V Ostravě funguje kontaktní místo pro bydlení
V Ostravě se sešli odborníci ze sociální oblasti, aby si předali zkušenosti s podporou domácností v bytové nouzi. Ostrava je totiž jediným městem v MS kraji, kde funguje unikátní projekt sociálního bydlení.
Sabina Bučková se dostala po rozvodu do tíživé situace. Jako samoživitelka se dvěma dětmi neměla dostatek financí na bydlení v komerčních pronájmech a tak ji velice pomohlo, že ostravský magistrát nabízí sociální bydlení.
Sabina Bučková, nájemnice sociálního bytu: "Já jsem byla v takové situaci, že jsem neměla na kauce. byla jsem s dětmi sama. Ten byt pro mně hodně znamená, protože mám zajištěné děti a mají prostě to svoje."
Nájemnice je v pravidelném kontaktu se sociální pracovnicí, která ji pomáhá a radí při řešení nejrůznějších problémů.
Petra Tkáčová, sociální pracovnice MMO: "Navštěvujeme klienty většinou jednu týdně v domácnosti a pomáháme jim."
Ostrava je v projektech sociálního bydlení lídrem a už od roku 2016 cíleně pracuje na jejich rozvoji.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Zajištění vhodného bydlení a rostoucí náklady na nájemné a na energie představují pro řadu obyvatel vážné problémy, s nimiž si často neví rady. Proto je zde Kontaktní místo pro bydlení, poskytující základní poradenství s nabídkou možností, jak konkrétní situaci co nejlépe vyřešit. Přijímá také žádosti o sociální byty, které jsou zajišťovány ve spolupráci ostravského magistrátu s městskými obvody a se společností Heimstaden. Kontaktní místo pro bydlení naleznou zájemci v prostoru Sociopointu v budově Magistrátu města Ostravy. Pro ty domácnosti, které jsou začleněny do projektu sociálního bydlení, pak zajišťujeme ‚doprovázení‘ prostřednictvím sociálního pracovníka, který jim pomáhá, aby si dokázali bydlení trvale udržet. V rámci této spolupráce je vždy zpracován individuální plán se stanovením dílčích cílů, na jejichž dosažení by se měl klient zaměřit a které jsou průběžně společně vyhodnocovány."
Od loňského roku nabízí magistrát v rámci Sociopointu i sociální bydlení. Do projektu je zapojeno 6 městských obvodů.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí MMO: „Sociální bydlení vnímáme jako klíčovou aktivitu pro řešení nepříznivé bytové situace domácností. Naší snahou je pomoci lidem v situacích, z nichž se nemohou dostat vlastními silami."
Ostrava může být vzorem pro ostatní města v celé zemi a proto také spolupracuje s ministerstvy na přípravě zákona o podpoře bydlení.
Anna Hájková, Ministerstvo pro místní rozvoj: „Ministerstvo pro místní rozvoj vychází při přípravě zákona o podpoře v bydlení z dobrých praxí obcí po celé republice a Ostrava je jedním z měst, kterým se dlouhodobě daří nabízet pomocnou ruku lidem v bytové nouzi, proto rádi čerpáme z těchto zkušeností. Připravovaný zákon nabídne systémové ukotvení podpory v bydlení a její dlouhodobé a stabilní financování."
Ostrava se může pochlubit vynikajícími výsledky. 85 procent nájemníků si totiž bydlení udrželo i po skončení sociálního programu.
---
Projekt koncertní haly postupuje mílovými kroku kupředu
Příprava projektu koncertní haly v Ostravě postupuje mílovými kroky a po desítkách let je tak na dosah další důležitý milník v historii města. Po získaném stavebním povolení už tak město začíná s hledáním zhotovitele stavby a zároveň finalizuje zdroje financování.
