Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Maturita: letos bez povinné češtiny
  • Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa
  • Rychvaldští připravují regulaci hustoty výstavby domů
  • Zámek Kunín v projektu Rok osvícenské šlechty
  • Strojní mlýn v Karlovicích už má novou fasádu i interiéry

Maturita: letos bez povinné češtiny

Na středních školách začaly ústní maturitní zkoušky. Příprava na ně byla pro studenty tentokrát obzvlášť složitá, protože drtivou většinu výuky v tomto školním roce museli absolovat on–line. Zkoušku dospělosti ale nakonec zjednodušilo ministerstvo školství rozhodnutím, že ústní zkoušení z českého a cizího jazyka bude dobrovolné.

Ještě než zamířili před zkušební komisi, museli letošní maturanti absolvovat antigenní test: jeho negativní hodnota byla podmínkou připuštění k maturitě. Příprava na zkoušku dospělosti tentokrát spočívala spíše v domácí přípravě. Studenti totiž pobyli v tomto školním roce v lavicích jen pár týdnů.

maturant: „Určitě mi výuka trochu chyběla.“

maturant: „Myslím, že jsem připravený a budu hájit své studium dobře.“

Kvůli minimálnímu času, který koronavirus vyčlenil pro prezenční výuku, ministerstvo školství zjednodušilo ústní maturitní zkoušku.

Milan Pobořil, zástupce ředitelky, Mendelovo gymnázium, Opava: Bylo možné se v té ústní části vyhnout češtině popř. cizímu jazyku. Takže někteří k tomu přistoupili a psali jen didaktický test.“

Ze 123 maturantů z opavského Mendelova gymnázia se odhodlala ke zkoušce z českého a cizího jazyka polovina. Ti, kteří se k povinné části nepřipojili, skládali zkoušky minimálně ze dvou zvolených předmětů.

Zkoušející si výjimečnost letošního školního roku uvědomují a snaží se studenty v této rozhodující chvíli podpořit.

Jitka Matýsková, předsedkyně maturitní komise: „Budeme se snažit o osobní lidský přístup, citlivě přistupovat k jejich duši i přípravě a veškerému dění kolem maturitní zkoušky.

Moravskoslezském kraji bude skládat během června maturitní zkoušku na 9 000 studentů.

---

Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa

Dopravní experti každý rok vytipují v našem kraji tři místa, která jsou nebezpečná a zároveň také nabídnou řešení, jak častým nehodám v těchto úsecích zabránit. Vše se pak prezentuje v rámci dopravní konference v Ostravě, kde se ale řeší také mnoho dalších důležitých věcí.

Úsek se směrovými oblouky u obce Lichnov - 17 nehod, protisměrné oblouky mezi Kunínem a Suchdolem  - 17 nehod a protisměrné oblouky na vjezdu do Rychvaldu od Ostravy - 16 nehod od roku 2001do roku 2016. Tato tři místa vytipovali odborníci jako nebezpečná a prezentovali je v rámci dopravní konference v Ostravě. 

David Pauk, dopravní expert: "Prezentace začíná snadnými, hned realizovatelnými opatřeními, nicméně tato opatření mají nejmenší efekt. Pak se samozřejmě dostaneme i k opatřením, která jsou delší na přípravu i realizaci, ale jsou účinnější."

Podobná setkání vítají i policisté. Odborníci navíc navrhují i řešení, která pak mohou správci komunikací použít. 

Petr Štencel, Odbor služby dopravní policie MSK: "Pokud my, jako policie, cítíme nebo nás samospráva upozorní, že se tam situace zhoršuje, nebo se tam dá něco vylepšit, tak těmito konferencemi se do toho více zaboříme a potom ten nehodový úsek, zatáčku či křižovatku můžeme zlepšit."

Jedním z projednávaných témat byl i nový zákon, který se zaměřuje na ochranu nejzranitelnějších účastníků v dopravě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Co se týká cyklistů, tak velmi vítáme a pozitivně vnímáme připravovaný zákon na lepší objíždění cyklistů. Je to obrovská zkušenost i ze světa."

