Moody´s potvrdila Ostravě ratingové ohodnocení Aa3
Ratingová agentura Moody’s aktualizovala v červnu ratingové hodnocení Ostravy a analýza potvrdila statutárnímu městu stávající ratingovou známku Aa3 s negativním výhledem, který odráží výhled České republiky.
Ostrava obhájila ratingové ohodnocení Aa3, což může být v současné situaci celé naší země bráno jako dobrá zpráva. Analýza byla provedena na základě hospodaření města za uplynulý rok renomovanou ratingovou agenturou Mooddy's.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V aktuálních podmínkách zpomalené národní ekonomiky, značné inflaci i dopadům válečného konfliktu, pokládám obhájení ratingu města Ostravy na stejné úrovni za zvlášť důležité."
Mezi silné stránky města náleží pokračující trend solidního provozního hospodaření navzdory zpomalení národní ekonomiky, dostatečná likvidita i přes významné investiční akce plánované v letošním a příštím roce, stejně jako klesající úroveň zadlužení města v letech 2023 a 2024.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zároveň je nutné i nadále pokračovat v odpovědném přístupu k hospodaření města při současném naplňování jeho strategického plánu."
Výhled ratingu je negativní, odráží negativní výhled na rating České republiky.
---
Strážníkům pomáhají střežit bezpečnost chytré kamery
Městská policie Ostrava udělala další krok k vyšší bezpečnosti v ulicích. Začala totiž v ulicích využívat chytré kamery, které dokáží odhalit i podezřelé zvuky, jako je například volání o pomoc. Zařízení pak upozorní operátora u kamerového systému.
Městská policie Ostrava dohlíží na bezpečnost ve městě i prostřednictvím kamerového systému, který už disponuje téměř tisícovkou kamer. I když je po městě celkem 10 dohledových stanovišť, není v lidských silách sledovat všechna místa. Některé kamery proto byly vybaveny detektory podezřelých zvuků.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: „Mnohá protiprávní jednání se projevují výrazněji zvukově nežli vizuálně. Díky novému systému tak budeme schopni efektivně a zejména rychleji zareagovat na detekované protiprávní jednání. Věříme, že tento systém přispěje nejen k eliminaci či snížení množství protiprávního jednání, ale povede rovněž ke zvýšení pocitu bezpečí našich spoluobčanů."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Zajištění bezpečnějšího města je pro nás prioritou. Městský kamerový systém nesčetněkrát prokázal svou přínosnost, právě díky záběrům se podařilo opakovaně a v mnoha případech buď protiprávnímu jednání předejít, anebo i velmi závažné trestní jednání objasnit a zjistit pachatele skutku. Kontinuálně proto pracujeme na optimalizaci i inovacích systému, tak aby výsledek byl co nejefektivnější. Jde o jedno z celé řady opatření, které přispěje ke zvýšení bezpečnosti ve městě.“
Systém funguje jednoduše, když detektor zachytí podezřelý zvuk, okamžitě informuje operátora u obrazovky a danou lokalitu mu ukáže.
operátor kamerového systému: "Když někdo dělá hluk a nebo třeba něco rozbíjí, například na zastávkách MHD, tak nás ty detektory upozorní. Když se na tu zastávku zrovna nedívám, tak mi vyskočí červené pole na monitoru a musím tu událost řešit."
V budoucnu chtějí strážníci systém vylepšit o tzv. triangulaci, kdy budou na vybraných místech detektory tři a systém tak bude umět přesně lokalizovat směr, kde se událost odehrává.
---
Zápasníci MMA bojují proti šikaně na školách
Aulu Vysoké školy báňské zaplnili studenti ostravských škol, aby se setkali s hvězdami MMA, tedy smíšených bojových umění. Zápasníci se školáky diskutovali o šikaně, která mnohé z nich přivedla ke sportu.
Sportem proti šikaně - to je název projektu, který mnohé napovídá. Aby školáci, kterých se to týká nejčastěji, naslouchali, byli za ambasadory vybráni zápasníci MMA, kteří bojují v oktagonu.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Byl jsem u zrodu myšlenky téhle akce. Ať se nám to líbí nebo ne, tak víme, že šikana je na některých školách problém. Oktagon je dnes velmi populární a má obrovský dosah právě do té cílové skupiny, kterou chceme oslovit."
Studenti se sešli v aule Vysoké školy báňské na jakési besedě, kde si mohli popovídat se zápasníky MMA a dozvědět se o jejich cestě ke sportu a zkušenostech se šikanou.
David Kozma, šampion Oktagon MMA: "Já jsem dělala od malička bojové sporty, takže ti spolužáci věděli, že bych si to nenechal líbit. Byl jsme takový tichý hošík, ale věděli, že bych se bránil a tak to ani nezkoušeli."
Téměř každý školák se se šikanou už setkal. Nejčastěji na základní škole a v poslední době hlavně na sociálních sítích.
anketa, studenti Gymnázia PRIGO: "Na základce byla velká šikana. Fakt tam byla velká nenávist."
"Na základce, když jsme byli ještě děcka, mě diskriminovali za to, jak vypadám."
Nejdůležitější radou pro šikanovanou osobu je obrátit se na dospělého a hlavně se nebát o problému hovořit. Může to byt učitel, školní psycholog, rodič nebo třeba trenér.
---