Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku
  • Euroregionu Praděd, obce a MS kraj jednali na Slezské Hartě
  • Historické důlní vozíky slouží jako květináče
  • Senioři v Havířově si zatančili s mistrem Petrem Veletou
  • Ostrava si užije nejlepší světový plážový volejbal

Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku

Malá velká bojovnice Nikolka. To je název sbírky, kterou založili rodiče pětileté holčičky z Frýdku-Místku. Dívenka trpí velmi vzácným a závažným epileptickým onemocněním, které má jako jediná v republice. Rodiče prostřednictvím sbírky shánějí peníze na potřebné, ale velmi nákladné rehabilitace.

Narodila se jako zdravá holčička. V patnácti měsících ale Nikolka dostala křeče, které se jevily jako febrilní, později epileptické.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Následně byla hospitalizována několikrát v roce a až poté se nám podařilo dopídit se toho, aby nám udělali genetické vyšetření, kdy zjistili poruchu toho genu PCDH 19. Je to vzácné onemocnění, kde jsme jediní v republice."

Po jednom z těžkých záchvatů bohužel přestala úplně mluvit. Dnes je jí pět a půl roku, má ale velmi opožděný psychomotorický vývoj a podle psycholožky je na úrovni 2,5letého dítěte.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Ona si špatně uvědomuje svoje vlastní tělo. Nezná ty hranice, proto se jí špatně pracuje v tom prostoru. Nedokáže se soustředit na dané aktivity. Je pro ni těžké v podstatě vykonat jakýkoliv pohyb."

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Musíme s ní podnikat tady toto cvičení, které jí pomáhá a defacto je to celodenní péče, čtyřiadvacetihodinová péče. Neumí se sama najíst, neumí si udělat sama hygienu, je celodenně na plenkách."

Maminka je s ní stále doma a tatínek pracuje jako řidič MHD ve Frýdku-Místku. V rámci možností podstupuje Nikolka až třikrát týdně ergoterapie v Ostravě.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Vždycky věnujeme začátek té terapie podpoře toho body schématu. To znamená té tělesné mapy, kdy jí se snažíme určitě hranice toho vlastního těla. To máme jako takovou přípravnou fázi. Poté jdeme do té aktivity, kde se většinou snažíme o zapojení i trupového svalstva, aby trošičku posílila a vždycky to kombinujeme třeba s koncentrací pozornosti, koordinací oko – ruka, aby se aktivně dokázala účastnit nějakých aktivit. Snažíme se to vézt k tomu, aby se do budoucna byla schopna sama s něčím hrát."

Péče o holčičku je také nesmírně finančně náročná, proto rodiče požádali o pomoc veřejnost formou sbírky. Cíl byl 50 tisíc korun a už se vybralo o téměř 20 tisíc navíc.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Až tak jsme to nečekali, ale zaplať pán Bůh, že se nám to podařilo a samozřejmě pokud by se více vybralo, tak nadále by se pokračovalo tady v této terapii."

Veškeré peníze, které se ve sbírce vyberou, budou použity na procedury navíc. Nikolka jezdí například dvakrát ročně vždy na měsíc do lázní.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "U Nikolky už je patrné teď, kdy ona se dokáže lépe soustředit na ty aktivity, dříve se třeba zlobila, když jsem se snažila s ní pracovat tak, aby sledovala tu danou činnost. Teď už vydrží, aktivitu dokončí, má z toho i radost, takže určitě je to už patrné ten výsledek teď. Samozřejmě, ta práce je na dlouhou dobu. Nejde říct, že by stačilo, aby k nám Nikolka docházela měsíc a po měsíci by bylo všechno v pořádku."

Veřejná sbírka s názvem Malá velká bojovnice Nikolka bude ukončena 14. června.

---

Euroregionu Praděd, obce a MS kraj jednali na Slezské Hartě

Cyklostezky, přístavní mola, turistické cíle a především společné projekty obcí Jeseníků. To vše bylo na pořadu jednání na Slezské Hartě, které připravil Euroregion Praděd. Zúčastnili se ho starostové obcí, představitelé Moravskoslezského kraje i Mikroregionu Slezská Harta.

Hlavním cílem jednání bylo především nastartování velkých projektů cestovního ruchu se zaměřením na ekologii a rodiny s dětmi.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My jsme jednali o projektech, které by měly být, řekněme, většího charakteru, které budou investičního charakteru, které nějakým způsobem budou výjimečné a budou ten náš jesenický region ať na MS straně nebo na olomoucké propagovat. Určitě se chceme podílet hodně na ekologii, ale primárně všechny projekty, které se zde tvoří, budou zaměřené pro rodiny s dětmi."

