Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Protestní jízda Ostravou proti vládním opatřením
  • Zkrášlovací salony opět fungují
  • Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami
  • Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích
  • Nadace OKD ocenila Výchovné koncerty Permoníku

Protestní jízda Ostravou proti vládním opatřením

Nespokojení rodiče dětí z celé republiky pořádají pravidelné protestní jízdy napříč městy. Nelíbí se jim, že děti smí do školy pouze za určitých podmínek. Vadí jim zejména pravidelné testování a nošení roušek.

Ostravou projely desítky aut ozdobených českými vlajkami. Kolona vyjela z Hrabové a projela městskými obvody Jih, Mariánské Hory a Poruba až do Kyjovic. Jela pouhou 30kou a celou dobu troubila. Rodiče tak dali hlasitě najevo nesouhlas s vládními opatření spojenými s pandemií.

Monika Grygarová, organizátorka akce: “Tyto jízdy vlastně probíhají po celé ČR. Je to vlastně na vyjádření nesouhlasu se systémem, jaký je. Pokaždé je to z Ostravy. Když má Havířov, tak má Havířov a jede se do Havířova a propojujeme třeba Bohumín, Karvinou, Orlovou. Dneska přijela Opava k nám, takže jedeme teď s Opavou dohromady.”

Nespokojení rodiče pořádají vyjížďky každý víkend, a to buď v sobotu, nebo v neděli. Nejvíce se jich sjelo, když jeli na Bruntál, a to osm desítek aut.

Anketa: nespokojení rodiče: “Nejstarší dcera je ve 2. třídě, ale nechali jsme si ji doma. Nelíbí se nám roušky a testy.”

“Radši budeme doma než aby šel do školy za těch podmínek. I kdyby to mělo být dva roky.”

“My jezdíme z Bohumína. Já mám 6 letého syna, který by teda měl chodit do školky a nedává mi to vůbec žádnou logiku hlavně proto, že není téměř žádný záchyt těch dětí.“

Děti se ve školách testují dvakrát týdně antigenními testy, které ale podle expertů prokážou nákazu spíš u lidí s příznaky. Nejdříve v červnu by je měly nahradit PCR testy.

---

Zkrášlovací salony opět fungují

Otevření holičských, kosmetických, kadeřnických nebo masážních salonů je dalším rozvolněním protikoronavirových opatření. Klienti se sem mohli vrátit po čtyřech dlouhých měsících. S sebou ale museli mít potvrzení o negativním antigenním testování, očkování nebo prodělané nemoci covid-19.

Vlasta Exnerová se otevření svého kosmetického salonu nemohla dočkat. Diář s objednávkami měla rázem na tři měsíce dopředu plný. 

Vlasta Exnerová, kosmetička: „Doplnila jsem skladové zásoby, dostatek jednorázového prádla, čistých ručníků, dostatek desinfekce."

Desinfekce a respirátor jsou tady samozřejmostí. Klient si ale může ochranu úst a nosu po dobu procedury sundat.

klientka - kosmetika: „Těšila jsem se moc na kosmetiku. Naposledy jsem byla před Vánoci.“

klientka - masáž: „Péče o tělo je pro mne důležitá v mém seniorském věku. Chodím pravidelně na masáž.“

Salóny musí nyní plánovat objednávky tak, aby se tady zákazníci nepotkávali. 

Vendula Víchová, kadeřnice: „Za den jsem dřív udělala asi osm klientek. Teď stihnu maximálně 4. Protože jedna se tady zdrží kvůli barvení i tři hodiny."

Nově teď s sebou musí mít zákazníci potvrzení o prodělání nemoci covid-19, certifikát o dokončeném očkování, nebo negativní výsledek antigenního testu ze zaměstnání či školy, který není starší více než tři dny. Případně se musí nechat sami otestovat.

klientka – kadeřnictví: „Do poslední chvíle jsem nevěděla, jak to bude s nařízením vlády. Tak jsem se raději nechala otestovat a mám antigenní test.“

Testovací místa se tak musí připravit na větší nápor.