Zástupce BESIP představil novou kampaň "13 minut" zaměřenou na překračování rychlosti. Právě tolik času totiž získáte, když mezi Prahou a Brnem pojedete 150 km/h. 

---

Rychvaldští připravují regulaci hustoty výstavby domů

Zatímco některá města trápí odliv obyvatel, v Rychvaldě se potýkají s pravým opakem. Radnice tam bude muset regulovat množství nově stavěných domů. Tamní radní nechtějí, aby se z malého města stal nevzhledný satelit.

Vedení Rychvaldu se snaží, aby se v budoucnu už nemohly stavět nové domy na mikroparcelách, na kterých místo jednoho domu developeři postaví domy čtyři.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Rychvald je jednou z mála obcí, kde přibývají obyvatelé. Máme tady od roku 2014 postaveno dalších 212 domů a další jsou před stavebním povolením. To znamená, že nějakých dalších 40 bude v tomto roce. Rozhodli jsme se trošičku tady tu záležitost omezit vzhledem k infrastruktuře.”

Více domů a obyvatel znamená také více automobilů. V úzkých ulicích už teď mají motoristé problémy s vyhýbáním. Město také musí řešit kapacitu kanalizace a dalších inženýrských sítí. Proto chtějí v Rychvaldě omezit příliš hustou výstavbu na takzvaných mikroparcelách.

Anketa: “Nejsem pro, aby se ten Rychvald zastavěl a byla to tady jedna velká osada s tím, že se tady staví třeba 10 nebo 15 domů vedle sebe. Jsou to takové satelity, jaké vídáme za Prahou.”

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Rozhodli jsme se také již omezit nejmenší stavební pozemek, protože nechceme tady takzvanou tu developerskou činnost, kde nám dělají vlastně sídliště naležato a kde je stavební 300 metrů čtverečních. Prostě toto nechceme.”

V dohledné době chce radnice připravit konkrétní podmínky pro výstavbu nových domů a současně zohlední potřeby starousedlíků.

---

Zámek Kunín v projektu Rok osvícenské šlechty

Další vlna rozvolnění otevřela také interiéry památek. První návštěvníky vítal například i Zámek Kunín na Novojičínsku. Pro letošní sezonu byl přizván do projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenské šlechty.

K nejvýznamnějším osobnostem moravského osvícenství patřila Marie Walburga, slavná majitelka Zámku Kunín na Novojičínsku. Také proto byla tato barokní památka přizvána do projektu Národního památkového ústavu, který je věnován osvícenské šlechtě.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Na zámku plánujeme řadu menších projektů, od výstavy, která bude prezentovat velice rozsáhlou knihovnu hraběnky Walburgy, budou to různé přednášky, plánujeme speciální kastelánské noční prohlídky, chybět nebude Hradozámecká noc.”

Osvícenské myšlení Marie Walburgy připomene i výstava MEZISVĚTY, jejíž autoři připravují na léto umělecké workshopy.

Rosana de Montfort, malířka, sochařka a designérka: “Je to o tom, že já jsem malovala od čtyř let a nyní se ke mně přidává i můj manžel a spolu vedeme takovou ideu, že každý může tvořit. Každý může udělat obraz, který je nějakým způsobem zajímavý.”

Zámek Kunín letos zahájil sezonu 1. června. Vůbec první návštěvnice přijela z Opavy.

návštěvnice zámku: “Protože se dneska konečně otevírají památky, tak jsem přijela na Zámek Kunín, a už mi ty památky strašně chyběly.”

Turisté se v průběhu roku budou moci těšit na různé novinky, díky spolupráci zámku s farností a ostravsko-opavským biskupstvím se budou moci podívat i na neobvyklá místa.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Je nyní už domluveno, že se otevře průchod mezi zámkem a kostelem. lidé budou moci projít po spojovacím mostě přímo do oratoře majitelů zámku.”

