Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa
  • Maturita: letos bez povinné češtiny
  • Klienti spolku Tulipán se rozhodli darovat krev
  • Minikino Kavárna se opět zaplnilo lidmi
  • Fotbaloví andělé obdarovali děti v krnovské nemocnici

Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa

Dopravní experti každý rok vytipují v našem kraji tři místa, která jsou nebezpečná a zároveň také nabídnou řešení, jak častým nehodám v těchto úsecích zabránit. Vše se pak prezentuje v rámci dopravní konference v Ostravě, kde se ale řeší také mnoho dalších důležitých věcí.

Úsek se směrovými oblouky u obce Lichnov - 17 nehod, protisměrné oblouky mezi Kunínem a Suchdolem  - 17 nehod a protisměrné oblouky na vjezdu do Rychvaldu od Ostravy - 16 nehod od roku 2001do roku 2016. Tato tři místa vytipovali odborníci jako nebezpečná a prezentovali je v rámci dopravní konference v Ostravě. 

David Pauk, dopravní expert: "Prezentace začíná snadnými, hned realizovatelnými opatřeními, nicméně tato opatření mají nejmenší efekt. Pak se samozřejmě dostaneme i k opatřením, která jsou delší na přípravu i realizaci, ale jsou účinnější."

Podobná setkání vítají i policisté. Odborníci navíc navrhují i řešení, která pak mohou správci komunikací použít. 

Petr Štencel, Odbor služby dopravní policie MSK: "Pokud my, jako policie, cítíme nebo nás samospráva upozorní, že se tam situace zhoršuje, nebo se tam dá něco vylepšit, tak těmito konferencemi se do toho více zaboříme a potom ten nehodový úsek, zatáčku či křižovatku můžeme zlepšit."

Jedním z projednávaných témat byl i nový zákon, který se zaměřuje na ochranu nejzranitelnějších účastníků v dopravě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Co se týká cyklistů, tak velmi vítáme a pozitivně vnímáme připravovaný zákon na lepší objíždění cyklistů. Je to obrovská zkušenost i ze světa."

Zástupce BESIP představil novou kampaň "13 minut" zaměřenou na překračování rychlosti. Právě tolik času totiž získáte, když mezi Prahou a Brnem pojedete 150 km/h. 

---

Maturita: letos bez povinné češtiny

Na středních školách začaly ústní maturitní zkoušky. Příprava na ně byla pro studenty tentokrát obzvlášť složitá, protože drtivou většinu výuky v tomto školním roce museli absolovat on–line. Zkoušku dospělosti ale nakonec zjednodušilo ministerstvo školství rozhodnutím, že ústní zkoušení z českého a cizího jazyka bude dobrovolné.

Ještě než zamířili před zkušební komisi, museli letošní maturanti absolvovat antigenní test: jeho negativní hodnota byla podmínkou připuštění k maturitě. Příprava na zkoušku dospělosti tentokrát spočívala spíše v domácí přípravě. Studenti totiž pobyli v tomto školním roce v lavicích jen pár týdnů.

maturant: „Určitě mi výuka trochu chyběla.“

maturant: „Myslím, že jsem připravený a budu hájit své studium dobře.“

Kvůli minimálnímu času, který koronavirus vyčlenil pro prezenční výuku, ministerstvo školství zjednodušilo ústní maturitní zkoušku.

Milan Pobořil, zástupce ředitelky, Mendelovo gymnázium, Opava: Bylo možné se v té ústní části vyhnout češtině popř. cizímu jazyku. Takže někteří k tomu přistoupili a psali jen didaktický test.“

Ze 123 maturantů z opavského Mendelova gymnázia se odhodlala ke zkoušce z českého a cizího jazyka polovina. Ti, kteří se k povinné části nepřipojili, skládali zkoušky minimálně ze dvou zvolených předmětů.

Zkoušející si výjimečnost letošního školního roku uvědomují a snaží se studenty v této rozhodující chvíli podpořit.

Jitka Matýsková, předsedkyně maturitní komise: „Budeme se snažit o osobní lidský přístup, citlivě přistupovat k jejich duši i přípravě a veškerému dění kolem maturitní zkoušky.