Blanka Haasová, vedoucí odběrového centra, Slezská nemocnice: „Přes všední den se do kapacity vejdeme. Ale během víkendu je maximální kapacita 150 lidí a přijde jich sem i 160, 170.“

Testovací místo Slezské nemocnice pocítilo větší počet zájemců tuto neděli, kdy si sem přišlo pro výsledek antigenního testu 234 lidí.

---

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Ročně jimi obvod při likvidaci naplní až 50 velkoobjemových kontejnerů. Tomu, kdo přitom založí černou skládku, hrozí při dopadení pokuta až 50 tisíc korun.

Obrovská hromada odpadu mezi ulicemi Pstruží a Stavovská v Ostravě-Kunčičkách. Podle svědků ji sem vysypalo velké nákladní auto, a to přímo na cestu, kterou využívají lidé k procházkám.

Anketa: 1.) "Bylo to ráno mezi půl osmou a osmou hodinou." 2.) "Ostuda, bordel, nevím, co s tím člověkem." 3.) "Dala bych to pryč rozhodně, protože se tam nedá ani procházet."

Zdejší lokalita je aktuálně vybydlená, proto bylo zřejmě pro někoho jednoduché sem přijet a odpad tady vysypat.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Těch lokalit, kde se skládky objevují opakovaně, tak je v našem obvodu několik desítek. My se pravidelně snažíme je monitorovat. Zabraňovat tomu, aby tam odkládaly osoby nelegálně odpad, nicméně ne vždy se nám to daří. Za založení černé skládky hrozí osobě, která tak učiní, pokuta až ve výši 50 tisíc korun."

Slezská Ostrava s černými skládkami bojuje dlouhodobě. Ročně jimi naplní v průměru až 50 velkoobjemových kontejnerů. Na jaře se navíc organizují úklidové akce, při kterých pomáhají dobrovolníci a během roku i město Ostrava.

Hana Heráková, místostarostka Slezské Ostravy: "Vždycky dvakrát ročně je organizován odvoz černých skládek, kde nahlásíme městu naše největší černé skládky a ty nám město pomáhá likvidovat."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "O černých skládkách nás informují pravidelně občané, monitoruje samozřejmě ty černé skládky náš úřad, případně městská policie. Často se podaří i původce odpadu dohledat, ať už pomocí kamerového systému nebo ohledáním právě těch odpadů, kde jsou například dodací listy, popřípadě jiné informace."

Velkoobjemový odpad patří na skládku nebo do sběrných dvorů, některé jsou kvůli tomu otevřeny každý den.

---

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen Výškovické ulice se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě - Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Nadace OKD ocenila Výchovné koncerty Permoníku

Nadace OKD i letos vybírala nejlepší projekty, které finančně podpořila. Kvůli opatřením vlády ceny předává jednotlivě. Jednu z nich si zasloužil karvinský Permoník, a to za výchovné koncerty, které organizuje už od sedmdesátých let minulého století.

Ceny Nadace OKD rozdávala letos potřinácté a trochu jinak, než obvykle. Před koronavirovou krizí se všichni ocenění sešli společně na slavnosti, kde jim byli ceny předány. Letos si je přebírají vítězové jednotlivě. Jednu z cen vyhlašovaných ve třech kategoriích, získal karvinský Permoník v Projektu roku.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: “Mají skvělé výkony, podporujeme je už řadu let a velmi si to zaslouží."

Cenu převzali zástupci Permoníku v zázemí ZUŠ Bedřicha Smetany.

Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: “Vnímáme tohle ocenění jako velmi důležité, protože to bylo za projekty výchovných koncertů, které Permoník dělá už od roku 1975." 

Barbara Januszová, hlava hlasu Permoníku: “Ve čtvrté třídě jsme dělali výchovný koncert Karkulka nebo Perníková chaloupka. Myslím, že to jsou jedny z nejhezčích koncertů, protože to všechny baví."

