Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška
  • Hejtman: "Nepropadejte panice, nic zásadního se neděje"
  • Frýdeckomístečtí policisté vypátrali Kristovu babičku
  • Bruntálští senioři přeplavali svůj La Manche
  • V kraji vypukla Baterkománie

Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška

Případ smrti hokejového fanouška v Havířově po loňském útoku člena bezpečnostní agentury je stále v policejním šetření. Čeká se na důležité vyjádření znalce.

Nešťastný případ se stal 26. října 2019. V průběhu hokejového utkání mezi AZ Havířov a týmem z Frýdku-Místku se dostal 41letý fanoušek Michal Čurda do konfliktu s bezpečnostní agenturou. K samotnému incidentu došlo před zimním stadionem. Videozáznam zachycuje osudný moment, kdy 20letý člen ochranky řeší do té doby slovní spor jediným úderem mířeným na hlavu fanouška. Ten okamžitě ztrácí vědomí a bezvládně padá na zem. Přestože po chvíli nabyl vědomí a se záchranáři komunikoval, později se jeho stav zhoršil a časně ráno byl ve stavu mozkové smrti převezen do ostravské fakultní nemocnice, k možnému darování orgánů. 

Hokejový klub přijal okamžitě opatření, kdy vyměnil bezpečnostní agenturu.

“Samozřejmě jsme museli chtít, aby ti pracovníci bezpečnostní služby byli lépe poučeni, jak postupovat při takových krizových situacích,” řekl prezident HC AZ Havířov Jaroslav Mrowiec

Policisté čekají na stanovisko znalců, kteří se mají vyjádřit, zda úmrtí fanouška přímo souviselo s úderem rukou do hlavy a následným pádem na zem. 

“Krajští kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování uvedené trestní věci. Vyžádali si, kromě jiného, také znalecký posudek,” sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Právě od znaleckého posudku se bude odvíjet kvalifikace trestného činu a případná výše trestu u soudu.

---

Hejtman: "Nepropadejte panice, nic zásadního se neděje"

Také v Moravskoslezském kraji zasedala kvůli koronavirové infekci bezpečnostní rada. Její poselství je jasné: není žádný důvod k panice, ale namístě je určitě opatrnost. Zrušeny budou větší akce a sociální a zdravotnická zařízení zakáží návštěvy. Informace budou epidemiologové poskytovat i na tísňové lince 112.

Bezpečnostní rada kraje je v případě našeho regionu poradním orgánem MS kraje pro přípravu na krizové situace. Velí ji hejtman Ivo Vondrák, který kvůli koronaviru svolal na pondělí zasedání. Výsledkem porady odborníků, šéfů složek IZS a politiků je hlavně snaha o uklidnění obyvatel. Není důvod k panice. "Chceme vyzvat všechny občany, aby nepropadali panice. Nic zásadního se neděje, aby bylo nutné vykupovat potraviny a hlavně, aby nevykupovali ochranné pomůcky. Potřebují je naši zdravotníci," uvádí hejtman Ivo Vondrák. 

Bezpečnostní rada schválila na problematiku koronaviru deset milionů korun. Poslouží např. na nákup pomůcek jako jsou roušky a obleky pro zdravotníky. Od úterý také mohou lidé volat své dotazy kromě hygienické stanice i na tísňovou linku 112. Pracovníci jsou k dispozici nepřetržitě 24 hodin. "Veškeré informace jsou velmi přehledně uvedeny na stránce krajské hygienické stanice a zdravotnické záchranné služby a pokud pacienti nebo volající mají nějaké dotazy, mohou se obrátit i na linku 112," říká Petr Jaššo ze Zdravotnické záchranné služby MS kraje.

Rada také doporučila zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních a zrušení akcí na 500 návštěvníků. Nově začal vzorky pacientů zkoumat i zdravotní ústav Ostrava. "Odebíráme vzorky průběžně. Jen během dnešního dne jsme odebrali 5 vzorků a právě teď se zařizuje další pacient," potvrzuje ředitelka KHS v Ostravě Pavla Svrčinová.

