Ostrava ocenila Dobrovolníky roku 2022
Ostrava už pravidelně před Vánoci myslí na lidi, kteří nezištně pomáhají ostatním a tak jim alespoň děkuje vyhlášením v rámci ankety Dobrovolník roku. Za letošní rok bylo oceněno 11 dobrovolníků.
Slavnostní akt u příležitosti ankety Dobrovolník roku 2022 se letos uskutečnil opět přímo na Magistrátu města Ostravy. Ocenění si převzalo celkem 11 vybraných. Dobrovolníci si tak poděkování mohli vyslechnout přímo od Zbyňka Pražáka náměstka ostravského primátora.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Mé upřímné poděkování náleží všem dobrovolníkům, kteří své schopnosti a svůj čas věnují pomoci druhým. V jejich řadách vídám dobrovolníky, kteří prakticky celý svůj život zasvětili pomoci potřebným. Letos mě potěšila doslova vlna solidarity lidí, která se zvedla ihned v prvních hodinách po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ať už se jednalo o zajišťování humanitární pomoci, směřující přímo do postižených oblastí, či angažování se v pomoci přijíždějícím uprchlíkům, která v různé podobě pokračuje dodnes."
Mezi letošními oceněnými je například Pavel Szturc, který pomáhá v hospici již 11 let. Svůj čas dělí mezi individuální návštěvy pacientů u lůžka a pořádání aktivit pro klienty Hospice sv. Lukáše.
Pavel Szturc, Dobrovolník roku 2022: "Pro mně je dobrovolnictví jakousi kompenzací k práci, k mému podnikání."
Dobrovolnicí roku je též Zdeňka Hyvnarová, zakladatelka dobrovolnické organizace OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům. Organizaci vede, pořádá různé aktivity, pomáhá klientům a klientkám v akutní fázi nemoci, dobrovolnicí je pět let.
Zdeňka Hyvnarová, Dobrovolnice roku 2022: "Já jsem onkologicky onemocněla sama a když jsem byla nemocná, zjistila jsem především, že mi chybí informace."
Ocenění Dobrovolník roku Ostrava udílí u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který je od roku 1985 připomínán 5. prosince. Město v letošním roce podpořilo v dotační oblasti sociální péče a zdravotnictví aktivitu dobrovolnictví částkou asi milion 700 tisíc korun.
Titul Dobrovolník roku 2022 přináleží těmto oceněným:
Kateřině Skopalové, Charita Ostrava – dobrovolnické centrum
Pavlu Szturcovi, Charita Ostrava – dobrovolnické hospicové centrum
Tereze Hovadíkové, Centrum pro rodinu a sociální péči
Dagmar Urbancové, HOST Home – Start Česká republika
Kristýně Tichánkové, Nadační fond Pavla Novotného
Jiřině Raszka Marušákové, Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava
Patriku Děckému, Slezská diakonie Vojtěchu Hanákovi, S.T.O.P.
Stanislavě Kucharské, Fakultní nemocnice Ostrava
Zdeňku Neustupovi, oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava
Zdeňce Hyvnarové, OVAHELP Centrum pomoci onkologickým pacientům
---
Grossmannova vila už je pod střechou
Rekonstrukce Grossmannovy vily v Ostravě je v plném proudu. Stavebníkům se v minulých dnech podařilo dokončit střechu a fasádu, takže se práce nyní soustřeďují na interiéry. I tam mají hlavní slovo památkáři a mnoho věcí prochází restaurováním.
Ještě v červnu letošního roku byla Grossmannova vila pod lešením a hrůzostrašně to vypadalo i uvnitř. Nyní už je fasáda dokončena, zmizelo lešení a hotová je i střecha. Mnoho trámů muselo být vyměněno, protože do domu zatékalo. Některé se ale podařilo zachovat.
Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Z těch původních zůstaly tady ty nosné stolice a trámy."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Musím říct, že stavba pokračuje více méně podle původního harmonogramu, a to navzdory tomu, že se před několika měsíci ukázalo, že objekt výrazně zasáhla dřevomorka. Pro nás je zásadní, že se práce skutečně povedlo zorganizovat tak, aby střecha a fasáda byly dokončeny do zimy. Takže v těchto dnech, kdy začalo sněžit, jsme sundávali lešení."
Stavebníci se tak pustili hlavně do interiéru. Z velké části tak jde převážně o restaurátorské práce, než jen o klasickou rekonstrukci.
Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Je to o více o zpracování detailu o hraní si na malém prostoru s tou konstrukcí a s těmi prvky. Ať už je to dřevo, obložení nebo repase kovových prvků na fasádě."
Nábytek a vnitřní vybavení je nyní odvezeno a pracuje se na něm v restaurátorských dílnách. Kvůli dřevomorce se musí renovovat mnohem více nábytku, než bylo původně zamýšleno. Vše by mělo být hotovo na začátku roku 2024. Rekonstrukce vyjde na zhruba sto milionů korun.
