Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Děti se v NJ nemocnici cítí jako na louce
  • Krajský soud potvrdil, že dupnutí na hlavu je vražda
  • Školáci se zapojili do projektu Mladý farmář
  • Karviná chystá lokality pro rodinné domy
  • Stacionář Mraveneček je opět otevřený

Děti se v NJ nemocnici cítí jako na louce

Pozitivně naladit děti, které jsou hospitalizované v novojičínské nemocnici, má pomoci nová herna. Svou výzdobou připomíná rozkvetlou louku. Se zafinancováním rekonstrukce pomohlo město i praktičtí lékaři.

Nová podlaha, nábytek a celý prostor vyplněný žlutou a zelenou barvou s dekoracemi, které připomínají rozkvetlou louku. Záměrem dětského oddělení novojičínské nemocnice bylo vytvořit hernu pro děti, která navodí dobrou náladu.

Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín: “Chtěli jsme to prostředí zpříjemnit tak, aby to pro děti bylo veselejší, aby jim to zvedlo náladu v tom nepříjemném zážitku, jakým hospitalizace jistě je.”

Herna slouží k aktivitám předškolním i školním dětem, které nemusí být na lůžku, a také jako jídelna.

Rekonstrukce představovala investici 180 tisíc korun. Kromě nemocnice se na financování podíleli někteří praktičtí lékaři, kteří na dětském oddělení také slouží, a 78 tisíc věnovalo město Nový Jičín.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Já bych popřál tomuto prostoru, ať těch dětí je tu co nejméně, ale když už tu musí nějakou dobu strávit, aby se tu cítily co nejlépe.”

Realizování tohoto projektu motivuje dětské oddělení k tomu, že se bude snažili zvelebit i hernu pro nejmenší děti o patro výše, chodby a čekárnu.

---

Krajský soud potvrdil, že dupnutí na hlavu je vražda

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek vynesl verdikt nad Karlem Hanzlem, který doslova udupal před orlovskou hospodou Pod Lípou 48letého hosta, kterého ani neznal. Nepřesvědčil senát, že ho nechtěl zabít atak vyfasoval za vraždu 14 let vězení.

Loni v létě seděl a popíjel pivo 48letý muž ve své oblíbené hospodě Pod Lipou v Orlové. U vedlejšího stolu pak popíjel s přítelkyní alkohol 120 kilový Karel Hanzl. Pak se stalo něco naprosto nepochopitelného. Podle obžaloby se vrhl na o mnoho menšího hosta, strhl ho na zem, kopl do něj a nakonec mu několikrát vší silou dupl na hlavu. Muž krátce na to zemřel a Hanzl byl obžalován z vraždy. U soudu se hájil tím, že neměl v úmyslu nikoho zabít. 

Tomáš Milec, obhájce obžalovaného Karla Hanzla: "Navrhoval jsem právní kvalifikaci těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Nedomnívám se, že bylo prokázáno, že by cílem jednání mého klienta bylo poškozeného usmrtit. Fatální následek mohl nastat tak, že jak byl poškozený stažen z lavice, udeřil se do hlavy." 

Jenže si prý musel být vědom, že když se svou vahou někomu dupne na hlavu, může ho i usmrtit. Podle znalců byl útok skutečně brutální i když zranění byla hlavně vnitřní. 

Petr Kausta, zmocněnec rodiny mrtvého: "Obžalovaný si musel být vědom a stačí na to selský rozum, že když někomu dupe na hlavu na zemi, že může zemřít. Jakákoliv jiná právní kvalifikace nemůže být na místě." 

Soud nakonec zůstal u právní kvalifikace vražda a Karla Hanzla odsoudil ke 14 letům vězení. Tři pozůstalí dostanou po 450 tisících a nezletilá dcera 800 tisíc korun. Přitížilo mu, že pozůstalým nevyjádřil lítost a v podstatě se jen vymlouval, že s nic nepamatuje. To je ale prý jen účelová lež.  

---

Školáci se zapojili do projektu Mladý farmář

V rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání obcí s rozšířenou působností vznikl v Havířově projekt Mladý farmář. Ze školáků se tak stali mladí zahradníci. Co si vypěstují, to si i snědí. V rámci projektu se dětí učí také starat o zvířata.

