Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nemocnice v Havířově jako první likviduje viry ozónem
  • V neděli bude vysvěcen nový dřevěný kostel v Gutech
  • Dobrovolníci uklízejí hřbitov v Karviné-Dolech
  • Telemedicína zachraňuje životy a šetří čas
  • Rekonstrukce Nového domova v Karviné

Nemocnice v Havířově jako první likviduje viry ozónem

Havířovská nemocnice je první v České republice, která likviduje viry, nebo bakterie pomocí ozónu. Box, či pokoj je před příjmem pacienta zcela bezpečný. Další speciální přístroj umí také dezinfikovat oblečení. Nové technologie se instalují i do dalších krajských nemocnic.

Covidová epidemie ukázala, jak neviditelný vir může být zákeřný ve svém šíření. Nejen z tohoto důvodů se rozhodl kraj podpořit nemocnice v investici do chytré likvidaci virů, ale i pachů, či plísní pomocí ozónu. Na téměř padesáti boxech oddělení ARO, JIP ale i standardních pokojích jsou umístěny ve stropě generátory, které během pár minut dezinfikují celý uzavřený prostor.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Ten ozon má úžasnou vlastnost, že bez výjimky celý prostor vyplní, každý centimetr čtvereční, včetně toho, když otevřeme skříňky pro pacienty. Takže ten následující se nemusí bát a dejme tomu i v rámci Covidu-19, že by došlo k nějakému přenosu.”

Stropní generátory jsou i na novorozeneckém oddělení.

Petra Kubalová, pacientka: “Tady je sice čistoty dost a asi každá taková vychytávka dobrá věc, zvlášť v dnešní době.”

Kromě toho má nemocnice dvě mobilní jednotky tzv. ozonové pračky, do kterých se vloží oblečení nebo obuv hospitalizovaných pacientů a opět pomocí ozonu dojde k likvidaci virů, bakterií i pachů. Třetí vychytávkou je robot, který dezinfikuje díky záření.

Petr Baránek, provozně technický náměstek NsP Havířov: "Tento robot, když přijede do místnosti, tak sám se rozjede a vydezinfikuje svým zářením veškeré kouty, do kterých dokáže dosvítit." 

Havířovská nemocnice je první v republice, která má tyto technologické novinky. Nyní se instalují i v dalších.


Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Krom nemocnice Bílovec to máme u nás ve všech krajských nemocnicích. Potom v druhém sledu to vyzkoušela i fakultní nemocnice."

---

V neděli bude vysvěcen nový dřevěný kostel v Gutech

Už jen několik hodin zbývá do slavnostního vysvěcení nového kostela v třineckých Gutech. Obřad se bude konat v neděli dopoledne za přítomnosti velkého počtu věřících a významných hostů.

Památkově chráněný dřevěný kostel v Gutech z 16. století shořel 1. srpna 2017, a to vinou tří mladých žhářů. Ti byli o rok později odsouzeni k trestům v délce 3,5 roku vězení pro mladistvého pachatele a 8 a 9 let vězení pro jeho dospělé komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu.

Replika kostela se začala stavět tři roky od žhářského útoku a po roce jsou práce dokončené. V neděli budou nejdříve vysvěcené varhany a následně i kostel a čtyři nové zvony.

Kazimierz Płachta, farář: “Jsme moc vděční a s radostí a nadějí se připravujeme, včetně materiální stránky a výzdoby a také duchovna, abychom připravili svá srdce, aby to nebylo jen takové mechanické vysvěcení a hurá. Je to setkání s živým Bohem, který tady začne v kostele přebývat od toho vysvěcení.”

Slavnostního aktu se budou účastnit zástupci církve i veřejného života. Na likvidaci trosek a následné obnově kostela a jeho vybavení se finančně podíleli vedle kraje, měst a obcí také firmy a drobní sponzoři.

Místní farníci se už na nový kostel těší. Minulý týden zahájili 9denní modlitební novénu a aktivně se podílejí na úklidu a výzdobě kostela.

