Problémové ubytovny v Ostravě budou platit vyšší daň
Ostrava se snaží řešit problematiku ubytoven, kde se soustřeďují sociálně slabí občané a často obtěžují své okolí. Vedení města proto odsouhlasilo navýšení daně pro problémové ubytovny. Jde o novinku, která by měla nutit majitele, aby s nájemníky udělali pořádek.
Ubytovny, kde se soustřeďují lidé na sociálních dávkách, jsou problémem už dlouho. Obtěžují okolí nepořádkem, hlukem a také se jejich sousedé bojí zvýšené kriminality. Problém řešily bezdoplatkové zóny, které ale ústavní soud zrušil a tak si města pomáhají, jak mohu. Ostrava chce nyní majitelům problémových ubytoven zvýšit daň z nemovitosti.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Dává to nástroj postihnout třeba jen určité budovy a my jsme tak učinili, protože víme, že třeba na Jihu nebo v Mariánských Horách mají problém s ubytovnami."
Iniciátorem vyhlášky byla právě Ostrava-Jih, kde je ubytoven hned 7 z celkem 9 problémových. Těmto bude maximálně zvýšen koeficient na výpočet daně. Bude to znamenat desítky tisíc navíc pro obvodní radnice, které mají s ubytovnami nemalé výdaje.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Je pravda, že i ten obvod různé další úklidy prostranství, tak pakliže je obvod příjemce, té navýšené daně z nemovitosti, tak to alespoň takto může kompenzovat."
Ostrava-Jih skutečně v souvislosti s ubytovnami vynakládá ročně desítky tisíc korun. Peníze šly také například na studii, která poslouží jako podklad k řešení.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: Poslali jsme tam výzkumníky, kteří zjišťovali životní příběhy těch lidí, názory občanů v okolí, takže teď máme ucelený materiál, který poté může sloužit i třeba k nějakému externímu financování, třeba z Evropy a tu problematiku velmi intenzivně řešíme.“
Problémové ubytovny byly vybrány na základě důkazů od strážníků, státních policistů i od radnic, které už museli řešit nějaké problémy.
---
Slezskoostravské zápisy ukázaly několik novinek
K dubnu patří ve Slezské Ostravě tradičně zápisy do prvních tříd. Letos ale slezskoostravské základní školy přinesly inovace. Na Bohumínské se k zápisům hlásilo online a Chrustova přivítala budoucí prvňáčky ve zrekonstruovaných prostorách.
Slezská Ostrava spravuje čtyři základní školy, do kterých se pravidelně hlásí kolem 130 dětí. Po loňském silném ročníku by letos obvod rád otevřel celkem osm tříd a budoucí prvňáčci už se do nich těší.
anketa, budoucí žáci prvních tříd: „Já se těším do školy strašně moc. Nejvíc na učení a až budu umět psát.“
anketa, budoucí žáci prvních tříd: „Já se těším nejvíc na matiku a líbí se mi tu.“
Základní škola Bohumínská už loni umožnila rodičům hlásit se při zápisu na určitý termín. Letos se mohli nově přihlašovat dokonce online.
Lenka Matušková, ředitelka ZŠ Bohumínská: „Je to pro rodiče a pro děti, kteří k nám přicházejí na zápis, pohodlnější.“
Novinky čekaly budoucí prvňáčky i na Základní škole Chrustova, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí interiérů.
Roman Goryczky (OSTRAVAK), místostarosta Slezské Ostravy: „Vymalovali jsme, změnili jsme interiéry, zrušili jsme některá dřevěná obložení, takže škola vypadá vevnitř jako úplně nová.“
Na chodbách najdou žáci nově taky hry na rozvoj motoriky. Ze zápisu si pak budoucí školáci odnesli taky malý originální dárek.
Hana Pomezná, ředitelka ZŠ Chrustova: „Všechny děti si od nás odnesou na památku omalovánku, kterou jim vytvořili jejich budoucí spolužáci.“
Přesné počty budoucích prvňáčků budou konkrétní školy znát v průběhu následujících měsíců.
---
Krátké zprávy, 3. 4. 2025 17.00 - 1
OSTRAVŠTÍ POLICISTÉ POMOHLI SE ZÁCHRANOU DÍVKY
Ostravští policisté byli ve správnou chvíli na správném místě. Při čekání na semaforu na křižovatce ulic Francouzská a Opavská v Porubě k nim přiběhl rozrušený muž, který je požádal o pomoc. V autě měl pětiletou dceru, která náhle zkolabovala. Hlídka muže vyzvala, aby je následoval, a s majáky vyjela do nemocnice. Během cesty si policisté všimli sanitky, kterou zastavili a předali dívku záchranářům. Holčička je podle informací v pořádku.
---
Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu
Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.
Paní Marcela Trynh si všimla v roce života své dcery, že není něco v pořádku. Vadily jí běžné zvuky, nesměl se jí nabourat vlastní prostor. Následně se maminka dozvěděla, že má dcera Aspergerův syndrom. I proto využila Světového dne porozumění autismu, do kterého se zapojily všechny havířovské organizace, které s tímto onemocněním pracují.
Marcela Trynh, rodič: “Docela mi pomohlo zrovna stánek s Mateřskou školou Paraplíčko, protože pro mne to je teď aktuální téma tím, že hledám pro dcerku mateřskou školku, kde by ji přijali i s Aspergerovým syndromem. Já jsem moc ráda, že jsme si tady mohli stánky projít."
Poradenské středisko pro rodinu a dítě vnímá, že i díky osvětě se situace posouvá kupředu.
Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: "Klienti s autismem u nás narůstají. Myslíme si, že je to včasnější diagnostikou a myslíme si, že je to také tím, že se rodiče nenechají odbýt, že jim někdo řekne, počkejte, to dítě z toho vyroste. Oni už sami jsou schopni si vyhledat tu podporu, tu pomoc minimálně v tom, že si zajdou na nějakou konzultaci."
anketa: “Je spoustu takových lidí tady s tím postižením a možná by se o tom mohlo více mluvit a jak s těmi lidmi hlavně zacházet. Určitě je to super, mohlo by to být častěji.”
Den autismu probíhal už v dopoledních hodinách, a to besedou pro žáky, kterou připravil magistrát v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pozváni byli odborníci i mladí lidé s autismem.
---
Směna pozemků umožní strategické stavby
Další rozvoj Ostravy si vyžádal unikátní směnu pozemků. Kvůli výstavbě sportovní haly, prodloužení Místecké a rekonstrukci Frýdlantských mostů spustilo město složitou obchodní transakci. Zbourána bude i legendární Hala Tatran a basketbalisty čeká stěhování do nového.
Ostrava má připraveno několik projektů, jejichž realizace je podmíněna ziskem soukromých pozemků. Po složitém vyjednávání s majiteli byla nakonec dohodnuta směna pozemků za městské a finanční dorovnání rozdílu.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Skupina společností pod Ostra Group a Statutární město Ostrava si narovnali majetkové vztahy tak, abychom my, jako město, mohli pokračovat v řadě strategických projektů. Tím prvním, co je nejblíže a co je hodně, hodně sledované, je rekonstrukce náměstí Republiky, kde se nám do vlastnictví dostaly pozemky a část podchodu tak, abychom mohli tu stavbu realizovat."
Transakce tedy umožní výstavbu multifunkční sportovní haly v ulici U Stadiónu, prodloužení Místecké ulice chystané Ředitelstvím silnic, Ostravou a krajem a třetím projektem je rekonstrukce náměstí Republiky, jehož část s podchodem patří stejnému majiteli, jako pozemky pro sportovní halu i Tatran.
Tomáš Vrátný, předseda představenstva Ostra Group, vlastník pozemků: "Jsme rádi, že se nám podařilo přispět k tomu, že jsme výrazně přiblížili k realizaci tří strategických staveb v Ostravě."
Majitel pozemků dostane od města pozemek, jehož součástí je Diagnostické centrum na Sokolské třídě.
Tomáš Vrátný, předseda představenstva Ostra Group, vlastník pozemků: "Ta budova bude požadovat investice a moc rádi bychom koordinovali jejich rozsah se stávajícími nájemníky."
Nová hala pro míčové sporty se ale nemusí stihnout dříve, než bude nutné zbourat Halu Tatran. Basketbalistům by tak město na přechodnou dobu nabídlo provizorní zázemí.
---
Krátké zprávy, 3. 4. 2025 17.00 - 2
RENOVACE NÁMĚSTÍ REPUBLIKY V OSTRAVĚ
Ostrava by mohla už během letošní stavební sezony zahájit revitalizaci náměstí Republiky, které je jedním z hlavních dopravních a přestupních uzlů města. Rozhodnutí padne nejpozději do měsíce. Klíčové bude, zda se bez komplikací podaří ukončit výběrové řízení a podepsat smlouvu se zhotovitelem. Pokud by došlo k prodlení, město by muselo zahájení stavby odložit do další stavební sezony.
---
Školní “uho” vyměnili studénečtí žáci za šípkovou omáčku
Kuchyně v Základní škole Butovická se na jeden den ujal profesionální šéfkuchař. Školní kuchařky připravily oběd pro žáky pod jeho vedením. Děti měly možnost ochutnat šípkovou omáčku nebo řecké jídlo z těstovin.
Šéfkuchař Zbyněk Diatka vaří po celé České republice, především ve školách, domovech pro seniory nebo v nemocnicích. Všude, kde mají zájem, přijede a pomáhá zavádět nová atraktivní jídla. Teď uvařil i ve studénecké Základní škole Butovická.
Šárka Zalacková, vedoucí kuchyně ZŠ Butovická: “Náhodou jsem přišla na to, že tato možnost je, že je možné se zkontaktovat s panem kuchařem, ten nám nabídne nové atraktivní recepty, a že je můžeme vyzkoušet přímo s ním, pod jeho vedením, ve školní jídelně uvařit. Spolupráce je to perfektní.”
Zbyněk Diatka, šéfkuchař: “Já jsem těch receptů posílal více a nechal jsem to na školní jídelně, které si vybere, protože nevím, co oni vaří nebo které recepty by je asi zajímaly.”
Volba padla na zeleninovou polévku s kuskusem, kotletu s šípkovou omáčkou a celozrnným knedlíkem a pasticcio, řecký zapečený těstovinový pokrm.
žáci ZŠ Butovická:
“Ochutnala jsem obě jídla a obě mi moc chutnají. Takže za mě super.”
“Já jsem si vybrala kotletu s celozrnným knedlíkem, bylo to vynikající, pana kuchaře bychom tady mohli mít celou dobu.”
“Zkusil jsem to řecké jídlo a jsem s tím spokojený.”
Zbyněk Diatka, šéfkuchař: “V těch školních jídelnách se musíme držet takzvaného spotřebního koše, který zahrnuje velkou škálu surovin, a na některé ty suroviny třeba některé děti nejsou z domu zvyklé. Zvláště třeba na zeleninu, zkrátka některé děti se s určitýma surovinami teprve seznamují i na té základní škole.”
Spolupráci se školními kuchařkami si Zbyněk Diatka pochvaloval, stejně tak ocenil vybavení a uspořádání samotné kuchyně.
---