Plošné testování obyvatel MS kraje probíhá podle plánu
Plošné testování obyvatel MS kraje zatím probíhá bez problémů a dokonce rychleji, než se očekávalo. V pondělí byla spuštěna druhá vlna a opět byly téměř všechny volné termíny rychle obsazeny. Pomaleji se zaplňovala hlavně místa pro seniory nad 65 let. V Ostravě přibude druhé odběrové místo před magistrátem města.
Jak z našeho zpravodajství víte, vedení našeho kraje che zjistit promořenost populace nemocí Covid 19 a proto začalo v sobotu plošné testování obyvatel. Během dvou dnů přišlo na 7 odběrových míst 861 lidí, kteří se dopředu museli objednat. Testování prozatím probíhá hladce. "Testy proběhly v sobotu a v neděli bez jakýchkoliv front v poklidu. Všechno se stíhalo tak, že jsme zjistili, že můžeme navýšit kapacity," potvrzuje hejtman Ivo Vondrák.
V pondělí bylo internetové přihlašování otevřeno pro zbývajících 4 tisíce osob. Po zkušenostech z první vlny bude odebírání vzorků zrychleno na 12 lidí za hodinu a přidají se i mobilní odběrové týmy. V úterý se bude testovat na Prokešově náměstí v Ostravě, pak se odběrový tým přemístí na dva dny na náměstí do Frenštátu pod Radhoštěm. V příštím týdnu budou odběry pokračovat v Rýmařově, Frýdlantu a Hlučíně. "Pokud se ukáže, že nám bude chybět nějaká kategorie, například, že nám bude chybět 30 seniorů v Bruntále, jsme domluveni, že přes různé asociace v Bruntále domluvíme a ten odběrový tým tam vyjede a ty seniory odebere," dodává náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka.
Výsledky průzkumu promořenosti by mohly být k dispozici 20. května. Kdo se nestihl přihlásit k plošnému testování, může využít nabídku Vítkovické nemocnice, která testuje zájemce za 3 tisíce korun.
---
Pacienti v Nemocnici NJ by neměli zbytečně čekat
Také novojičínská nemocnice postupně obnovuje běžný provoz. Lékaři si zvou pacienty na do ambulancí a pomalu se vrací do normálu i plánované zákroky. Vše stále za přísných protiepidemických opatření.
Postupný návrat k normálnímu provozu zahájila novojičínská nemocnice, stejně jako většina zdravotnických zařízení, zhruba před dvěma týdny. Do ambulancí se vrací pacienti i na běžné kontroly.
“Jsme strašně rádi, že v současné době už jsme schopni aspoň částečně obnovovat provoz ambulancí a oddělení. Není to jednoduché a ten nájezd nebude tak rychlý, jak bychom si představovali. Protože je jasné, že pořád musíme dodržovat poměrně přísná protiepidemická opatření a být opatrní, abychom neuvolnili provoz příliš rychle,” uvedl Jan Káňa, ředitel Nemocnice Nový Jičín.
Systém je nastaven tak, aby se zejména v čekárnách nepotkávalo více lidí.
“Berme to jako výzvu, jako příležitost k tomu, aby se nám pacienti nekumulovali, a abychom opravdu začali dodržovat to, co by ve zdravotnictví mělo být. Aby se začalo objednávat na časy a aby na hodinu nebylo osm lidí a lidé zbytečně nečekali. Když se to zvládne u holiče, myslím, že by se to mělo zvládnout i u lékaře,” podotkl ředitel nemocnice.
Ředitel nemocnice, který je zároveň primářem ortopedického oddělení, se dále vyjádřil k plánovaným operacím, které byly po dobu měsíce a půl významně omezeny.
“Samozřejmě se nevrátíme na 100 procent, ale doufám, že na nějakých 60 nebo 70 procent se budeme schopni vrátit i za současných protiepidemických opatření. Nájezd na 100 procent ale bude trvat dlouho,” dodal Jan Káňa.