Rada města Ostravy schválila návrh na vyzvání dodavatelů k podání nabídek k nadlimitní veřejné zakázce na zhotovitele stavebních prací na rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu. Projekt se tak dostal do fáze těsně před zahájením hlavní stavby. Přípravné práce už probíhají.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Je nanejvýš efektivní paralelně finalizovat externí financování a veřejnou stavební zakázku s tím, že samotné zahájení hlavních stavebních prací tak může následovat ihned po zasmluvnění zbývajících klíčových externích zdrojů. Těmi jsou právě dotační prostředky ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a dále prostředky z III. pilíře Just Transition Mechanism, které představují kombinaci zvýhodněného investičního úvěru Evropské investiční banky a grantu Evropské komise. Definitivní rozhodnutí ohledně poskytnutí zbývajících finančních zdrojů bychom měli znát v červnu a k finalizaci potřebné smluvní dokumentace ohledně financování by pak mělo dojít v měsíci září tohoto roku. Podíl nenávratných externích finančních zdrojů na financování celého projektu by mohl, v závislosti na zvolené variantě, přesáhnout 40 % celkových nákladů,“ sděluje ostravský primátor Tomáš Macura a dodává: „Případné nezajištění finančních zdrojů v potřebné výši by bylo legitimním důvodem pro zrušení stavební zakázky. Město tedy nejde do žádného rizika.“
Radní také rozhodli o podání žádosti na ministerstvo kultury o dotaci ve výši 600 mil. Vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby ještě před uzavřením všech smluv na externí financování má několik důvodů.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prvním z nich je ověřit si realizovatelnost projektu s ohledem na dostupné finanční zdroje. Pouze konkrétní nabídky získané v soutěži nám totiž představí reálnou cenu stavebních prací. Dále je nutné pracovat s předpokladem, že veřejná zakázka tohoto rozsahu může trvat 6-12 měsíců a s ohledem na skutečnost, že dostupnost některých externích zdrojů je časově limitována, bylo by nezodpovědné vytvářet zbytečné časové prodlevy. V neposlední řadě eliminujeme časové prostoje mezi realizací 1. fáze stavby, tedy přípravou území, a 2. fází projektu, kterou je samotná stavba, kdy 1. fáze bude ukončena právě na konci tohoto roku."
Z celkové výše nákladů na realizaci projektu 4,1 mld. Kč připadá na projekční práce a správu stavby 300 milionů Kč, na rekonstrukci domu kultury 800 milionů Kč a na přístavbu koncertního sálu pak 2,2 mld. Kč. Zbylých 800 milionů tvoří ostatní náklady, např. na úpravy veřejného prostranství.
---
Muraly vytvoří studenti Ostravské univerzity
V našem zpravodajství jsme vás informovali o dvou zrekonstruovaných podchodech v Ostravě, kde zůstaly bílé zdi. Nyní dojde i na ně a postarají se o to mladí výtvarníci z Ostravské univerzity. Podchody ozdobí tzv. muraly, což jsou jakési legální graffiti podle přání majitele.
Frekventované ostravské podchody a zastávky „Dřevoprodej“ a „Tylova“ ze sedmdesátých let minulého století se v uplynulých měsících proměnily. Samotnou rekonstrukcí ale proměna vzhledu zastávek neskončila. Bílé zdi v nyní ozdobí streetartová díla dvou mladých výtvarníků z ostravské univerzity. Ti byli vybráni z celkem šesti návrhů.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Jak dojít k návrhům muralu v podchodech jsme v rámci pracovní skupiny diskutovali opakovaně, s ohledem na charakter zadání jsme zvolili soutěž lokální, na úrovni studentů Ostravské univerzity. Poděkování a uznání patří všem tvůrcům, věřím, že spolupráce s univerzitou se bude dále rozvíjet i na podobných projektech."
Podchod Tylova ozdobí dílo Matěje Krajíčka, které by mělo podzemí pod Plzeňskou ulicí oživit barvami a příběhy.
Matěj Krajíček, student Ostravské univerzity: "Já jsem to nazval "This is underground." Underground, tedy podzemí, je s Ostravou úzce spojen, ať už jde o historii a nebo si každý může představit, co chce."
Druhý podchod, který je pod Místeckou ulicí bude ozdoben dílem Zuzany Černocké a vychází více z architektonického ztvárnění zastávek i samotného podchodu.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh pro podchod u Dřevoprodeje je bezesporu více provokativní, avšak autentický, vypovídající jeden z příběhů Ostravy. Velkou roli zde hraje i jeho kompatibilita s architektonickým ztvárněním podchodu po rekonstrukci."
Pro Ostravu je toto třetí projekt muralu ve třech letech. První byl SKOK na Nádražní ulici, druhý mural Bazaly od Bogyho vzešel z mezinárodní umělecké soutěže a tento třetí je výsledkem soutěže studentské. Hotovo by mělo být v průběhu května.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.