Euroregion Praděd jako hlavní organizátor jednání je připraven podpořit projektové záměry členských obcí. Těch je na české straně 67 a na polské 39.

Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „ER Praděd má dlouhodobě zájem spolupracovat se svými členskými obcemi a toto jednání bylo vlastně už druhé v pořadí, kdy se snažíme zjistiti potřeby větších obcí formou spolupráce s mikroregiony a rádi bychom definovali společné potřeby a zároveň našli způsoby, jakými je řešit.“

Zástupci obcí a měst Jeseníků na jednání představili své záměry a konzultovali také problémy, které jim komplikují rozvoj cestovního ruchu.

Eva Lašáková (nez.): „Nás opravdu nejvíc trápí sjízdnost do naší obce i přes naši obec, to jsou krajské cesty, které jsou v havarijním stavu.“

Pro účastníky jednání byla připravena prohlídka infocentra Slezská Harta, zázemí pro turisty i plavba elektrolodí Harta s odborným komentářem.

---

Historické důlní vozíky slouží jako květináče

Městský obvod Ostrava-Jih nově zdobí historické květináče. Vyrobeny byly z vyřazených důlních vozíků, které radnice koupila od společnosti OKD a poté je nechala zrenovovat a osázet květinami.

Staré zkorodované důlní vozíky společnosti OKD teď našly své nové uplatnění. V Ostravě-Jihu si z nich udělali květináče. Celkem jich po obvodu rozmístili deset.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chceme tak jako symbolicky zachovat to, co je pro Ostravu tradiční, to značí hornický průmysl.”

Důlní vozík má oproti jiným kolejovým vozidlům kolečka velmi blízko u sebe v nejmenší vzdálenosti pod těžištěm, aby šel při vykolejení lehce nahodit zpět.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ty truhlíky byly v takovém zuboženém stavu, takže se musely celé natřít a opravit tak, aby se daly použít a vydržely venku povětrnostní podmínky.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Hornické vozíky k minulosti města Ostravy skutečně patří a je to také o tom, že spousta těch lidí, kteří na těch šachtách pracovali, bydlela právě u nás v obvodu.”

Historické vozíky s letničkami můžete obdivovat nejen na náměstí Ostrava-Jih, ale také například před radnicí, nebo v krásné Jubilejní kolonii.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: "Já myslím, že se to pro Ostravu hodí, protože ty vozíky sem patří a ty instalované květiny vypadají moc hezky."
"Mě hlavně zaujaly ty vozíky. Odkud jsou, že by to tu mohlo být ještě i napsané. A to osazení, to je pěkné. Jenom ať zase vandalové něco neudělají."

Historické důlní vozíky hned tak někdo neukradne. Váží totiž téměř jednu tunu. Radnice je navíc nechala zajistit proti odtahu řetězy na kolečkách.

---

Senioři v Havířově si zatančili s mistrem Petrem Veletou

Senioři z havířovského domova si zavzpomínali na své mládí, kdy navštěvovali taneční večery, či plesy. K tanci je vyzval bývalý profesionální baletní mistr Petr Veleta, který se nyní věnuje právě tanečním terapiím pro seniory.

Paní Jiřinka, která žije v havířovském domově seniorů, dostala krásný dárek ke svým 88 narozeninám. Mohla si zatancovat své oblíbené tango, a to dokonce s mistrem tanečníkem Petrem Veletou.

paní Jiřina, klientka Domova seniorů Havířov: "Úplně jsem nadšená, strašně se mi to líbilo. To mám výborný dárek. Hodně jsme tančili, když manžel žil."

Petr Veleta je zakladatelem taneční a pohybové metody zejména pro seniory a zdravotně hendikepované.

Petr Veleta, taneční mistr: “Teď už jsem senior, na jevišti tancovat nemohu, protože na mě už se nebude nikdo koukat, ale mohu přijít mezi starší lidi a vtáhnout je do svého představení a já to dělám nesmírně rád.”

Tanečníka si do domova už podruhé pozvali v rámci projektu Ježíškova vnoučata.

Tamara Šeligová, vedoucí Domova seniorů, střediska Luna: "Je fakt, že pro ty seniory je to opravdu někdo jiný, kdo jim tady vnese trochu příjemnější atmosféru a náladu, i když my se snažíme jakkoliv, ale nás vidí skoro 24 hodin. Takže ta nová osoba a zvlášť po tom roce nouzových stavů a pandemie je to něco úžasného. Je to pro ně velkým zážitkem dneska.”