Za tyto dveře se lidé poprvé dostanou v rámci slavnosti Růže pro paní hraběnku.

---

Strojní mlýn v Karlovicích už má novou fasádu i interiéry

Historická budova strojního mlýna v Karlovicích na Bruntálsku procházela v posledním roce komplexní rekonstrukcí. Má nový kabát a právě se dokončuje úprava interiérů. To vše se zachováním původní historické podoby mlýna. Sloužit bude k zábavě i vzdělávání.

Na místě strojního mlýna stával původně klasický dřevěný mlýn s kolem. V první polovině minulého století ho majitelé Frankovi přestavěli s využitím moderních technologií.

Ľubica Mezerová, památkářka: „Náhon sjednotili, protože tam byly vedle sebe dva náhony a v roce 1935 využili nejmodernější technologii a postavili stroní mlýn, a to je ten, který tam dosud stojí. Turbína, která tam byla a poháněla strojní mlýn, poháněla zároveň i výrobu kolejnic a později pilu, která vlastně stála na místě kosárny.“

Společnost Actaea, která devastovanou budovu koupila, zahájila v loňském roce jeho přeměnu v komplexní výukové, vzdělávací a zábavní centrum.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Vnitřní úpravy probíhají současně, je to projekt budování vzdělávacího centra Více ve mlýně Karlovice, které bude sloužit hlavně pro školy, žáky a pro školní skupiny nebo dětské skupiny.“

Rekonstrukce druhého a třetího patra je již hotová, dokončuje se přízemí s celým zázemím.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady je sezónní učebna a taková místnost, která bude sloužit k tomu abychom tady něco vystavěli, a děti i tady budou hledat nějaké informace při výukových programech.“

Slavnostní uvedení do provozu chystají provozovatelé již na začátek letošního léta. Mlýn je také součástí naučné stezky Cesta kolem vody a společně se sousední kosárnou tvoří součást Technotrasy MS kraje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. června 2021, 17:00

Maturita: letos bez povinné češtiny

Na středních školách začaly ústní maturitní zkoušky. Příprava na ně byla pro studenty tentokrát obzvlášť složitá, protože drtivou většinu výuky v tomto školním roce museli absolovat on–line. Zkoušku dospělosti ale nakonec zjednodušilo ministerstvo školství rozhodnutím, že ústní zkoušení z českého a cizího jazyka bude dobrovolné.

Ještě než zamířili před zkušební komisi, museli letošní maturanti absolvovat antigenní test: jeho negativní hodnota byla podmínkou připuštění k maturitě. Příprava na zkoušku dospělosti tentokrát spočívala spíše v domácí přípravě. Studenti totiž pobyli v tomto školním roce v lavicích jen pár týdnů.

maturant: „Určitě mi výuka trochu chyběla.“

maturant: „Myslím, že jsem připravený a budu hájit své studium dobře.“

Kvůli minimálnímu času, který koronavirus vyčlenil pro prezenční výuku, ministerstvo školství zjednodušilo ústní maturitní zkoušku.

Milan Pobořil, zástupce ředitelky, Mendelovo gymnázium, Opava: Bylo možné se v té ústní části vyhnout češtině popř. cizímu jazyku. Takže někteří k tomu přistoupili a psali jen didaktický test.“

Ze 123 maturantů z opavského Mendelova gymnázia se odhodlala ke zkoušce z českého a cizího jazyka polovina. Ti, kteří se k povinné části nepřipojili, skládali zkoušky minimálně ze dvou zvolených předmětů.

Zkoušející si výjimečnost letošního školního roku uvědomují a snaží se studenty v této rozhodující chvíli podpořit.

Jitka Matýsková, předsedkyně maturitní komise: „Budeme se snažit o osobní lidský přístup, citlivě přistupovat k jejich duši i přípravě a veškerému dění kolem maturitní zkoušky.