Anketa: “Už se to nikdy nevrátí, to co tady bylo. Ale jsme šťastní za to, co tady je, že alespoň část toho originálu tady je. A věřím, že tím společenstvím, které tady vytvoříme, že si to nějak vrátíme zpátky všechno.”

Dominantou nového kostela bude žáruvzdorný svatostánek pro uchovávání monstrance a dalších liturgických předmětů.

Kazimierz Płachta, farář: “V původním kostelíku byly malby, obrazy, ale teď tady pro začátek budou tyto dvě vzácnosti spolu s varhany. To je to bohatství kostela na začátku.”

Nedělní svěcení kostela začíná v 10 hodin a s ohledem na množství účastníků se dají očekávat komplikace při příjezdu a při parkování.


---

Dobrovolníci uklízejí hřbitov v Karviné-Dolech

Už čtyři roky pravidelně vždy na jaře a na podzim přichází parta dobrovolníků na starý evangelický hřbitov v Karviné-Dolech, aby mu vrátili jeho důstojnost. Letos dokonce založili spolek OLZA PRO, aby mohli získat na znovuobnovení hřbitova dotace.

Na podzim roku 2017 začala parta dobrovolníků vracet důstojnost zapomenutému evangelickému hřbitovu v Karviné-Dolech. Sem by trefil málokdo, možná jen pamětníci staré Karviné. Každou sobotu ve volném čase tady obnovovali a obnovují co se dá, od přístupové cesty až po odstranění porostu a mechu na hrobech, kácení dřevin a křoví a sekání trávy.

Stanislav Kolek, dobrovolník: "Dnes je 22. brigáda a pracovalo už za ty čtyři roky přes 300 lidí."

Na znovuobnovení hřbitova v dolech se také podílí Kroužek krojovaných horníků Gabriela a několik pamětníků, mezi které patří například manželé Grimovi nebo Ota Santarius, který zde má pochované své předky. Přesně ví, jak by to tady mělo znovu vypadat.

Oto Santarius, pamětník, dobrovolník: "Aby tady byla stezka, kaple a aby hroby, které tady zůstaly, byly uklizené, vyčištěné. Jednou to snad tak bude vypadat."

Dobrovolníci sem chodí rádi.

Anna Furasová, dobrovolnice: "Vždycky jsme pomáhala, vnučka je hasička, já chodím většinou s ní."

Karolína Schmidtová, velitelka SDH Karviná-Ráj, dobrovolnice: "Pomáháme s babičkou vyčistiti hroby od mechu, trávy a podobných věcí."

Spolek OLZA PRO má plány i s hřbitovní kaplí.

---

Telemedicína zachraňuje životy a šetří čas

Už více než rok funguje v respiriu ostravské fakultní nemocnice Centrum telemedicínských služeb. Pomocí přístrojů a webové aplikace umožňuje sledovat chronicky nemocné pacienty na dálku. Jsou tak stále pod kontrolou ve svém domácím prostředí.

Chronicky nemocní pacienti, nebo pacienti z odlehlých částí MS kraje nemusí jezdit na kontroly do ostravské fakultní nemocnice tak často. Díky Centru telemedicínských služeb jsou stále pod dohledem. Musí ale dodržovat plán měření, který jim nastavil lékař. Přístroje k tomu určené jim v centru zapůjčí.

Petr Vávra, přednosta chirurgické kliniky, FN Ostrava: “Samozřejmě to může zachraňovat životy například při vzniku sepse v rámci hematoonkologie, nebo to může zachraňovat životy, teď, jak jsme měli možnost vidět v době pandemie, kdy právě tady ten vzdálený přenos informací, se ukázal jako velice potřebný a do budoucna se určitě bude rozvíjet.”

Radoslav Basel, manažer Centra telemedicínských služeb: “Zapůjčujeme vlastně veškeré dostupné přístroje od takových banálních jako je teploměr, váha, tlakoměr. Zapůjčujeme i glukometry, zapůjčujeme spirometry, které jsou velmi důležité společně s oxymetry například k řešení postcovidových syndromů.”