Moravskoslezském kraji bude skládat během června maturitní zkoušku na 9 000 studentů.

---

Klienti spolku Tulipán se rozhodli darovat krev

Krevní centra jsou v současné době ráda za každého dárce. O to víc je těší, když se domluví větší skupinka lidí. Tak jako to udělali ve spolku Tulipán, který pomáhá lidem v nepříznivé sociální situaci.

Tito lidé jsou klienti komunitního a poradenského centra Tulipán z Horní Suché. Všimli si výzvy, že v celém kraji mají krevní centra nedostatek dárců. A proto, že nikdy darovat nebyli, dohodli se, že se navzájem podpoří a objednali se do karvinské nemocnice.

Vanda Holubová, předsedkyně výboru spolku Tulipán: "Od jedné naší klientky maminka šla na operaci, takže je důležité, aby krev měla, když ji bude potřebovat, ale hlavně v té výzvě bylo napsané, že tu krev potřebují, že ji nemají. Takže kvůli toho jsme se rozhodli, že půjdeme a že to zkusíme.”

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: “Je to důležité darovat krev a je jí málo. Pokud jsme zdraví, tak ji můžeme dát.”

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: "Bratr chodí darovat krev dost pravidelně a říkal, že je potřeba."

Vy jste tady dnes přišli jako spolek. Za čtyři měsíce půjdete znova?

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: “Určitě.”

Krevní centrum oceňuje, když se takto skupina lidí domluví a chce pomoci. Ať už se jedná o studenty, policisty, sportovce, či pracovní kolektivy.

Helena Paraiová, vrchní sestra HTO NsP Karviná-Ráj: "V současné době máme krevních skupin tak akorát, ale bojíme se toho, že jakmile se rozvolní operativa a ještě navíc v období prázdnin, bude velký nedostatek. Takže jsme vděční za každou výzvu, která probíhá."

Jako bonus si mohou dárci bezplatně nechat udělat v krevním centru odběr na protilátky, což uvítali i klienti spolku Tulipán.

---

Minikino Kavárna se opět zaplnilo lidmi

Ostravské Minikino Kavárna se po 8 měsících lockdownu opět zaplnilo lidmi. A hned první den promítání bylo téměř vyprodáno. A to i přesto, že se diváci museli před vstupem do kinosálu prokázat negativním testem na covid a po celou dobu promítání museli mít respirátor.

Ostravské Minikino Kavárna opět přivítalo diváky. Celých 8 měsíců promítalo virtuálně přes stream, což nebylo ono. Sál s kapacitou 70 lidí tím zdaleka nenaplnilo. Teď se konečně dočkalo restartu.

Michael Bukovanský, dramaturg, Minikino Kavárna: “Aktuálně pracujeme s kapacitou 35 míst. Momentálně máme skoro vyprodáno při této kapacitě a jsme rádi, že můžeme konečně snad po 8 měsících konečně promítat.”

Prvním filmem, který se promítal, byl dánský film Chlast, který byl zároveň posledním filmem, který lidé tady viděli před uzavřením kin.

Anketa: návštěvníci Minikino Kavárny: ”Nám to strašně moc chybělo to kulturní vyžití a tady to milujeme a chodíme tady pravidelně na ty artové filmy. Jsme nadšeni.”
“Jsem moc rád, protože vlastně to je první film letošního roku, na který jdu.”

Dušan Rapoš, šéfdramaturg, Minikino Kavárna Ostrava: “Pro kinaře to je obrovská radost, když vidí, že ti lidi přišli. I když musí ukazovat různé průkazy, potvrzení a certifikáty, tak to kino pořád milují. Teď budeme promítat pokusně v červnu jen v 19 hodin, plus pro seniory ve středu a pro děti v sobotu, neděli. to zachováme. Máme tady a na to chci pozvat diváky, Dny evropského filmu. Tam hrajeme skutečně spoustu úplně nových, krásných a smysluplných filmů."

