Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory
  • Radí lidem, jak zvládnout krizi
  • Lidé zachycují Jižní město v době pandemie
  • Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí
  • Koronavirus komplikuje vyšetřování neštěstí v Dole ČSM
  • Sportovci v NJ připravují rekonstrukci stadionu

Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory

Moravskoslezský kraj splnil nařízení vlády a vybral tři zařízení, ve kterých se postarají o nakažené z domovů pro seniory i dalších sociálních zařízení. Nejtěžší případy budou v Bílovecké nemocnici. O bezpříznakové případy a důchodce v karanténě budou pečovat v lázních Klimkovice a Darkov.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje vybral tři zařízení, která vyčlení kapacity pro ubytování nakažených seniorů. Jde o důchodce, kteří žijí v domovech pro seniory nebo využívají jiných pobytových sociálních služeb na území našeho kraje. O nejtěžší případy se postarají v nemocnici Bílovec, kde bude připraveno až 100 lůžek. "My jsme tady připraveni. Oddělení následné péče se nebude vyklízet, ale bude zde připraveno 80 lůžek. Všechna lůžka jsou napojena na kyslík a těch 20 lůžek poskytneme z oddělení interny," potvrzuje mluvčí bílovecké nemocnice Magda Otáhalová. 

Na lehčí případy a nebo seniory v karanténě se připraví lázně v Klimkovicích a Darkově.  V těchto dnech totiž dobíhají pobyty posledních lázeňských klientů a do dvou týdnu budou veškerá tato zařízení prázdná. "Dalším zařízením by byly Lázně Darkov, kde bychom měli bezpříznakové Covid pacienty a případně ty, kteří jsou v karanténě. V Klimkovicích máme možnost až 450ti lůžek. Není to jen o lůžkách, ale i o personálu, což si uvědomujeme," popisuje hejtman Ivo Vondrák.

V pátek byly v Moravskoslezském kraji nakažené nemocí Covid - 19 tři seniorky, které žijí v ostravském Domově pro seniory Iris. Všechny jsou ale prozatím ve fakultní nemocnici a podle našich informací je jejich stav dobrý. 

---

Radí lidem, jak zvládnout krizi

Úzkostné myšlenky, obava o budoucnost nebo ztráta zaměstnání a s tím související snížení příjmů, které pak nebudou stačit pokrýt náklady na existenci. Tak zasáhla koronavirová krize také do běžného života. Pracovníci poradenského střediska opavské Charity radí, jak je zvládnout.

Občanskou poradnu obvykle oslovují lidé, kteří chtějí pomoci třeba se sepsáním žaloby, reklamace nebo chtějí vyřešit dluhy. Teď je vše jinak. Drtivá většina dotazů se týká současné situace ohledně koronavirové epidemie. Lidé teď řeší třeba chování v karanténě, výši ošetřovného nebo uzavření provozu zaměstnavatele. Pracovnice poradny teď ale radí na dálku.

„Máme omezené osobní konzultace v důsledku nařízení vlády a karantény.

A tak poskytujeme konzultace telefonicky, písemně e-mailem,“ informuje vedoucí poradny Lucie Trunečková.

Mnoho lidí má už nyní problémy v zaměstnání. Zajímá je, jak je to s nařízeným neplaceným volnem, propouštěním kvůli krizi i možném čerpání dávek.

„Lidé se také obávají, jak zvládnou aktuální finanční situaci. Respektive se bojí, že v dubnu už budou mít finanční potíže,“ dodává Trunečková.

Otázky s obavou o budoucnost zase míří na linku krizového interventa. Kromě toho lidi také zajímá, jak si uspořádat život v době, kdy mnozí pracují z domu, kde se nyní také učí děti. Ačkoliv sem volají spíš lidé, kteří se potřebují vyrovnat s negativy, které koronavirová krize přináší, mohou i na této situaci najít něco pozitivního.

„Určitě jsou lidé mezi sebou ohleduplnější. Příkladem je nošení roušek. Ne kvůli sobě, ale kvůli ohledu na ostatní,“ zamýšlí se Tereza Závadská, která po telefonu radí, jak se s krizí vyrovnat.

Mnoho lidí si třeba také srovnalo své priority, které byly nastaveny na konzum a úspěch. A rodiče se během domácí výuky zase jistě více sblížili se svými potomky.


