Andrej Babiš si v Radvanicích prohlédl nové hřiště
Předseda vlády Andrej Babiš přijel v úterý do našeho regionu, aby se seznámil s fungováním očkovacích center v podnicích, které se v našem kraji rozjíždí. Udělal si ale čas i na návštěvu Radvanic - nejznečištěnější části Ostravy, kde mu starosta ukázal unikátní projekt dětského hřiště.
První zastávka premiéra Andreje Babiše v Moravskoslezském kraji vedla do Radvanic, kde se mu starosta Aleš Boháč pochlubil unikátním projektem. Z ruiny dávno uzavřeného koupaliště bylo postupně vybudováno krásné hřiště a pomocí dotací je zkrášlováno i okolí.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Jsem rád, že ten projekt pokračuje. V rámci regionu je velice důležitá spolupráce mezi průmyslem a občany a životním prostředím."
Projekt Koupark navíc stále není u konce a hřiště se bude dále zkrášlovat. Přibude i část pro sportování a starší děti.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "Celé dno bude pokryto EPD povrchem. Přibydou pětimetrové kopce, čtyřmetrové kopce, fotbalové, tenisové, basketbalové hřiště a různé další moderní vychytávky, jako třeba trampolíny."
Hlavní účel cesty premiéra do našeho kraje jsou očkovací centra ve firmách, která pomáhají nejen v očkování zaměstnanců, ale i dalších lidí z okolí.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Výrobní firmy jsou skvělým místem na to, aby přesvědčovaly zaměstnance, kteří ještě nejsou přesvědčení, že to očkování je jediná věc, která nás před pandemií ochrání."
Andrej Babiš si také prohlédl staveniště, kde probíhá přestavba městských jatek na galerii a nový bytový dům na Janáčkově ulici.
---
Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku
Malá velká bojovnice Nikolka. To je název sbírky, kterou založili rodiče pětileté holčičky z Frýdku-Místku. Dívenka trpí velmi vzácným a závažným epileptickým onemocněním, které má jako jediná v republice. Rodiče prostřednictvím sbírky shánějí peníze na potřebné, ale velmi nákladné rehabilitace.
Narodila se jako zdravá holčička. V patnácti měsících ale Nikolka dostala křeče, které se jevily jako febrilní, později epileptické.
Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Následně byla hospitalizována několikrát v roce a až poté se nám podařilo dopídit se toho, aby nám udělali genetické vyšetření, kdy zjistili poruchu toho genu PCDH 19. Je to vzácné onemocnění, kde jsme jediní v republice."
Po jednom z těžkých záchvatů bohužel přestala úplně mluvit. Dnes je jí pět a půl roku, má ale velmi opožděný psychomotorický vývoj a podle psycholožky je na úrovni 2,5letého dítěte.
Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Ona si špatně uvědomuje svoje vlastní tělo. Nezná ty hranice, proto se jí špatně pracuje v tom prostoru. Nedokáže se soustředit na dané aktivity. Je pro ni těžké v podstatě vykonat jakýkoliv pohyb."
Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Musíme s ní podnikat tady toto cvičení, které jí pomáhá a defacto je to celodenní péče, čtyřiadvacetihodinová péče. Neumí se sama najíst, neumí si udělat sama hygienu, je celodenně na plenkách."
Maminka je s ní stále doma a tatínek pracuje jako řidič MHD ve Frýdku-Místku. V rámci možností podstupuje Nikolka až třikrát týdně ergoterapie v Ostravě.
Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Vždycky věnujeme začátek té terapie podpoře toho body schématu. To znamená té tělesné mapy, kdy jí se snažíme určitě hranice toho vlastního těla. To máme jako takovou přípravnou fázi. Poté jdeme do té aktivity, kde se většinou snažíme o zapojení i trupového svalstva, aby trošičku posílila a vždycky to kombinujeme třeba s koncentrací pozornosti, koordinací oko – ruka, aby se aktivně dokázala účastnit nějakých aktivit. Snažíme se to vézt k tomu, aby se do budoucna byla schopna sama s něčím hrát."
Péče o holčičku je také nesmírně finančně náročná, proto rodiče požádali o pomoc veřejnost formou sbírky. Cíl byl 50 tisíc korun a už se vybralo o téměř 20 tisíc navíc.
Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Až tak jsme to nečekali, ale zaplať pán Bůh, že se nám to podařilo a samozřejmě pokud by se více vybralo, tak nadále by se pokračovalo tady v této terapii."
Veškeré peníze, které se ve sbírce vyberou, budou použity na procedury navíc. Nikolka jezdí například dvakrát ročně vždy na měsíc do lázní.
Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "U Nikolky už je patrné teď, kdy ona se dokáže lépe soustředit na ty aktivity, dříve se třeba zlobila, když jsem se snažila s ní pracovat tak, aby sledovala tu danou činnost. Teď už vydrží, aktivitu dokončí, má z toho i radost, takže určitě je to už patrné ten výsledek teď. Samozřejmě, ta práce je na dlouhou dobu. Nejde říct, že by stačilo, aby k nám Nikolka docházela měsíc a po měsíci by bylo všechno v pořádku."
Veřejná sbírka s názvem Malá velká bojovnice Nikolka bude ukončena 14. června.