---
Ostrava ocenila Seniory roku 2022
Ostrava každým rokem před Vánocemi oceňuje vybrané osobnosti titulem Senior roku. Vždy jde o lidi, kteří pro Ostravu a její obyvatele udělali a nebo stále dělají něco výjimečného a také motivují i ostatní.
Ostrava vybrala Seniory roku 2022. Jde o tradiční anketu, kdy magistrát města hledá a oceňuje seniory, kteří dělají něco i pro ostatní a samozřejmě jsou nějak spjatí s Ostravou.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "„Není nikdy vůbec jednoduché vybrat z našich nominovaných seniorů ty, kterým bychom za jejich přínosnou angažovanost a pro druhé prospěšné aktivity měli udělit každoročně vyhlašovaný titul ‚Senior roku.‘ Rozhodování pro mě bývá vždy hodně náročné. Mé upřímné poděkování a můj obdiv si právem zaslouží všichni tito lidé. Obdobná situace je i u nominovaných skupin a svazů. Jsem velice rád, že v Ostravě máme tolik skvělých lidí, kteří bez ohledu na svůj pokročilejší věk dokáží pozitivně motivovat ostatní a radovat se z toho, že ještě mohou být užiteční pro druhé."
Prvním oceněným je 95letý hudební skladatel a dirigent Pavel Staněk. Působil 27 let v ostravském rozhlase, psal divadelní i televizní hudbu a je autorem 400 opusů.
Pavel Staněk, Senior roku 2022: "Já jsem nic neudělal, kromě toho, že jsem dělal svou práci a to je všecko."
Oceněn byl také Jan Majer, který svůj život zasvětil výchově dětí i dospělých k lásce k životnímu prostředí.
Jan Mayer, Senior roku 2022: "Je to pro mě velké překvapení. To ocenění není jen pro mě, ale i pro lidi, kteří s námi dělají v Českém svazu ochránců přírody."
Titul získal také Svaz postižených civilizačními chorobami, který pomáhá svým členům zvládnout život s nemocí a poskytuje sociální podporu. Je to opravdu moc pěkné, že si na mě někdo vzpomněl."
Marie Výtisková, předsedkyně Svazu postižených civilizačními chorobami: "Moc mě to potěšilo, protože je to ocenění za tu mou dlouholetou práci."
Anketu Senior roku vyhlašuje město při příležitosti Mezinárodního dne seniorů, aby ocenilo činorodé obyvatele Ostravy starší 65 let, kteří výjimečným způsobem přispívají ke zlepšení života ve společnosti.
Připomenout můžeme také jednotlivé vítěze městské ankety Senior roku: MUDr. Blanka Malá (2007), JUDr. Eva Teicherová (2008), Mgr. Jaroslav Král (2009), Luděk Eliáš (2010), Ing. Lubomír Pásek (2011), prof. Jan Hališka (2012), Věra Heroldová (2013), Hana Papežová-Kolářová (2014), MUDr. Rajko Doleček (2015), Ing. Milan Weber (2016), Lenka Kocierzová (2017), Česlav Pietoň (2018), Anna Pinterová (2019), Zdeňka Šupíková (2020), Hedvika Juřinová a Ing. Josef Juřeník (2021).
---
Likvidace garáží v Přívoze je v plném proudu
Asi největší černá skládka v Ostravě bude už brzy minulostí. V těchto dnech se pustily bagry do likvidace torz garáží v Přívoze, které stály hned vedle Komenského sadů a v průběhu let si z nich lidé udělali smetiště. Z místa už bylo odvezeno přes 100 tun odpadu.
Takhle to ještě nedávno vypadalo na břehu řeky Ostravice v Přívoze. Desítky polorozbořených garáží, často až po strop naplněnými věcmi a všude kolem další hromady odpadu. V průběhu let jej zde museli navozit i nákladní vozy, protože nic podobného nemohli zvládnout pouze bezdomovci, kteří v některých garážích žili. Takto to na stejném místě vypadá nyní.
Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně, Ostravské městské lesy: „Už jsme odvezli téměř 1300 tun odpadu po bývalých garážích. Odpad se sice odvezl, ale zůstalo spoustu základových betonových desek, železobetonu a příjezdové štěrkové cesty. To všechno se teď bourá, likviduje a odváží.“
Tato etapa počítá s odstraněním první části garáží a základové desky. Další část bude následovat po vypořádání majetkových vztahů. Stavební úřad majitelům nařídil, aby sutiny garáží darovali městu, ale proces brzdí jejich hledání.
David Witosz, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: „Tady byli někteří vlastníci garáží, někdo by je nazval bezdomovci, ale oni přímo v těch garážích bydleli. Je to proces, který trvá doopravdy velmi dlouho.“
Likvidace skládky už si vyžádala 3 a půl milionu korun a probíhající práce vyjdou na dalších nejméně 7 milionů. Po dokončení bude lokalita zahrazena betonovými zábranami a zřejmě tam vznikne park.
---