Děti ze Základní školy Kpt. Jasioka v Havířově si sami pěstují zeleninu a bylinky. Záhony okopávají, zalévají a čekají, až sklidí svou vlastní úrodu. Škola je jednou ze šesti, která se zapojila do projektu Mladý farmář.

Růžena Bajerová, ředitelka ZŠ Kpt. Jasioka Havířov: "Hlavní cíl, ekologická výchova, je o tom, vést děti k manuální práci na zahradě, okopávat záhonky, aby si navykly na to, co my jsme dělali kdysi běžně. Dnes už to děti neznají.”

Součástí projektu je i vybudování skalky, naučných tabulí, kompostéru. Škola má i hmyzí a ježčí hotel a děti se starají také o morče.

anketa: "Zasadili jsme rajčata, kedlubny, okurky a potom tady děláme veškerou práci na zahradě. Daří se nám to.”

anketa: “Máme tady morče, jmenuje se Vincent, protože tady byl u nás kluk z Francie a on se jmenoval Vincent.”

anketa: “My máme pravidla a mě se líbí, že tady jsou zvířátka a nesmíme řvát a já jsem se z toho trochu ponaučila.”

Do projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání jsou zapojeny i školy z okolních obcí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Vidím na těch školách, školkách, že je to baví. Děti dělají věci, které nikdy nedělaly a já si myslím, že to je fajn. A musím poděkovat učitelkám, ředitelkám, které do toho projektu šly s tím, že to bude něco pro děti, ale i pro rodiče, vtáhnout je trochu do hry.”

Děti ještě čeká jeden úkol a tím je vytvoření motýlí louky.

---

Karviná chystá lokality pro rodinné domy

Karviná se brzy rozroste o nové rodinné domy. Město vytipovalo dvě vhodné lokality, které jsou vhodné k rozparcelování. Zároveň do těchto lokalit přivede inženýrské sítě a vybuduje komunikace a nové osvětlení.

Obyvatelé Karviné budou mít už brzy možnost postavit si rodinný dům v dalších lokalitách, které zastupitelé vybrali a schválili jako vhodné k výstavbě nových domů.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme v zastupitelstvu v současné době schválili dvě lokality pro výstavbu rodinných domů, jedna je na ulici Bažantnice, druhá je Nad Vagónkou. Tím schválením záměru začíná proces příprav, musíme vybrat projektanta, který bude připravovat tu samotnou výstavbu, tzn. inženýrské sítě, komunikace, rozparcelování pozemků. V lokalitě Nad Vagónkou by mělo vzniknout 15-16 rodinných domů."



Druhá lokalita pro výstavbu rodinných domů se nachází v Karviné-Ráji mezi ulicí Na Stráni a Bažantnice.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je to v souladu s územním plánem, je to pozemek, který je ve vlastnictví města. V okolí města je spousta hektarů rekultivovaných ploch, které se nedají zatím využít pro výstavbu a museli jsme se soustředit na intravilán a hledat možné rezervy u nás."

Tato lokalita nabídne možnost vzniku 30 až 40 parcel. Hlavním důvodem pro výstavbu rodinných domů je zvýšený zájem lidí o tento typ bydlení.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ten zájem jsme vycítili už v době, kdy to prošlo zastupitelstvem. Dostali jsme mnoho dotazů týkající se prodeje pozemků. My připravíme na září podmínky prodeje, pak bychom mohli začít s jednotlivými zájemci o tom jednat. Chceme vymyslet systém takový, aby to nešlo přes developery, ale aby to bylo prodáno koncovým uživatelům, kteří si tady opravdu chtějí postavit domek a chtějí v Karviné žít."

Tím, že se tyto dvě lokality otevírají, nastane jedna změna v rámci dotačních podpor. O dotaci ve výši 150 tisíc korun na vybudování inženýrských sítí v těchto lokalitách už nebude možné žádat, parcela už bude se sítěmi a komunikacemi připravena.