Doporučení dostaly také vysoké školy, aby neorganizovaly výjezdy studentů a nepřijímaly zahraniční studenty z rizikových oblastí. V MS kraji není zatím žádný potvrzený případ koronaviru. 

---

Frýdeckomístečtí policisté vypátrali Kristovu babičku

Frýdeckomístečtí policisté si zaslouží pochvalu. Není právě obvyklé, aby byl nějaký kradený předmět vypátrán až po 15 letech. Nyní se to podařilo v případu ztraceného sousoší sv. Anny Samotřetí, které bylo ukradeno z kostela u Zbirohu v Plzeňském kraji. Policii pomohli pracovníci památkového ústavu, kteří si všimli inzerátu.

Po otevření hranic byly krádeže církevních památek kvůli poptávce v Německu na denním pořádku. V roce 2005 zloději vybílili také kostel sv. Filipa a Jakuba ve Lhotě pod Radčem. I když byli polapeni a skončili ve vězení, socha sv. Anny Samotřetí se nenašla. Uplynulo 15 let a nikdo už ani nedoufal, když se najednou objevil inzerát na její prodej. Památkáři jej zachytili a informovali policii. "Socha byla vypátrána při domovních prohlídkách v hospodářské usedlosti v okrese Rokycany. Prohlídky prováděli policisté z územního odboru Frýdek-Místek," vysvětluje kriminalista Jan Syslo. 

Majitel tvrdí, že sochu koupil v dobré víře. Že je kradená ho nenapadlo. Je sběratel uměleckých předmětů. V inzerátu sochu nabízel za 65 tisíc. Její cena je podle odborníků 5 krát vyšší. Po uzavření případu bude vrácena zpátky do kostela. "Vždy existuje naděje, že to, co je ukradeno, se vrátí. Trvalo to dlouho a jsme moc šťastní, že se socha vrátí do našeho kostela," říká farář Darius Gebala.

Policisté jednání překupníka hodnotí jako legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obviněn ale zatím nebyl. Naši kriminalisté se případem zabývali kvůli jeho vazbám na Frýdeckomístecko. 

---

Bruntálští senioři přeplavali svůj La Manche

Bruntálští senioři se zapojili do projektu Přeplavme svůj La Manche. Během měsíce zdolali v bruntálském wellness centru desítky kilometrů.

Do šestého ročníku projektu Přeplavme svůj La Manche se zapojilo dvacet pět klubů seniorů z celé republiky. Bruntálští aktivní senioři se jej účastní opakovaně.

„Což je vlastně projekt konta Bariéry lomeno „sen senu“, který se vlastně snaží zapojit seniory do aktivního života. Senioři vlastně celý únor štafetově plavou a potom se sčítají kilometry a překonávají vlastně svůj pomyslný La Manche,“ říká Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru, dálková zimní plavkyně a autorka projektu:

Cílem účastníků projektu je uplavat během měsíce vzdálenost třicet čtyři kilometrů, což je šířka kanálu La Manche. Bruntálští senioři zapojili do plavání i své vnuky a vnučky.

„Jedenáct. Jinak nás plave víc, ale bohužel někteří mají povinnosti, protože jsou to prduši, pracující, někteří bohužel ještě onemocněli. Plaveme celý měsíc, každý den to teda zapisuju, protože plaveme vlastně štafetově, jak každému to vyhovuje,“ upřesňuje předsedkyně spolku Aktivní senioři Irena Mičulková.

Senioři navštěvují bazén podle toho, jak jim to povinnosti dovolují. Většina jich plave několikrát týdně.

Anketa, účastníci projektu: „Neplavala jsem závodně. Byla jsem nemocná, měla jsem operaci a po operaci jsem chodila každý den do bazénu, tak se mi to zalíbilo a začala jsem plavat.“

„Je to radost. Prostě v té vodě sed člověk cítí velmi dobře a snažím se uplavat co nejvíc.“

„Tady může plavat i kolektiv, jako i známí. Tak s těma známýma jsem naplavala dvě stě, ale sama se nepochlubím“.

