Frýdeckomístečtí policisté vypátrali Kristovu babičku
Frýdeckomístečtí policisté si zaslouží pochvalu. Není právě obvyklé, aby byl nějaký kradený předmět vypátrán až po 15 letech. Nyní se to podařilo v případu ztraceného sousoší sv. Anny Samotřetí, které bylo ukradeno z kostela u Zbirohu v Plzeňském kraji. Policii pomohli pracovníci památkového ústavu, kteří si všimli inzerátu.
Po otevření hranic byly krádeže církevních památek kvůli poptávce v Německu na denním pořádku. V roce 2005 zloději vybílili také kostel sv. Filipa a Jakuba ve Lhotě pod Radčem. I když byli polapeni a skončili ve vězení, socha sv. Anny Samotřetí se nenašla. Uplynulo 15 let a nikdo už ani nedoufal, když se najednou objevil inzerát na její prodej. Památkáři jej zachytili a informovali policii. "Socha byla vypátrána při domovních prohlídkách v hospodářské usedlosti v okrese Rokycany. Prohlídky prováděli policisté z územního odboru Frýdek-Místek," vysvětluje kriminalista Jan Syslo.
Majitel tvrdí, že sochu koupil v dobré víře. Že je kradená ho nenapadlo. Je sběratel uměleckých předmětů. V inzerátu sochu nabízel za 65 tisíc. Její cena je podle odborníků 5 krát vyšší. Po uzavření případu bude vrácena zpátky do kostela. "Vždy existuje naděje, že to, co je ukradeno, se vrátí. Trvalo to dlouho a jsme moc šťastní, že se socha vrátí do našeho kostela," říká farář Darius Gebala.
Policisté jednání překupníka hodnotí jako legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obviněn ale zatím nebyl. Naši kriminalisté se případem zabývali kvůli jeho vazbám na Frýdeckomístecko.
---
Policie zatím neuzavřela případ smrti hokejového fanouška
Případ smrti hokejového fanouška v Havířově po loňském útoku člena bezpečnostní agentury je stále v policejním šetření. Čeká se na důležité vyjádření znalce.
Nešťastný případ se stal 26. října 2019. V průběhu hokejového utkání mezi AZ Havířov a týmem z Frýdku-Místku se dostal 41letý fanoušek Michal Čurda do konfliktu s bezpečnostní agenturou. K samotnému incidentu došlo před zimním stadionem. Videozáznam zachycuje osudný moment, kdy 20letý člen ochranky řeší do té doby slovní spor jediným úderem mířeným na hlavu fanouška. Ten okamžitě ztrácí vědomí a bezvládně padá na zem. Přestože po chvíli nabyl vědomí a se záchranáři komunikoval, později se jeho stav zhoršil a časně ráno byl ve stavu mozkové smrti převezen do ostravské fakultní nemocnice, k možnému darování orgánů.
Hokejový klub přijal okamžitě opatření, kdy vyměnil bezpečnostní agenturu.
“Samozřejmě jsme museli chtít, aby ti pracovníci bezpečnostní služby byli lépe poučeni, jak postupovat při takových krizových situacích,” řekl prezident HC AZ Havířov Jaroslav Mrowiec
Policisté čekají na stanovisko znalců, kteří se mají vyjádřit, zda úmrtí fanouška přímo souviselo s úderem rukou do hlavy a následným pádem na zem.
“Krajští kriminalisté i nadále pokračují ve vyšetřování uvedené trestní věci. Vyžádali si, kromě jiného, také znalecký posudek,” sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Právě od znaleckého posudku se bude odvíjet kvalifikace trestného činu a případná výše trestu u soudu.
---
Opava modernizuje hasičské zbrojnice
Dobrovolní hasiči z Vlaštoviček, se dočkají nové zbrojnice. Ta původní je z 30. let minulého století a vejde se sem sotva jeden automobil. Na modernější zázemí čekají také dobrovolní hasiči z Kylešovic.
Tento malý domek uprostřed Vlaštoviček poskytuje zázemí zdejším hasičům už od roku 1933. Dovnitř se to toho moc nevejde.
"Máme tady zaparkované auto, hadice, plovoucí čerpadla. Měla by tady být ještě stříkačka a také vozík. Ale kvůli nedostatku místa máme tyto věci na jiných místech," říká starosta SDH Vlaštovičky Stanislav Král.
Jednotka musí být v případě poplachu připravena během deseti minut. A to si ještě musí hasiči vybavení na místo výjezdu postupně svážet. Nyní se ale začne nová zbrojnice nedaleko té původní. A tady bude místa dost.
„Budeme mít veškeré vybavení na jednom místě. Hned vedle je hřiště, což je dobré pro přípravu. V nové budově bude také klubovna, kterou bude moci využít 33 dětí, mladých hasičů, které se neměly se kde scházet,“doplňuje starosta Vlaštoviček René Holuša.
V budoucnu by se měli nové zbrojnice dočkat i dobrovolní hasiči z Kylešovic. Zdejší 21 členná jednotka je k ruce profesionálům. Drží pravidelné služby a do terénu se musí vypravit za pět minut. Vloni vyjížděla k požárům, nehodám i jiným neštěstím 100 x. Zázemí, které mají hasiči k dispozici, ovšem současným nárokům vůbec neodpovídá. Kvůli stísněným prostorům se hasiči musí převlékat hned ve vstupu do budovy.
"Chybí nám především šatna. A pak také máme málo prostoru pro sklad. Garáže jsou také nedostačující, vyjmenovává velitel kylešovských hasičů Přemysl Ptášník.
Poslední rekonstrukce před 15 lety budovu rozšířila o společenskou místnost, která ale kvůli nedostatku místa, je zároveň také skladem, kanceláří i zázemím pro hasiče vracející se z výjezdu. V následujících letech by se ale kylešovští hasiči mohli dočkat nové budovy. Na místě rozestavěného skeletu u dopravního podniku.