---

Stacionář Mraveneček je opět otevřený

Po dvou a půl měsících začal znovu fungovat Stacionář Mraveneček opavské Charity pro děti a mládež s mentálním i fyzickým postižením. Otevření všichni s netrpělivostí očekávali: klienti kvůli změně domácího stereotypu a rodiče či opatrovníci zase proto, že si od náročné celodenní péče budou moci alespoň trochu odpočinout.

Stacionář opavské Charity pro děti a mládež přivítal zpět většinu svých klientů. Jeho otevření mnozí s netrpělivostí očekávali. Těšil se i Honza, který trpí svalovým spasmem a potřebuje celodenní péči.

Lenka Kratochvílová, matka klienta stacionáře: „Stacionář se zavřel ze dne na den. To byla tragédie, náročné pro nás. Vysvětlit synovi, že musí být doma to bylo šílené.“

Pracovníci stacionáře se snažili udržovat kontakty s klienty i po dobu, kdy museli zůstat doma.

Jana Konopková, vedoucí Stacionáře Mraveneček, Opava: „I nám se po klientech stýskalo. Chtěli jsme vědět, jak se klientům daří, jestli něco nepotřebují něco.“

Vydechnout teď mohou také ti, kteří se o postižené doma starali.

Program ve stacionáři uzpůsobili tak, aby se tady během týdne vystřídalo všech dvacet klientů. Kvůli hygienickým opatřením jsou totiž omezeny počty přítomných osob, tedy i pracovníků, kteří se klientům věnují. Hrají s nimi hry, pomáhají s procvičováním jemné motoriky nebo si jen tak povídají.

Klienti se mohou znovu zapojit také do rehabilitace, kterou stacionář poskytuje. Přestože v červenci mělo být toto zařízení původně znovu zavřené, kvůli čerpání dovolené zaměstnanci, otevřeno nakonec nejspíš zůstane.

Jana Konopková, vedoucí Stacionáře Mraveneček, Opava: „Budeme zjišťovat zájem rodičů a klientů a pokud zájem z jejich strany bude, tak pojedeme celé prázdniny.“

Pracovníci předpokládají, že v tento čas už budou moci klientům pobyt zpestřit vycházkami ven nebo za kulturou.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. června 2020, 17:00

Děti se v NJ nemocnici cítí jako na louce

Pozitivně naladit děti, které jsou hospitalizované v novojičínské nemocnici, má pomoci nová herna. Svou výzdobou připomíná rozkvetlou louku. Se zafinancováním rekonstrukce pomohlo město i praktičtí lékaři.

Nová podlaha, nábytek a celý prostor vyplněný žlutou a zelenou barvou s dekoracemi, které připomínají rozkvetlou louku. Záměrem dětského oddělení novojičínské nemocnice bylo vytvořit hernu pro děti, která navodí dobrou náladu.

Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení, Nemocnice Nový Jičín: “Chtěli jsme to prostředí zpříjemnit tak, aby to pro děti bylo veselejší, aby jim to zvedlo náladu v tom nepříjemném zážitku, jakým hospitalizace jistě je.”

Herna slouží k aktivitám předškolním i školním dětem, které nemusí být na lůžku, a také jako jídelna.

Rekonstrukce představovala investici 180 tisíc korun. Kromě nemocnice se na financování podíleli někteří praktičtí lékaři, kteří na dětském oddělení také slouží, a 78 tisíc věnovalo město Nový Jičín.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Já bych popřál tomuto prostoru, ať těch dětí je tu co nejméně, ale když už tu musí nějakou dobu strávit, aby se tu cítily co nejlépe.”

Realizování tohoto projektu motivuje dětské oddělení k tomu, že se bude snažili zvelebit i hernu pro nejmenší děti o patro výše, chodby a čekárnu.

---

Krajský soud potvrdil, že dupnutí na hlavu je vražda

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek vynesl verdikt nad Karlem Hanzlem, který doslova udupal před orlovskou hospodou Pod Lípou 48letého hosta, kterého ani neznal. Nepřesvědčil senát, že ho nechtěl zabít atak vyfasoval za vraždu 14 let vězení.

