11 let vězení za vraždu kamaráda ve Frýdku-Místku
Velmi rychle skončilo hlavní líčení v případu vraždy loni v létě ve Frýdku - Místku na tržnici. Dva kamarádi se tam přímo před zraky návštěvníků restaurace pohádali a porvali. Nakonec jeden z mužů vytáhl nůž a druhého probodl. S žalobcem se dohodl na 11ti letech za mřížemi, což soud v Ostravě stvrdil.
Vyšetřování vraždy, která se odehrála loni v srpnu za bílého dne, před zraky návštěvníků restaurace u náměstí ve Frýdku-Místku nebylo složité. Jeden ze svědků ji totiž natočil mobilem. 53letý Slovák Josef Popuša se pohádal s kamarádem a pak se porvali. Nikdo ale nečekal, že vytáhne nůž.
svědek: "Hej, nechte toho, hej, kudlu ne!"
Petr Kondělka, státní zástupce: "Došlo k banální roztržce ohledně přivolání taxíku. Následoval fyzický konflikt, obžalovaný vytáhl nůž a bodl poškozeného do hrudníku."
Pobodaný muž se ještě chvíli kymácel, než padl k zemi a už ho nikdo nedokázal zachránit.
svědek: "Sem ho tam viděl ležet, tekla z něho krev a tak jsem ho zkusil zachránit do příjezdu záchranářů."
Popuša utekl a dokonce si změnil vzhled. Byl ale vypátrán, uvězněn a ve čtvrtek začalo hlavní líčení. Po dvou hodinách skončilo. Obžalovaný se dohodl na trestu 11 let vězení.
Obžalovaný se ke všemu přiznal, řekl, že je mu to líto a souhlasil s trestem. Kromě vězení bude Popuša na 10 let vyhoštěn z naší země.
---
Faunapark chystá opravu střechy stodoly
Více než 112 let stará stodola ve Faunaparku potřebuje nutně opravit střechu. Spolek proto shání peníze, kde se dá. Pomohou sponzoři, ale možná i veřejnost ve sbírce. Faunapark se totiž přihlásil do sbírky Daruj FM. Zda tam bude zařazen, rozhodnou v červnu zastupitelé.
Faunapark ve Frýdku-Místku je oblíbeným místem návštěv dětí, rodičů i základních škol. Pořádá se tady totiž řada naučných programů o zvířatech i přírodě.
Anketa Děti: 1.) "Líbili se mi ti králíčci." 2.) "Mě se líbil ten pejsek, co tady potulně běhá." 3.) "Králíčci, pejsek a líbilo se mi, jak jsme hráli na nástroje tam v divadle." 4. ) "Mě se tady líbilo pejsánky, tady dva psi, králíčci, další zvířata a jak tady natáčíte."
Martina Jalůvková, učitelka ZŠ J. Šlosara ve Sviadnově: "Dnes máme projektový den, takže jsme se zde dostavili, vlastně šli jsme pěšky ze základní školy a jsme absolvovali přednášku ve zdejším divadélku."
Faunapark je neziskový spolek nadšenců, kteří usilovně vlastními silami a dobrovolnickou činností neustále pracují na rozvoji parku. Aktuálně se připravuje oprava střechy stodoly.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Je to více než 112 let starý objekt, který kdysi sloužil pro hospodářské zázemí Landsbergerů."
Střecha je v havarijním stavu a zatéká do ní. Dále potřebuje stodola zednické opravy štítů a omítek, hromosvod, odvodnění nebo výměnu nevzhledné Ytonogové vestavby za vrata.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "My jsme ji prakticky před šesti lety vyklidili, kde byl nános nepořádku zhruba do výše dvou metrů a odvezli jsme dva velké kontejnery a postupně jsme ji přebudovali na takový kulturní stánek. Je to vlastně jediný objekt, kde se lidé mohou schovat, když prší."
S plánem opravy se proto Faunapark přihlásil do řady grantových programů a požádal i o zařazení do programu Daruj FM.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města doporučila zastupitelstvu ke schválení další projekt do Daruj FM. Jedná se o opravu stodoly ve Faunaparku."
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Jsme vděčni Magistrátu města Frýdek-Místek za to, že nás plánují zahrnout do programu Daruj FM. Těším se, že se do toho programu zapojí spousta lidí, podobně jako nás podporují při všech dalších akcích. Například při natírání plotu. Prakticky jsme dostali grant od společnosti Plzeňské pivovary v grantu Radegast lidem ve výši zhruba 380 tisíc. Rozpočet je 490 na nezbytně nutné opravy."
O zařazení do programu Daruj FM musí na svém dalším jednání rozhodnout zastupitelé. Celková částka na opravu a nové vybavení Stodoly se může vyšplhat až na 800 tisíc korun.
---
V Krnově zahájili i plánované ortopedické operace
Nemocnice na dlouhé měsíce loňského i letošního roku musely upustit od plánovaných operací a věnovaly se péči o covidové pacienty. To se neblaze dotklo především ortopedických operací, výměny kloubů, kolen či kyčlí. Stavy některých pacientů se stále horšily a proto nyní po rozvolnění musejí dostat přednost.