Do projektu Přeplavme svůj La Manche se zapojilo šestnáct bruntálských seniorů. Ti během měsíce uplavali celkem bezmála padesát tři kilometrů. Kanál tedy zdolali s velkou rezervou.

---

V kraji vypukla Baterkománie

V Novém Jičíně a v dalších více než dvaceti městech regionu vypukla Baterkománie. Jedná se o soutěžní projekt Moravskoslezského kraje a neziskové společnosti Ecobat, který podporuje životní prostředí a současně charitu.

První Baterkománie v České republice se uskutečnila v roce 2018  v kraji Vysočina, loni na jižní Moravě a letos 1. března propukla v kraji Moravskoslezském.  

“Baterkománie je osvětou, osvětou, která spojuje soutěž měst, dále sběr baterií, což je hlavní podstata té věci, a charitu,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.  

Organizátory soutěže jsou krajský úřad a nezisková společnost Ecobat, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií. A právě oni věnují na charitativní a obecně prospěšné projekty částku až do výše 100 tisíc korun. Peníze budou rozděleny mezi tři projekty navržené městskými a obecními úřady. 

“Já jsem v tom měl hned jasno, protože my jsme v rámci letošní Tříkrálové sbírky prezentovali, že bychom rádi opravili hřiště u azylových domů, takže případná výhra by nám mohla pomoci právě s těmito projekty,” konstatoval Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína a současně ředitel zdejší Charity.   

Do soutěže se v rámci kraje přihlásily více než dvě desítky různě velkých obcí a měst, například Frýdek-Místek, Opava, Frýdlant nad Ostravicí nebo Frenštát pod Radhoštěm.  Rozhodovat proto nebude jen čistě množství odevzdaných baterií. 

“Nejvyšší počet nasbíraných baterií na počet úředníků, kteří jsou na tom daném úřadu. takže je to spravedlivá soutěž,” podotkla pracovnice odboru životního prostředí.  

Konkrétně v Novém Jičíně se bude výsledné kvantum dělit 140. Lidé tu mohou papírové boxy na sběr baterií najít v obou úředních budovách na Masarykově náměstí a na Divadelní ulici.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
03. března 2020, 16:00

Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška

Případ smrti hokejového fanouška v Havířově po loňském útoku člena bezpečnostní agentury je stále v policejním šetření. Čeká se na důležité vyjádření znalce.

Nešťastný případ se stal 26. října 2019. V průběhu hokejového utkání mezi AZ Havířov a týmem z Frýdku-Místku se dostal 41letý fanoušek Michal Čurda do konfliktu s bezpečnostní agenturou. K samotnému incidentu došlo před zimním stadionem. Videozáznam zachycuje osudný moment, kdy 20letý člen ochranky řeší do té doby slovní spor jediným úderem mířeným na hlavu fanouška. Ten okamžitě ztrácí vědomí a bezvládně padá na zem. Přestože po chvíli nabyl vědomí a se záchranáři komunikoval, později se jeho stav zhoršil a časně ráno byl ve stavu mozkové smrti převezen do ostravské fakultní nemocnice, k možnému darování orgánů. 

Hokejový klub přijal okamžitě opatření, kdy vyměnil bezpečnostní agenturu.

“Samozřejmě jsme museli chtít, aby ti pracovníci bezpečnostní služby byli lépe poučeni, jak postupovat při takových krizových situacích,” řekl prezident HC AZ Havířov Jaroslav Mrowiec

Policisté čekají na stanovisko znalců, kteří se mají vyjádřit, zda úmrtí fanouška přímo souviselo s úderem rukou do hlavy a následným pádem na zem. 

“Krajští kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování uvedené trestní věci. Vyžádali si, kromě jiného, také znalecký posudek,” sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská. 

Právě od znaleckého posudku se bude odvíjet kvalifikace trestného činu a případná výše trestu u soudu.