Během letošního roku bude známé, zda na stavbu uvolní finance ministerstvo pro místní rozvoj. Z necelých 50 milionů korun by to měla být polovina. Stavět by se pak mohlo začít příští roku.
---
V kraji vypukla Baterkománie
V Novém Jičíně a v dalších více než dvaceti městech regionu vypukla Baterkománie. Jedná se o soutěžní projekt Moravskoslezského kraje a neziskové společnosti Ecobat, který podporuje životní prostředí a současně charitu.
První Baterkománie v České republice se uskutečnila v roce 2018 v kraji Vysočina, loni na jižní Moravě a letos 1. března propukla v kraji Moravskoslezském.
“Baterkománie je osvětou, osvětou, která spojuje soutěž měst, dále sběr baterií, což je hlavní podstata té věci, a charitu,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.
Organizátory soutěže jsou krajský úřad a nezisková společnost Ecobat, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií. A právě oni věnují na charitativní a obecně prospěšné projekty částku až do výše 100 tisíc korun. Peníze budou rozděleny mezi tři projekty navržené městskými a obecními úřady.
“Já jsem v tom měl hned jasno, protože my jsme v rámci letošní Tříkrálové sbírky prezentovali, že bychom rádi opravili hřiště u azylových domů, takže případná výhra by nám mohla pomoci právě s těmito projekty,” konstatoval Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína a současně ředitel zdejší Charity.
Do soutěže se v rámci kraje přihlásily více než dvě desítky různě velkých obcí a měst, například Frýdek-Místek, Opava, Frýdlant nad Ostravicí nebo Frenštát pod Radhoštěm. Rozhodovat proto nebude jen čistě množství odevzdaných baterií.
“Nejvyšší počet nasbíraných baterií na počet úředníků, kteří jsou na tom daném úřadu. takže je to spravedlivá soutěž,” podotkla pracovnice odboru životního prostředí.
Konkrétně v Novém Jičíně se bude výsledné kvantum dělit 140. Lidé tu mohou papírové boxy na sběr baterií najít v obou úředních budovách na Masarykově náměstí a na Divadelní ulici.
---
Nejlepší sportovci Karviné za rok 2019
V karvinském městském domě kultury převzali v pondělí večer ocenění úspěšní sportovci, kteří v minulém roce dosáhli mimořádných úspěchů. V síni slávy přibyla světově úspěšná judistka Inna Indráková a oceněn byl in memoriam i horolezec Věslav Chrząszcz.
Město Karviná ocenilo v městském domě kultury nejlepší sportovce, družstva i trenéry , kteří mají na svém kontě mimořádné úspěchy nejen na českém sportovním poli, ale i za hranicemi země.
"Ta plejáda těch sportovců, ať už individuálních nebo kolektivních je obrovská a já jsem za to hrozně rád, že naše mládež sportuje, že se snaží dobře reprezentovat naše město a i ten jejich výkonnostní cíl se pořád zlepšuje a jde to vidět, je to pro naše město super," řekl primátor Karviné Jan Wolf.
Na pódium přicházeli postupně ocenění sportovci podle kategorií. V jednotlivcích do 19 let převzala cenu například Nela Hajdušíková, plavkyně oddílu Kosatky a boxer Josef Slepčík z TJ Baník Karviná. V Kategorii kolektivy převzal cenu kapitán házenkářů HCB Karviná, zástupkyně družstva hokejistek Sportovního klubu Karviná a kapitán basketbalistů TJ Sokol Karviná. Ocenění byli i trenéři. Cenu převzal trenér fotbalistů MFK Karviná kategorie starší žáci B Petr Špička, za oddíl Kosatky Karviná byl oceněn Tomáš Kaluža a Kamil Šamal, trenér taekwonda a kickboxu školy ITF Karviná.
Oceňovali se i jednotlivci kolektivních sportů. Tady si ceny přišli převzít například hokejbalistky HbK Karviná Patricie Škorpíková a Klára Seroiszková. Do síně slávy přibyla dvě jména. Judistka a trenérka Inka Indráková, která se tomuto sportu věnuje od 16 let. Je několikanásobnou mistryní české republiky,šestinásobnou mistryní evropy v kategorii masters a v této kategorii je i vicemistryní světa.
"Je to pro mě velký pocta, vůbec jsem to netušila, bylo to překvapení. nesmírně si toho vážím, je to odměna za to všechno moje úsilí, které dávám do toho juda, do oddílu a velmi si toho vážím," řekla
Inna Indráková, oceněná sportovkyně.
In memoriam byl oceněn člen horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná Věslav Chrząszcz. Byl účastníkem 1. oddílové expedice do Himaláje v roce 1997. Zahynul v roce 2009 při pokusu o výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest severní stranou bez kyslíkových přístrojů. Cena převzala jeho dcera Agáta.
"Jsem to přebrala s velkou poctou, hrdostí a vděčností, že si město na tatínka vzpomnělo a chtěla bych ještě jednou poděkovat mým jménem a jménem mé sestry, která tady nemohla být, protože žije v zahraničí," řekla Agáta Chrząszcz, dcera oceněného sportovce.
Poprvé v historii předávání ocenění nejlepším sportovcům v Karviné za uplynulý rok mohli obyvatelé rozhodovat o Ceně fanoušků. Hlasování pro nominované sportovce probíhalo na internetu a hlasující mohli vybrat až pět nominantů. Nejvíce hlasů získala Markéta Dittmannová, z oddílu karate, ŠSK při ZŠ Mendelova, vítězku vám představíme v některém z příštích Karvinských expresů.
---