Loni v létě seděl a popíjel pivo 48letý muž ve své oblíbené hospodě Pod Lipou v Orlové. U vedlejšího stolu pak popíjel s přítelkyní alkohol 120 kilový Karel Hanzl. Pak se stalo něco naprosto nepochopitelného. Podle obžaloby se vrhl na o mnoho menšího hosta, strhl ho na zem, kopl do něj a nakonec mu několikrát vší silou dupl na hlavu. Muž krátce na to zemřel a Hanzl byl obžalován z vraždy. U soudu se hájil tím, že neměl v úmyslu nikoho zabít. 

Tomáš Milec, obhájce obžalovaného Karla Hanzla: "Navrhoval jsem právní kvalifikaci těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Nedomnívám se, že bylo prokázáno, že by cílem jednání mého klienta bylo poškozeného usmrtit. Fatální následek mohl nastat tak, že jak byl poškozený stažen z lavice, udeřil se do hlavy." 

Jenže si prý musel být vědom, že když se svou vahou někomu dupne na hlavu, může ho i usmrtit. Podle znalců byl útok skutečně brutální i když zranění byla hlavně vnitřní. 

Petr Kausta, zmocněnec rodiny mrtvého: "Obžalovaný si musel být vědom a stačí na to selský rozum, že když někomu dupe na hlavu na zemi, že může zemřít. Jakákoliv jiná právní kvalifikace nemůže být na místě." 

Soud nakonec zůstal u právní kvalifikace vražda a Karla Hanzla odsoudil ke 14 letům vězení. Tři pozůstalí dostanou po 450 tisících a nezletilá dcera 800 tisíc korun. Přitížilo mu, že pozůstalým nevyjádřil lítost a v podstatě se jen vymlouval, že s nic nepamatuje. To je ale prý jen účelová lež.  

---

Školáci se zapojili do projektu Mladý farmář

V rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání obcí s rozšířenou působností vznikl v Havířově projekt Mladý farmář. Ze školáků se tak stali mladí zahradníci. Co si vypěstují, to si i snědí. V rámci projektu se dětí učí také starat o zvířata.

Děti ze Základní školy Kpt. Jasioka v Havířově si sami pěstují zeleninu a bylinky. Záhony okopávají, zalévají a čekají, až sklidí svou vlastní úrodu. Škola je jednou ze šesti, která se zapojila do projektu Mladý farmář.

Růžena Bajerová, ředitelka ZŠ Kpt. Jasioka Havířov: "Hlavní cíl, ekologická výchova, je o tom, vést děti k manuální práci na zahradě, okopávat záhonky, aby si navykly na to, co my jsme dělali kdysi běžně. Dnes už to děti neznají.”

Součástí projektu je i vybudování skalky, naučných tabulí, kompostéru. Škola má i hmyzí a ježčí hotel a děti se starají také o morče.

anketa: "Zasadili jsme rajčata, kedlubny, okurky a potom tady děláme veškerou práci na zahradě. Daří se nám to.”

anketa: “Máme tady morče, jmenuje se Vincent, protože tady byl u nás kluk z Francie a on se jmenoval Vincent.”

anketa: “My máme pravidla a mě se líbí, že tady jsou zvířátka a nesmíme řvát a já jsem se z toho trochu ponaučila.”

Do projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání jsou zapojeny i školy z okolních obcí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Vidím na těch školách, školkách, že je to baví. Děti dělají věci, které nikdy nedělaly a já si myslím, že to je fajn. A musím poděkovat učitelkám, ředitelkám, které do toho projektu šly s tím, že to bude něco pro děti, ale i pro rodiče, vtáhnout je trochu do hry.”

Děti ještě čeká jeden úkol a tím je vytvoření motýlí louky.

---

Karviná chystá lokality pro rodinné domy

Karviná se brzy rozroste o nové rodinné domy. Město vytipovalo dvě vhodné lokality, které jsou vhodné k rozparcelování. Zároveň do těchto lokalit přivede inženýrské sítě a vybuduje komunikace a nové osvětlení.