Výchovné koncerty obsahují zcela jiný repertoár, než má Permoník v běžné koncertní činnosti. Připravují se proto zvlášť na samostatných soustředěních, které se platí právě z nadačního fondu Nadace OKD.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. května 2021, 16:00

Protestní jízda Ostravou proti vládním opatřením

Nespokojení rodiče dětí z celé republiky pořádají pravidelné protestní jízdy napříč městy. Nelíbí se jim, že děti smí do školy pouze za určitých podmínek. Vadí jim zejména pravidelné testování a nošení roušek.

Ostravou projely desítky aut ozdobených českými vlajkami. Kolona vyjela z Hrabové a projela městskými obvody Jih, Mariánské Hory a Poruba až do Kyjovic. Jela pouhou 30kou a celou dobu troubila. Rodiče tak dali hlasitě najevo nesouhlas s vládními opatření spojenými s pandemií.

Monika Grygarová, organizátorka akce: “Tyto jízdy vlastně probíhají po celé ČR. Je to vlastně na vyjádření nesouhlasu se systémem, jaký je. Pokaždé je to z Ostravy. Když má Havířov, tak má Havířov a jede se do Havířova a propojujeme třeba Bohumín, Karvinou, Orlovou. Dneska přijela Opava k nám, takže jedeme teď s Opavou dohromady.”

Nespokojení rodiče pořádají vyjížďky každý víkend, a to buď v sobotu, nebo v neděli. Nejvíce se jich sjelo, když jeli na Bruntál, a to osm desítek aut.

Anketa: nespokojení rodiče: “Nejstarší dcera je ve 2. třídě, ale nechali jsme si ji doma. Nelíbí se nám roušky a testy.”

“Radši budeme doma než aby šel do školy za těch podmínek. I kdyby to mělo být dva roky.”

“My jezdíme z Bohumína. Já mám 6 letého syna, který by teda měl chodit do školky a nedává mi to vůbec žádnou logiku hlavně proto, že není téměř žádný záchyt těch dětí.“

Děti se ve školách testují dvakrát týdně antigenními testy, které ale podle expertů prokážou nákazu spíš u lidí s příznaky. Nejdříve v červnu by je měly nahradit PCR testy.

---

Zkrášlovací salony opět fungují

Otevření holičských, kosmetických, kadeřnických nebo masážních salonů je dalším rozvolněním protikoronavirových opatření. Klienti se sem mohli vrátit po čtyřech dlouhých měsících. S sebou ale museli mít potvrzení o negativním antigenním testování, očkování nebo prodělané nemoci covid-19.

Vlasta Exnerová se otevření svého kosmetického salonu nemohla dočkat. Diář s objednávkami měla rázem na tři měsíce dopředu plný. 

Vlasta Exnerová, kosmetička: „Doplnila jsem skladové zásoby, dostatek jednorázového prádla, čistých ručníků, dostatek desinfekce."

Desinfekce a respirátor jsou tady samozřejmostí. Klient si ale může ochranu úst a nosu po dobu procedury sundat.

klientka - kosmetika: „Těšila jsem se moc na kosmetiku. Naposledy jsem byla před Vánoci.“

klientka - masáž: „Péče o tělo je pro mne důležitá v mém seniorském věku. Chodím pravidelně na masáž.“

Salóny musí nyní plánovat objednávky tak, aby se tady zákazníci nepotkávali. 

Vendula Víchová, kadeřnice: „Za den jsem dřív udělala asi osm klientek. Teď stihnu maximálně 4. Protože jedna se tady zdrží kvůli barvení i tři hodiny."

Nově teď s sebou musí mít zákazníci potvrzení o prodělání nemoci covid-19, certifikát o dokončeném očkování, nebo negativní výsledek antigenního testu ze zaměstnání či školy, který není starší více než tři dny. Případně se musí nechat sami otestovat.

klientka – kadeřnictví: „Do poslední chvíle jsem nevěděla, jak to bude s nařízením vlády. Tak jsem se raději nechala otestovat a mám antigenní test.“

Testovací místa se tak musí připravit na větší nápor.