---

Lidé zachycují Jižní město v době pandemie

Nouzový Jih. Takové je téma fotosoutěže, kterou vyhlásila radnice Ostravy Jihu. Jejím cílem je zachytit atmosféru Jižního města v době pandemie koronaviru.

Poloprázdné ulice, lidi v kreativních rouškách, rozestupy ve frontách před otevřenými obchody a jiné situace v této těžké chvíli teď mohou lidé zachytit pomocí fotoaparátů. A to díky soutěži Nouzový Jih. Zapojit se do ní může kdokoli

“Jejím smyslem je jednak se nějakým způsobem zabavit a zachytit fotoaparáty tu atmosféru, která nyní v ulicích obvodu vládne. To znamená, že lidé mohou zaznamenat pohledy na ulice a části obvodu tak, jak se vidí opravdu málokdy. To znamená s minimem výskytu obyvatel, naopak třeba s výskytem zvířat. Běžně tady teď potkáváme na ulici a na chodnících zajíce z blízkého Bělského lesa a podobně,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Soutěž vzbudila zájem veřejnosti, na úřad už přišly desítky fotografií a zasílat je můžete stále

“V současné době máme něco kolem dvou desítek fotografií, budeme samozřejmě rádi za další a je možné, že pokud budou fotografie opravdu zdařilé, tak se třeba stanou součástí prezentačních materiálů Ostravy-Jihu, dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Fotografie mohou zájemci posílat přímo na radnici do poloviny dubna. Ty nejlepší navíc budou  zveřejněny v Jižních listech a jejich autoři se mohou těšit i na odměnu. 

---

Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí

V letošním roce budou poprvé zápisy do prvních tříd bez dětí. Některé školy se ale budou chtít s předškoláky seznámit, jakmile se školy zpátky otevřou.

Pro děti a jejich rodiče je zápis do první třídy velkou událostí. V letošním roce je ale vše jinak a učitelé své budoucí prvňáčky ani neuvidí. V Orlové zápisy začínají 6. dubna.

"Na druhé straně nás to nutí, abychom to vymysleli trochu jinak. Zápisy budou v hlavní fázi elektronickou podobou. Už máme na webových stránkách školy odkazy na webové formuláře, které mohou rodiče on-line vyplňovat, nemusí do školy chodit,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská v Orlové Marek Tešnar.

Rodiče budou moci přihlášku také poslat, nebo přijít do školy 16. a 17. dubna osobně. Stejná pravidla i termín pro zápisy platí také v Havířově. Rodiče musí sledovat zejména webové stránky škol. 

"Určitě zápis teď je v režimu bez přítomností dětí, ale já si myslím, že zájem ze strany škol je ten, aby děti pozvaly osobně než nastoupí do první třídy. Protože někdy se může stát, že dítě na tom není ještě tak, aby tu první třídu začalo v tom daném roku, kdy má. Určitě se najdou případy, kdy děti by měly mít odklad ze školní docházky a bylo by to pro ně určitě lepší. Já si myslím, že setkání učitelé, žáka, rodiče je na místě,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Celá situace ve školství je nyní těžká. Stejně tak výuka na dálku. Přesto si mnozí rodiče něco uvědomili.

"Ty odezvy rodičů jsou takové, že učitelské povolání je velice prospěšné a že by si to neradi vyměnili a všichni věříme, že tato doba velice brzy skončí,” dodal ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

---

Koronavirus komplikuje vyšetřování neštěstí v Dole ČSM

Tragický výbuch metanu v podzemí černouhelného Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku je stále předmětem vyšetřování. To má odhalit, proč v prosinci 2018 došlo v šachtě k explozi, která zabila 13 horníků.

Osudný výbuch nastal 20. prosince odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř. 

Už v průběhu vyšetřování se objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírá. 

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili a dodnes se léčí.  

“Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy,” řekl jeden z přeživších polských horníků při pobytu v ostravské fakultní nemocnici.  

Průběh vyšetřování, na kterém spolupracují také Poláci, začal komplikovat koronavirus. Ten brání v osobních kontaktech zástupců české a polské strany. Čeká se také na znalecký posudek. 

