Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru
  • Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana
  • Firma Hagemann se chystá vyrábět auto na vodíkový pohon
  • Alej roku 2022 není bezpečná
  • Karviná má vypracovaný plán udržitelné dopravy

Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru

Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.

Pod zaparkované auto na parkovišti v ulici Komenského ve Frýdku-Místku si pozdě večer lehl zloděj a chystal se ukrást katalyzátor. Jenže nevěděl, že už ho pozoruje strážník přes městský kamerový systém.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Prozatím neznámý muž zkoušel na vozidlo nasadit zvedák a následně od vozidla odešel. Na základě tohoto zjištění byly ihned aktivovány obě hotovostní hlídky městské policie k monitorování dalšího vývoje situace."

Zloději si pro krádež vybrali auto, které stálo hned na okraji parkoviště. A navíc ještě na místě, pro invalidy.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "K vozidlu se zhruba po 25 minutách opětovně přiblížili dva muži. Z jejich počínání bylo zřejmé, že se z vozidla pokusí odcizit katalyzátor. Jeden hlídal a druhý muž ležel pod vozidlem."

Jakmile dorazila hlídka strážníků, dali se oba muži okamžitě na útěk směrem k blízkému parku.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Tam se rozdělili a pronásledující strážníci se zaměřili na jednoho z nich. Ten se snažil ukrýt v nedaleké ubytovně. Tento objekt byl hlídkami městské policie následně prohledán a pachatel krádeže nalezen, omezen na osobní svobodě a na místě trestného činu předán hlídce Policie České republiky."

Druhý zloděj si zřejmě myslel, že unikl, ale i jeho později strážníci dopadli.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V rámci této události si operátor městského kamerového dohledového systému rovněž v 01:35 hodin povšiml osoby odpovídající popisu druhého muže. Tato osoba byla na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského rovněž zajištěna hlídkou městské policie a následně předána do rukou Policie České republiky."

Později se ukázalo, že oba zloději jsou polské národnosti. V Polsku byl už jeden z nich dokonce odsouzen právě za krádeže katalyzátorů a současně je tam hledaný, protože nenastoupil do vězení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že městská policie využívá všech svých možností. A to jak kamerového systému, tak i fyzické zdatnosti svých členů a poté, co operativně zajistili pachatele, který zlikvidoval piano v podchodu, tak nyní zakročila proti skupině, která kradla katalyzátory z automobilů ve Frýdku. A myslím si, že ten rychlý, akční zásah je opravdu hoden nějakého dobrodružného filmu. Ale jsem rád, že máme takovou městskou policii, která takto dokáže dotáhnout konkrétní případ."

Tím, že se zlodějům krádež nepodařila a nezpůsobili ani žádnou škodu, tak česká policie případ vyhodnotila jako přestupek ve stádiu pokusu. Případ tak bude řešen ve správním řízení. Zarážející také je, že polská strana si hledaného zloděje nepřevzala.

---

Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana

Okresní soud v Opavě uzavřel kauzu šibenice před domem hejtmana Ivo Vondráka. Za vyhrožování úřední osobě dostal pachatel půl roku za mřížemi. Jde totiž o recidivistu, který je právě ve vězení za jiné trestné činy.

Toto je fotografie šibenice, kterou loni v lednu našel před domem hejtman Ivo Vondrák. Je na ní nápis vlastizrádce. V té době totiž řádil covid a autorům se nelíbilo, jak jsou omezování vládními nařízeními. Policisté na šibenici našli otisky prstů Vojtěcha Zdráhala, kterého později obvinili a v minulých dnech byl i odsouzen.

Jiří Urban, místopředseda Okresního soudu v Opavě: "Bylo to překvalifikováno na vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Obžalovaný prohlásil vinu a uložený trest 6 měsíců nepodmíněně přijal." 

Zdráhal měl sice ještě kumpány, kteří s ním šibenici instalovali, ale odmítl je prozradit. Proto je potrestán pouze on. Za normálních okolností by mu hrozila jen podmínka, ale zrovna je ve vězení v Kuřimi, kde byl poslán za jiné trestné činy. Předchozí podmínky prý navíc ignoroval. Hejtman počítal spíš s podmíněným trestem.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není to o tom, že bych z něčeho podobného měl radost, to určitě ne. Na druhou stranu považuji za pozitivní a uspokojivé, že se tyto věci začaly konečně řešit, protože se obávám, že v opačném případě by ta agresivita některých lidí mohla přerůstat a to je jev velice negativní a nebezpečný." 

Sám obviněný prostřednictvím videokonference z věznice v Kuřimi u soudu řekl, že to, co udělal, byla blbost, ale zpátky se to už bohužel nedá vrátit. Svou vinu přiznal. 

---

Do finále Mediální olympiády, které se zúčastnilo napříč krajem 69 škol, nastoupilo 5 týmů z gymnázií v Krnově, Ostravě a Třinci. Pro 2. kolo vytvoří finalisté krátké video na téma řetězových e-mailů. Porota bude hodnotit také například schopnost odhalit dezinformace, manipulace a argumentační fauly v textu. Finále proběhne 29. března v budově Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která je pořadatelem akce.

Počet lidí, kteří nocovali v menších ubytovacích kapacitách v Beskydech, stoupl o 15 procent. Téměř půl milionu návštěvníků, kteří se ubytovali v hotelích i u individuálních ubytovatelů celkem, utratilo přes 1,3 miliardy korun.

---

Firma Hagemann se chystá vyrábět auto na vodíkový pohon

Opavská firma Hagemann se chystá vyrábět auta s elektro pohonem na vodíkový palivový článek. Půjde o obslužná vozidla na alternativní pohon určená do center měst. Firma se stala členem vodíkového klastru. Jeho vznik inicioval Moravskoslezský kraj, který takto podporuje bezemisní dopravu.

Opavská firma Hageman oslavila 90 let své existence. Z prodejny a opravny automobilů se postupem času stala dílna na výrobu a montáž nástaveb na různé typy vozidel. Upravená auta dodávají např. policii, hasičům, nebo drobným živnostníkům.

Daniel Pozděna, vedoucí výroby, Hagemann, Opava: „Tento sklápěč by měl být odlehčený oproti verzi, která byla ocelová. Je to nový výrobek a toto máme první čtyři prototypy, které pojedou od nás k zákazníkovi.“

Nyní se jejich pozornost ubírá směrem k vozidlům na alternativní pohon, který je hudbou budoucnosti a především závazkem Evropské komise snížit emise skleníkových plynů v rámci dohody Green Deal.

Zdeněk Gróman, ředitel, Hagemann, Opava: „Dostali jsme dotační projekt na elektrickou jawu, kterou jsme před půl rokem dodělali. A to nás vedlo k tomu, že přemýšlíme, co bude dál.“

Na řadu teď přichází vůz, který zkombinuje výhodné vlastnosti elektropohonů s palivovými články, které budou měnit vodík na elektrickou energii. V současné době spolupracují na vývoji s pražským Českým vysokým učením technickým a ostravskou Vysokou školou báňskou.

Zdeněk Gróman, ředitel, Hagemann, Opava: „Počítáme s tím, že v druhé polovině roku budeme mít fyzicky vozidlo. To budeme upravovat na pohon elektro. Nabíjeno nabíjeno bude přes palivový článek.“

Firma Hageman je spolu s třemi desítkami dalších firem a organizací členem vodíkového klastru, jehož vznik vloni inicioval Moravskoslezský kraj. Uskupení má za úkol nahradit energetiku a dopravu založenou na fosilních palivech vodíkovými technologiemi. Prioritou je bezemisní doprava. Důvodem je jednak čistota ovzduší a pak také cena nafty.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Ať chceme či ne, tak cena nafty bude stoupat. A od 2028 budou platit povolenky, to je dalších 10 Kč na lidr. Takže si myslím, že by to bylo ekonomičtější.“

A tak se Moravskoslezský kraj začíná přiklánět k vodíku. První krok udělala ostravská společnost Vítkovice, která vloni v létě otevřela ve svém areálu 1. veřejnou vodíkovou plnící stanici. Další se chystají ve Frýdku-Místku a Stonavě.

Mezi Havířovem a Ostravou jezdil před koncem roku v testovacích jízdách vodíkový autobus. Nyní Moravskoslezský kraj připravuje výběrové řízení na dodavatele vlaků na vodíkový pohon. Ty by mohly být nasazeny na Bruntálsku a Krnovsku od roku 2028.