---

Hejtman: "Nepropadejte panice, nic zásadního se neděje"

Také v Moravskoslezském kraji zasedala kvůli koronavirové infekci bezpečnostní rada. Její poselství je jasné: není žádný důvod k panice, ale namístě je určitě opatrnost. Zrušeny budou větší akce a sociální a zdravotnická zařízení zakáží návštěvy. Informace budou epidemiologové poskytovat i na tísňové lince 112.

Bezpečnostní rada kraje je v případě našeho regionu poradním orgánem MS kraje pro přípravu na krizové situace. Velí ji hejtman Ivo Vondrák, který kvůli koronaviru svolal na pondělí zasedání. Výsledkem porady odborníků, šéfů složek IZS a politiků je hlavně snaha o uklidnění obyvatel. Není důvod k panice. "Chceme vyzvat všechny občany, aby nepropadali panice. Nic zásadního se neděje, aby bylo nutné vykupovat potraviny a hlavně, aby nevykupovali ochranné pomůcky. Potřebují je naši zdravotníci," uvádí hejtman Ivo Vondrák. 

Bezpečnostní rada schválila na problematiku koronaviru deset milionů korun. Poslouží např. na nákup pomůcek jako jsou roušky a obleky pro zdravotníky. Od úterý také mohou lidé volat své dotazy kromě hygienické stanice i na tísňovou linku 112. Pracovníci jsou k dispozici nepřetržitě 24 hodin. "Veškeré informace jsou velmi přehledně uvedeny na stránce krajské hygienické stanice a zdravotnické záchranné služby a pokud pacienti nebo volající mají nějaké dotazy, mohou se obrátit i na linku 112," říká Petr Jaššo ze Zdravotnické záchranné služby MS kraje.

Rada také doporučila zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních a zrušení akcí na 500 návštěvníků. Nově začal vzorky pacientů zkoumat i zdravotní ústav Ostrava. "Odebíráme vzorky průběžně. Jen během dnešního dne jsme odebrali 5 vzorků a právě teď se zařizuje další pacient," potvrzuje ředitelka KHS v Ostravě Pavla Svrčinová.

Doporučení dostaly také vysoké školy, aby neorganizovaly výjezdy studentů a nepřijímaly zahraniční studenty z rizikových oblastí. V MS kraji není zatím žádný potvrzený případ koronaviru. 

---

Frýdeckomístečtí policisté vypátrali Kristovu babičku

Frýdeckomístečtí policisté si zaslouží pochvalu. Není právě obvyklé, aby byl nějaký kradený předmět vypátrán až po 15 letech. Nyní se to podařilo v případu ztraceného sousoší sv. Anny Samotřetí, které bylo ukradeno z kostela u Zbirohu v Plzeňském kraji. Policii pomohli pracovníci památkového ústavu, kteří si všimli inzerátu.

Po otevření hranic byly krádeže církevních památek kvůli poptávce v Německu na denním pořádku. V roce 2005 zloději vybílili také kostel sv. Filipa a Jakuba ve Lhotě pod Radčem. I když byli polapeni a skončili ve vězení, socha sv. Anny Samotřetí se nenašla. Uplynulo 15 let a nikdo už ani nedoufal, když se najednou objevil inzerát na její prodej. Památkáři jej zachytili a informovali policii. "Socha byla vypátrána při domovních prohlídkách v hospodářské usedlosti v okrese Rokycany. Prohlídky prováděli policisté z územního odboru Frýdek-Místek," vysvětluje kriminalista Jan Syslo. 

Majitel tvrdí, že sochu koupil v dobré víře. Že je kradená ho nenapadlo. Je sběratel uměleckých předmětů. V inzerátu sochu nabízel za 65 tisíc. Její cena je podle odborníků 5 krát vyšší. Po uzavření případu bude vrácena zpátky do kostela. "Vždy existuje naděje, že to, co je ukradeno, se vrátí. Trvalo to dlouho a jsme moc šťastní, že se socha vrátí do našeho kostela," říká farář Darius Gebala.

Policisté jednání překupníka hodnotí jako legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obviněn ale zatím nebyl. Naši kriminalisté se případem zabývali kvůli jeho vazbám na Frýdeckomístecko. 

