ale domy byly zbourány zejména v souvislosti se stavbou Bohumínské ulice. Jde o lokalitu v okolí tanku za mostem Miloše Sýkory. Jako první se začne stavět bytový dům.
Slezská Ostrava je nejstarší písemně doloženou částí dnešní Ostravy, když se její součástí stala teprve ve 20 století. Na její dnešní podobě se značně podepsala výstavba Bohumínská ulice, kdy bylo zbouráno mnoho domů. Na záběrech z filmu Tanková brigáda natočeného v padesátých letech můžete vidět, jak to vypadalo za mostem Miloše Sýkory. Městský obvod chce nyní území znovu dotvořit a vrátit Slezské původní význam a kvalitu.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Pozemek, který prodáváme na ulici U staré elektrárny je vlastně je vlastně jedním z prvních pozemků v oblastí Zámostí, který se nabízí k prodeji. To území bylo historicky zastavěno, bylo to jádrové území města. My se dnes snažíme ty proluky zastavět."
Prvním počinem ve snaze o proměnu Slezské Ostravy bude stavba polyfunkčního domu u Bohumínské ulice vedle tanku. Magistrát prodal pozemek soukromé společnosti, která má v plánu obytný dům s obchodním přízemím.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ten dům by měl kombinovanou funkci. Bylo by v něm bydlení v počtu 11 bytů, dva obchodní prostory a nějaký veřejný prostor kolem. Na tento projekt naváží další záměry prodeje v té lokalitě."
Investor se zavázal, že nejpozději rok po vydání stavebního povolení začne stavět. Dalším rozvojem lokality Zámostí se bude město zabývat v průběhu roku. Z Bohumínské ulice chce vybudovat městskou třídu s kvalitním veřejným prostorem.
---
Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let
Ostrava hledá nového ředitele nebo ředitelku muzea. Současná ředitelka Jiřina Kábrtová ho vedla neuvěřitelných 22 let, ale nyní se už chystá do důchodu. Uchazeči o tuto funkci musejí v rámci výběrového řízení připravit koncepci dalšího rozvoje.
V dnešní době je už zcela výjimečné, že by někdo pracoval na jednom místě celý život. Současná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová ano. Po 45 letech v muzeu, které posledních 22 let vede, chce odejít do důchodu. Tato instituce se pod jejím vedením stala prestižní součástí historie města.
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Za těch 20 let se samozřejmě událo hrozně moc věcí. První, kterou jsem začala řešit, když jsem přišla do funkce, byla celková rekonstrukce staré radnice a přilehlých objektů. Potom, protože budova byla úplně prázdná, nastalo budování nových stálých expozic."
Ostrava chce nyní najít vhodného nástupce, který by jednak navázal na úspěchy muzea, ale přinese také něco nového.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Ostravské muzeum je jakožto příspěvková organizace města významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce, paní RNDr. Jiřině Kábrtové, patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy. K tomu by měla přispět i výběrová komise, složena převážně z mimoostravských odborníků. Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví."
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Tato funkce je spíše manažerská, než odborná. Já jsem se rvala kde šlo, abych se svými kolegy zapadla do odborné práce."
Zájemci o funkci ředitele musejí poslat přihlášky do 28. února. Jejich součástí je i koncepce dalšího rozvoje muzea do roku 2027.
---
Pro akustické zkoušky koncertní haly poslouží model
Asi nejdůležitější věcí pro koncertní sál je dobrá akustika. Možná nevíte, že se k tomu využívají modely, které jsou dokonale stejné, jako v projektu a to včetně čalouněných sedaček a oblečených figurek. Nyní byl dokončen takovýto model pro přípravu ostravské koncertní síně.
Téměř půl roku vznikal v Mnichově Hradišti v dílnách firmy zabývající se akustikou model interiéru koncertního sálu, který bude vybudován v Ostravě. Měřítko 1:10 je dostatečné pro následná měření akustických poměrů, které provede špičková světová společnost Nagata Acoustic z Japonska.
Jan Antoš, architekt: „Naplánovány jsou tři série měření. Po prvních dvou sériích proběhne vyhodnocení, na základě kterého může dojít k úpravě některých detailů návrhu řešení. Poslední série měření tyto úpravy ověří. Cílem měření je ověřit, že tvar sálu vycházející z výpočtů a počítačového modelování a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku."
Při budování modelu je důležitý každý detail. Jeho rozměry jsou přibližně 4 na 5 metrů a je vysoký dva a půl metru. Na čalouněných sedačkách budou oblečené figurky, které musejí mít dokonce vlasy.
Jan Antoš, architekt: "Figurky s křesílkama vlastně simulují reálnou návštěvu v tom sále a ovlivňují dobu dozvuku."
Jen takto může být dosaženo dokonalé akustiky, která je klíčová pro každý velký orchestr.
Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava: "Akustika koncertního sálu je pro stočlenný orchestr, který hraje výhradně akusticky, zcela zásadní. Je to stejné, jako když máte skvělý přehrávač a k tomu dokonalý reproduktor. Jedno bez druhého nefunguje."
Model bude poté, co splní svůj účel převezen do Ostravy, kde si ho budou moci prohlédnout zájemci. Stavba koncertní haly by měla být zahájena ve druhé polovině příštího roku.
---
Ostravské sportovní hry motivují děti k pohybu
Téměř 5 tisíc žáků základních škol se letos zapojilo do Ostravských sportovních her. Kvůli epidemické situaci zatím pouze distančně soutěží jednotlivé školy odděleně. Pomáhají jim sociální sítě a motivaci mohou čerpat u ambasadorů, kterými jsou úspěšní sportovci z Ostravy.
Ostravské sportovní hry by za normálních okolností sloužily k poměřování sportovních výkonů žáků mezi jednotlivými školami po celém městě. Bohužel covid z nich udělal distanční záležitost a tak se děti utkávají jen na dálku v předem určených disciplínách.
Renata Adamíková: předsedkyně Okresní rady Asociace školních sportovních klubů: "Školy plní měsíční výzvy a hodnotí se kolik procent žáků školy tu výzvu splnilo. První výzva byl běh a celkem ji splnilo asi 5 tisíc žáků. Teď probíhá šplh a v lednu bude probíhat švihadlo."
Výzvy plní žáci v hodinách tělocviku. Cílem je, aby daný úkol zvládlo co nejvíce žáků dané školy. Děti motivují ambasadoři prostřednictvím videí na sociálních sítích.
Roman Procházka, reprezentant ČR v plavání, Klub plaveckých sportů Ostrava: "Dělá mi velkou radost takhle někoho motivovat a podporovat. Ještě větší radost mi dělá, když mi to někdo vrací zpátky dobrými výkony."
Tereza Švábíková, reprezentantka ČR v badmintonu, B.O.Chance Ostrava: "Pro mě je to velice důležité, protože Ostrava je město sportu a já jsem hodně velká patriotka. Všude strašně ráda propaguji Ostravu."
Všichni doufají, že se ve druhém pololetí školního roku zlepší epidemiologická situace natolik, že budou moci proběhnout obvodní a okresní kola soutěže Ostravské sportovní hry.
---