Spolu s přístroji má pacient zapůjčený i mobilní hab, pomocí kterého provádí přenos naměřených hodnot.

Radka Geyerová, asistentka Centra telemedicínských služeb: “Hlídáme ten plán měření, To znamená, když se pacient v tu danou dobu nezměří, tak mu přijde esemeska. Pokud se na základě té esemesky nezměří, pacienta kontaktujeme telefonicky. Dále se tady hlídají kritické a varovné hodnoty, které jsou nastaveny od lékaře."

Pokud by tyto hodnoty byly překročeny, systém automaticky upozorní lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

---

Rekonstrukce Nového domova v Karviné

Domov se zvláštním režimem v Karviné je díky rozsáhlé rekonstrukci útulnější. Přístavbou jedné z budov se navíc zvýšila jeho kapacita o 25 míst. Rekonstrukci financoval stát a zřizovatel Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu.

Slavnostním přestřižením pásky zástupců zřizovatel i vedení zařízení pro seniory Nový domov Karviné byla otevřena nová přístavba jedné z budov. Významní hosté si mohli prohlédnout i jeho přilehlou zrekonstruovanou část.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "Když jsme se se zřizovatelem pustili do této aktivity, tak jsme tu budovu rozšířili tak, abychom nejen zachovali kapacitu, ale i zvedli, a to o 25 lůžek hlavně z toho důvodu, že pobytových služeb pro seniory trpící nějakou formou demence je poměrně málo a zájem převyšuje nejen naše ale obecně poskytovatelů v kraji."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Stavba nám trvala více jak jeden rok. Musím říct, že když to člověk vidí na papíře, je to něco jiného než když si to pak může projít ve skutečnosti a myslím si, že se to opravdu povedlo."

Spokojená je tu například i devadesátiletá pan Ludmila Bujdošová, která nám svůj pokojíček ráda ukázala.

Ludmila Bujdošová, klientka Nového domova: "Já jsem tu klidná, tu jsem spokojená. Sama jsem už roky byla, všichni mi zemřeli, tak jsme tu napsala a mi vyhověli."

 Díky navýšení kapacity domova se také tady zaměstnají další lidé.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
04. června 2021, 17:00

Nemocnice v Havířově jako první likviduje viry ozónem

Havířovská nemocnice je první v České republice, která likviduje viry, nebo bakterie pomocí ozónu. Box, či pokoj je před příjmem pacienta zcela bezpečný. Další speciální přístroj umí také dezinfikovat oblečení. Nové technologie se instalují i do dalších krajských nemocnic.

Covidová epidemie ukázala, jak neviditelný vir může být zákeřný ve svém šíření. Nejen z tohoto důvodů se rozhodl kraj podpořit nemocnice v investici do chytré likvidaci virů, ale i pachů, či plísní pomocí ozónu. Na téměř padesáti boxech oddělení ARO, JIP ale i standardních pokojích jsou umístěny ve stropě generátory, které během pár minut dezinfikují celý uzavřený prostor.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Ten ozon má úžasnou vlastnost, že bez výjimky celý prostor vyplní, každý centimetr čtvereční, včetně toho, když otevřeme skříňky pro pacienty. Takže ten následující se nemusí bát a dejme tomu i v rámci Covidu-19, že by došlo k nějakému přenosu.”

Stropní generátory jsou i na novorozeneckém oddělení.

Petra Kubalová, pacientka: “Tady je sice čistoty dost a asi každá taková vychytávka dobrá věc, zvlášť v dnešní době.”

Kromě toho má nemocnice dvě mobilní jednotky tzv. ozonové pračky, do kterých se vloží oblečení nebo obuv hospitalizovaných pacientů a opět pomocí ozonu dojde k likvidaci virů, bakterií i pachů. Třetí vychytávkou je robot, který dezinfikuje díky záření.

Petr Baránek, provozně technický náměstek NsP Havířov: "Tento robot, když přijede do místnosti, tak sám se rozjede a vydezinfikuje svým zářením veškeré kouty, do kterých dokáže dosvítit." 