“Znalecký posudek už je v úplně konečné fázi,” potvrdila vedoucí Okresního státního zastupitelství Gabriela Slavíková. 

Přes zpoždění se dá očekávat, že výsledky vyšetřování budou známy v horizontu nejbližších měsíců.

---

Sportovci v NJ připravují rekonstrukci stadionu

Tělovýchovná jednota Nový Jičín uspěla na ministerstvu školství s žádostí o dotaci na opravu sportoviště. Ještě letos by měl získat novou podobu letní stadion. Na jeho rekonstrukci přispěje i město.

Škvárová atletická dráha místy připomínající oraniště, téměř 60 let starý fotbalový trávník - to je aktuální stav letního stadionu v Novém Jičíně, stavby která byla zkolaudována v roce 1962 

“Od té doby nebyla provedena vůbec žádná větší, natož generální údržba areálu. V podstatě u příležitosti spartakiád se provedla nějaká dílčí opravy, nátěry, výměny laviček,” konstatoval  Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín. 

Už koncem května by se ale sportoviště mělo začít měnit. Tělovýchovná jednota získala na rekonstrukci 36 a půl milionu korun. Sedmdesát procent nákladů garantuje ministerstvo školství, zbytek prostředků, 13 a půl milionu korun, poskytne město. 

“Areál sice patří tělovýchovné jednotě, ale je to v rámci města. Zároveň tělovýchovná jednota nemá tolik prostředků, aby byla schopna to sama spolufinancovat, proto ta účast města byla nezbytná, jinak by tělovýchovná jednota musela dotaci ministerstva odmítnou a k rekonstrukci by nedošlo,” podotkl  Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

“V současné době máme prostředky a jsme ve etapě, kdy dokončujeme výběr zhotovitele tak, abychom mohli podepsat smlouvo dílo a mohli začít stavbu realizovat,” dodal předseda tělovýchovné organizace. 

Veškeré atletické sektory budou mít tartanový povrch, nový bude přírodní trávník, drenáže a umělá závlaha. Hlavní tribuna zatím zůstane beze změny, s její přestavbou se počítá až v rámci projektu města - revitalizace sousedního areálu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. dubna 2020, 16:00

Krizový štáb vymezil zařízení pro nakažené seniory

Moravskoslezský kraj splnil nařízení vlády a vybral tři zařízení, ve kterých se postarají o nakažené z domovů pro seniory i dalších sociálních zařízení. Nejtěžší případy budou v Bílovecké nemocnici. O bezpříznakové případy a důchodce v karanténě budou pečovat v lázních Klimkovice a Darkov.

Krizový štáb Moravskoslezského kraje vybral tři zařízení, která vyčlení kapacity pro ubytování nakažených seniorů. Jde o důchodce, kteří žijí v domovech pro seniory nebo využívají jiných pobytových sociálních služeb na území našeho kraje. O nejtěžší případy se postarají v nemocnici Bílovec, kde bude připraveno až 100 lůžek. "My jsme tady připraveni. Oddělení následné péče se nebude vyklízet, ale bude zde připraveno 80 lůžek. Všechna lůžka jsou napojena na kyslík a těch 20 lůžek poskytneme z oddělení interny," potvrzuje mluvčí bílovecké nemocnice Magda Otáhalová. 

Na lehčí případy a nebo seniory v karanténě se připraví lázně v Klimkovicích a Darkově.  V těchto dnech totiž dobíhají pobyty posledních lázeňských klientů a do dvou týdnu budou veškerá tato zařízení prázdná. "Dalším zařízením by byly Lázně Darkov, kde bychom měli bezpříznakové Covid pacienty a případně ty, kteří jsou v karanténě. V Klimkovicích máme možnost až 450ti lůžek. Není to jen o lůžkách, ale i o personálu, což si uvědomujeme," popisuje hejtman Ivo Vondrák.

V pátek byly v Moravskoslezském kraji nakažené nemocí Covid - 19 tři seniorky, které žijí v ostravském Domově pro seniory Iris. Všechny jsou ale prozatím ve fakultní nemocnici a podle našich informací je jejich stav dobrý. 

---

Radí lidem, jak zvládnout krizi

Úzkostné myšlenky, obava o budoucnost nebo ztráta zaměstnání a s tím související snížení příjmů, které pak nebudou stačit pokrýt náklady na existenci. Tak zasáhla koronavirová krize také do běžného života. Pracovníci poradenského střediska opavské Charity radí, jak je zvládnout.

Občanskou poradnu obvykle oslovují lidé, kteří chtějí pomoci třeba se sepsáním žaloby, reklamace nebo chtějí vyřešit dluhy. Teď je vše jinak. Drtivá většina dotazů se týká současné situace ohledně koronavirové epidemie. Lidé teď řeší třeba chování v karanténě, výši ošetřovného nebo uzavření provozu zaměstnavatele. Pracovnice poradny teď ale radí na dálku.

„Máme omezené osobní konzultace v důsledku nařízení vlády a karantény.

A tak poskytujeme konzultace telefonicky, písemně e-mailem,“ informuje vedoucí poradny Lucie Trunečková.

Mnoho lidí má už nyní problémy v zaměstnání. Zajímá je, jak je to s nařízeným neplaceným volnem, propouštěním kvůli krizi i možném čerpání dávek.

„Lidé se také obávají, jak zvládnou aktuální finanční situaci. Respektive se bojí, že v dubnu už budou mít finanční potíže,“ dodává Trunečková.

Otázky s obavou o budoucnost zase míří na linku krizového interventa. Kromě toho lidi také zajímá, jak si uspořádat život v době, kdy mnozí pracují z domu, kde se nyní také učí děti. Ačkoliv sem volají spíš lidé, kteří se potřebují vyrovnat s negativy, které koronavirová krize přináší, mohou i na této situaci najít něco pozitivního.

„Určitě jsou lidé mezi sebou ohleduplnější. Příkladem je nošení roušek. Ne kvůli sobě, ale kvůli ohledu na ostatní,“ zamýšlí se Tereza Závadská, která po telefonu radí, jak se s krizí vyrovnat.

Mnoho lidí si třeba také srovnalo své priority, které byly nastaveny na konzum a úspěch. A rodiče se během domácí výuky zase jistě více sblížili se svými potomky.


---

Lidé zachycují Jižní město v době pandemie

Nouzový Jih. Takové je téma fotosoutěže, kterou vyhlásila radnice Ostravy Jihu. Jejím cílem je zachytit atmosféru Jižního města v době pandemie koronaviru.

Poloprázdné ulice, lidi v kreativních rouškách, rozestupy ve frontách před otevřenými obchody a jiné situace v této těžké chvíli teď mohou lidé zachytit pomocí fotoaparátů. A to díky soutěži Nouzový Jih. Zapojit se do ní může kdokoli

“Jejím smyslem je jednak se nějakým způsobem zabavit a zachytit fotoaparáty tu atmosféru, která nyní v ulicích obvodu vládne. To znamená, že lidé mohou zaznamenat pohledy na ulice a části obvodu tak, jak se vidí opravdu málokdy. To znamená s minimem výskytu obyvatel, naopak třeba s výskytem zvířat. Běžně tady teď potkáváme na ulici a na chodnících zajíce z blízkého Bělského lesa a podobně,” říká Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Soutěž vzbudila zájem veřejnosti, na úřad už přišly desítky fotografií a zasílat je můžete stále

“V současné době máme něco kolem dvou desítek fotografií, budeme samozřejmě rádi za další a je možné, že pokud budou fotografie opravdu zdařilé, tak se třeba stanou součástí prezentačních materiálů Ostravy-Jihu, dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Fotografie mohou zájemci posílat přímo na radnici do poloviny dubna. Ty nejlepší navíc budou  zveřejněny v Jižních listech a jejich autoři se mohou těšit i na odměnu. 

---

Začínají zápisy do škol, poprvé bez dětí

V letošním roce budou poprvé zápisy do prvních tříd bez dětí. Některé školy se ale budou chtít s předškoláky seznámit, jakmile se školy zpátky otevřou.

Pro děti a jejich rodiče je zápis do první třídy velkou událostí. V letošním roce je ale vše jinak a učitelé své budoucí prvňáčky ani neuvidí. V Orlové zápisy začínají 6. dubna.

