Dopravní podnik Ostrava hubí viry ve vozidlech ozónem
Dopravní podnik Ostrava zvyšuje ochranu vozidel před koronavirem a proto k běžné pravidelní desinfekci přibylo také čištění interiérů pomocí ozonu. Výhodou této metody je, že ozon pronikne úplně všude a kompletně zlikviduje všechny škodlivé částice.
Malá krabička, která umí doslova zázraky. Ze vzduchu vytváří ozon, což je látka, která má velmi silný desinfekční účinek. Není sice vidět, ale dostane se všude a kde se dostane, tam ničí. Viry, bakterie i plísně. Vedení dopravního podniku Ostrava se proto rozhodlo, že tímto způsobem začne čistit své vozy. Důvodem je koronavirus, který už postihl i naši zemi. "V zásadě jsme hledali cesty, jak desinfikovat naše vozy právě i v těchto chřipkových obdobích a ten systém čištění ozónem se potkal s aktuální situací," vysvětluje ředitel DPO Daniel Morys.
Městská hromadná doprava je jedním z nejnebezpečnějších míst pro šíření nemocí. Důvod je jasný. V tramvajích, autobusech i trolejbusech se potkává mnoho lidí a zejména v dopravních špičkách jsou velmi blízko u sebe. Pro nemoci, které si šíří kapénkami, je to pak ráj. Ozón by měl viry bezpečně zlikvidovat. "To je vyvíječ ozónu. Tady nastavíme čas, jak dlouho to má pracovat. Je to neviditelné," popisuje přístroj technik Libor Mašín.
Ozon ale samozřejmě pouze doplňuje pravidelné čištění vozů, které provádějí pracovníci dopravního podniku. Hadr, desinfekční roztok a ruční práci nelze nahradit. "Používáme desinfekčními prostředky, které jsme nafasovali. Děláme to důkladně," potvrzuje jedna z uklízeček.
Dopravní podnik přístroje na vytváření ozonu nakoupí a desinfekce ozonem bude v budoucnu nedílnou součástí čištění vozů.
---
Dopadený zloděj z Karviné už čeká na výrok soudu o délce pobytu ve vězení
Kriminalisté z Karviné odhalili a dopadli zloděje, který má na svědomí celou sérii případů krádeží a vloupání. Vzhledem k jeho dřívější trestní minulosti mu teď hrozí několik let vězení.
Devětadvacetiletý muž z Karviné se zajímal především o peníze, ale nepohrdl ani platebními kartami. Ve finanční nouzi kradl zboží v obchodech.
"Mimo jiné mu komisař klade za vinu, že se do pokusil vniknout do prodejny občerstvení v pasáži obchodního domu. Nic tam sice neukradl, ale majitelce způsobil škodu ve výši 2 tisíc korun," popsala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Policisté zjistili, že muž má na svědomí krádež peněz v jedné karvinské herně. Využil tam chvilkové nepozornosti obsluhy, které ukradl hotovost ve výši bezmála 5 tisíc korun. O tři dny později se spokojil s krádeží potravin v prodejně. V dalších dvou případech ukradl dámské kabelky. Vedle peněz v nich našel osobní doklady a platební karty.
"Krádeží se dopustil i přesto, že v roce 2018 byl pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu se zařazením do výkonu trestu odnětí svobody. Brány věznice opustil v květnu 2018. Komisař proti důvodně podezřelému zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinu krádeže ve stádiu pokusu, pokračujícího přečinu krádeže, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," dodala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Jestliže byl karvinský zloděj posledně odsouzen jen k několika měsícům vězení, tentokrát mu soud musí vyměřit přísnější trest.
---
Do Ostravy se po zimě vrací oblíbená sdílená kola
Od pondělního rána zaplavily ulice Ostravy po zimní přestávce sdílená kola. V loňském roce byl tento způsob dopravy velmi oblíbený a proto ho ostravský magistrát podporuje i v letošním roce. Znamená to, že je stejně jako loni, prvních 15 minut jízdy zadarmo. Kole je ale mnohem více a přibylo samozřejmě i stanic se stojany.
Sdílená kola jsou zpátky v Ostravě. Tato zpráva jistě potěšila tisíce ostravanů, kteří už si na službu zvykli a tento způsob dopravy si i oblíbili. Kol znovu přibylo. Ta loňská prošla přes zimu servisem a 400 je jich úplně nových. Možná vás potěší i to, že je dodává česká firma a domácí jsou i některé komponenty. "Hlavní novinkou je systém, který umožní zákazníkům půjčovat kola 24 hodin denně. Zvláště to ocení ti, kteří neměli chytrý telefon. Máme naprosto nová kola, která mají řadu vylepšení," popisuje novinky jednatel společnosti Next Bike Lukáš Luňák.
Ostrava má 23 městských obvodů a od letošního roku budou sdílená kola ve většině z nich. Nově přibude Krásné Pole, Plesná, Martinov, Nová Ves a Hrabová. Propojena bude navíc Vřesina a také dokonce Hlučín, což znamená, že kolo půjčené například v Porubě, můžete vrátit u Hlučínského jezera. "Pro tento rok bude v Ostravě 900 kol. Je to navýšení oproti loňsku o 300. Stanic 280. Nově budeme v 5 obvodech," vypočítává náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
Mnoho cyklistů jistě ocení možnost rezervace kola 15 minut předem. Prvních 15 minut jízdy je pak zdarma, což využívá drtivá většina lidí. "V Ostravě máme 15 minut zdarma, ale když zákazník zaplatí 149 kč měsíčně, má neomezené množství půl hodinových jízd," dodává Lukáš Luňák.
Vedení města odhaduje, že v letošním roce podpoří sdílená kola částkou 6,5 milionu korun. Jednu zápůjčku dotuje 8 korunami a 20ti haléři.
