Fifejdská nemocnice se potýká s nezájmem o očkování
Městská nemocnice Ostrava Fifejdy se potýká s nedostatkem zájemců o očkování. V minulých dnech krajský úřad zvýšil množství dodávaných vakcín, ale zájemců je málo a hrozí, že se nestihnou vyočkovat. Pokud tedy patříte do prioritní skupiny, mezi které od středy přibyli lidé nad 50 let, neváhejte se registrovat.
Kdo má zájem o očkování proti Covidu a nechce čekat, může se zaregistrovat prostřednictvím registračního systému do Městské nemocnice Ostrava. Díky zvýšenému množství přidělených vakcín se nyní naopak spíše nedostává zájemců.
Marcela Murasová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči MNOF: "Jak systém každý den otevíráme, nachází se tam 50 - 60 čekatelů a prostě ti lidé tam nejsou. Chtěla bych je vybídnout k tomu, aby opravdu využili služeb našeho očkovacího centra."
Ještě v úterý měla nemocnice 300 dávek vakcíny navíc, ale středeční rozšíření prioritních skupin o lidi nad 50 let situaci stabilizoval. Čekací doba na Fifejdách je od registrace do očkování pouhé 3-4 dny. Samotné očkování je pak na pár minut.
Gabriela Holaníková, zdravotnice MNOF: "Pacient vyplní seznamovací formulář, je mu přidělena sestřička, která mu s ním pomůže. Trvá to tři minutky a pak počká, než si ho zavolá paní doktorka."
Očkování je stále nejlepší možností, jak nad covidem co nejrychleji zvítězit.
anketa: "Já jsem neváhal, s covidem je třeba zatočit."
"Já jsem tady kvůli tomu, abych mohl cestovat do zahraničí."
Fifejdská nemocnice zdůrazňuje, že se stále očkují pouze prioritní skupiny a systém ještě není otevřen pro všechny zájemce. Andrej Babiš ale prohlásil, že od začátku června by se mohli očkovat všichni lidé nad 16 let.
---
V Ostravě-Porubě hubí přemnožené potkany
V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nekontrolovaně se rozmnožili v největších městských obvodech Jih, Poruba a v centru města. Potkani většinou žijí v kanalizaci, kde je teplo a tma a zároveň ji využívají jako silniční a dálniční síť. Jen pro zajímavost. Kanalizace v Ostravě je dlouhá bezmála tisíc kilometrů.
Potkanům se v Ostravě daří dobře. Jejich počty se snižují plošnou deratizací, která v těchto dnech začala v městské části Poruba, kde budou postupně rozmístěny návnady do zhruba pěti tisíc šachtic.
Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “To, co kolegové do kanalizace vhazují, jsou takzvané antikoagulanty druhé generace. Jsou to takové voskové bloky. Je v nich látka, která způsobuje ředění krve. Do nějakých tří až sedmi dnů to způsobí to, že vlastně vykrvácí.”
K rozmnožování potkanů přispívají také lidé, kteří odhazují potraviny všude možně. Například ke kontejnerům a také je splachují do záchodu.
Lidé by si proto měli kupovat jen tolik potravin, kolik sní. Případně vhazovat zabalené zbytky jídel přímo do kontejnerů. Kromě Ostravských vodovodů a kanalizací provádí pravidelnou deratizaci také obvod Poruba.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme evidovány z minulého období nory hlodavců. Těchto nor máme v současné době v zeleni asi 380. Po plošné deratizaci vždy potom provádíme kontrolu a v případě potřeby po 14 dnech provedeme opětovně deratizaci těchto zmiňovaných míst."
Potkani se často vyskytují také v okolí restaurací a obchodů s potravinami. Nebezpeční jsou zejména tím, že přenášejí řadu nebezpečných nakažlivých nemocí.
---
Havířov uzavřel smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly
Vznik nového kulturně-sportovního centra v Havířově je zase o kus blíže. Zastupitelé odsouhlasili smlouvu o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. Centrum se začne stavět na podzim, kdy Správa železnic předpokládá dokončení rekonstrukce budovy.