Havířovská nemocnice je první v republice, která má tyto technologické novinky. Nyní se instalují i v dalších.


Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Krom nemocnice Bílovec to máme u nás ve všech krajských nemocnicích. Potom v druhém sledu to vyzkoušela i fakultní nemocnice."

---

V neděli bude vysvěcen nový dřevěný kostel v Gutech

Už jen několik hodin zbývá do slavnostního vysvěcení nového kostela v třineckých Gutech. Obřad se bude konat v neděli dopoledne za přítomnosti velkého počtu věřících a významných hostů.

Památkově chráněný dřevěný kostel v Gutech z 16. století shořel 1. srpna 2017, a to vinou tří mladých žhářů. Ti byli o rok později odsouzeni k trestům v délce 3,5 roku vězení pro mladistvého pachatele a 8 a 9 let vězení pro jeho dospělé komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu.

Replika kostela se začala stavět tři roky od žhářského útoku a po roce jsou práce dokončené. V neděli budou nejdříve vysvěcené varhany a následně i kostel a čtyři nové zvony.

Kazimierz Płachta, farář: “Jsme moc vděční a s radostí a nadějí se připravujeme, včetně materiální stránky a výzdoby a také duchovna, abychom připravili svá srdce, aby to nebylo jen takové mechanické vysvěcení a hurá. Je to setkání s živým Bohem, který tady začne v kostele přebývat od toho vysvěcení.”

Slavnostního aktu se budou účastnit zástupci církve i veřejného života. Na likvidaci trosek a následné obnově kostela a jeho vybavení se finančně podíleli vedle kraje, měst a obcí také firmy a drobní sponzoři.

Místní farníci se už na nový kostel těší. Minulý týden zahájili 9denní modlitební novénu a aktivně se podílejí na úklidu a výzdobě kostela.

Anketa: “Už se to nikdy nevrátí, to co tady bylo. Ale jsme šťastní za to, co tady je, že alespoň část toho originálu tady je. A věřím, že tím společenstvím, které tady vytvoříme, že si to nějak vrátíme zpátky všechno.”

Dominantou nového kostela bude žáruvzdorný svatostánek pro uchovávání monstrance a dalších liturgických předmětů.

Kazimierz Płachta, farář: “V původním kostelíku byly malby, obrazy, ale teď tady pro začátek budou tyto dvě vzácnosti spolu s varhany. To je to bohatství kostela na začátku.”

Nedělní svěcení kostela začíná v 10 hodin a s ohledem na množství účastníků se dají očekávat komplikace při příjezdu a při parkování.


---

Dobrovolníci uklízejí hřbitov v Karviné-Dolech

Už čtyři roky pravidelně vždy na jaře a na podzim přichází parta dobrovolníků na starý evangelický hřbitov v Karviné-Dolech, aby mu vrátili jeho důstojnost. Letos dokonce založili spolek OLZA PRO, aby mohli získat na znovuobnovení hřbitova dotace.

Na podzim roku 2017 začala parta dobrovolníků vracet důstojnost zapomenutému evangelickému hřbitovu v Karviné-Dolech. Sem by trefil málokdo, možná jen pamětníci staré Karviné. Každou sobotu ve volném čase tady obnovovali a obnovují co se dá, od přístupové cesty až po odstranění porostu a mechu na hrobech, kácení dřevin a křoví a sekání trávy.

Stanislav Kolek, dobrovolník: "Dnes je 22. brigáda a pracovalo už za ty čtyři roky přes 300 lidí."

Na znovuobnovení hřbitova v dolech se také podílí Kroužek krojovaných horníků Gabriela a několik pamětníků, mezi které patří například manželé Grimovi nebo Ota Santarius, který zde má pochované své předky. Přesně ví, jak by to tady mělo znovu vypadat.

Oto Santarius, pamětník, dobrovolník: "Aby tady byla stezka, kaple a aby hroby, které tady zůstaly, byly uklizené, vyčištěné. Jednou to snad tak bude vypadat."

Dobrovolníci sem chodí rádi.