---

Bruntálští senioři přeplavali svůj La Manche

Bruntálští senioři se zapojili do projektu Přeplavme svůj La Manche. Během měsíce zdolali v bruntálském wellness centru desítky kilometrů.

Do šestého ročníku projektu Přeplavme svůj La Manche se zapojilo dvacet pět klubů seniorů z celé republiky. Bruntálští aktivní senioři se jej účastní opakovaně.

„Což je vlastně projekt konta Bariéry lomeno „sen senu“, který se vlastně snaží zapojit seniory do aktivního života. Senioři vlastně celý únor štafetově plavou a potom se sčítají kilometry a překonávají vlastně svůj pomyslný La Manche,“ říká Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru, dálková zimní plavkyně a autorka projektu:

Cílem účastníků projektu je uplavat během měsíce vzdálenost třicet čtyři kilometrů, což je šířka kanálu La Manche. Bruntálští senioři zapojili do plavání i své vnuky a vnučky.

„Jedenáct. Jinak nás plave víc, ale bohužel někteří mají povinnosti, protože jsou to prduši, pracující, někteří bohužel ještě onemocněli. Plaveme celý měsíc, každý den to teda zapisuju, protože plaveme vlastně štafetově, jak každému to vyhovuje,“ upřesňuje předsedkyně spolku Aktivní senioři Irena Mičulková.

Senioři navštěvují bazén podle toho, jak jim to povinnosti dovolují. Většina jich plave několikrát týdně.

Anketa, účastníci projektu: „Neplavala jsem závodně. Byla jsem nemocná, měla jsem operaci a po operaci jsem chodila každý den do bazénu, tak se mi to zalíbilo a začala jsem plavat.“

„Je to radost. Prostě v té vodě sed člověk cítí velmi dobře a snažím se uplavat co nejvíc.“

„Tady může plavat i kolektiv, jako i známí. Tak s těma známýma jsem naplavala dvě stě, ale sama se nepochlubím“.

Do projektu Přeplavme svůj La Manche se zapojilo šestnáct bruntálských seniorů. Ti během měsíce uplavali celkem bezmála padesát tři kilometrů. Kanál tedy zdolali s velkou rezervou.

---

V kraji vypukla Baterkománie

V Novém Jičíně a v dalších více než dvaceti městech regionu vypukla Baterkománie. Jedná se o soutěžní projekt Moravskoslezského kraje a neziskové společnosti Ecobat, který podporuje životní prostředí a současně charitu.

První Baterkománie v České republice se uskutečnila v roce 2018  v kraji Vysočina, loni na jižní Moravě a letos 1. března propukla v kraji Moravskoslezském.  

“Baterkománie je osvětou, osvětou, která spojuje soutěž měst, dále sběr baterií, což je hlavní podstata té věci, a charitu,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.  

Organizátory soutěže jsou krajský úřad a nezisková společnost Ecobat, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií. A právě oni věnují na charitativní a obecně prospěšné projekty částku až do výše 100 tisíc korun. Peníze budou rozděleny mezi tři projekty navržené městskými a obecními úřady. 

“Já jsem v tom měl hned jasno, protože my jsme v rámci letošní Tříkrálové sbírky prezentovali, že bychom rádi opravili hřiště u azylových domů, takže případná výhra by nám mohla pomoci právě s těmito projekty,” konstatoval Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína a současně ředitel zdejší Charity.   

Do soutěže se v rámci kraje přihlásily více než dvě desítky různě velkých obcí a měst, například Frýdek-Místek, Opava, Frýdlant nad Ostravicí nebo Frenštát pod Radhoštěm.  Rozhodovat proto nebude jen čistě množství odevzdaných baterií. 

“Nejvyšší počet nasbíraných baterií na počet úředníků, kteří jsou na tom daném úřadu. takže je to spravedlivá soutěž,” podotkla pracovnice odboru životního prostředí.  

Konkrétně v Novém Jičíně se bude výsledné kvantum dělit 140. Lidé tu mohou papírové boxy na sběr baterií najít v obou úředních budovách na Masarykově náměstí a na Divadelní ulici.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-03-03-2020-16-00