V krnovské nemocnici se v současné době ortopedické operační týmy nezastaví.
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Krnovská nemocnice v covidové době odložila asi dva a půl tisíce operací, operujeme plně, ale abychom dohnali tento skluz, snažíme se rozšířit operační týmy, abychom pacienty co nejdříve zoperovali.“
Dočkal se i pan Brada z Radimi, se svou kyčlí čekal na výměnu téměř dva roky.
Václav Brada, pacient po operaci: „Naplánované to bylo, jenomže covid, bohužel, čára přes rozpočet. Jéžíšmarjá, já jsem se přímo těšil, kdy na to půjdu. Protože taková bolest, jakou jsem měl, kdo to nezažil, neuvěří.“
Ortopedičtí pacienti většinou neprodělávají jen jednu operaci. Na výměnu kloubů proto nastupují postupně i několik let.
Václav Brada, pacient po operaci: „No teď mi vyměnili kyčelní kloub, levý. Před 11 rokama to bylo levé koleno vyměněné, před 16 rokama pravé koleno.“
Pan Brada teď plně rehabilituje a operační týmy okamžitě vybírají další naléhavé případy.
Pavel Martínek, zástupce primáře ortopedie: „Teď vybíráme pacienty, kde došlo k progresi, k rozvoji onemocnění, u kyčlí je to typicky nekróza hlavice, kdy došlo k rozpadu kyčelního kloubu a tito pacienti dostávají přednost.“
Nemocnice však zůstává ve střehu. Stále drží v pohotovosti 8 připravených covidových lůžek a plánuje další s budováním nového centrálního příjmu.
---
Projížďka povozem obyvatele Archy nadchla
Zpestření volných chvil si po dlouhých měsících omezování užili obyvatelé chráněného bydlení Archa v Novém Jičíně. Vydali se na projížďku koňským povozem. Díky speciálně postavenému vozu si mohli zážitek dopřát i vozíčkáři
Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu, ne každému ale může být tento zážitek dopřán. Obyvatelé chráněného bydlení Archa Slezské diakonie v místní části Nového Jičína Žilině, tedy lidé s lehkým až středně těžkým mentálním postižením, si teď alespoň vyzkoušeli, jaké to je, když je koňská síla pohání sedící na povoze.
Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Při počtu pracovníků, které máme, si nemůžeme dovolit moc volnočasových aktivit pro naše klienty a oni to potřebují. Potřebují dostat se ven z bytů, zažít něco nového, novou aktivitu a impuls.”
Užít si projížďku koňským povozem totiž mohli i ti, kteří mají rovněž tělesné handicapy. Na speciální povoz, který vyrobil se svými kamarády předseda žilinského osadního výboru, lze vysadit i vozíčkáře.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Vždycky mě trošku mrzelo, že mám doma koně, a když jsme dělali akce tady v Žilině, tak jsem si museli někoho pozvat na povození dětí. jsme nikde nenašel vozík, na které m by bylo možno převážet i vozíčkáře. Nakonec jsem se tedy rozhodl, že si ten vozík postavíme sami.”
obyvatelé chráněného bydlení ARCHA:
“My se na tom vozíku sedělo dobře. Místy jsem jeli i dost rychlé, bylo to dobré.”
“Já jsem to viděla poprvé a poprvé jsme na něčem takovém jela. Je to pěkný zážitek.”
Osadní výbor v Žilině se snaží obyvatele chráněného bydlení vtáhnout do místního dění v rámci různých aktivit. Pozvání už opět dostali také na první letošní Sousedskou snídani.
---
Arboristé ošetřili v Karviné památný strom
Arboristé se v Karviné pustili do ošetření památného stromu uprostřed parkoviště poblíž obchodního domu. Tento mohutný krasavec rostoucí ve velmi stresujícím prostředí je navzdory životním podmínkám stále v plné síle i kráse.
Tento dominantní památný Dub letní je takový malý zázrak v Karviné. Roste a mohutní totiž uprostřed parkoviště, jeho stáří se odhaduje cirka na dvě stě let.
Tomáš Trampler, správce zeleně: “Jeho stav je výborný, nicméně v koruně se nacházejí suché větve, podjezdová výška je celkem nepřijatelná."
Jako první se vylepšovaly půdní podmínky stromu. K tomu využili arboristé pneumatický rýč. Jde o šetrnou unikátní metodu, která neporušuje kořenový systém.
Ondřej Heczko, arborista: "Díky tomuto pneumatickému rýči se rozruší ta zem a může tam pronikat voda i vzduch. Ještě se to vylepšuje dodáním substrátu, tady mají kolegové připravený substrát s kompostem, takže to se potom promíchá v té zemině díky tomu rýči."
Arboristé také zajistili statické zajištění stromu dynamickou vazbou o tonáži osm tun.
Lukáš Křižánek, certifikovaný evropský arborista: "To je normálně lano zašité v horní třetině stromu a bude se kontrolovat co čtyři roky a po 12 letech se vymění. "
Kontroly se provádí pravidelně, v případě, že se na stromu objeví nějaký defekt, bude provedena údržba.
---