Je téměř jisté, že taneční lekce nebyla v domově Luna i Helios tou poslední.

---

Ostrava si užije nejlepší světový plážový volejbal

Ostrava v tomto týdnu přivítala nejlepší plážové volejbalisty světa. Na písečných kurtech v Dolní oblasti Vítkovice totiž začíná turnaj nejvyšší světové série. Naše páry hrají v dobré formě a mají šanci i na zisk titulu.

Až tisícovka diváků bude moci přijít fandit nejlepším světovým párům v plážovém volejbale. V Dolní oblasti Vítkovice vyrostla tribuna a obklopují ji i další hřiště, kde se utkají volejbalisté o na čtyřhvězdičkovém turnaji světové série.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: Ostravský turnaj v plážovém volejbalu si ve své krátké historii právem vydobyl postavení jednoho z nejprestižnějších turnajů světa v tomto atraktivním sportovním odvětví. Věřím, že sportovcům nabídneme opět skvělé zázemí a že si užijí zápasy v jedinečném industriálním prostředí Dolní oblasti, které ostravský turnaj odlišuje od všech ostatních a dává mu punc výjimečnosti. Jsem rád, že se turnaj podařilo uspořádat v nelehké době poznamenané pandemií covidu-19, a za to patří organizátorům velký dík.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje:Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu zavítají jen stovky fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to."

Mezi největší hvězdy turnaje patří i naši. Ondřej Perušič a David Schweiner tady předloni získali druhé místo a Markéta Nausch Sluková s rodačkou z Ostravy Barborou Hermannovou turnaj v roce 2018 vyhrály. 

Barbora Hermannová, reprezentantka ČR v plážovém volejbalu: "Já jsem ráda, že se turnaj do Ostravy mezi vysoké pece vrací, protože jak si z předchozích let pamatuji, tak není hráč na tour, který by si tenhle turnaj v pozitivním nezapamatoval."

Vstupenky jsou ještě stále v předprodeji. Diváci se musejí prokázat u vstupu negativním testem a po celou dobu musejí mít v areálu turnaje nasazen respirátor.  

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. června 2021, 17:00

Rodina vybírá peníze na ergoterapie pro Nikolku

Malá velká bojovnice Nikolka. To je název sbírky, kterou založili rodiče pětileté holčičky z Frýdku-Místku. Dívenka trpí velmi vzácným a závažným epileptickým onemocněním, které má jako jediná v republice. Rodiče prostřednictvím sbírky shánějí peníze na potřebné, ale velmi nákladné rehabilitace.

Narodila se jako zdravá holčička. V patnácti měsících ale Nikolka dostala křeče, které se jevily jako febrilní, později epileptické.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Následně byla hospitalizována několikrát v roce a až poté se nám podařilo dopídit se toho, aby nám udělali genetické vyšetření, kdy zjistili poruchu toho genu PCDH 19. Je to vzácné onemocnění, kde jsme jediní v republice."

Po jednom z těžkých záchvatů bohužel přestala úplně mluvit. Dnes je jí pět a půl roku, má ale velmi opožděný psychomotorický vývoj a podle psycholožky je na úrovni 2,5letého dítěte.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Ona si špatně uvědomuje svoje vlastní tělo. Nezná ty hranice, proto se jí špatně pracuje v tom prostoru. Nedokáže se soustředit na dané aktivity. Je pro ni těžké v podstatě vykonat jakýkoliv pohyb."

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Musíme s ní podnikat tady toto cvičení, které jí pomáhá a defacto je to celodenní péče, čtyřiadvacetihodinová péče. Neumí se sama najíst, neumí si udělat sama hygienu, je celodenně na plenkách."

Maminka je s ní stále doma a tatínek pracuje jako řidič MHD ve Frýdku-Místku. V rámci možností podstupuje Nikolka až třikrát týdně ergoterapie v Ostravě.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "Vždycky věnujeme začátek té terapie podpoře toho body schématu. To znamená té tělesné mapy, kdy jí se snažíme určitě hranice toho vlastního těla. To máme jako takovou přípravnou fázi. Poté jdeme do té aktivity, kde se většinou snažíme o zapojení i trupového svalstva, aby trošičku posílila a vždycky to kombinujeme třeba s koncentrací pozornosti, koordinací oko – ruka, aby se aktivně dokázala účastnit nějakých aktivit. Snažíme se to vézt k tomu, aby se do budoucna byla schopna sama s něčím hrát."