Nemocnice už opět umožnila přítomnost otců u porodu, rovněž za dodržení přísných pravidel. V areálu funguje odběrové místo pro testování na přítomnost koronaviru. To nyní mohou využívat i samoplátci. Musí se dopředu objednat (bezplatná telefonní linka 800 700 701).
---
Netradiční oslava narozenin v nouzovém stavu
Setkat se v současné době se svými prarodiči v seniorském věku je složité s ohledem na jejich bezpečnost v době epidemie. Tím spíše strávit s nimi chvíle jejich životního výročí. V Bruntále našli způsob, jak životní jubileum oslavit.
Harmonikář,
7 sourozenců, vnoučata i pravnoučata. Ti všichni se sešli pod
okny babičky paní Hanušové, aby jí popřáli k jejím 87.
narozeninám.
„No
tak chtěli jsme maminku potěšit, protože teď se s ní nemůžeme
setkat osobně, do žádné restaurace jsme nemohli, tak doufejme, že
alespoň totuto cestou jsme jí mohli udělat radost. Jsme z Ostravy,
z Frýdku, tak různě po republice,“ říká dcera Táňa
Haniková.
„Mamce
přeju stálou vitalitu jako dodnes, protože se od ní můžeme co
učit,“ přeje dcera Anna Benešová.
„Já
jsem to naplánovala protože víte co, tady ta situace nás k tomu
dovedla, nemůžeme se sejít všichni pod jednou střechou, tak jsme
to alespoň udělali tady tím způsobem a díky vedení Bruntálu,
že jste nám umožnili aspoň touhle cestou takhle mamince popřát,“
dodává dcera a organizátorka setkání Jana Kirby.
„Teda
jste hodní, děkuju moc, jste hodní, zlatí, no to jsem nečekala.
Nikdy v životě jsem to neměla. Mockrát vám děkuji,“ říká
oslavenkyně Anežka Hanušová.
K
přání jubilantce se připojili také zástupci vedení města.
„Většina
seniorů opravdu dodržuje nařízení, které tady je, to znamená
omezení na veřejnosti a omezení návštěv a já jsem rád, že
MěÚ může alespoň touto formou potěšit, povzbudit seniory v tak
významné životní události, jako je tato,“ dodává
místostarosta Bruntálu Martin Henč (ANO).
Také
my se připojujeme a přejeme vitální paní Hanušové pevné
zdraví s vírou, že příští oslava proběhne již při tradičním
rodinném setkání.
---
V Havířově opět otevřeli knihovnu
Před havířovskou knihovnou, která opět spustila provoz, to v pondělí ráno vypadalo jako před nákupním střediskem. To, jak moc lidem knížky chyběly, příjemně překvapilo i samotné knihovnice.
Takto to vypadalo v Havířově první den při opětovném otevření knihovny. Zejména senioři už se nemohli dočkat.
"Ani ty zavřené obchody mi nechyběly tolik jako knihovna, protože v televizi dohromady nic není,” řekla návštěvnice knihovny.
"Velkou radost mám, protože já ráda čtu a hodně čtu,” řekla seniorka.
Knihovna má celkem patnáct oddělení na různých místech. Dřívější zrušení opatření a rychlé zajištění všech hygienických potřeb zabralo knihovně týden.
"Potom jsme museli připravit všechny provozy tak, abychom oddělili vrácené knihy od půjčování knih. Ty zůstávají čtyři dny v karanténě a potom se dostanou znovu do půjčovního procesu. Čtenáři, když vrátí knihy v knihovně, vydezinfikují si ruce a mohou pokračovat do půjčoven," řekla ředitelka Městské knihovny Dagmar Čuntová.
V knihovně by lidé měli strávit co nejméně času.
"Existuje náš systém, který umožňuje rezervaci z regálu. Čtenář si může konkrétní knížku, která momentálně v knihovně je, rezervovat. My mu ji připravíme a on si ji jen u nás vyzvedne,” dodala knihovnice Michaela Tobolová.
Jelikož o letošních prázdninách zřejmě zůstane mnoho dětí ve městě, knihovna pro ně plánuje různé zábavné akce.