Blanka Haasová, vedoucí odběrového centra, Slezská nemocnice: „Přes všední den se do kapacity vejdeme. Ale během víkendu je maximální kapacita 150 lidí a přijde jich sem i 160, 170.“

Testovací místo Slezské nemocnice pocítilo větší počet zájemců tuto neděli, kdy si sem přišlo pro výsledek antigenního testu 234 lidí.

---

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Ročně jimi obvod při likvidaci naplní až 50 velkoobjemových kontejnerů. Tomu, kdo přitom založí černou skládku, hrozí při dopadení pokuta až 50 tisíc korun.

Obrovská hromada odpadu mezi ulicemi Pstruží a Stavovská v Ostravě-Kunčičkách. Podle svědků ji sem vysypalo velké nákladní auto, a to přímo na cestu, kterou využívají lidé k procházkám.

Anketa: 1.) "Bylo to ráno mezi půl osmou a osmou hodinou." 2.) "Ostuda, bordel, nevím, co s tím člověkem." 3.) "Dala bych to pryč rozhodně, protože se tam nedá ani procházet."

Zdejší lokalita je aktuálně vybydlená, proto bylo zřejmě pro někoho jednoduché sem přijet a odpad tady vysypat.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Těch lokalit, kde se skládky objevují opakovaně, tak je v našem obvodu několik desítek. My se pravidelně snažíme je monitorovat. Zabraňovat tomu, aby tam odkládaly osoby nelegálně odpad, nicméně ne vždy se nám to daří. Za založení černé skládky hrozí osobě, která tak učiní, pokuta až ve výši 50 tisíc korun."

Slezská Ostrava s černými skládkami bojuje dlouhodobě. Ročně jimi naplní v průměru až 50 velkoobjemových kontejnerů. Na jaře se navíc organizují úklidové akce, při kterých pomáhají dobrovolníci a během roku i město Ostrava.

Hana Heráková, místostarostka Slezské Ostravy: "Vždycky dvakrát ročně je organizován odvoz černých skládek, kde nahlásíme městu naše největší černé skládky a ty nám město pomáhá likvidovat."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "O černých skládkách nás informují pravidelně občané, monitoruje samozřejmě ty černé skládky náš úřad, případně městská policie. Často se podaří i původce odpadu dohledat, ať už pomocí kamerového systému nebo ohledáním právě těch odpadů, kde jsou například dodací listy, popřípadě jiné informace."

Velkoobjemový odpad patří na skládku nebo do sběrných dvorů, některé jsou kvůli tomu otevřeny každý den.

---

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen Výškovické ulice se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě - Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Nadace OKD ocenila Výchovné koncerty Permoníku

Nadace OKD i letos vybírala nejlepší projekty, které finančně podpořila. Kvůli opatřením vlády ceny předává jednotlivě. Jednu z nich si zasloužil karvinský Permoník, a to za výchovné koncerty, které organizuje už od sedmdesátých let minulého století.

Ceny Nadace OKD rozdávala letos potřinácté a trochu jinak, než obvykle. Před koronavirovou krizí se všichni ocenění sešli společně na slavnosti, kde jim byli ceny předány. Letos si je přebírají vítězové jednotlivě. Jednu z cen vyhlašovaných ve třech kategoriích, získal karvinský Permoník v Projektu roku.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: “Mají skvělé výkony, podporujeme je už řadu let a velmi si to zaslouží."

Cenu převzali zástupci Permoníku v zázemí ZUŠ Bedřicha Smetany.

Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: “Vnímáme tohle ocenění jako velmi důležité, protože to bylo za projekty výchovných koncertů, které Permoník dělá už od roku 1975." 

Barbara Januszová, hlava hlasu Permoníku: “Ve čtvrté třídě jsme dělali výchovný koncert Karkulka nebo Perníková chaloupka. Myslím, že to jsou jedny z nejhezčích koncertů, protože to všechny baví."

Výchovné koncerty obsahují zcela jiný repertoár, než má Permoník v běžné koncertní činnosti. Připravují se proto zvlášť na samostatných soustředěních, které se platí právě z nadačního fondu Nadace OKD.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-05-2021-16-00