Péče o holčičku je také nesmírně finančně náročná, proto rodiče požádali o pomoc veřejnost formou sbírky. Cíl byl 50 tisíc korun a už se vybralo o téměř 20 tisíc navíc.

Lukáš Hlaváč, tatínek Nikolky: "Až tak jsme to nečekali, ale zaplať pán Bůh, že se nám to podařilo a samozřejmě pokud by se více vybralo, tak nadále by se pokračovalo tady v této terapii."

Veškeré peníze, které se ve sbírce vyberou, budou použity na procedury navíc. Nikolka jezdí například dvakrát ročně vždy na měsíc do lázní.

Veronika Musilová, ergoterapeutka SenzaErgo: "U Nikolky už je patrné teď, kdy ona se dokáže lépe soustředit na ty aktivity, dříve se třeba zlobila, když jsem se snažila s ní pracovat tak, aby sledovala tu danou činnost. Teď už vydrží, aktivitu dokončí, má z toho i radost, takže určitě je to už patrné ten výsledek teď. Samozřejmě, ta práce je na dlouhou dobu. Nejde říct, že by stačilo, aby k nám Nikolka docházela měsíc a po měsíci by bylo všechno v pořádku."

Veřejná sbírka s názvem Malá velká bojovnice Nikolka bude ukončena 14. června.

---

Euroregionu Praděd, obce a MS kraj jednali na Slezské Hartě

Cyklostezky, přístavní mola, turistické cíle a především společné projekty obcí Jeseníků. To vše bylo na pořadu jednání na Slezské Hartě, které připravil Euroregion Praděd. Zúčastnili se ho starostové obcí, představitelé Moravskoslezského kraje i Mikroregionu Slezská Harta.

Hlavním cílem jednání bylo především nastartování velkých projektů cestovního ruchu se zaměřením na ekologii a rodiny s dětmi.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „My jsme jednali o projektech, které by měly být, řekněme, většího charakteru, které budou investičního charakteru, které nějakým způsobem budou výjimečné a budou ten náš jesenický region ať na MS straně nebo na olomoucké propagovat. Určitě se chceme podílet hodně na ekologii, ale primárně všechny projekty, které se zde tvoří, budou zaměřené pro rodiny s dětmi."

Euroregion Praděd jako hlavní organizátor jednání je připraven podpořit projektové záměry členských obcí. Těch je na české straně 67 a na polské 39.

Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „ER Praděd má dlouhodobě zájem spolupracovat se svými členskými obcemi a toto jednání bylo vlastně už druhé v pořadí, kdy se snažíme zjistiti potřeby větších obcí formou spolupráce s mikroregiony a rádi bychom definovali společné potřeby a zároveň našli způsoby, jakými je řešit.“

Zástupci obcí a měst Jeseníků na jednání představili své záměry a konzultovali také problémy, které jim komplikují rozvoj cestovního ruchu.

Eva Lašáková (nez.): „Nás opravdu nejvíc trápí sjízdnost do naší obce i přes naši obec, to jsou krajské cesty, které jsou v havarijním stavu.“

Pro účastníky jednání byla připravena prohlídka infocentra Slezská Harta, zázemí pro turisty i plavba elektrolodí Harta s odborným komentářem.

---

Historické důlní vozíky slouží jako květináče

Městský obvod Ostrava-Jih nově zdobí historické květináče. Vyrobeny byly z vyřazených důlních vozíků, které radnice koupila od společnosti OKD a poté je nechala zrenovovat a osázet květinami.

Staré zkorodované důlní vozíky společnosti OKD teď našly své nové uplatnění. V Ostravě-Jihu si z nich udělali květináče. Celkem jich po obvodu rozmístili deset.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chceme tak jako symbolicky zachovat to, co je pro Ostravu tradiční, to značí hornický průmysl.”

Důlní vozík má oproti jiným kolejovým vozidlům kolečka velmi blízko u sebe v nejmenší vzdálenosti pod těžištěm, aby šel při vykolejení lehce nahodit zpět.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ty truhlíky byly v takovém zuboženém stavu, takže se musely celé natřít a opravit tak, aby se daly použít a vydržely venku povětrnostní podmínky.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Hornické vozíky k minulosti města Ostravy skutečně patří a je to také o tom, že spousta těch lidí, kteří na těch šachtách pracovali, bydlela právě u nás v obvodu.”

Historické vozíky s letničkami můžete obdivovat nejen na náměstí Ostrava-Jih, ale také například před radnicí, nebo v krásné Jubilejní kolonii.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: "Já myslím, že se to pro Ostravu hodí, protože ty vozíky sem patří a ty instalované květiny vypadají moc hezky."
"Mě hlavně zaujaly ty vozíky. Odkud jsou, že by to tu mohlo být ještě i napsané. A to osazení, to je pěkné. Jenom ať zase vandalové něco neudělají."