Anna Furasová, dobrovolnice: "Vždycky jsme pomáhala, vnučka je hasička, já chodím většinou s ní."

Karolína Schmidtová, velitelka SDH Karviná-Ráj, dobrovolnice: "Pomáháme s babičkou vyčistiti hroby od mechu, trávy a podobných věcí."

Spolek OLZA PRO má plány i s hřbitovní kaplí.

---

Telemedicína zachraňuje životy a šetří čas

Už více než rok funguje v respiriu ostravské fakultní nemocnice Centrum telemedicínských služeb. Pomocí přístrojů a webové aplikace umožňuje sledovat chronicky nemocné pacienty na dálku. Jsou tak stále pod kontrolou ve svém domácím prostředí.

Chronicky nemocní pacienti, nebo pacienti z odlehlých částí MS kraje nemusí jezdit na kontroly do ostravské fakultní nemocnice tak často. Díky Centru telemedicínských služeb jsou stále pod dohledem. Musí ale dodržovat plán měření, který jim nastavil lékař. Přístroje k tomu určené jim v centru zapůjčí.

Petr Vávra, přednosta chirurgické kliniky, FN Ostrava: “Samozřejmě to může zachraňovat životy například při vzniku sepse v rámci hematoonkologie, nebo to může zachraňovat životy, teď, jak jsme měli možnost vidět v době pandemie, kdy právě tady ten vzdálený přenos informací, se ukázal jako velice potřebný a do budoucna se určitě bude rozvíjet.”

Radoslav Basel, manažer Centra telemedicínských služeb: “Zapůjčujeme vlastně veškeré dostupné přístroje od takových banálních jako je teploměr, váha, tlakoměr. Zapůjčujeme i glukometry, zapůjčujeme spirometry, které jsou velmi důležité společně s oxymetry například k řešení postcovidových syndromů.”

Spolu s přístroji má pacient zapůjčený i mobilní hab, pomocí kterého provádí přenos naměřených hodnot.

Radka Geyerová, asistentka Centra telemedicínských služeb: “Hlídáme ten plán měření, To znamená, když se pacient v tu danou dobu nezměří, tak mu přijde esemeska. Pokud se na základě té esemesky nezměří, pacienta kontaktujeme telefonicky. Dále se tady hlídají kritické a varovné hodnoty, které jsou nastaveny od lékaře."

Pokud by tyto hodnoty byly překročeny, systém automaticky upozorní lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

---

Rekonstrukce Nového domova v Karviné

Domov se zvláštním režimem v Karviné je díky rozsáhlé rekonstrukci útulnější. Přístavbou jedné z budov se navíc zvýšila jeho kapacita o 25 míst. Rekonstrukci financoval stát a zřizovatel Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu.

Slavnostním přestřižením pásky zástupců zřizovatel i vedení zařízení pro seniory Nový domov Karviné byla otevřena nová přístavba jedné z budov. Významní hosté si mohli prohlédnout i jeho přilehlou zrekonstruovanou část.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "Když jsme se se zřizovatelem pustili do této aktivity, tak jsme tu budovu rozšířili tak, abychom nejen zachovali kapacitu, ale i zvedli, a to o 25 lůžek hlavně z toho důvodu, že pobytových služeb pro seniory trpící nějakou formou demence je poměrně málo a zájem převyšuje nejen naše ale obecně poskytovatelů v kraji."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Stavba nám trvala více jak jeden rok. Musím říct, že když to člověk vidí na papíře, je to něco jiného než když si to pak může projít ve skutečnosti a myslím si, že se to opravdu povedlo."

Spokojená je tu například i devadesátiletá pan Ludmila Bujdošová, která nám svůj pokojíček ráda ukázala.

Ludmila Bujdošová, klientka Nového domova: "Já jsem tu klidná, tu jsem spokojená. Sama jsem už roky byla, všichni mi zemřeli, tak jsme tu napsala a mi vyhověli."

 Díky navýšení kapacity domova se také tady zaměstnají další lidé.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-04-06-2021-17-00