Necelých třicet tisíc korun měsíčně. Takto vyjednal Havířov smlouvu se Správou železnic o pronájmu bývalé výpravní haly na vlakovém nádraží. V opravené budově by měla vzniknout lezecká stěna, prostor pro basketbal, volejbal, bowling a jiné sporty. Zázemí zde bude i pro pořádání kulturních akcí.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Celková doba pronájmu je nastavená na třicet let, v průběhu toho můžeme jednat o odkupu té budovy. Uvidíme, jaká bude situace, co bude pro město výhodnější. Nájemné vychází ze znaleckého posudku, který říká, že cena v čase a místě obvyklém je právě 28 tisíc. Já si myslím, že při našem využívání to nájemné, které budeme za jednotlivá sportoviště vybírat bude, větší. To znamená, pro město to bude přínos.”
anketa: “Myslím si, že je to správné, že bude třeba tady rozvíjet kulturu i sport po té dlouhé pauze.”
anketa: “ V pořádku, líbí se mi to. Na odbavení jízdenek ta renovovaná část úplně stačí.”
anketa: “Mládež, děti i dospělí se potřebují sportovně aktivovat a vyžít.”
Město by mělo začít pracovat na vnitřním vybavení na podzim. Samotné centrum by se potom mohlo otevřít za rok.
---
Slezské zemské muzeum renovuje okna
Slezské zemské muzeum čeká rozsáhlá rekonstrukce oken. Kurátoři sbírek kvůli tomu museli na čas přesunout do depozitářů stovky vystavených předmětů. Na své místo je vrátí v září.
Rozlehlá budova Slezského zemského muzea nyní zeje prázdnotou. Kurátoři sbírek museli pečlivě zabalit vystavené předměty a na čas je uklidit do depozitářů. Kvůli plánované výměně a renovaci zdejších dřevěných oken. Ale některé příliš velké exponáty na místě zůstaly. Jako třeba preparát slona indického. Ven by totiž dveřmi neprošel.
Michal Valeček, vedoucí odd. Produkce, Slezské zemské muzeum, Opava: „Přímo na místě se celý preparoval. Jeho rozměry jsou asi 4 m na délku a přibližně 3 m na výšku. Takže opravdu žádným vchodem do výstavní budovy se s ním nelze dostat ven.“
Během následujících dvou měsíců bude postupně opraveno či vyměněno v celé budově na 70 oken. Mnohá z nich jsou stará víc jak 50 let a na jejich stavu je to znát. Proto se vedení muzea do stavebních prací za 2 mil. korun pustilo.
Kamila Poláková, náměstkyně ředitelky, Slezské zemské muzeum, Opava: „Tady vidíte prázdné vitríny, které jsme s kolegy vyinstalovali za pár dní, ovšem vrátit exponáty zpět bude mnohem složitější, bude trvat mnohem déle.“
Exponáty, které zůstávají na místě, musí být velmi dobře zajištěné proti zvýšené prašnosti, kterou s sebou opravy ponesou. Stavební ruch utichne ve slezskému muzeu v červnu. Během prázdnin pak vrátí kurátoři předměty zpět do expozic.
David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum, Opava: „Chceme otevřít na začátku září, nejpozději 10. září na Slezskou muzejní noc.“
---
Na hřbitově v Rychvaldě mají nové kolumbárium
Lidé z Rychvaldu mohou využívat novou možnost pro ukládání uren s popelem svých zesnulých blízkých. Na místním hřbitově bylo totiž postaveno první kolumbárium.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Loni jsme dokončili poměrně velice brzo už před dušičkami takzvané kolumbárium, kdy celkem stavba byla provedena velice rychle, byla dokončována už prakticky před dušičkami, takže do konce roku byla prakticky hotová. Spousta lidí se ptalo, jakým způsobem se bude provozovat.
Kolumbárium sestává z 10 stěn po 12 schránkách, které pojmou po čtyřech urnách.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Byly diskuse okolo nápisu a fotografií. Nakonec jsme se sjednotili na nějaké jednotné formě, že tedy bude fotografie o rozměru 55 x 75 milimetrů a průhledný zlatý nápis.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Celou tuto záležitost vyřizují Služby města Rychvaldu, protože pohřebiště je pod Službami města. A vlastně si objednáte, dáte vzor fotografie, dáte vzor nápisu, vyřídí se, platí se měsíc dopředu. Potom je vlastně zakázka vyřešená a nalepí se na tu desku. Nájemní prostor je tu desetiletý a měsíc dopředu před uplynutím doby se prodlužuje.
Rychvaldští by se také měli v dohledné době dočkat celkové rekonstrukce smuteční síně.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Stále se mluví o pohřební síň a můžu říct potěšující zprávu, že už tedy je ve stádiu projekce. Bohužel jsme tam museli požadovat statistika o nějaké vyjádření. Byly tam nějaké praskliny, ale to dopadlo dobře, takže doufáme, že v letošním roce už i tato záležitost bude vyřešena a smuteční síň bude v nové, hezčí a příjemnější podobě, než je dosud.
---