Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Černé Louce v Ostravě vznikne očkovací centrum
  • Do Krnova a Opavy dorazily první očkovací vakcíny
  • Krematorium Ostrava už nestačí zpopelňovat zemřelé
  • Ovzduší na Ostravsku se pročistilo od prachu
  • Nový pavilon KHN je v provozu

Na Černé Louce v Ostravě vznikne očkovací centrum

Moravskoslezský kraj chce vytvořit v Ostravě velkokapacitní očkovací, centrum, které by pomohlo zrychlit proces proočkování populace vakcínou proti covidu19. Mělo by být na výstavišti Černá louka a pomáhat v něm budou praktičtí lékaři a hygienici.

V MS kraji už se v několika nemocnicích rozběhlo očkování vakcínou proti onemocnění Covid 19. Očkují se především zdravotníci, ale už i nejrizikovější skupiny obyvatel. Očkovat by se mělo postupně ve všech 17 nemocnicích v regionu, ale kraj chce také vytvořit očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Připravujeme i očkovací centrum na Černé louce. Domlouvá se složení pracovní skupiny. Vláda také chystá jakousi svou strategii, tak budeme muset nějakým způsobem tyto naše strategie, které si chystáme bohužel sami v krajích, zkoordinovat."

Na Černé louce jsou k dispozici dva objekty, kde by mohlo očkovací centrum vzniknout. Jedním je Vila Tereza na okraji výstaviště, ale vhodnější je přímo hlavní pavilon A.

Arnošt Pchálek, technický a provozní ředitel výstaviště Černá louka: "Do budovy se vchází přes karusel. Nástup je možný i bezbariérově přes výtah. Variantně se to dá uzpůsobit různými cestami. Jako hlavní prostor byla vytipována hala RA1."

Kraj očekává v očkovacím centru pomoc praktických lékařů. Služby nabídli i hygienici. Do konce tohoto týdne by v kraji mělo být naočkováno dalších 2925 lidí a ve čtvrtek by mělo dorazit dalších téměř 5 tisíc dávek vakcíny.

---

Do Krnova a Opavy dorazily první očkovací vakcíny

Krnovská nemocnice má k dnešnímu dni plně obsazených všech 12 lůžek Jednotky intenzivní péče. Právě nyní proto otevírají další šestilůžkovou jednotku. Do Krnova a do Opavy současně dorazily první dávky vakcín od firmy Pfizer Biontech a obě nemocnice ihned zahájily očkování. V první řadě se bude týkat personálu nemocnic.

Od pondělí 4. ledna očkují v Krnově i Opavě zdravotnický personál. Během týdne tak v obou nemocnicích bude naočkováno několik stovek prvních pacientů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My počítáme, že očkování bude probíhat minimálně do března, nyní naočkujeme vlastní zaměstnance a posléze bychom, přešli jako očkovací centrum a očkovali širokou veřejnost.“

Marie Žaloudíková, lékařka očkovacího centra: „Myslím si, že to probíhá úplně hladce tak, jak jsme si to představovali.“

Celá procedura očkování trvá jen pár minut. Po úvodním poučení je vakcína aplikována do ramene a pacient dostane kartičku s pozváním na druhé přeočkování za tři týdny.

Jaroslav Vašíř, pediatr nemocnice Krnov: „Takové lehké píchnutí, nic hrozného, dá se to vydržet.“

Marie Žaloudíková, lékařka očkovacího centra: „Tou druhou dávkou si to ještě upevní. Je to tzv. booster dávka, aby bylo těch paměťových protilátek co nejvíce a co nejdéle vydržely.“

Naplno pracují také testovací centra pro PCR i antigenní testy. Testovací centrum krnovské nemocnice provedlo jen od září téměř 15 tisíc testů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My máme dvě testovací centra, třeba za včerejšek jsme udělali 245 PCR testů. naše antigenní testování je 80 testů denně, a teď jsme navýšili kapacitu na stovku, což je taky naše hranice.“

Nemocnice zatím nezaznamenala žádné negativní reakce na očkování. Současně objednala další dávky vakcíny, které budou určeny i široké veřejnosti.

---

Krematorium Ostrava už nestačí zpopelňovat zemřelé

V posledních dnech natolik přibylo zemřelých v souvislosti s pandemií korovonaviru, že Krematorium Ostrava nestačí těla zpopelňovat. I když jedou tři pece na plný výkon, muselo krematorium znovu navýšit skladovací kapacitu. I dva mobilní mrazící návěsy už ale budou brzy plné.

V listopadu muselo ostravské krematorium vybudovat kvůli nárůstu počtu zemřelých nové skladovací místo pro 50 těl, což dvojnásobně navýšilo kapacitu a situace se zklidnila. Jenže nyní došlo k tak dramatickému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem, že kapacita skladování musela být znovu zdvojnásobena.

Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava: "Proto jsme přistoupili k umístění dvou mrazírenských návěsů s tím, že jeden nich už je v tuto chvíli naplněný." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bohužel to je smutná zpráva, ale mám dojem, že by to lidé už také měli slyšet, aby věci nezlehčovali. Já to někdy sleduji na svém profilu, facebookovém i twitterovém, že spousta lidí si neuvědomuje, jakému velkému nebezpečí tady čelíme."

Všechny tři pece jedou v nepřetržitém provozu a denně dokáží zpopelnit asi 57 těl. Jenže pohřební služby vozí i kolem sta nebožtíků a krematorium manko dohání o víkendech. Už to ale nestačí a mrazící boxy s kapacitou 50 těl se taky rychle plní.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostrava: "Potřebujeme pomoc přes ústřední krizový štáb, aby se snažil redistribuovat ty zemřelé napříč Českou republikou."

Jediným možným řešením je převoz těl do krematorií v jiných krajích. Pomoci by mohlo například zařízení v Hustopečích u Brna, které má dvě pece. To už ale také jede na plný výkon a příliš volných kapacit nemá. 

---

Ovzduší na Ostravsku se pročistilo od prachu

Několik dnů trápilo obyvatele Ostravska znečištěné ovzduší. Mohly za to nepříznivé rozptylové podmínky, které se teď mírně zlepšily.

Teplotní inverze a s ní spojené bezvětří způsobily zvýšení škodlivin v ovzduší. Monitorovací stanice zaznamenávaly především zvýšené hodnoty polétavého prachu, který ohrožuje dýchací cesty.

Nejvyšší hodnoty prašnosti zaznamenává v regionu dlouhodobě stanice ve Věřňovicích nedaleko Bohumína.

Na některých místech se prašnost v hodinových intervalech pohybovala okolo 200 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Denní limity byly překročeny dvoj až trojnásobně.

Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: “V dalších dnech, čtvrtek a pátek, očekáváme mírné zlepšení rozptylových podmínek.”

Více prachu v minulých dnech dýchali lidé na celém Ostravsku, včetně Rychvaldu. I tam ale pozorují, že se situace postupně zlepšuje.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Prašnost v Rychvaldě byla poměrně na vysokém stupni, ale v současné době můžu říct, že se snižuje vlivem zřejmě i kotlíkových dotací. Lidé si uvědomují, že nemohou ovzduší takto zamořovat. Situace, zdá se, že se vyvíjí lépe.”

Zlepšení potvrzují také meteorologové. Loňský rok byl v historii vůbec prvním, kdy ani jednou nebyla vyhlášena smogová situace. Částečně za to může i koronavirová situace.

Blanka Krejčí, ČHMÚ Ostrava: “Což je absolutní primát za tu dobu, co se tyto limitní hodnoty pro PM10 dostaly zpátky do legislativy. Je to kombinací vlivů. Jednak jsou to rozptylové podmínky. Samozřejmě, kdyby nám počasí nepřálo, tak se k tak příznivé situaci se nedopracujeme. Ale samozřejmě se projevuje pokles emisí, a to ze všech typů zdrojů.”

Zda se příznivý vývoj udrží i v letošním roce, to ještě není jisté. Podstatnou roli totiž stále hraje počasí a rozptylové podmínky.

---

Nový pavilon KHN je v provozu

Modulární přístavba Karvinské hornické nemocnice začala sloužit pacientům. Prozatím jsou od dnešního dne v provozu ambulance v přízemí. První patro je určeno pro oddělení následné péče, vedení nemocnice ho ale prozatím využije pro pacienty s covidem.

Karvinská hornická nemocnice je první nemocnice v ČR, která se rozhodla postavit novou budovu modulárním systémem. Hlavním důvodem byl čas. Nový pavilon vyrostl za pouhých pět měsíců, samotné moduly dokonce jen v řádu několika dní.

Stanislav Martinec, jednatel dodavatelské společnosti modulárního systému: "Pro nás to byla nová cesta, bylo to hrozně náročné, protože zdravotní předpisy byly pro nás nové, ale ve spolupráci s vedením nemocnice se to dotáhlo do zdárného konce a bude to sloužit svému účelu."

V přízemí je hned šest ambulancí ortopedických, spondylochirurgických, anesteziologická a protetická, ty už slouží pacientům od 5. ledna. V prvním patře se nachází oddělení následné péče.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Primárně to oddělení má sloužit k doléčování pacientů, ale jak vidíte, finišujeme, protože se blíží třetí vlna pandemie a připravujeme kapacity na to, abychom v případě potřeby byli schopni ty pacienty uložit právě zde na tomto oddělení."


Čekací doby na plánované operace se zkrátí se zprovozněním nového oddělení ortopedie v 2. patře přístavby, které navýší kapacitu nemocnice o 18 standardních lůžek a 4 lůžka na jednotce intenzivní péče. Toto oddělení se ale prozatím neotevře. Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nesmí nemocnice od 31. prosince 2020 přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. ledna 2021, 17:00

Na Černé Louce v Ostravě vznikne očkovací centrum

Moravskoslezský kraj chce vytvořit v Ostravě velkokapacitní očkovací, centrum, které by pomohlo zrychlit proces proočkování populace vakcínou proti covidu19. Mělo by být na výstavišti Černá louka a pomáhat v něm budou praktičtí lékaři a hygienici.

V MS kraji už se v několika nemocnicích rozběhlo očkování vakcínou proti onemocnění Covid 19. Očkují se především zdravotníci, ale už i nejrizikovější skupiny obyvatel. Očkovat by se mělo postupně ve všech 17 nemocnicích v regionu, ale kraj chce také vytvořit očkovací centrum na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Připravujeme i očkovací centrum na Černé louce. Domlouvá se složení pracovní skupiny. Vláda také chystá jakousi svou strategii, tak budeme muset nějakým způsobem tyto naše strategie, které si chystáme bohužel sami v krajích, zkoordinovat."

Na Černé louce jsou k dispozici dva objekty, kde by mohlo očkovací centrum vzniknout. Jedním je Vila Tereza na okraji výstaviště, ale vhodnější je přímo hlavní pavilon A.

Arnošt Pchálek, technický a provozní ředitel výstaviště Černá louka: "Do budovy se vchází přes karusel. Nástup je možný i bezbariérově přes výtah. Variantně se to dá uzpůsobit různými cestami. Jako hlavní prostor byla vytipována hala RA1."

Kraj očekává v očkovacím centru pomoc praktických lékařů. Služby nabídli i hygienici. Do konce tohoto týdne by v kraji mělo být naočkováno dalších 2925 lidí a ve čtvrtek by mělo dorazit dalších téměř 5 tisíc dávek vakcíny.

---

Do Krnova a Opavy dorazily první očkovací vakcíny

Krnovská nemocnice má k dnešnímu dni plně obsazených všech 12 lůžek Jednotky intenzivní péče. Právě nyní proto otevírají další šestilůžkovou jednotku. Do Krnova a do Opavy současně dorazily první dávky vakcín od firmy Pfizer Biontech a obě nemocnice ihned zahájily očkování. V první řadě se bude týkat personálu nemocnic.

Od pondělí 4. ledna očkují v Krnově i Opavě zdravotnický personál. Během týdne tak v obou nemocnicích bude naočkováno několik stovek prvních pacientů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My počítáme, že očkování bude probíhat minimálně do března, nyní naočkujeme vlastní zaměstnance a posléze bychom, přešli jako očkovací centrum a očkovali širokou veřejnost.“

Marie Žaloudíková, lékařka očkovacího centra: „Myslím si, že to probíhá úplně hladce tak, jak jsme si to představovali.“

Celá procedura očkování trvá jen pár minut. Po úvodním poučení je vakcína aplikována do ramene a pacient dostane kartičku s pozváním na druhé přeočkování za tři týdny.

Jaroslav Vašíř, pediatr nemocnice Krnov: „Takové lehké píchnutí, nic hrozného, dá se to vydržet.“

Marie Žaloudíková, lékařka očkovacího centra: „Tou druhou dávkou si to ještě upevní. Je to tzv. booster dávka, aby bylo těch paměťových protilátek co nejvíce a co nejdéle vydržely.“

Naplno pracují také testovací centra pro PCR i antigenní testy. Testovací centrum krnovské nemocnice provedlo jen od září téměř 15 tisíc testů.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „My máme dvě testovací centra, třeba za včerejšek jsme udělali 245 PCR testů. naše antigenní testování je 80 testů denně, a teď jsme navýšili kapacitu na stovku, což je taky naše hranice.“

Nemocnice zatím nezaznamenala žádné negativní reakce na očkování. Současně objednala další dávky vakcíny, které budou určeny i široké veřejnosti.

---

Krematorium Ostrava už nestačí zpopelňovat zemřelé

V posledních dnech natolik přibylo zemřelých v souvislosti s pandemií korovonaviru, že Krematorium Ostrava nestačí těla zpopelňovat. I když jedou tři pece na plný výkon, muselo krematorium znovu navýšit skladovací kapacitu. I dva mobilní mrazící návěsy už ale budou brzy plné.

V listopadu muselo ostravské krematorium vybudovat kvůli nárůstu počtu zemřelých nové skladovací místo pro 50 těl, což dvojnásobně navýšilo kapacitu a situace se zklidnila. Jenže nyní došlo k tak dramatickému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem, že kapacita skladování musela být znovu zdvojnásobena.

Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava: "Proto jsme přistoupili k umístění dvou mrazírenských návěsů s tím, že jeden nich už je v tuto chvíli naplněný." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bohužel to je smutná zpráva, ale mám dojem, že by to lidé už také měli slyšet, aby věci nezlehčovali. Já to někdy sleduji na svém profilu, facebookovém i twitterovém, že spousta lidí si neuvědomuje, jakému velkému nebezpečí tady čelíme."

Všechny tři pece jedou v nepřetržitém provozu a denně dokáží zpopelnit asi 57 těl. Jenže pohřební služby vozí i kolem sta nebožtíků a krematorium manko dohání o víkendech. Už to ale nestačí a mrazící boxy s kapacitou 50 těl se taky rychle plní.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostrava: "Potřebujeme pomoc přes ústřední krizový štáb, aby se snažil redistribuovat ty zemřelé napříč Českou republikou."

Jediným možným řešením je převoz těl do krematorií v jiných krajích. Pomoci by mohlo například zařízení v Hustopečích u Brna, které má dvě pece. To už ale také jede na plný výkon a příliš volných kapacit nemá. 