---

Alej roku 2022 není bezpečná

Lipová alej na Uhlířský vrch v Bruntále, která zvítězila v anketě Alej roku 2022 je v současné době pro návštěvníky nebezpečná. Vlivem změn počasí, silné námrazy, ledu a silnému větru v ní dochází pádu i velmi silných větví z velké výšky. Vstup se proto nedoporučuje.

Ochranáři opakovaně kontrolují vývoj polomu v aleji a hledají možná rychlá řešení.

Kateřina Mičudová, referent ochrany přírody MěÚ Bruntál: „Bylo to jenom vlivem těžkých podmínek, kdy alej byla celá pod ledem, hodně foukalo, takže ty větve byly křehké a prostě se polámaly.“

Odborná firma zkoumá pravidelně míru poškození s cílem stromy zachránit.

Roman Šťastný, zástupce firmy, ošetřující stromy: „K zemi určitě žádný strom nepůjde, ty stromy jako takové je třeba ošetřit, aby tady byly co nejdéle. Takže budeme na tom pracovat a musíme zvolit ten nejlepší způsob toho ošetření.“

Lípy jsou v mrazech a větru velmi křehké a jsou vážným ohrožením návštěvníků aleje.

Roman Šťastný, zástupce firmy, ošetřující stromy: „Ty lípy tady nejsou vhodné do téhle nadmořské výšky, ale samozřejmě ty lípy už tu rostou strašně dlouho a prostě umí s tím bojovat, musíme jim trochu pomoci.“

Kateřina Mičudová, referent ochrany přírody MěÚ Bruntál: „Není to nic hrozného, každopádně bych doporučovala, ať lidé, pokud můžou, tak chodí vedle aleje, pokud chtějí jít až nahoru ke kostelíčku, ať jdou kolem pole, ať nechodí přímo k aleji, protože padat ty větve možná ještě budou.“

Popadané větve jsou stahovány mimo hlavní cestu a s jejich úklidem počítá město v jarních měsících.

---

Zdražují pohonné hmoty v MS kraji. Litr benzinu Natural 95 si lidé v průměru koupí za 37,88 Kč, ještě před týdnem byl o 92 haléřů levnější. Nepatrně zdražila i nafta, litr teď stojí 37,52 Kč, je to o 20 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to údajů společnosti CCS.

Ještě jednou zveřejňujeme výzvu ohledně ztraceného canisterapeutického psa Džejka, který pomáhá dětem v Sanatoriích Klimkovice. Zalekl se rány z petardy a utekl ze zahrady v Řepištích. Pokud o něm cokoliv víte, volejte na linku 731505878

---

Karviná má vypracovaný plán udržitelné dopravy

Karviná má zpracovaný plán udržitelné městské mobility. Zahrnuje podrobné šetření dopravní situace ve městě, sčítání chodců, cyklistů i cestujících v městské hromadné dopravě nebo intenzitu průjezdů automobilů městem. Model slouží k optimalizaci dopravy ve městě v dalších letech.

Plán udržitelné mobility pro Karvinou je hotový. Tento strategický dokument je pro město potřebný hlavně kvůli žádostem o různé dotace v budoucích letech.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “Je to také strategický dokument ohledně dopravy v rámci celého města, což nám pomůže v dalších rozhodnutích, co se týká chodníků, parkovišť, hromadné dopravy a podobně."

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Oni prověřovali například i rozsah veřejné dopravy, kolik máme spojů, linek, počty cestujících za posledních několik let."

Dále je cílem plánu snížení dopadu dopravy na životní prostředí a zdraví obyvatel, snížení imisní a hlukové zátěže a následků nehod a zlepšení kvality života ve městě.

Petr Daněk, hlavní řešitel, urbanista, Centrum dopravního výzkumu Brno: "Doporučení pro město, co může v nadcházejícím období udělat a co vyplývá z plánu udržitelné městské mobility, je navázat na rozvoj veřejné dopravy, pokračovat v budování cyklostezek a zlepšovat podmínky pro bezpečnou a komfortní chůzi." 

Závěry plánu a návrhy, které jsou nastíněny budou pomáhat v dalším rozhodování při plánování různých investičních akcí týkající se dopravy ve městě v dalších letech.

---Mohlo by Vás také zajímat