Historické důlní vozíky hned tak někdo neukradne. Váží totiž téměř jednu tunu. Radnice je navíc nechala zajistit proti odtahu řetězy na kolečkách.

---

Senioři v Havířově si zatančili s mistrem Petrem Veletou

Senioři z havířovského domova si zavzpomínali na své mládí, kdy navštěvovali taneční večery, či plesy. K tanci je vyzval bývalý profesionální baletní mistr Petr Veleta, který se nyní věnuje právě tanečním terapiím pro seniory.

Paní Jiřinka, která žije v havířovském domově seniorů, dostala krásný dárek ke svým 88 narozeninám. Mohla si zatancovat své oblíbené tango, a to dokonce s mistrem tanečníkem Petrem Veletou.

paní Jiřina, klientka Domova seniorů Havířov: "Úplně jsem nadšená, strašně se mi to líbilo. To mám výborný dárek. Hodně jsme tančili, když manžel žil."

Petr Veleta je zakladatelem taneční a pohybové metody zejména pro seniory a zdravotně hendikepované.

Petr Veleta, taneční mistr: “Teď už jsem senior, na jevišti tancovat nemohu, protože na mě už se nebude nikdo koukat, ale mohu přijít mezi starší lidi a vtáhnout je do svého představení a já to dělám nesmírně rád.”

Tanečníka si do domova už podruhé pozvali v rámci projektu Ježíškova vnoučata.

Tamara Šeligová, vedoucí Domova seniorů, střediska Luna: "Je fakt, že pro ty seniory je to opravdu někdo jiný, kdo jim tady vnese trochu příjemnější atmosféru a náladu, i když my se snažíme jakkoliv, ale nás vidí skoro 24 hodin. Takže ta nová osoba a zvlášť po tom roce nouzových stavů a pandemie je to něco úžasného. Je to pro ně velkým zážitkem dneska.”

Je téměř jisté, že taneční lekce nebyla v domově Luna i Helios tou poslední.

---

Ostrava si užije nejlepší světový plážový volejbal

Ostrava v tomto týdnu přivítala nejlepší plážové volejbalisty světa. Na písečných kurtech v Dolní oblasti Vítkovice totiž začíná turnaj nejvyšší světové série. Naše páry hrají v dobré formě a mají šanci i na zisk titulu.

Až tisícovka diváků bude moci přijít fandit nejlepším světovým párům v plážovém volejbale. V Dolní oblasti Vítkovice vyrostla tribuna a obklopují ji i další hřiště, kde se utkají volejbalisté o na čtyřhvězdičkovém turnaji světové série.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: Ostravský turnaj v plážovém volejbalu si ve své krátké historii právem vydobyl postavení jednoho z nejprestižnějších turnajů světa v tomto atraktivním sportovním odvětví. Věřím, že sportovcům nabídneme opět skvělé zázemí a že si užijí zápasy v jedinečném industriálním prostředí Dolní oblasti, které ostravský turnaj odlišuje od všech ostatních a dává mu punc výjimečnosti. Jsem rád, že se turnaj podařilo uspořádat v nelehké době poznamenané pandemií covidu-19, a za to patří organizátorům velký dík.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje:Z předchozích dvou ročníků turnaje jsem byl nadšený, stejně jako snad všichni, co přijeli do Dolních Vítkovic volejbalistům fandit. Tato prestižní akce vždy dokázala, že špičkový sport k Moravskoslezskému kraji patří. A i když letos do areálu zavítají jen stovky fanoušků, věřím, že sportovní podívaná okořeněná výkony budoucích olympioniků bude stát za to."

Mezi největší hvězdy turnaje patří i naši. Ondřej Perušič a David Schweiner tady předloni získali druhé místo a Markéta Nausch Sluková s rodačkou z Ostravy Barborou Hermannovou turnaj v roce 2018 vyhrály. 

Barbora Hermannová, reprezentantka ČR v plážovém volejbalu: "Já jsem ráda, že se turnaj do Ostravy mezi vysoké pece vrací, protože jak si z předchozích let pamatuji, tak není hráč na tour, který by si tenhle turnaj v pozitivním nezapamatoval."

Vstupenky jsou ještě stále v předprodeji. Diváci se musejí prokázat u vstupu negativním testem a po celou dobu musejí mít v areálu turnaje nasazen respirátor.  

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-06-2021-17-00