---
Euroregionu Praděd, obce a MS kraj jednali na Slezské Hartě
Cyklostezky, přístavní mola, turistické cíle a především společné projekty obcí Jeseníků. To vše bylo na pořadu jednání na Slezské Hartě, které připravil Euroregion Praděd. Zúčastnili se ho starostové obcí, představitelé Moravskoslezského kraje i Mikroregionu Slezská Harta.
Hlavním cílem jednání bylo především nastartování velkých projektů cestovního ruchu se zaměřením na ekologii a rodiny s dětmi.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My jsme jednali o projektech, které by měly být, řekněme, většího charakteru, které budou investičního charakteru, které nějakým způsobem budou výjimečné a budou ten náš jesenický region ať na MS straně nebo na olomoucké propagovat. Určitě se chceme podílet hodně na ekologii, ale primárně všechny projekty, které se zde tvoří, budou zaměřené pro rodiny s dětmi."
Euroregion Praděd jako hlavní organizátor jednání je připraven podpořit projektové záměry členských obcí. Těch je na české straně 67 a na polské 39.
Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „ER Praděd má dlouhodobě zájem spolupracovat se svými členskými obcemi a toto jednání bylo vlastně už druhé v pořadí, kdy se snažíme zjistiti potřeby větších obcí formou spolupráce s mikroregiony a rádi bychom definovali společné potřeby a zároveň našli způsoby, jakými je řešit.“
Zástupci obcí a měst Jeseníků na jednání představili své záměry a konzultovali také problémy, které jim komplikují rozvoj cestovního ruchu.
Eva Lašáková (nez.): „Nás opravdu nejvíc trápí sjízdnost do naší obce i přes naši obec, to jsou krajské cesty, které jsou v havarijním stavu.“
Pro účastníky jednání byla připravena prohlídka infocentra Slezská Harta, zázemí pro turisty i plavba elektrolodí Harta s odborným komentářem.
---
Historické důlní vozíky slouží jako květináče
Městský obvod Ostrava-Jih nově zdobí historické květináče. Vyrobeny byly z vyřazených důlních vozíků, které radnice koupila od společnosti OKD a poté je nechala zrenovovat a osázet květinami.
Staré zkorodované důlní vozíky společnosti OKD teď našly své nové uplatnění. V Ostravě-Jihu si z nich udělali květináče. Celkem jich po obvodu rozmístili deset.
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chceme tak jako symbolicky zachovat to, co je pro Ostravu tradiční, to značí hornický průmysl.”
Důlní vozík má oproti jiným kolejovým vozidlům kolečka velmi blízko u sebe v nejmenší vzdálenosti pod těžištěm, aby šel při vykolejení lehce nahodit zpět.
Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ty truhlíky byly v takovém zuboženém stavu, takže se musely celé natřít a opravit tak, aby se daly použít a vydržely venku povětrnostní podmínky.”
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Hornické vozíky k minulosti města Ostravy skutečně patří a je to také o tom, že spousta těch lidí, kteří na těch šachtách pracovali, bydlela právě u nás v obvodu.”
Historické vozíky s letničkami můžete obdivovat nejen na náměstí Ostrava-Jih, ale také například před radnicí, nebo v krásné Jubilejní kolonii.
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: "Já myslím, že se to pro Ostravu hodí, protože ty vozíky sem patří a ty instalované květiny vypadají moc hezky."
"Mě hlavně zaujaly ty vozíky. Odkud jsou, že by to tu mohlo být ještě i napsané. A to osazení, to je pěkné. Jenom ať zase vandalové něco neudělají."
Historické důlní vozíky hned tak někdo neukradne. Váží totiž téměř jednu tunu. Radnice je navíc nechala zajistit proti odtahu řetězy na kolečkách.
---
U šikmého kostela otevřeli hrobovou kapli
V celé zemi se poslední květnový pátek otevřelo veřejnosti 1230 kostelů, kaplí a modliteben. Příležitost měli lidé i v Karviné, velký zájem byl o prohlídku šikmého kostela. Tam mohli lidé nahlédnout i do hrobové kaple.
Šikmý kostel svatého Petra z Alkanatry se stal v rámci Noci kostelů vyhledávaným místem návštěvníků. A to díky jeho popularitě, která se zvedla díky románu Karin Lednické. Místní farář zájemcům také otevřel hrobovou kapli.
Przemysław A. Traczyk, farář: "Tady jsme zrovna v hrobce rodiny Fornerů a těla jsou dole, tady jsou epitafy, které ukazují, kdo je tady pohřbený. Hned vedle je tady druhá hrobová kaple, bohužel nevím, kdo je tam pohřbený a v kryptě farního kostela sv. Petra z Alkantary se nachází pohřebiště rodiny Larischových, z části, v části uložené ve Fryštátě."
Přímo na kostele je také pamětní deska kněze Jędrzeje Halesze, který zde sloužil. Uvnitř šikmého kostela se lidé zajímalo o nakloněnost, optický klam, protože podlaha je rovná, ale zajímala je i místa poblíž samotného svatostánku.
Jana Ciosková, průvodkyně: "Obrovskou propagaci udělaly knížky Karin Lednické a ta zvláštnost těch otázek je, že se lidé hodně doptávají právě na ty události, které jsou popsané v knížce."
Letos byla premiérově také vyznačena cyklostezka, která všechny tyto objekty spojuje.
---