Moravskoslezském kraji bude skládat během června maturitní zkoušku na 9 000 studentů.

---

Dopravní experti vytipovali 3 nebezpečná místa

Dopravní experti každý rok vytipují v našem kraji tři místa, která jsou nebezpečná a zároveň také nabídnou řešení, jak častým nehodám v těchto úsecích zabránit. Vše se pak prezentuje v rámci dopravní konference v Ostravě, kde se ale řeší také mnoho dalších důležitých věcí.

Úsek se směrovými oblouky u obce Lichnov - 17 nehod, protisměrné oblouky mezi Kunínem a Suchdolem  - 17 nehod a protisměrné oblouky na vjezdu do Rychvaldu od Ostravy - 16 nehod od roku 2001do roku 2016. Tato tři místa vytipovali odborníci jako nebezpečná a prezentovali je v rámci dopravní konference v Ostravě. 

David Pauk, dopravní expert: "Prezentace začíná snadnými, hned realizovatelnými opatřeními, nicméně tato opatření mají nejmenší efekt. Pak se samozřejmě dostaneme i k opatřením, která jsou delší na přípravu i realizaci, ale jsou účinnější."

Podobná setkání vítají i policisté. Odborníci navíc navrhují i řešení, která pak mohou správci komunikací použít. 

Petr Štencel, Odbor služby dopravní policie MSK: "Pokud my, jako policie, cítíme nebo nás samospráva upozorní, že se tam situace zhoršuje, nebo se tam dá něco vylepšit, tak těmito konferencemi se do toho více zaboříme a potom ten nehodový úsek, zatáčku či křižovatku můžeme zlepšit."

Jedním z projednávaných témat byl i nový zákon, který se zaměřuje na ochranu nejzranitelnějších účastníků v dopravě. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Co se týká cyklistů, tak velmi vítáme a pozitivně vnímáme připravovaný zákon na lepší objíždění cyklistů. Je to obrovská zkušenost i ze světa."

Zástupce BESIP představil novou kampaň "13 minut" zaměřenou na překračování rychlosti. Právě tolik času totiž získáte, když mezi Prahou a Brnem pojedete 150 km/h. 

---

Rychvaldští připravují regulaci hustoty výstavby domů

Zatímco některá města trápí odliv obyvatel, v Rychvaldě se potýkají s pravým opakem. Radnice tam bude muset regulovat množství nově stavěných domů. Tamní radní nechtějí, aby se z malého města stal nevzhledný satelit.

Vedení Rychvaldu se snaží, aby se v budoucnu už nemohly stavět nové domy na mikroparcelách, na kterých místo jednoho domu developeři postaví domy čtyři.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Rychvald je jednou z mála obcí, kde přibývají obyvatelé. Máme tady od roku 2014 postaveno dalších 212 domů a další jsou před stavebním povolením. To znamená, že nějakých dalších 40 bude v tomto roce. Rozhodli jsme se trošičku tady tu záležitost omezit vzhledem k infrastruktuře.”

Více domů a obyvatel znamená také více automobilů. V úzkých ulicích už teď mají motoristé problémy s vyhýbáním. Město také musí řešit kapacitu kanalizace a dalších inženýrských sítí. Proto chtějí v Rychvaldě omezit příliš hustou výstavbu na takzvaných mikroparcelách.

Anketa: “Nejsem pro, aby se ten Rychvald zastavěl a byla to tady jedna velká osada s tím, že se tady staví třeba 10 nebo 15 domů vedle sebe. Jsou to takové satelity, jaké vídáme za Prahou.”

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Rozhodli jsme se také již omezit nejmenší stavební pozemek, protože nechceme tady takzvanou tu developerskou činnost, kde nám dělají vlastně sídliště naležato a kde je stavební 300 metrů čtverečních. Prostě toto nechceme.”

V dohledné době chce radnice připravit konkrétní podmínky pro výstavbu nových domů a současně zohlední potřeby starousedlíků.