---
Padesátku hlídá v Novém Jičíně nový radar
Dodržování povolené padesátky v Novém Jičíně kontroluje nový radar. Město jej nechalo umístit u hlavní silnice směrem k místní části Bludovice, po které denně projede 16 tisíc aut.
Za 24 hodin projede Revoluční ulicí v Novém Jičíně, která je hlavním tahem na Valašské Meziříčí, 16 tisíc vozidel. To, zda dodržují povolenou padesátku, od počátku března kontroluje nový statický radar.
“Umístění tohoto radaru jsme konzultovali s Policií České republiky. Vybíráme místa tak, aby to na řidiče nepůsobilo šikanozně. Máme poznatky, že v daných úsecích jezdí řidiči i více než 70 kilometrovou rychlostí,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.
“Ano, vím o tom, že tam radar je,” reagoval jeden z řidičů. “Asi je to dobře, řidiči, kteří jezdí podle pravidel, s tím asi nebudou mít problém,” přidala se žena za volantem.
Radar měří rychlost v obou směrech, radnice jej pořídila za necelé dva miliony korun. Postupně ve městě vybuduje další stanovištěm například u škol, kde se bude měřící zařízení přemisťovat.
“Pokuty budou začínat na částce 500 korun, čím rychleji vozidlo pojede, tím ta pokuta bude vyšší. Měla by se zastavit na částce 2 000 korun,” sdělil Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín.
Řidiči v tomto případě ale nepřichází o body. Pokud ale pojedou v obci více než devadesátkou, čeká je správní řízení.
“Prioritou nebude příjem do městské pokladny. Když nějaké pokuty vybereme tak tento příjem půjde zpět do dopravy,” uzavřel starosta.
Konkrétně na opravy komunikací, chodníků a vybudování bezpečných přechodových míst u škol.
---
Wheel Scooter Jam Karviná 2020
V karvinské hale pro adrenalinové sporty se uskutečnily první závody na koloběžkách nazvané Wheel Scooter Jam. Amatérští jezdci předvedli na překážkách ty nejlepší kousky a triky, které se naučili a my jsme u toho nechyběli s kamerou.
Wheel Scooter Jam Karviná 2020 jsou jedny z prvních freestylových závodů v Moravskoslezském kraji, které se uskutečnily v karvinské hale pro adrenalinové sporty.
"Kluci předvádějí triky, co se naučili, za to jsou ohodnoceny bodově, pak je sečteme a ten nejlepší vyhrává. Oni si sami řeknou, co chtějí jet, je to na nich, jakou jízdu zvolí a triky můžou jakékoliv," vysvětlil spoluorganizátor závodů a
bývalý profesionální sportovec Martin Nogol.
Čím lépe zvládnuté triky, tím lepší body. Rozdávaly se ale i mínusy za pády nebo sklouznutí. Jediný limit byl čas, na jízdu měl každý závodník 45 sekund.
"Kluk může udělat jeden těžký trik, ale 4x spadne, tak dostane míň bodů než někdo, kdo bude mít čistou jízdu. je tam hodně faktorů, co to ovlivňuje, styl, variace triků, jezdí třeba více překážek než na jedné, kolik jich a udělá a jejich těžkost," dodal.
Závodníci byli rozděleni do kategorií do 15 a nad 15 let. Sešlo se jich více než třicet z celé České republiky a Polska. Ještě před samotným finále si třeba závodník Lukáš Onderka z Havířova zkoušel zopakovat jeden z obtížnějších triků.
"Je to trik Double briflip, kdy koloběžku otočíte dvakrát přes hlavu, ale je to těžší v tom, že to je těžké na dopad a mě to moc nevychází teď. Potřebuji výšku hlavně a víc se rozjet, ale jelikož tady jezdí moc lidí, tak to moc nejde," řekl Lukáš Onderka, účastník závodů z Havířova.
Velmi dobře zajel svou jízdu desetiletý Tadeáš Šimon. Na koloběžce jezdí teprve tři čtvrtě roku.
"První trik jsem jel 360 double briflip, což je trik, že se otočíte o 360 stupňů a protočíte dvakrát, pak jsem jel buttercap, točíte kolem sebe koloběžkou a pak jsem jel salto. Ještě jsem pak jel bartwist, jak říkal Tomáš Lorenc, že to je na zlomení zápěstí," popsal jízdu Tadeáš Šimon, účastník závodů z Českého Meziříčí .
Spokojen se svou jízdou až na jeden nepovedený trik byl i Samuel Vacula z Brna . Jezdí dva a půl roku. Tady v hale jel triky na jistotu.
"Tam, jak jsem jel na té rampě, to byl Tailwhip briflip, tady, jak jsem dělal to přes hlavu, tak to byl Flip from skut a tam, jak jsem se otočil a protočil řídítka, tomu se říká 360 Barspin," řekl Vacula.
Pořadatelé chtějí podobné adrenalinové závody pořádat v hale pravidelně, nejlépe každý měsíc. Adrenalinové centrum k tomu mají vybavené velmi dobře.
"Změnilo se hlavně díky podpoře pana primátora, jsme si tady mohli dostavět další překážky, další sekce, přibyly tady další dvě měkké překážky, vypadá to fakt parádně," řekl správce adrenalinového centra v Karviné David Chrapek.
"Já jsem v minulém týdnu navštívil halu Wheel klubu a jsem mile překvapen, co kluci z Wheel klubu dokázali udělat, patří jim velké poděkování a věřím, že si tam mladí lidé najdou cestu k tomu svému oblíbenému sportu," řekl primátor Karviné Jan Wolf.
V hale přibyly ochozy a pódia pro diváky, tak aby se bezpečně mohli závodů účastnit a nepletli se jezdcům do dráhy.
---