---
Na Jihu vydali publikaci o obvodu v časech války
Městský obvod Ostrava-Jih vydal u příležitosti 75.výročí osvobození Zábřehu, Výškovic a Hrabůvky publikaci s názvem Ostrava-Jih v časech 2.světové války. Má podtitul Dějiny, vzpomínky, rozhovory, fotografie a z těchto částí se také skládá. Jedná se už o čtvrtou publikaci, kterou radnice vydala a na které se podílel kronikář Petr Přendík.
Ostrava-Jih má novou publikaci. Rozdělena je do čtyř částí, věnována je 2.světové válce a najdete v ní nejen odborné články o jejím průběhu, ale také příběhy hrdinů, paměti na osvobození nebo autentické přepisy výškovické a zábřežské kroniky. “Závěrečná část je potom tvořena dvěma rozhovory. Jsou to pamětníci, kteří už bohužel nejsou mezi námi a detailně tam popisují, jak vlastně prožili tu 2. světovou válku. Jinak v té knize nechybí 68 ilustrací převážně jsou to archivní snímky z různých archivů, rodinných archivů, jsou tam snímky z bombardování, z osvobození jak vypadalo v ulicích. Takže je to taková, dá se říct, temná kniha,” uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih
Kniha byla představena v rámci komorních oslav 75 let od osvobození Ostravy-Jihu. V obvodu je celkem 7 pomníků obětem 2.SV a ke každému z nich byly položeny květiny. “Letos se tedy scházíme po 75. a v trošku komornějším obsazení, ale přesto je nutné si tyto věci připomínat. Věříme, že další oslavy, to znamená 80 let od osvobození za 5 let, si ve velké míře připomeneme všechny hrdiny, kteří se zasloužili o naši svobodu,” říká Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih.
Zajímavostí je, že kniha se začala psát 5.března a přesně o měsíc později šla do tisku. Jde tak o nejrychlejší knihu, která kdy v obvodu vznikla.
---
Na Slezské Hartě zahájila provoz lodní doprava
I přes deštivý začátek května, zahájil Mikroregion Slezská Harta lodní sezónu na přehradě.
Lodní doprava na Slezské Hartě patří k oblíbeným atrakcím turistů. Přívoz Rouza, spojuje Roudno a Razovou, dvě obce na protilehlé straně přehrady již od roku 2015. K němu přibyly v posledních letech další dvě elektrolodě.
Právě
1. květen je dnem, kdy zahajují svou lodní dopravu elektrolodě na
Slezské Hartě.
„Máme
nachystané dvě lodě – Santa Marii, to je klasika naše pro
veřejnost známá a novou loď, elektroloď, která poprvé
oficiálně zahájí sezónu, to je loď Harta. Samozřejmě nyní se
to bude provozovat v tom omezeném režimu do 10 osob a jak máme
signál, po uvolnění, kolem 11. května zahájíme plný provoz,“
říká předseda Mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík.
Santa
Maria má kapacitu 10 osob se dvěma členy posádky a je na ní
možno absolvovat okružní vyhlídkovou plavbu kolem Leskovce nad
Moravicí.
„U
Santa Marie je to řádově hodinová plavba, a u elektrolodi Harta
hodinu, hodinu a půl s tím, že počítáme, že 3 dny v týdnu
tak, jak to máme na našich webových stránkách, bychom měli
režim dle jízdního řádu, to znamená, že by se navštívilo 5
obcí, které mají přistávací mola na Slezské Hartě,“ dodává
předseda Mikroregionu.
1.
května zahájilo svou činnost také infocentrum v Leskovci nad
Moravicí.
„Které
podá všechny informace pro každého turistu a tam si můžete
objednat plavbu. Plavbu si objednáváte buď přes internet a na
našich webových stránkách
Naši
kapitáni a lodníci jsou nachystáni aby loď byla neustále v
provozu,“ uvádí vedoucí infocentra Josef Hetmánek.
Plavby
je možno si objednat také telefonicky na číslech, uvedených na
těchto stránkách mikroregionu. Pokud je volno, je možno na loď
zakoupit lístek přímo v infocentru při příjezdu do Leskovce nad
Moravicí.
---