---

Zámek Kunín v projektu Rok osvícenské šlechty

Další vlna rozvolnění otevřela také interiéry památek. První návštěvníky vítal například i Zámek Kunín na Novojičínsku. Pro letošní sezonu byl přizván do projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenské šlechty.

K nejvýznamnějším osobnostem moravského osvícenství patřila Marie Walburga, slavná majitelka Zámku Kunín na Novojičínsku. Také proto byla tato barokní památka přizvána do projektu Národního památkového ústavu, který je věnován osvícenské šlechtě.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Na zámku plánujeme řadu menších projektů, od výstavy, která bude prezentovat velice rozsáhlou knihovnu hraběnky Walburgy, budou to různé přednášky, plánujeme speciální kastelánské noční prohlídky, chybět nebude Hradozámecká noc.”

Osvícenské myšlení Marie Walburgy připomene i výstava MEZISVĚTY, jejíž autoři připravují na léto umělecké workshopy.

Rosana de Montfort, malířka, sochařka a designérka: “Je to o tom, že já jsem malovala od čtyř let a nyní se ke mně přidává i můj manžel a spolu vedeme takovou ideu, že každý může tvořit. Každý může udělat obraz, který je nějakým způsobem zajímavý.”

Zámek Kunín letos zahájil sezonu 1. června. Vůbec první návštěvnice přijela z Opavy.

návštěvnice zámku: “Protože se dneska konečně otevírají památky, tak jsem přijela na Zámek Kunín, a už mi ty památky strašně chyběly.”

Turisté se v průběhu roku budou moci těšit na různé novinky, díky spolupráci zámku s farností a ostravsko-opavským biskupstvím se budou moci podívat i na neobvyklá místa.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Je nyní už domluveno, že se otevře průchod mezi zámkem a kostelem. lidé budou moci projít po spojovacím mostě přímo do oratoře majitelů zámku.”

Za tyto dveře se lidé poprvé dostanou v rámci slavnosti Růže pro paní hraběnku.

---

Strojní mlýn v Karlovicích už má novou fasádu i interiéry

Historická budova strojního mlýna v Karlovicích na Bruntálsku procházela v posledním roce komplexní rekonstrukcí. Má nový kabát a právě se dokončuje úprava interiérů. To vše se zachováním původní historické podoby mlýna. Sloužit bude k zábavě i vzdělávání.

Na místě strojního mlýna stával původně klasický dřevěný mlýn s kolem. V první polovině minulého století ho majitelé Frankovi přestavěli s využitím moderních technologií.

Ľubica Mezerová, památkářka: „Náhon sjednotili, protože tam byly vedle sebe dva náhony a v roce 1935 využili nejmodernější technologii a postavili stroní mlýn, a to je ten, který tam dosud stojí. Turbína, která tam byla a poháněla strojní mlýn, poháněla zároveň i výrobu kolejnic a později pilu, která vlastně stála na místě kosárny.“

Společnost Actaea, která devastovanou budovu koupila, zahájila v loňském roce jeho přeměnu v komplexní výukové, vzdělávací a zábavní centrum.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Vnitřní úpravy probíhají současně, je to projekt budování vzdělávacího centra Více ve mlýně Karlovice, které bude sloužit hlavně pro školy, žáky a pro školní skupiny nebo dětské skupiny.“

Rekonstrukce druhého a třetího patra je již hotová, dokončuje se přízemí s celým zázemím.

Kateřina Kočí, Actaea, společnost pro přírodu a krajinu: „Tady je sezónní učebna a taková místnost, která bude sloužit k tomu abychom tady něco vystavěli, a děti i tady budou hledat nějaké informace při výukových programech.“

Slavnostní uvedení do provozu chystají provozovatelé již na začátek letošního léta. Mlýn je také součástí naučné stezky Cesta kolem vody a společně se sousední kosárnou tvoří součást Technotrasy MS kraje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-06-2021-17-00