"Na druhé straně nás to nutí, abychom to vymysleli trochu jinak. Zápisy budou v hlavní fázi elektronickou podobou. Už máme na webových stránkách školy odkazy na webové formuláře, které mohou rodiče on-line vyplňovat, nemusí do školy chodit,” řekl ředitel ZŠ Školní a Slezská v Orlové Marek Tešnar.

Rodiče budou moci přihlášku také poslat, nebo přijít do školy 16. a 17. dubna osobně. Stejná pravidla i termín pro zápisy platí také v Havířově. Rodiče musí sledovat zejména webové stránky škol. 

"Určitě zápis teď je v režimu bez přítomností dětí, ale já si myslím, že zájem ze strany škol je ten, aby děti pozvaly osobně než nastoupí do první třídy. Protože někdy se může stát, že dítě na tom není ještě tak, aby tu první třídu začalo v tom daném roku, kdy má. Určitě se najdou případy, kdy děti by měly mít odklad ze školní docházky a bylo by to pro ně určitě lepší. Já si myslím, že setkání učitelé, žáka, rodiče je na místě,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Celá situace ve školství je nyní těžká. Stejně tak výuka na dálku. Přesto si mnozí rodiče něco uvědomili.

"Ty odezvy rodičů jsou takové, že učitelské povolání je velice prospěšné a že by si to neradi vyměnili a všichni věříme, že tato doba velice brzy skončí,” dodal ředitel ZŠ Školní a Slezská Marek Tešnar.

---

Koronavirus komplikuje vyšetřování neštěstí v Dole ČSM

Tragický výbuch metanu v podzemí černouhelného Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku je stále předmětem vyšetřování. To má odhalit, proč v prosinci 2018 došlo v šachtě k explozi, která zabila 13 horníků.

Osudný výbuch nastal 20. prosince odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř. 

Už v průběhu vyšetřování se objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírá. 

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili a dodnes se léčí.  

“Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy,” řekl jeden z přeživších polských horníků při pobytu v ostravské fakultní nemocnici.  

Průběh vyšetřování, na kterém spolupracují také Poláci, začal komplikovat koronavirus. Ten brání v osobních kontaktech zástupců české a polské strany. Čeká se také na znalecký posudek. 

“Znalecký posudek už je v úplně konečné fázi,” potvrdila vedoucí Okresního státního zastupitelství Gabriela Slavíková. 

Přes zpoždění se dá očekávat, že výsledky vyšetřování budou známy v horizontu nejbližších měsíců.

---

Sportovci v NJ připravují rekonstrukci stadionu

Tělovýchovná jednota Nový Jičín uspěla na ministerstvu školství s žádostí o dotaci na opravu sportoviště. Ještě letos by měl získat novou podobu letní stadion. Na jeho rekonstrukci přispěje i město.

Škvárová atletická dráha místy připomínající oraniště, téměř 60 let starý fotbalový trávník - to je aktuální stav letního stadionu v Novém Jičíně, stavby která byla zkolaudována v roce 1962 

“Od té doby nebyla provedena vůbec žádná větší, natož generální údržba areálu. V podstatě u příležitosti spartakiád se provedla nějaká dílčí opravy, nátěry, výměny laviček,” konstatoval  Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín. 

Už koncem května by se ale sportoviště mělo začít měnit. Tělovýchovná jednota získala na rekonstrukci 36 a půl milionu korun. Sedmdesát procent nákladů garantuje ministerstvo školství, zbytek prostředků, 13 a půl milionu korun, poskytne město. 

“Areál sice patří tělovýchovné jednotě, ale je to v rámci města. Zároveň tělovýchovná jednota nemá tolik prostředků, aby byla schopna to sama spolufinancovat, proto ta účast města byla nezbytná, jinak by tělovýchovná jednota musela dotaci ministerstva odmítnou a k rekonstrukci by nedošlo,” podotkl  Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

“V současné době máme prostředky a jsme ve etapě, kdy dokončujeme výběr zhotovitele tak, abychom mohli podepsat smlouvo dílo a mohli začít stavbu realizovat,” dodal předseda tělovýchovné organizace. 

Veškeré atletické sektory budou mít tartanový povrch, nový bude přírodní trávník, drenáže a umělá závlaha. Hlavní tribuna zatím zůstane beze změny, s její přestavbou se počítá až v rámci projektu města - revitalizace sousedního areálu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-04-2020-16-00