Dny evropského filmu budou probíhat od 16. do 21. června.

---

Fotbaloví andělé obdarovali děti v krnovské nemocnici

Máme srdce, máme ducha bojovníků, jsme pomocí pro ty, kterým se nedostává sil. To je hlavní motto spolku Fotbalový anděl. Za svou krátkou existenci již rozdal stovky tisíc korun potřebným. Nyní se rozhodl u příležitosti Dne dětí pomoci také dětskému oddělení krnovské nemocnice.

Dvacet tisíc korun předali fotbaloví andělé hospitalizovaným dětem.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Já moc děkuji fotbalovým andělům za tenhle dar, těch 20 tisíc pomůže dětskému oddělení. Dětem nakoupíme něco na zpříjemnění a zároveň toho chci využít a popřát dnes dětem všechno nejlepší k svátku.“

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Peníze se nám velmi hodí, za darovanou částku bychom chtěli koupit stojany na infúzní pumpy, dále nějaké fonendoskopy a také lednici na biologický materiál, takže samé praktické věci, které se nám budou hodit v lékařské i ošetřovatelské péči o děti.“

Spolek Fotbalový anděl pomáhá dětem nemocným, postiženým nebo sociálně slabým. Snaží se přivést děti ke sportu.

Jan Holouš, spolek Fotbalový anděl: „Fotbalový anděl funguje na principu toho, že pomáháme díky ligovým fotbalistům, se kterými spolupracujeme, dražíme fotbalové dresy, děláme různé aukce, děláme fotbalové turnaje, takto vlastně se snažíme pomáhat.“

Dětské oddělení v Krnově se stará o malé pacienty každého věku.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Naše oddělení je obsazené řádově z jedné poloviny. Máme tady novorozeneckou jednotku, kde se staráme o nejmenší pacienty, potom standardní oddělení, kde máme kapacitu řádově 20 lůžek, tam se staráme o děti s různými diagnózami a potom JIP, kde leží děti převážně s akutními stavy.“

Další benefiční akce Fotbalových andělů v podobě zajímavého turnaje se bude konat již 17. července ve Městě Albrechticích.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. června 2021, 16:00

Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa

Dopravní experti každý rok vytipují v našem kraji tři místa, která jsou nebezpečná a zároveň také nabídnou řešení, jak častým nehodám v těchto úsecích zabránit. Vše se pak prezentuje v rámci dopravní konference v Ostravě, kde se ale řeší také mnoho dalších důležitých věcí.

Úsek se směrovými oblouky u obce Lichnov - 17 nehod, protisměrné oblouky mezi Kunínem a Suchdolem  - 17 nehod a protisměrné oblouky na vjezdu do Rychvaldu od Ostravy - 16 nehod od roku 2001do roku 2016. Tato tři místa vytipovali odborníci jako nebezpečná a prezentovali je v rámci dopravní konference v Ostravě. 

David Pauk, dopravní expert: "Prezentace začíná snadnými, hned realizovatelnými opatřeními, nicméně tato opatření mají nejmenší efekt. Pak se samozřejmě dostaneme i k opatřením, která jsou delší na přípravu i realizaci, ale jsou účinnější."

Podobná setkání vítají i policisté. Odborníci navíc navrhují i řešení, která pak mohou správci komunikací použít. 

Petr Štencel, Odbor služby dopravní policie MSK: "Pokud my, jako policie, cítíme nebo nás samospráva upozorní, že se tam situace zhoršuje, nebo se tam dá něco vylepšit, tak těmito konferencemi se do toho více zaboříme a potom ten nehodový úsek, zatáčku či křižovatku můžeme zlepšit."

Jedním z projednávaných témat byl i nový zákon, který se zaměřuje na ochranu nejzranitelnějších účastníků v dopravě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Co se týká cyklistů, tak velmi vítáme a pozitivně vnímáme připravovaný zákon na lepší objíždění cyklistů. Je to obrovská zkušenost i ze světa."

Zástupce BESIP představil novou kampaň "13 minut" zaměřenou na překračování rychlosti. Právě tolik času totiž získáte, když mezi Prahou a Brnem pojedete 150 km/h. 