---

Ovzduší na Ostravsku se pročistilo od prachu

Několik dnů trápilo obyvatele Ostravska znečištěné ovzduší. Mohly za to nepříznivé rozptylové podmínky, které se teď mírně zlepšily.

Teplotní inverze a s ní spojené bezvětří způsobily zvýšení škodlivin v ovzduší. Monitorovací stanice zaznamenávaly především zvýšené hodnoty polétavého prachu, který ohrožuje dýchací cesty.

Nejvyšší hodnoty prašnosti zaznamenává v regionu dlouhodobě stanice ve Věřňovicích nedaleko Bohumína.

Na některých místech se prašnost v hodinových intervalech pohybovala okolo 200 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Denní limity byly překročeny dvoj až trojnásobně.

Marie Glofáková, ČHMÚ Ostrava: “V dalších dnech, čtvrtek a pátek, očekáváme mírné zlepšení rozptylových podmínek.”

Více prachu v minulých dnech dýchali lidé na celém Ostravsku, včetně Rychvaldu. I tam ale pozorují, že se situace postupně zlepšuje.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Prašnost v Rychvaldě byla poměrně na vysokém stupni, ale v současné době můžu říct, že se snižuje vlivem zřejmě i kotlíkových dotací. Lidé si uvědomují, že nemohou ovzduší takto zamořovat. Situace, zdá se, že se vyvíjí lépe.”

Zlepšení potvrzují také meteorologové. Loňský rok byl v historii vůbec prvním, kdy ani jednou nebyla vyhlášena smogová situace. Částečně za to může i koronavirová situace.

Blanka Krejčí, ČHMÚ Ostrava: “Což je absolutní primát za tu dobu, co se tyto limitní hodnoty pro PM10 dostaly zpátky do legislativy. Je to kombinací vlivů. Jednak jsou to rozptylové podmínky. Samozřejmě, kdyby nám počasí nepřálo, tak se k tak příznivé situaci se nedopracujeme. Ale samozřejmě se projevuje pokles emisí, a to ze všech typů zdrojů.”

Zda se příznivý vývoj udrží i v letošním roce, to ještě není jisté. Podstatnou roli totiž stále hraje počasí a rozptylové podmínky.

---

Nový pavilon KHN je v provozu

Modulární přístavba Karvinské hornické nemocnice začala sloužit pacientům. Prozatím jsou od dnešního dne v provozu ambulance v přízemí. První patro je určeno pro oddělení následné péče, vedení nemocnice ho ale prozatím využije pro pacienty s covidem.

Karvinská hornická nemocnice je první nemocnice v ČR, která se rozhodla postavit novou budovu modulárním systémem. Hlavním důvodem byl čas. Nový pavilon vyrostl za pouhých pět měsíců, samotné moduly dokonce jen v řádu několika dní.

Stanislav Martinec, jednatel dodavatelské společnosti modulárního systému: "Pro nás to byla nová cesta, bylo to hrozně náročné, protože zdravotní předpisy byly pro nás nové, ale ve spolupráci s vedením nemocnice se to dotáhlo do zdárného konce a bude to sloužit svému účelu."

V přízemí je hned šest ambulancí ortopedických, spondylochirurgických, anesteziologická a protetická, ty už slouží pacientům od 5. ledna. V prvním patře se nachází oddělení následné péče.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: "Primárně to oddělení má sloužit k doléčování pacientů, ale jak vidíte, finišujeme, protože se blíží třetí vlna pandemie a připravujeme kapacity na to, abychom v případě potřeby byli schopni ty pacienty uložit právě zde na tomto oddělení."


Čekací doby na plánované operace se zkrátí se zprovozněním nového oddělení ortopedie v 2. patře přístavby, které navýší kapacitu nemocnice o 18 standardních lůžek a 4 lůžka na jednotce intenzivní péče. Toto oddělení se ale prozatím neotevře. Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nesmí nemocnice od 31. prosince 2020 přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-01-2021-17-00