Obyvatelé Karviné budou mít už brzy možnost postavit si rodinný dům v dalších lokalitách, které zastupitelé vybrali a schválili jako vhodné k výstavbě nových domů.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme v zastupitelstvu v současné době schválili dvě lokality pro výstavbu rodinných domů, jedna je na ulici Bažantnice, druhá je Nad Vagónkou. Tím schválením záměru začíná proces příprav, musíme vybrat projektanta, který bude připravovat tu samotnou výstavbu, tzn. inženýrské sítě, komunikace, rozparcelování pozemků. V lokalitě Nad Vagónkou by mělo vzniknout 15-16 rodinných domů."



Druhá lokalita pro výstavbu rodinných domů se nachází v Karviné-Ráji mezi ulicí Na Stráni a Bažantnice.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je to v souladu s územním plánem, je to pozemek, který je ve vlastnictví města. V okolí města je spousta hektarů rekultivovaných ploch, které se nedají zatím využít pro výstavbu a museli jsme se soustředit na intravilán a hledat možné rezervy u nás."

Tato lokalita nabídne možnost vzniku 30 až 40 parcel. Hlavním důvodem pro výstavbu rodinných domů je zvýšený zájem lidí o tento typ bydlení.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ten zájem jsme vycítili už v době, kdy to prošlo zastupitelstvem. Dostali jsme mnoho dotazů týkající se prodeje pozemků. My připravíme na září podmínky prodeje, pak bychom mohli začít s jednotlivými zájemci o tom jednat. Chceme vymyslet systém takový, aby to nešlo přes developery, ale aby to bylo prodáno koncovým uživatelům, kteří si tady opravdu chtějí postavit domek a chtějí v Karviné žít."

Tím, že se tyto dvě lokality otevírají, nastane jedna změna v rámci dotačních podpor. O dotaci ve výši 150 tisíc korun na vybudování inženýrských sítí v těchto lokalitách už nebude možné žádat, parcela už bude se sítěmi a komunikacemi připravena.

---

Stacionář Mraveneček je opět otevřený

Po dvou a půl měsících začal znovu fungovat Stacionář Mraveneček opavské Charity pro děti a mládež s mentálním i fyzickým postižením. Otevření všichni s netrpělivostí očekávali: klienti kvůli změně domácího stereotypu a rodiče či opatrovníci zase proto, že si od náročné celodenní péče budou moci alespoň trochu odpočinout.

Stacionář opavské Charity pro děti a mládež přivítal zpět většinu svých klientů. Jeho otevření mnozí s netrpělivostí očekávali. Těšil se i Honza, který trpí svalovým spasmem a potřebuje celodenní péči.

Lenka Kratochvílová, matka klienta stacionáře: „Stacionář se zavřel ze dne na den. To byla tragédie, náročné pro nás. Vysvětlit synovi, že musí být doma to bylo šílené.“

Pracovníci stacionáře se snažili udržovat kontakty s klienty i po dobu, kdy museli zůstat doma.

Jana Konopková, vedoucí Stacionáře Mraveneček, Opava: „I nám se po klientech stýskalo. Chtěli jsme vědět, jak se klientům daří, jestli něco nepotřebují něco.“

Vydechnout teď mohou také ti, kteří se o postižené doma starali.

Program ve stacionáři uzpůsobili tak, aby se tady během týdne vystřídalo všech dvacet klientů. Kvůli hygienickým opatřením jsou totiž omezeny počty přítomných osob, tedy i pracovníků, kteří se klientům věnují. Hrají s nimi hry, pomáhají s procvičováním jemné motoriky nebo si jen tak povídají.

Klienti se mohou znovu zapojit také do rehabilitace, kterou stacionář poskytuje. Přestože v červenci mělo být toto zařízení původně znovu zavřené, kvůli čerpání dovolené zaměstnanci, otevřeno nakonec nejspíš zůstane.

Jana Konopková, vedoucí Stacionáře Mraveneček, Opava: „Budeme zjišťovat zájem rodičů a klientů a pokud zájem z jejich strany bude, tak pojedeme celé prázdniny.“

Pracovníci předpokládají, že v tento čas už budou moci klientům pobyt zpestřit vycházkami ven nebo za kulturou.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-06-2020-17-00