---

Maturita: letos bez povinné češtiny

Na středních školách začaly ústní maturitní zkoušky. Příprava na ně byla pro studenty tentokrát obzvlášť složitá, protože drtivou většinu výuky v tomto školním roce museli absolovat on–line. Zkoušku dospělosti ale nakonec zjednodušilo ministerstvo školství rozhodnutím, že ústní zkoušení z českého a cizího jazyka bude dobrovolné.

Ještě než zamířili před zkušební komisi, museli letošní maturanti absolvovat antigenní test: jeho negativní hodnota byla podmínkou připuštění k maturitě. Příprava na zkoušku dospělosti tentokrát spočívala spíše v domácí přípravě. Studenti totiž pobyli v tomto školním roce v lavicích jen pár týdnů.

maturant: „Určitě mi výuka trochu chyběla.“

maturant: „Myslím, že jsem připravený a budu hájit své studium dobře.“

Kvůli minimálnímu času, který koronavirus vyčlenil pro prezenční výuku, ministerstvo školství zjednodušilo ústní maturitní zkoušku.

Milan Pobořil, zástupce ředitelky, Mendelovo gymnázium, Opava: Bylo možné se v té ústní části vyhnout češtině popř. cizímu jazyku. Takže někteří k tomu přistoupili a psali jen didaktický test.“

Ze 123 maturantů z opavského Mendelova gymnázia se odhodlala ke zkoušce z českého a cizího jazyka polovina. Ti, kteří se k povinné části nepřipojili, skládali zkoušky minimálně ze dvou zvolených předmětů.

Zkoušející si výjimečnost letošního školního roku uvědomují a snaží se studenty v této rozhodující chvíli podpořit.

Jitka Matýsková, předsedkyně maturitní komise: „Budeme se snažit o osobní lidský přístup, citlivě přistupovat k jejich duši i přípravě a veškerému dění kolem maturitní zkoušky.

Moravskoslezském kraji bude skládat během června maturitní zkoušku na 9 000 studentů.

---

Klienti spolku Tulipán se rozhodli darovat krev

Krevní centra jsou v současné době ráda za každého dárce. O to víc je těší, když se domluví větší skupinka lidí. Tak jako to udělali ve spolku Tulipán, který pomáhá lidem v nepříznivé sociální situaci.

Tito lidé jsou klienti komunitního a poradenského centra Tulipán z Horní Suché. Všimli si výzvy, že v celém kraji mají krevní centra nedostatek dárců. A proto, že nikdy darovat nebyli, dohodli se, že se navzájem podpoří a objednali se do karvinské nemocnice.

Vanda Holubová, předsedkyně výboru spolku Tulipán: "Od jedné naší klientky maminka šla na operaci, takže je důležité, aby krev měla, když ji bude potřebovat, ale hlavně v té výzvě bylo napsané, že tu krev potřebují, že ji nemají. Takže kvůli toho jsme se rozhodli, že půjdeme a že to zkusíme.”

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: “Je to důležité darovat krev a je jí málo. Pokud jsme zdraví, tak ji můžeme dát.”

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: "Bratr chodí darovat krev dost pravidelně a říkal, že je potřeba."

Vy jste tady dnes přišli jako spolek. Za čtyři měsíce půjdete znova?

anketa, klienti komunitního centra Tulipán: “Určitě.”

Krevní centrum oceňuje, když se takto skupina lidí domluví a chce pomoci. Ať už se jedná o studenty, policisty, sportovce, či pracovní kolektivy.

Helena Paraiová, vrchní sestra HTO NsP Karviná-Ráj: "V současné době máme krevních skupin tak akorát, ale bojíme se toho, že jakmile se rozvolní operativa a ještě navíc v období prázdnin, bude velký nedostatek. Takže jsme vděční za každou výzvu, která probíhá."

Jako bonus si mohou dárci bezplatně nechat udělat v krevním centru odběr na protilátky, což uvítali i klienti spolku Tulipán.

---

Minikino Kavárna se opět zaplnilo lidmi

Ostravské Minikino Kavárna se po 8 měsících lockdownu opět zaplnilo lidmi. A hned první den promítání bylo téměř vyprodáno. A to i přesto, že se diváci museli před vstupem do kinosálu prokázat negativním testem na covid a po celou dobu promítání museli mít respirátor.

Ostravské Minikino Kavárna opět přivítalo diváky. Celých 8 měsíců promítalo virtuálně přes stream, což nebylo ono. Sál s kapacitou 70 lidí tím zdaleka nenaplnilo. Teď se konečně dočkalo restartu.

Michael Bukovanský, dramaturg, Minikino Kavárna: “Aktuálně pracujeme s kapacitou 35 míst. Momentálně máme skoro vyprodáno při této kapacitě a jsme rádi, že můžeme konečně snad po 8 měsících konečně promítat.”

Prvním filmem, který se promítal, byl dánský film Chlast, který byl zároveň posledním filmem, který lidé tady viděli před uzavřením kin.

Anketa: návštěvníci Minikino Kavárny: ”Nám to strašně moc chybělo to kulturní vyžití a tady to milujeme a chodíme tady pravidelně na ty artové filmy. Jsme nadšeni.”
“Jsem moc rád, protože vlastně to je první film letošního roku, na který jdu.”

Dušan Rapoš, šéfdramaturg, Minikino Kavárna Ostrava: “Pro kinaře to je obrovská radost, když vidí, že ti lidi přišli. I když musí ukazovat různé průkazy, potvrzení a certifikáty, tak to kino pořád milují. Teď budeme promítat pokusně v červnu jen v 19 hodin, plus pro seniory ve středu a pro děti v sobotu, neděli. to zachováme. Máme tady a na to chci pozvat diváky, Dny evropského filmu. Tam hrajeme skutečně spoustu úplně nových, krásných a smysluplných filmů."

Dny evropského filmu budou probíhat od 16. do 21. června.

---

Fotbaloví andělé obdarovali děti v krnovské nemocnici

Máme srdce, máme ducha bojovníků, jsme pomocí pro ty, kterým se nedostává sil. To je hlavní motto spolku Fotbalový anděl. Za svou krátkou existenci již rozdal stovky tisíc korun potřebným. Nyní se rozhodl u příležitosti Dne dětí pomoci také dětskému oddělení krnovské nemocnice.

Dvacet tisíc korun předali fotbaloví andělé hospitalizovaným dětem.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Já moc děkuji fotbalovým andělům za tenhle dar, těch 20 tisíc pomůže dětskému oddělení. Dětem nakoupíme něco na zpříjemnění a zároveň toho chci využít a popřát dnes dětem všechno nejlepší k svátku.“

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Peníze se nám velmi hodí, za darovanou částku bychom chtěli koupit stojany na infúzní pumpy, dále nějaké fonendoskopy a také lednici na biologický materiál, takže samé praktické věci, které se nám budou hodit v lékařské i ošetřovatelské péči o děti.“

Spolek Fotbalový anděl pomáhá dětem nemocným, postiženým nebo sociálně slabým. Snaží se přivést děti ke sportu.

Jan Holouš, spolek Fotbalový anděl: „Fotbalový anděl funguje na principu toho, že pomáháme díky ligovým fotbalistům, se kterými spolupracujeme, dražíme fotbalové dresy, děláme různé aukce, děláme fotbalové turnaje, takto vlastně se snažíme pomáhat.“

Dětské oddělení v Krnově se stará o malé pacienty každého věku.

Ondřej Klapec, primář dětského oddělení: „Naše oddělení je obsazené řádově z jedné poloviny. Máme tady novorozeneckou jednotku, kde se staráme o nejmenší pacienty, potom standardní oddělení, kde máme kapacitu řádově 20 lůžek, tam se staráme o děti s různými diagnózami a potom JIP, kde leží děti převážně s akutními stavy.“

Další benefiční akce Fotbalových andělů v podobě zajímavého turnaje se bude konat již 17. července ve Městě Albrechticích.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-06-2021-16-00