Ostravské minuty

  • Zpravodajství z Ostravy od reportéra Tomáše Kořistky a kameramana Tomáše Trávníka.
  • Hledá se tým na zkrášlení Hlavního nádraží v Ostravě
  • Ostrava ocenila seniory roku 2021
  • Ostrava hledá investora pro akvapark na Jihu
  • V MNO se znovu rozjíždí ortopedické operace

Hledá se tým na zkrášlení Hlavního nádraží v Ostravě

Už mnoho let se v Ostravě hovoří o Hlavním nádraží, které rozhodně nepatří mezi chlouby města. Prozatím se prováděly pouze opravy a drobnější vylepšení. Nyní chce ale město ve spolupráci se Správou železnic provést komplexní přestavbu nádraží i jeho okolí. Nejprve musí najít odborníky, kteří urbanistický návrh vytvoří.

Ostrava chce najít ten nejlepší tým složený z architektů, urbanistů, dopravních specialistů  a dalších odborníků, který se postará o modernizaci okolí hlavního nádraží. Doba se mění a jedna z vstupních bran do města už neodpovídá potřebám ani očekávání cestujících. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalí historie budou vědět, že řešení Hlavního nádraží je tak trochu evergreen, nicméně to, na co jednotlivé návrhy a jejich zpracovatelé vždy narazili, bylo řešení tramvajové dopravy v území, bezbariérovost a smysluplné přestupní vazby."

Město v minulosti pracovalo s několika variantami. Naposledy bylo v plánu posunutí tramvajové smyčky a před nádraží vybudovat muzeum dopravy. Toto řešení by ale bylo drahé a složité. Nový projekt by měl navázat i na připravovanou rekonstrukci železničního uzlu, který připravuje Správa železnic.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro současné zadání jsme využili veškeré získané zkušenosti a informace s cílem zajistit jeho realizovatelnost. Zaměřujeme se však také na vazbu s projekty SŽ a zakázku jsme dle návrhu Městského ateliéru prostorového plánování a architektury koncipovali tak, aby hlavním kritériem pro výběr zhotovitele byl profesní přístup uchazečů a cílíme tak na vysokou kvalitu řešení.“

Nabídky svých řešení mohou zájemci podat do 31. ledna 2022. Návrhy bude hodnotit komise a část kvality navrženého postupu pak odborná pracovní skupina. Velký důraz je kladen i na kvalifikaci členů týmu, kteří budou řešení připravovat.

---

Ostrava ocenila seniory roku 2021

Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.

Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině. 

Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma." 

Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.

Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat." 

Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky. 

Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme." 

Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé. 

---

Ostrava hledá investora pro akvapark na Jihu

Ostrava nevzdává snahu o nalezení investora, který by v Zábřehu postavil moderní akvapark. Jediný prozatímní zájemce nevyhověl z několika důvodů a tak chce město přesněji definovat záměr prodeje pozemků pro stavbu tohoto sportoviště a znovu ho vyhlásit.

Loni v září vyhlásil ostravský magistrát záměr prodat pozemek na Svazácké ulici v Ostravě-Zábřehu pro výstavbu krytého akvaparku. Přišly dvě nabídky od stejné společnosti. Jedna bez bazénu, druhá s bazénem, ale také s podmínkou, že na něj město přispěje 70 miliony korun. Ani jedna varianta ale stanovené podmínky nesplnila.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta Ostravy-Jihu: "Ten záměr, který jsme ve spolupráci s městem vypisovali byl vlastně adresný, přímo na námi poptávané zařízení, chtěli jsme aby tam vyrostla sportovní infrastruktura s akvaparkem a zážitkovým wellnessem." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Museli jsme chtě nechtě, ale dodávám nechtě konstatovat, že investor nesplnil podmínky záměru, hlavně pokud jde o termíny a urbanistické řešení."

Přípravy ke vzniku sportoviště, jehož součástí bude i bazén, budou ale pokračovat a v příštích měsících budou definovány nové přesnější podmínky.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Neskládáme zbraně a chceme ten záměr vyhlásit znovu v reálném čase, akorát  zpřesněný."

Komisi, která návrhy posuzovala se také nelíbilo, jakým způsobem chce investor řešit parkování. Parkoviště by bylo totiž na místě, které je určeno pro izolační zeleň. město ale chce buď podzemní parkování nebo parkovací dům. 

---

V MNO se znovu rozjíždí ortopedické operace

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu z Městské nemocnice Ostrava. Covidových pacientů už ubylo natolik, že se ortopedie může vrátit ke své obvyklé práci a znovu provádí plánované operace. Kvůli pandemii jich byli zdravotníci nuceni odložit stovky.

Pan  Jan Effenberger má 59 let a celý život aktivně sportuje. V posledních letech se vrhl hlavně na stolní tenis, což zřejmě byla poslední kapka pro jeho kyčel. Kvůli velké bolesti musel k lékaři a ten ho poslal na operaci. Jenže do toho vstoupil covid a tak se dočkal endoprotézy po několika odkladech až nyní po roce a půl.

Jan Effenberger, pacient:

"Je to jenom o bolesti, o bolesti, o bolesti. Teď zjišťuju, že naše zdravotnictví je na té úrovni, že týden po operaci už se cítím dobře, pomalu začínám chodit, ale hlavně to začíná být bez bolesti." 

Podobných příběhů jsou a budou stovky. Jen fifejdská nemocnice dělala před pandemií v roce 2019 600 operací endoprotéz za rok. O rok později jich bylo o 140 méně a loni už pouze 360. Ortopedie se totiž musela starat o covidové pacienty, ale nyní už se vrací do normálu. Rozhodně to ale není snadný rozjezd.

Michal Mačák, primář ortopedie MNO: "Musíte velmi opatrně ten vlak zase rozjet, protože ty pacienty jsme už čtyři krát nebo pět krát odvolávali. Byli objednaní, věděli termín měsíc, dva až tři dopředu, což znamená asi 200 pacientů a těch 200 pacientů, když se objeví další vlna covidu, musíte zastavit. Musíte jim všem zavolat." 

Mnoha lidem se navíc v průběhu covidu zhoršil zdravotní stav a nebo se nějaká komplikace objeví při předoperačním vyšetření, což se nemocnice dozví těsně před operací. Primář se nyní obává nástupu omikronu. Ne, kvůli nárůstu počtu covidových pacientů, ale kvůli karanténám personálu, které mohou plánovanou operativu ovlivnit. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat